dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Prosty projekt domu - jak to "ugryźć"?

    Cześć,

    mam już dokładną wizję tego czego oczekuję od domu oraz z czego ma być wykonany. Projekt prosty, oparty na projekcie: http://www.domza150tysiecy.pl , ale potrzebuje go w większej wersji dla dwóch rodzin. Znalazłem projekt który jest zbliżony(Irysek 140,6 m2), większy, ale wymaga sporo zmian nie mieszących się w ramach adaptacji:

    - fundament na nowej płycie fundamentowej z 30 cm izolacji styropianem
    grafitowym
    - grubość ocieplenia ścian zewnętrznych: 20 cm styropian oraz beton komórkowy
    - zmiana konstrukcyjna ścian bocznych do dopełnienia podstawy pełnego
    kwadratu ( likwidacja tarasu, podcienia)
    - dostosowanie do wentylacji mechanicznej z rekuperacją
    - dostosowanie pod ogrzewanie podłogowe
    - kocioł gazowy kondensacyjny w łazience z kominem systemowym
    - usunięcie kominka z salonu i okien w dachu
    - izolacja w stropie (30 cm wełna)
    - powiększenie okien w salonie
    - pogrubienie ścian dzielących oba lokale
    - konstrukcja dachu i stropu wiązary

    Dostałem dwie propozycje: Pierwsza to projekt indywidualny za ok. 12 tys. zł lub adaptacja Iryska, ale tylko poprawienie ścian do pełnego kwadratu i zaprojektowanie płyty fundamentowej(cała reszta miałaby zostać wykonana w ramach zmian nieistotnych): 4500 zł + koszt projektu typowego 2500 zł = 7000 zł. Zastanawiam się w którą stronę pójść, ale średnio podoba mi się fakt, że większości ważnych dla mnie rzeczy nie byłoby w projekcie głównym do pozwolenia a dopiero później miałyby zostać naniesione jako zmiany nieistotne. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć czy to jest w porządku i nie ma się czym martwić? Inna kwestia, że czytałem ostatnio, że warto robić projekt indywidualny z dobrym konstruktorem bo dużo projektów typowych jest przewymiarowanych. Dom nie ukrywam to banalnie prosta konstrukcja jeśli chodzi o część architektoniczną a bardziej zależy mi na dobrym doborze potrzebnych materiałów. Kiedyś bym mógł to załatwić wyłącznie u konstruktora, ale teraz przepisy są już inne i wymagany jest architekt a pracownie za nawet najprostszy projekt oczekują niemałych stawek. Podpowiedzcie mi proszę jak to najlepiej rozegrać aby to wszystko rozsądnie załatwić.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale dobór jakich materiałów?
    Chcesz by architekt napisał wyraźnie w projekcie: termoorganika platinum 20 cm tylko dlatego, ze ma pod ręką ulotkę producenta chociaż kilku innych producentów ma styropian o identycznych parametrach?


    Może wyślij zapytanie do jeszcze kilku biur projektowych?
    Ale pamiętaj, ze wraz z obniżaniem ceny często obniżana jest jakość dokumentacji, bo niewielu ludziom będzie się chciało obliczać wszystko na piechotę za najniższa krajową..
    Gotowce też mają konstrukcje projektowane pod "średnie krajowe" obciążenia.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie szukaj problemów tam, gdzie ich nie ma. Lepiej skup się na znalezieniu kumatego kierownika budowy, z którym te zmiany skonsultujesz i najwyżej wpisze on je w dziennik budowy.
    Edit: Nawet jak weźmiesz indywidualny projekt, to nie ma szans wszystko przewidzieć. Więc i tak będziesz zmieniał na etapie budowy. Chyba, że jesteś ignorantem i budową nie będziesz się interesował, ale skoro piszesz tutaj to chyba tak nie jest.
    Ostatnio edytowane przez marcin_5 ; 16-03-2018 o 20:47

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie wiadomo czy będzie zmieniał - wszytsko zalezy od tego jak dobrze przemysli wnętrza.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ale dobór jakich materiałów?
    Chcesz by architekt napisał wyraźnie w projekcie: termoorganika platinum 20 cm tylko dlatego, ze ma pod ręką ulotkę producenta chociaż kilku innych producentów ma styropian o identycznych parametrach?


    Może wyślij zapytanie do jeszcze kilku biur projektowych?
    Ale pamiętaj, ze wraz z obniżaniem ceny często obniżana jest jakość dokumentacji, bo niewielu ludziom będzie się chciało obliczać wszystko na piechotę za najniższa krajową..
    Gotowce też mają konstrukcje projektowane pod "średnie krajowe" obciążenia.
    Miałem na myśli kwestie przewymiarowania czyli kwestie będącą po stronie konstruktora np. za dużej ilości zbrojenia. Jak jest z tym przewymiarowaniem projektów typowych? Prawda czy mit?

    Czy ma znaczenie na którymś z etapów skąd jest architekt? Z tego co wiem nie pojawi się od na budowie dlatego zastanawiam się nad poszerzeniem okręgu w którym szukam aktualnie biura projektowego. Architekci z którymi rozmawiałem i tak powiedzieli, że cała papierkologia jest po mojej stronie, zatem czy zrobi mi różnicę jak wezmę kogoś np. z drugiego końca polski?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma żadnego znaczenia o ile zrobi projekt idealnie, czyli Starostwo nie zgłosi uwag, które trzeba będzie poprawić.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mam obranych trzech architektów z których tylko jeden figuruje na liście architektów w moim regionie. Nie bardzo wiem jak mam to rozumieć, jeśli ktoś podpisuje się jako architekt to chyba powinien figurować na takiej liście? Sytuacja dość dziwna. Sprawdzane oczywiście tutaj: https://extranet.iarp.pl/lista/

  8. #8

    Domyślnie

    Nasza historia była podobna. Planowaliśmy domek z Archonu za 2500zł. Nanieśliśmy nasze wymagania i zmiany to buro zażyczyło sobie 6500zł za nasze zmiany + 800 adaptacja (jak dobrze pamiętam). Typu przesuniecie ściany okna, powiększenie okna tarasowego i inne nie istotne wg przepisów. Jednak wybraliśmy projektanta aby zrobić dom od zera. Gość też nie figuruje jako Architekt, ale projektuje i za tym co opracuje podpisuje się współpracujący z nim architekt z uprawnieniami. Ważna była dla nas opinia o nim (tym zespole). Za pełną dokumentacje dość obszerną z obliczeniami stropów więźby i innych rzeczy zawartych zapłaciliśmy ok 7000zł z adaptacją. Nie zrażaj się że gościa nie ma na liście, zasięgnij opinii o nim. Ten na pewno współpracuje z uprawnioną osobą bo inaczej takie projekty nie przeszły by od takich ludzi.
    A prace przy naszym projekcie trwały rok. Bo ciągle coś do głowy przychodziło i nanosiliśmy zmiany .

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcelajasinska121

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Lwówek Śląski
    Kod pocztowy
    59-600
    Posty
    11

    Domyślnie

    Znajdź dobrego kierownika budowy, który pomoże Ci i będzie w stanie to wszytko ogarnąć

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony