dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie Odległość do licznika prądu a instalacja PV

    W przyszłym roku planuję montaż instalacji fotowoltaicznej (ok. 7kW). Aktualnie plan wygląda tak, że panele mają być na dachu, schodzę kablami jakieś 5m niżej do pomieszczenia technicznego w którym ma wisieć inwerter.

    Aktualnie wygląda to tak, że energetyka ma na naszej działce szafkę przyłączeniową (starą murowaną), od niej leci WLZ do budynku do głównych bezpieczników i dopiero za nimi mam licznik prądu z resztą bezpieczników. Czyli można przyjąć, że docelowo wszystko miałbym w jednym pomieszczeniu technicznym w budynku (inwerter, całą rozdzielnię z bezpiecznikami, licznik prądu). Ale teraz energetyka wymyśliła sobie, że zlikwidują moją murowaną szafkę zasilającą na mojej działce, przeniosą przyłącze o jakiś 1m dalej na zewnątrz działki (przy chodniku) i postawią taką mniejszą plastikową skrzynkę. Dostałem zapytanie (do zastanowienia), czy chcę przy okazji wyprowadzić też sobie licznik prądu na zewnątrz do tej skrzynki (całość miałaby być na koszt energetyki, w ramach modernizacji sieci). Miałbym wtedy układ taki, że w budynku w pomieszczeniu technicznym byłby inwerter oraz tablica bezpiecznikowa, a licznik na zewnątrz w odległości 40m (WLZ mam położony z miedzi YKY 5x16).

    I teraz główne pytanie. Czy położenie licznika (przy inwerterze czy 40m dalej) ma jakieś większe znaczenie? Podpytywałem wstępnie elektryka, to stwierdził że może takie położenie być mniej korzystne dla produkcji z PV ze względu na straty na kablu inwerter -> licznik. Ale chętnie posłuchałbym bym jeszcze innych opinii ..
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli masz możliwość wyrzucenia licznika z budynku i to jeszcze na koszt energetyki, to to zrób. Licznik w domu to kłopot związany z wizytami inkasentów i jego wymianą co kilka lat przez pracowników dostawcy.

    Straty energii na 40 m kabla 16 mm^2 będą pomijalnie małe (przy 7 kW stracisz na tym kablu ledwo 0,2% mocy).

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Ok, dzięki za info . W takim razie tak zrobię...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony