dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 131
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RobertPP

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    1

    Domyślnie Rekuperator użytkowanie

    Posiadam rekuperator ONYX Classic 550 II firmy Frapol od 3 lat.

    Posiadam GWC. Rekuperator pracuje cicho na 1 biegu 30% , 2 bieg 60% jest wyraźnie słyszalny, 3 bieg 100% jest głośny. Zimą powietrze nawiewane jest 2-3 st. chłodniejsze od temperatury pomieszczenia. Przewody wentylacyjne ocieplone prowadzone w chłodnym poddaszu ok, 16-19 st. Temperatura w domu 22-23 st. Wniosek bardzo ogólny; zimą nie chłodzi ale latem też nie..GWC to zbędny wydatek, tylko tyle że nie muszę w zimie załączać grzałki w rekuperatorze, latem temperatura 2-3 stopnie niższa na wylocie jak w domu, (dobrze że zamontowałem niezależną klimatyzację) nie mam za to problemu ze skraplaniem się wody w przewodach wentylacyjnych latem
    Jakość wykonania - rozczarowująca (za ok 10.000zł.) -"blaszanka z manufaktury połączona nitami i blachowkrętami" wymiana filtra to układanka z 4 ramek, 2x2 ramki plus fizelina i wkładasz to do szczelin uważając by się nie rozpadło, wcześniej odkręcasz bok obudowy przykręcany 6-cioma śrubami motylkowymi.
    Po 3 latach komory czyste suche ,ale wystąpiło "zwarcie" bezpiecznik różnicowy " wyskakiwał".
    Po zgłoszeniu problemu do serwisu - Firmy Frapol , ponownie rozczarowanie , przez prawie 3 tygodnie nie doczekałem się pomocy ! Nie posiadają sieci serwisowej, która jest w stanie przyjechać i usunąć awarię na miejscu. Sam rozkręciłem urządzenie testując co wywołuje zwarcie, przyczyny nie odkryłem , ale usterka ustąpiła.
    Wnioski końcowe; urządzenie nie warte swojej ceny (max 2.500 zł. patrząc jak jest to zrobione), ale działa, jedna awaria (zwarcie), bez rozpoznania przyczyny, brak serwisu pogwarancyjnego.

    Ciekaw jestem opinii innych użytkowników, nie tylko rekuperatorów marki Onyx Frapol.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam rekuperator bez grzałki i bez GWC, ale rzecz jasna innej firmy (Klimor)

  3. #3

    Domyślnie

    Witam
    właśnie zastanawiam się nad GWC. Czy nie ma problemu z pleśnią czy innymi zabrudzeniami w rurach, bo różnie o tym piszą?
    Możesz powiedzieć z jakich rur wykonałeś, jaka długość, jak głęboko?
    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzych82 Zobacz post
    Czy nie ma problemu z pleśnią czy innymi zabrudzeniami w rurach, bo różnie o tym piszą?
    Po paru latach MUSZĄ być zabrudzenia, chociażby musze, które to muchy i inne owady (a raczej ich organiczne części) przedostaną się do kanału.
    A potem, to już będzie cała mafia drobnoustrojowa, którą będziesz nawiewał do pokoi i salonu.
    To jest dobre na 2-3 lata. Potem zarazki, bakterie osadzone na kanale, będą w coraz to lepszej formie
    Także prawdopodobnie przyzwyczaisz się, tak samo, jak do innych kanalii, które będą mieszkać w rurach.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    lotpaj - na forum były zdjęcia z wnętrz kanałów kilkuletnich. nie ma nic.
    Nie rozumiem twojej krucjaty, skoro nie miałeś nigdy styczności z wentylacją mechaniczną?

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    lotpaj - na forum były zdjęcia z wnętrz kanałów kilkuletnich. nie ma nic.
    Nie rozumiem twojej krucjaty, skoro nie miałeś nigdy styczności z wentylacją mechaniczną?
    Żeby nie być goloslowny i czystej ciekawości zdjęcia sprzed chwili,po 5 latach:
    Kanal nawiewny w holu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180321_215423.jpg
Wyświetleń:	488
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	409726
    Czysty jak łza.

    Kanal wywiewny w kuchni:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180321_215714.jpg
Wyświetleń:	375
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	409727
    Widać kurz ale to wywiew także niech se tam będzie

    Loptaj,przed nawiewem są filtry,które muchy i ich odchody wylapuja...
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 21-03-2018 o 21:09

  7. #7
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzych82 Zobacz post
    Witam
    właśnie zastanawiam się nad GWC. Czy nie ma problemu z pleśnią czy innymi zabrudzeniami w rurach, bo różnie o tym piszą?
    Możesz powiedzieć z jakich rur wykonałeś, jaka długość, jak głęboko?
    pozdrawiam
    GWC mam,posiadam,sam robiłem ale jak to pisał RobertPP,zbędna rzecz,taka droga grzałka chociaż mój GWC rurowy kosztował mnie 350zl.

    Co do samego rekuperatora,działa i spełnia swoją rolę czyli wentuluje i odzyskuje Brookvent.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 21-03-2018 o 21:22

  8. #8

    Domyślnie

    GWC fajna rzecz, tylko czy tam nie robi się jakiś syf, który potem jest zaciągany do domu?
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    GWC fajna rzecz, tylko czy tam nie robi się jakiś syf, który potem jest zaciągany do domu?
    GWC kompletnie nic nie daje.
    Pomimo,iż przy -15st.C do reku dochodzi powietrze +6st.C na nawiewie jest +18st.C ale po odpieciu GWC nawiew ma +16st.C
    Lato podobnie.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 22-03-2018 o 17:08

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    GWC kompletnie nic nie daje.
    Pomimo,iż przy -15st.C do reku dochodzi powietrze +6st.C na nawiewie jest +18st.C ale po odpieciu GWC nawiew ma +16st.C
    Lato podobnie.
    A ile byłoby na nawiewie bez GWC przy tych -15* na zewnątrz skoro wystarczy kilka stopni na minusie i wymiennik zaczyna zamarzać...
    Dla ciebie może i g... daje bo nie masz odniesienia co byłoby gdybyś nie posiadał GWC...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A ile byłoby na nawiewie bez GWC przy tych -15* na zewnątrz skoro wystarczy kilka stopni na minusie i wymiennik zaczyna zamarzać...
    Dla ciebie może i g... daje bo nie masz odniesienia co byłoby gdybyś nie posiadał GWC...
    Jasko,odpinalem GWC w zimie i nic nie zamarzalo

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Żeby nie być goloslowny i czystej ciekawości zdjęcia sprzed chwili,po 5 latach:
    Kanal nawiewny w holu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180321_215423.jpg
Wyświetleń:	488
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	409726
    Czysty jak łza.

    Kanal wywiewny w kuchni:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180321_215714.jpg
Wyświetleń:	375
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	409727
    Widać kurz ale to wywiew także niech se tam będzie

    Loptaj,przed nawiewem są filtry,które muchy i ich odchody wylapuja...
    DAĆ CI MIKROSKOP? Raczej nie chciałbyś zobaczyć w dużym powiększeniu, co tam się dzieje...
    U mnie rura od odkurzacza w środku wygląda na idealnie czystą, może tylko widać kurz i O CZYM TO ŚWIADCZY?
    Czy chcecie, czy nie chcecie, to i tak w takich rurach macie masę różnych żyjątek i nawiewacie toto do pokoi. Od tego, rzecz jasna, się nie umiera. Macie tę WM, to sobie miejcie, tylko nie piszcie głupot, że macie prawie sterylne kanały!
    WM sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku smogu oraz alergii na niektóre pyłki. Problem jest taki, że ona MUSI chodzić przez cały rok i przez cały rok nawiewacie/wywiewacie sobie różnej maści bakterie ORAZ KURZ (jak słusznie zauważył Arturo72). A z czego składa się kurz? No to już sami sobie wygooglujcie...
    Także powiadam wam, że WM może być lepsza od WG, ale tylko w sprecyzowanych warunkach! Najbardziej przydaje się w domach, które znajdują się w strefie smogu.
    Latem jest tak samo przydatna, jak wentylacja grawitacyjna, czyli w ogóle nieprzydatna, żeby nie rzec, iż bardziej szkodliwa.
    Ostatnio edytowane przez lotpaj ; 22-03-2018 o 18:22

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    lotpa - proszę, zrób wymaz bakteriologiczny ze swoich nawiewników oraz z kanałów wentylacji latem (gdy nie będą działały prawidłowo).

    Pokaż jakiekolwiek mieszkanie, które jest sterylne.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pompeo

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    cała Polska
    Kod pocztowy
    00-001
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotpaj Zobacz post
    WM sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku smogu oraz alergii na niektóre pyłki. Problem jest taki, że ona MUSI chodzić przez cały rok i przez cały rok nawiewacie/wywiewacie sobie różnej maści bakterie ORAZ KURZ (jak słusznie zauważył Arturo72).

    Latem jest tak samo przydatna, jak wentylacja grawitacyjna, czyli w ogóle nieprzydatna, żeby nie rzec, iż bardziej szkodliwa.
    Pierwsze zdanie to bzdura bo inni też muszą oddychać i potrzebują powietrza. Drugie zdanie też bzdura, bo to akurat zaleta, że niezależnie od warunków zawsze jest czym oddychać w domu. Jak ktoś ma WG to bez filtrów wpada powietrze, więc WG nawiewa sobie kurz i wszystko prosto z zewnątrz. WG latem dział niekontrolowanie i jak okien nie otworzymy (brak różnicy temperatur i ciągu kominowego, wiec nie wiadomo czy leci i w jakim kierunku) i jak je otworzymy (ruch powietrza w kanałach w kominach przypadkowy, w obu kierunkach zależnie od wiatru). Przecież Ty piszesz kompletnie bez sensu.
    Ostatnio edytowane przez Pompeo ; 23-03-2018 o 08:07 Powód: uproszczenie zdania

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    lotpa - proszę, zrób wymaz bakteriologiczny ze swoich nawiewników oraz z kanałów wentylacji latem (gdy nie będą działały prawidłowo).

    Pokaż jakiekolwiek mieszkanie, które jest sterylne.
    Ja nie mam nawiewników/wywiewników i nie mam problemu z bakteriami, ani z wentylatorami.
    Chcesz se zrobić wymaz ze swoich kanałów, to do ginekologa

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pompeo Zobacz post
    WG latem dział niekontrolowanie i jak okien nie otworzymy (brak różnicy temperatur i ciągu kominowego, wiec nie wiadomo czy leci i w jakim kierunku) i jak je otworzymy (ruch powietrza w kanałach w kominach przypadkowy, w obu kierunkach zależnie od wiatru). Przecież Ty piszesz kompletnie bez sensu.
    I jak okien nie otworzymy latem, to siem będziem kisić i z wentylacją mechaniczną.
    To nawet twoja babcia wie/wiedziała, że latem pościel się przewietrza, a zimą wystawia na mróz, żeby bakterie pozabijało...
    Ot, natura.

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotpaj Zobacz post
    I jak okien nie otworzymy latem, to siem będziem kisić i z wentylacją mechaniczną.
    Bzdura. Wywiem/nawiew czyli ruch powietrza działa zawsze czyli wentylacja jest zawsze.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotpaj Zobacz post
    DAĆ CI MIKROSKOP? Raczej nie chciałbyś zobaczyć w dużym powiększeniu, co tam się dzieje...
    U mnie rura od odkurzacza w środku wygląda na idealnie czystą, może tylko widać kurz i O CZYM TO ŚWIADCZY?
    Czy chcecie, czy nie chcecie, to i tak w takich rurach macie masę różnych żyjątek i nawiewacie toto do pokoi. Od tego, rzecz jasna, się nie umiera. Macie tę WM, to sobie miejcie, tylko nie piszcie głupot, że macie prawie sterylne kanały!
    WM sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku smogu oraz alergii na niektóre pyłki. Problem jest taki, że ona MUSI chodzić przez cały rok i przez cały rok nawiewacie/wywiewacie sobie różnej maści bakterie ORAZ KURZ (jak słusznie zauważył Arturo72). A z czego składa się kurz? No to już sami sobie wygooglujcie...
    Także powiadam wam, że WM może być lepsza od WG, ale tylko w sprecyzowanych warunkach! Najbardziej przydaje się w domach, które znajdują się w strefie smogu.
    Latem jest tak samo przydatna, jak wentylacja grawitacyjna, czyli w ogóle nieprzydatna, żeby nie rzec, iż bardziej szkodliwa.
    Ha, ha, Ty parę (naście) tygodni wdychałeś powietrze z cofki, przepływającej przez chropowate, niesterylne kanały wentylacyjne, a za kilka miesięcy czeka Cię to znowu.
    Właśnie latam, jak powietrze znów pójdzie cofką, tymi drogami, którymi teraz swoje smrodki wypuszczasz.
    Baaardzo przyjemne

    Ja mam filtry, kanały z powłoką antybakteryjną i zawsze ruch powietrza taki, jaki został zaprojektowany.
    Nie muszę kombinować, żeby mieć np w spiżarni (sic !) temperaturę o 2C wyższą, niż w przyległych pomieszczeniach, aby wentylacja działała tam poprawnie.
    Latem okno tarasowe otwarte, ale nadal - przez nawiewy nawiewa, wywiewami wywiewa. A Ty zrób latem test u siebie
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 22-03-2018 o 19:57
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pompeo Zobacz post
    Przecież Ty piszesz kompletnie bez sensu.
    Jeszcze niedawno twierdził, że cofka to coś, co mu się nie przytrafi. Aż przyszła pierwsza zima.
    A teraz przyjdzie lato
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotpaj Zobacz post
    Ja nie mam nawiewników/wywiewników i nie mam problemu z bakteriami, ani z wentylatorami.
    Chcesz se zrobić wymaz ze swoich kanałów, to do ginekologa
    skoro nie masz nawiewników, jak trafia do wnętrza domu powietrze, które powinno być wywiewane kanałem wentylacji grawitacyjnej? Teleportuje się?

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony