dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 20
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 388
  1. #121
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Niestety jestem skazany na otokowy. Płyta izolowana XPS-em.

    Bednarka w ocynku odpada, widziałem jak wygląda po 8 latach - szpadel przecina. W grę wchodzi tylko nierdzewka lub miedź. Cena podobna, a miedź mimo wszystko ma parametry lepsze.

    60mb + wykonanie własne to koszt koło 4 tysięcy + koszty koparki, ale i tak będę kopał pod prowadzenie sond pompy ciepła, więc można to połączyć.
    Nie wyobrażam sobie za 10 lat rozkopywać ogrodu. Decydując się na miedź zapominam o temacie myślę do końca mojej kadencji na tym świecie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #122
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Jakimi przepisami? Bo pierwsze słyszę.
    Gdzieś na forum elektrody lub ISE przeczytałem że 16mm2 to jest minimalny przekroj przewodu ochronnego dla alu. Nie podali podstawy prawnej a teraz nie mogę tego znaleźć. Teraz tak sobie myślę że przecież nikt chyba nie ciągnie ochronnego do domu bo uziemienie robi się jak najbliżej rozdzielni więc ten przepis nawet jeśli jest prawdziwy to raczej nie dotyczy kabla WLZ.

  3. #123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    Nie podali podstawy prawnej a teraz nie mogę tego znaleźć.
    Normy definiują dopuszczalny maksymalny spadek napięcia do odbiornika. Przekroje wynikają z tego. Tu stary wątek razem z linkiem do kalkulatora.
    Tylko trzeba pamiętać, że chodzi o spadek do odbiornika, a nie sam WLZ.

  4. #124
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    W maju planuje ruszyć z budową. Szukam kierownika budowy, najlepiej z Białołęki lub okolic, ponieważ zależy mi aby był w stanie doradzić coś na temat okolicznych hurtownii, dostawców i wykonawców.
    Czy możecie polecić swojego kierownika?
    Kontakt do Pana Hoffmana mam, potrzebuje jeszcze innych ofert. Pan Hoffman nie jest tani a spotkałem się*już z dwiema opiniami że idealny nie jest.

    Szukam jeszcze hurtownii. Muszę kupić bloczki fundamentowe, stal i bloczki z betonu komórkowego.
    Możecie polecić coś, gdzie jeszcze mogę uzyskać dobre ceny ? Jak na razie dobrze wygląda oferta z hurtowni Minox na ul. Juranda z Spychowa. Pokrycie dachu będzie z dachówki betonowej brass celtycka i dobrą ofertę przedstawili w TopDach z Jabłonnej.

    Znacie firmy stawex oraz gazobeton.pl ?

  5. #125

    Domyślnie

    Nigdy nie przyszło mi do głowy pytać KB o hurtownie czy dostawców. To ekipy mają lepiej rozpracowane.

  6. #126
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    investor1

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Jabłonna
    Kod pocztowy
    05-110
    Posty
    19

    Domyślnie

    W Jabłonnie masz jeszcze dach-mur. Mają wszystko od bloczków po dach. Ja 2 lata temu tam dostałem najlepszą cenę.

  7. #127
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Aktualnie załatwiam kredyt. Prawdopodobnie wybór padnie na ING z stałym oprocentowaniem 3,67% (na pięć lat). W porównaniu do kredytu z zmiennym oprocentowaniem marża jest tylko o 0,08% wyższa. Przy okresie spłaty 20lat różnica całkowitej kwoty do spłaty będzie o 4tys większa przy założeniu nie zmienionych stóp procentowych a raczej trzeba się spodziewać podwyżki w 2020.

    Rozglądałem się również za materiałami. Ceny mi oferowali takie:

    - gazobeton 24cm 600 H+H 7,7zł, solbet 7,3 ale od lutego zapowiadają podwyżki o 25gr

    - stal 2650 za tonę ale na stronie puds widzę że spada i teraz kosztuje max 2450

    - bloczek fundamentowy Certus 2,7 co ciekawe w sierpniu w trakcie tego boomu gdy nigdzie nie było towaru to kosztował 2,6. Rozmawiałem z jednym handlowcem i powiedział że w przypadku bloczków nie ma co się śpieszyć bo w marcu zapowiadana jest OBNIŻKA . Powiedział że w styczniu to ceny stoją bo mało osób kupuje, dopiero gdy zaczyna się sezon to zaczynają konkurować cenami.


    Zeszły rok zamknąłem w listopadzie położeniem kostki brukowej pod garaż.

    Wybrałem 30cm humusu. Projektowany poziom zero garażu to +20cm.
    Zasypałem 30cm piasku kopalniaka i ubiłem to wszystko skoczkiem na kilka przejazdów. Niestety piach na koniec dnia nie wyglądał na zagęszczony, pręt spokojnie mogłem wbić ręką. Kurcze na filmach uzyskują taka*fajną*gładką powierzchnię a u mnie wszystko się rozsuwało na boki. Potem jeszcze polewałem to wodą ale nie uzyskałem lepszego efektu.
    Zobaczymy kiedy zacznie osiadać .

    dalej 10cm warstwa chudziaka. Planowałem mieszać 1:8 ale ostatecznie zeszło tylko 5 worków co jak przeliczyłem dało proporcje 1:20. Wiadomo precyzja dozowania łopatą.

    dalej podsypka 3-5cm z cementem 1:10, zeszło jednak około 3,5 worka co dało proporcje bardziej 1:11

    na koniec ściągnięcie łatą po rurkach i ułozenie kostki 8cm

    Po wszystkim zasypałem fugi piaskiem i ręcznym ubijakiem dobijałem wszystkie kostki. Powinienem to zrobić zagęszczarką płytową ale nie chciało mi się już*jechać wypożyczać. Zobaczymy jaki będzie efekt po kilku latach. Jak na razie wyszło równo, jestem zadowolony z efektu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181102_151722.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	425994

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181110_133006.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	425995

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181110_133026.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	425996

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181117_152926.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	425997

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181117_152936.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	425998
    Ostatnio edytowane przez pawel250 ; 02-02-2019 o 21:36

  8. #128
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Wczoraj przywieźli mi garaż z kelmet-garaże. Duwspadowy dach, wymiary 3x5m, za 1980zł. Grubość blachy 0,36 - 0,41
    Po opiniach z google maps spodziewałem się lepszej jakości. Teraz żałuje że nie wziąłem byle czego z ślaska bo mieliby taniej a jakość pewnie taka sama.

    Generalnie z daleka nie wygląda źle. Natomiast jak się*popatrzy z bliska to aż bije po oczach ta byle jakość. Już na etapie projektu mogliby się lepiej postarać. Nad bramą wstawili kątownik wystający na zewnątrz jakby nie mogli tam dać profilu zamkniętego. Zamek sprawia wrażenie że rozsypie się*po pierwszym użyciu. Chyba już nic tańszego nie mogli znaleźli na aliexpress, dlatego go wstawili.

    Załącznik 426002

    Załącznik 426003

    Załącznik 426004

    Załącznik 426005

    Załącznik 426001

    Czy ktos ogarnia wrzucanie zdjęć na forum ? Chyba gimnazjalista to implementował. Zmniejsza się*jakość automatycznie i obraca zdjęcie wyświetlając zawsze horyzontalnie mimo że było wcześniej poprawnie obrócone.

    Oryginalne zdjęcia tutaj:
    https://drive.google.com/open?id=1UV...MBqCIlWh4FSO9O
    Ostatnio edytowane przez pawel250 ; 02-02-2019 o 21:50

  9. #129
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Załącznik 426006

    Załącznik 426007


    A tutaj filtr druciany do studni. Studnia przez wiele lat była niezabezpieczona i dużo traw i liści było w środku. Miałem problem z blokowaniem się zaworu zwrotnego. Teraz te wszystkie śmieci zostają na drucie. Myślę o jakimś filtrze który wyłapałby śmieci i nie pozwolił im cofnąć się z powrotem do studni. Na razie nic sensownego nie znalazłem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181104_103140.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	102,7 KB
ID:	426008

  10. #130

    Domyślnie

    Widzę, że za płotem już Ci budują "apartamenty 8 minut do centrum"

    2650zł/t stali to bardzo dobra cena, albo te poleciały ostro w dół. Pół roku temu nieosiągalne po znajomości bez VAT. A co dopiero brutto...

    Mam garaż ze śląska II gatunku i żałuję, że nie wziąłem III gatunku. Stoi i trudno mu coś zarzucić. Po kilku latach bez problemu znajdzie nowego właściciela.

  11. #131
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tylko czy to cena stali w detalu czy w obrocie?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #132
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    z tym budynkiem wielorodzinnym to nie jestem zadowolony ale wiadomo nie kupowałem działki na odludziu więc to było pewne że coś wybudują. Szkoda tylko że tak blisko. Przymierzali się nawet do bezpośrednio sąsiedniej działki tylko nie dogadali się z właścicielem.

    Co do cen to oczywiście że ceny netto, standardowo w budowlance.

  13. #133
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    Co do cen to oczywiście że ceny netto, standardowo w budowlance.
    A dlaczego "oczywiście". Większość inwestorów nie jest VATowcami, więc co nas obchodzą ceny netto. Mnie interesuje ile mi z kieszeni kasy wyjdzie, a nie co jest standardowe.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  14. #134
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pewnie dlatego, że każdy oczywiście podaje netto - oczywiście bez sensu, bo przy płaceniu i tak nam zostaje bulić VAT 23% w przypadku samych towarów.

    W czerwcu płaciłem za stał prawie 3,4 brutto.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #135
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    A dlaczego "oczywiście". Większość inwestorów nie jest VATowcami, więc co nas obchodzą ceny netto. Mnie interesuje ile mi z kieszeni kasy wyjdzie, a nie co jest standardowe.
    Tyle już się budujecie, i nie spotkaliście się z różnymi opcjami? Można za materiał zapłacić 23% VAT, można 8% puszczając przez wykonawcę. Oferty też są często na netto i że trzeba dodać VAT dowiadujesz się, jak poprosisz o fakturę (a jak nie poprosisz, to się nie dowiadujesz).

  16. #136
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle już się budujecie, i nie spotkaliście się z różnymi opcjami? Można za materiał zapłacić 23% VAT, można 8% puszczając przez wykonawcę. Oferty też są często na netto i że trzeba dodać VAT dowiadujesz się, jak poprosisz o fakturę (a jak nie poprosisz, to się nie dowiadujesz).
    Tyle się budujemy, że mnie interesuje już tylko cena "do zapłaty". Niech sobie netto czy brutto wsadzą w buty
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  17. #137
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tyle sie już budujemy, a ciagle człowiek się czegoś uczy. Niestety nie za darmo. Mój przypadek gdy chciałam zaoszczędzić i wzięłam faktury na wykonawcę. I co się okazało? Ano, że jego firma jest ryczałtowcem a nie vatowcem. I różnicę na VAT-cie diabli wzięli - z mojej kieszeni Nawet do głowy mi nie przyszło, że facet co w deweloperce robi może się rozliczać na zasadzie ryczałtu. Teraz już wiem ale co z tego jak raczej najgrubsze wydatki (=dach) już za mną.

  18. #138
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Ano, że jego firma jest ryczałtowcem a nie vatowcem.
    Forma opodatkowania podatkiem dochodowym nie ma wpływ na podatek od towarów i usług.
    Osobna kwestia, to brak dogadania takich "detali" jak na kogo brać fakturę i jak to zostanie rozliczone.

  19. #139
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No właśnie tak jak napisałam, teraz to i ja już to wiem, niestety madry Polak po szkodzie.

  20. #140
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Nareszcie mam prąd na działce !!! Dzisiaj rano przyjechał Pan z innogy i zamontował licznik. Mi zostało podpiąć tylko kabel. YKY 4x16mm2. Nie sądziłem że będzie tak ciężko, taki grubaśny kabel wsunąć do skrzynki i poprawnie ułożyć. Myślałem żeby wziąść cieńszy 10mm2 ale on wystarczył by na styk przy mocy 15kW więc wolałem kupić grubszy na zapas. Tak to jest standardowo na budowie, tu na zapas, tu na wszelki wypadek a tu porządniej ale co tam buduje się dla siebie. Poza tym ostatnio zacząłem głebiej analizować opcje ogrzewania no i gaz raczej robi się mało opłacalny i zaczyna wygrywać pompa ciepła powietrze woda. W tej chwili najlepszą ofertę montażu kotłowni dostałem na 25 tys brutto z pompą Panasonic model Aquarea SDC o mocy 9 KW generacji H.
    Na drugim miejscu jest Daikin Altherma 3 8kW za 30tys brutto a potem już Nibe i Atlantic za 35tys brutto.
    Od tych cen mogę otrzymać dofinansowanie na OZE z urzędu miasta Warszawy 30% a reszte mogę odliczyć od podatku w Picie.
    Najtańsza pompa Panasonic SDC wyjdzie wtedy 14000zł !!!!
    Dla porównania dostałem wycenę na kotłownię z kotłem Vaillanta ecotec 19kW na kwotę 13000brutto + inst gazowa 3000 = 16000zł !!!
    Jak liczyłem sobie koszty to pompa musiałaby być droższa max o 5000zł aby zwrot nastąpił w przeciągu 10 lat. Zakładam że w najgorszym wypadku koszt grzania pompą wyjdzie tyle samo co gazem ale w najlepszym powinno byc taniej o około 500 zł. W dodatku w przyszłości jak zamontuję panele PV to wogóle będzie bajka.
    Z tego właśnie powodu skończyło się na kablu 16mm2, tak na wszelki wypadek.

    Niestety nie zrobiłem zdjęć podczas przyłączania, musiałem zachować powagę przy inspektorze a nie było łatwo bo taki kabel podłączałem pierwszy raz. Myślałem że będzie się dopytywał więcej, oglądał rozdzielnice dokładniej lub robił pomiary ale skończyło się na pobieżnym rzuceniu oka, nawet nie chciał okazania legitymacji SEP z uprawnieniami.

    Rozdzielnica

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190330_173715.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	428698

    Uziom fundamentowy + plus połączenie wyrównawcze z studnią (7m rury ocynkowanej 1,5 cala)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190330_173730.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	428699

    Taką zaciskarkę pożyczyłem od kumpla do zaciskania miedzianych końcówek oczkowych rurkowych. Mimo grubych ścianek końcówki i krótkiego ramienia zaciskarki dała radę. Próbowałem potem szarpać ale linka nie wypadła.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190330_173755.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	428700

Strona 7 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony