dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 167

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Zadusić SMOG-a czyli mój uzdatniacz powietrza - filtr do rekuperatora

    Witam, od dwóch miesięcy czytam wątki na forum wentylacja, ponieważ mam podobny problem jak wielu kolegów – siwy dym czyli sąsiedzi wytwórcy smogu.

    Jako że powietrze do domu dostarczam rekuperatorem do tej pory radziłem sobie w ten sposób że jak poczułem dym wyłączałem urządzenie. Ale, ale, no właśnie wystarczy że czujnik biologiczny zareaguje ze zwłoką (katar) albo nie ma nas w domu i w pięć minut w domu nie da się oddychać. Z kolei jak wyłączę rekuperator to mam subiektywne odczucie braku tlenu – do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja.

    W tym roku po pięciu latach od zamieszkania postanowiłem w końcu coś z tym zrobić – zakupiłem oczyszczacz od xiaomi – dlaczego ten – wcześniej kupiłem odkurzacz automatyczny tej firmy i jest rewelacyjny. Jednak życie dowiodło że musiałbym mieć pięć takich oczyszczaczy a i tak trzeba wyłączać rekuperator – lipa. Liczyłem chociaż że ustawiony pod nawiewem wentylacji da znać zwiększonymi obrotami że smog – ale nie, mój nos jednak jest szybszy.

    Oczyszczacz owszem pomaga – jak drzwiami nawieje smogu bo ktoś stoi w otwartych i ani w tę ani w tę , albo jak Żona działa w kuchni z patelnią.
    W związku z powyższym po lekturze internetowej zbudowałem filtr do rekuperatora uzdatniający powietrze. Piszę o nim tutaj bo nawet bez rekuperatora po pewnych modyfikacjach można pomysł wykorzystać do normalnych mieszkań – można to przedyskutować.

    Filtr to po prostu solidna szafka meblowa 50x50x100 cm (uszczelniona silikonem i taśmą alu od wewnątrz) z dorobioną pokrywą przykręconą śrubami na potrójnej uszczelce okiennej po obwodzie. W to wstawione dwa metalowe krućce umocowane wkrętami w otworach uszczelnione epoksyliną i silikonem. Filtr okazał się całkowicie szczelny. W środku budowa wygląda tak: komora wlotowa - dno skrzyni – rozprężna wyłożona gąbką samoprzylepną po bokach (wygłuszenie), dno -włóknina eu3 (łatwo wymienić ) w środku jonizator. Powyżej na listewkach obwodowych i poprzecznych włóknina Eu4 (może zmienię w przyszłości na wyższą), potem Filtr węglowy – siedem kilo węgla aktywnego w laseczkach 4mm. To właściwie dwie ramki drewniane ułożono poziomo obok siebie (5 cm wysokość filtra- grubość czynna węgla, powierzchnia jednej ok.50x50 cm) wykorzystałem siatkę metalową i siatkę przeciw komarom ze sklepu ogrodniczego). Ważne! Gdyby ramki były ustawione pionowo - węgiel luzem mógłby przesypać się i opaść tworząc pustą przestrzeń. Na to ułożona mata węglowa (w moim odczuciu efekt niewspółmierny do kosztów – testowałem w okapie kuchennym) – w przyszłości do likwidacji. Powyżej na krućcu wylotowym osadzony filtr zielony z oczyszczacza xiaomi . Jest to zrobione równie szczelnie jak w oczyszczaczu – kołnierz metalowy z wyklejoną gąbką z tyłu regulowany docisk metalowy.

    Filtr jest wpięty za rekuperatorem po stronie tłocznej, a przed skrzynką rozdzielającą nawiew na pokoje. Rekuperator oczywiście ma filtry wstępne zmieniane co trzy cztery tygodnie –obecnie Eu 3 (wymiar 25x55 cm)

    Dlaczego nie kupiłem gotowca? Są . Ale gotowce to pewien standard, ja musiałbym zlecić na zamówienie żeby dopasować do swojej instalacji. Gotowce za tysiąc złotych to sama tkanina eu7-9. Gotowce za 3-4 tysiące to już filtry łączone z węglem, elektrofiltry itd. Ale są montowane zwykle na czerpni mnie to nie pasuje ponieważ węgiel jest higroskopijny. Filtr założony za rekuperatorem dostaje stabilne temperaturowo i wilgotnościowo powietrze.
    Dlaczego taki filtr? Bo lubię majsterkować, bo część rzeczy już miałem, bo liczyłem się z koniecznością modyfikacji, chodziło też o wygłuszenie itd. Poza tym ma to działać a nie wyglądać.

    Najważniejsze pytanie - Czy to działa?

    Tak działa i to bardzo dobrze, testuję już ponad miesiąc. Wydatek nawiewanego powietrza w zimie to - dzień 90 m3, noc 60 m3, tryb przewietrzania 120 m3( sterowane automat)

    Smog wiadomo nasila się wieczorem. Od zamontowania filtra NIGDY NIE WYCZUŁEM ZAPACHU DYMU z nawiewów ! A normy u nas na Śląsku wg. Airly były przekraczane 300-900 %. Nie mam precyzyjnego czujnika dymu ale wg. moich uśrednionych obserwacji xiaomi pokazuje pm2,5 - 10 gdy Airly podaje 80 (norma przekroczona 316%) tak mieliśmy wczoraj. Przy przekroczeniach 600 -900 % xiaomi „pływa” od 10 do 30 pm. No ale xiaomi jak wiadomo dokładny nie jest, nawet w dzień gdy Airly pokazywał 20% normy –wspaniałe powietrze, uparcie pokazywał 9-10 jednostek.

    Dodatkowo filtr niesamowicie wytłumił mi szumy instalacji, Opory owszem wzrosły ale z racji wymiarów filtra nie ma tragedii, np. wczesniej na pierwszym biegu miałem 47 Pa teraz 60-70, na drugim było 120 Pa jest 180-200.

    Czy pomysł można wykorzystać w mieszkaniu bez rekuperatora?

    Myślę że można – zmniejszyć wymiary, wstawić wentylator z regulacją obrotów, pobierać powietrze z zewnątrz np. 20-30m3 na godzinę. Po co ? Mamy tlen w nocy, wytwarzamy lekkie nadciśnienie w mieszkaniu – smog nie wchodzi nam szparami i nawiewnikami. Zużyte powietrze i co2 wydostaje się wentylacją grawitacyjną w łazienkach i kuchni – nie ma „cofek” z kratek wentylacyjnych. Oczyszczacze - jeśli są działają ciszej (prawdopodobnie). To jest temat do dyskusji.

    Pozdrawiam wszystkich miłośników czystego bez Pm-owego powietrza.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	1478
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	409822   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	1311
Rozmiar:	68,5 KB
ID:	409823   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	1081
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	409824   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	1205
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	409825   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	1192
Rozmiar:	68,8 KB
ID:	409826  

    Ostatnio edytowane przez fawel ; 23-03-2018 o 13:32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony