dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 9
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 167
  1. #121

    Domyślnie

    Da filtrów węglowych F7 to minimum.

  2. #122

    Domyślnie

    No nic czeka mnie podmiana filtra i zakup maty F7
    Ps
    Co polecasz z ofert z internetu ??...potrzebuje porządne F7 (żeby to było F7) bez sćiemy. W rolce min 70cm szerokiej. Cena nie gra roli. Mam filtr Can--Filters z 25kg węgla i widzę że będę musiał go obwinąć tą włókniną co pozwoli mi na zostawienie G3 i G5 w spokoju.
    Ostatnio edytowane przez BikeBarian ; 03-01-2021 o 20:51

  3. #123

    Domyślnie

    Niestety nie kupuję filtrów "z internetu"
    Owinięcie tego filtra prawdziwym materiałem F7 niestety ale spowoduje bardzo duży wzrost oporów i redukcję przepływu.
    Tkaniny z klasy F7 stawiają bardzo duże opory, dlatego filtry nigdy nie mają formy maty.
    Zawsze są to filtry wielokrotnie harmonizowane lub konstrukcje kieszeniowe.

  4. #124

    Domyślnie

    O opory i przepływy bym sie nie martwił bo reku sprawnie zarządza CF i ma zapas sprężu. Poza tym ten CAN-Filters to jest filtr przemysłowy dobrany na przepływy 1500m3/h i ma powierzchnie filtracji po obwodzie prawie 1.5m2 i taka też byłaby powierzchnia tej maty F7. Tutaj wszystko było przemyslane i dobrane tak żeby były jak najmniejsze opory.

  5. #125
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał BikeBarian Zobacz post
    O opory i przepływy bym sie nie martwił bo reku sprawnie zarządza CF i ma zapas sprężu. Poza tym ten CAN-Filters to jest filtr przemysłowy dobrany na przepływy 1500m3/h i ma powierzchnie filtracji po obwodzie prawie 1.5m2 i taka też byłaby powierzchnia tej maty F7. Tutaj wszystko było przemyslane i dobrane tak żeby były jak najmniejsze opory.
    Myślę, że po kilku wymianach maty znudzi Ci się owijanie filtra. Używałem wcześniej filtra kieszeniowego F7 o podobnej powierzchni i musiałem go wymieniać co miesiąc bo filtracja PMów spadała do wartości nieakceptowalnych.
    Teraz, jak pisałem w tym wątku, mam dwa kieszeniowe F9 szeregowo 60x60x60cm i 8 kieszeniach. Wymiana pewnie raz na dwa lata bo po roku PMy na nawiewie dalej były 0%.

  6. #126

    Domyślnie

    Nie mam miejsca na kieszenie. Sam filtr węglowy jest dlgości 75cm a jego obudowa to juz 1m. Mam przed nim dwie skrzynki filtracyjna G3 i G5 fi 500. Na poczatek podmienie w jednej filtr na F7 i zobacze jak czesto będzie sie brudzil. Na szczescie przekroczen PM-ow u nas nie ma duzo...jedynie te "zapachy" palonych palet mnie wkurzaja,,,i ew, male smogi w czasie wiekszych mrozow.

  7. #127
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jaki filtr masz w reku? Filtr węglowy jest przed czy rekuperatorem?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #128

    Domyślnie

    No wlasnie caly myk polega na tym ze mam teraz G3 fi 500 potem G5 fi 500 potem weglowy potem reku F7 i na koncu ProVent Clean-R....inaczej nie da rady ze wzgledu na ilosc miejsca i ulozenie krocow reku. PM-y mi nie straszne bo to zalatwia Clean R ale ochrona weglowca bardziej mnie martwi..w zasadzie on jest tak zaprojektowany zeby wytrzymac min 3-4 lata przy moich przeplywach i zanieczyszczeniu powietrza w okolicy (ktore sie tylko poprawi w przyszlym roku bo gaz bedzie w drodze i polowa sasiadow przejdzie na grzanie gazem) i potem do wymiany albo wegiel albo caly filtr.

    Na razie przebujam sie tak jak jest teraz tylko wyjme F7 z reku i dam F7 zamiast G5 albo obwine F7 weglowca a na przyszly sezon grzewczy tak przemebluje czerpnie ze doloze przed weglowcem skrzynke z filtrami kieszeniowymi 592x592x600 F7 8 kieszeni. Zasadniczo na poczatku chcialem dac weglowca na nawiewie ale on jest tak skontruowany ze wentylator musi zaciagac przez niego powietrze a nie nawiewac.

  9. #129
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał BikeBarian Zobacz post
    Zasadniczo na poczatku chcialem dac weglowca na nawiewie ale on jest tak skontruowany ze wentylator musi zaciagac przez niego powietrze a nie nawiewac.
    Ja mam taki sam filtr węglowy (patrz post #39tego wątku) i dmucham powietrze do niego. Zlokalizowany jest za rekuperatorem na nawiewie. Nie ma znaczenia w którą stronę przelatuje przez niego powietrze, jak odfiltrujesz pyły wcześniej. U Ciebie powinien być za ostatnim filtrem na nawiewie. Ta mata filtracyjna, którym jest owinięty zatrzymuje u mnie tylko pył węglowy, który wypada z filtra podczas jego obracania "molestowania" podczas montażu.

  10. #130

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Ja mam taki sam filtr węglowy (patrz post #39tego wątku) i dmucham powietrze do niego. Zlokalizowany jest za rekuperatorem na nawiewie. Nie ma znaczenia w którą stronę przelatuje przez niego powietrze, jak odfiltrujesz pyły wcześniej. U Ciebie powinien być za ostatnim filtrem na nawiewie. Ta mata filtracyjna, którym jest owinięty zatrzymuje u mnie tylko pył węglowy, który wypada z filtra podczas jego obracania "molestowania" podczas montażu.
    No wlasnie myslalem o tym zeby dac na nawiew ale mam watpliwosci co do przeplywow, sprezow i zawirowan powietrza. Przy nawiewie powietrze przechodzac przez ten filtr niejako sie rozpreza w tak wielkiej skrzyni, wylatujac na boki odbija sie od scianek skrzyni zeby potem znowu byc pchanym do kanalu fi 200 i potem do skrzynki rozdzielacza....sama ta wielka skrzynia w ktorej siedzi filtr nie pasuje mi na nawiewie dlatego zrobilem ja na czerpni bo tutaj wentylator wymusza przeplyw powietrza i zassysa go do kanalu poprzez ten filtr. Tak te filtry dzialaja w growbox-ach i do tego zostaly zaprojektowane. Myslalem zeby dac filtr typu inline czyli montowanym typowo na kanale ale nawet tam jest w instrukcja pokazane ze powietrze musi byc przez niego zassysane a nie pchane. Na razie pozostane tak jak mam i ew. przesune czerpnie na dachu o 60 cm w strone sciany zeby zrobic miejsce na skrzynke filtracyjna F7 przed weglowcem. Przenoszenie tej skrzyni na nawiew bedzie mnie wiecej kosztowalo materialu i robocizny anizeli zmiana lokalizacji czerpni.

  11. #131

    Domyślnie

    W wentylacji stosuje się filtry węglowe, w których przepływ powietrza zawsze jest od środka do zewnątrz.
    https://www.breathingspace.co.uk/ima...1700_image.jpg

    Tak naprawdę najistotniejsze jest to, by przepływ przez węgiel równomierny.

  12. #132
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał BikeBarian Zobacz post
    No wlasnie myslalem o tym zeby dac na nawiew ale mam watpliwosci co do przeplywow, sprezow i zawirowan powietrza. Przy nawiewie powietrze przechodzac przez ten filtr niejako sie rozpreza w tak wielkiej skrzyni, wylatujac na boki odbija sie od scianek skrzyni zeby potem znowu byc pchanym do kanalu fi 200 i potem do skrzynki rozdzielacza....sama ta wielka skrzynia w ktorej siedzi filtr nie pasuje mi na nawiewie dlatego zrobilem ja na czerpni bo tutaj wentylator wymusza przeplyw powietrza i zassysa go do kanalu poprzez ten filtr. Tak te filtry dzialaja w growbox-ach i do tego zostaly zaprojektowane. Myslalem zeby dac filtr typu inline czyli montowanym typowo na kanale ale nawet tam jest w instrukcja pokazane ze powietrze musi byc przez niego zassysane a nie pchane. Na razie pozostane tak jak mam i ew. przesune czerpnie na dachu o 60 cm w strone sciany zeby zrobic miejsce na skrzynke filtracyjna F7 przed weglowcem. Przenoszenie tej skrzyni na nawiew bedzie mnie wiecej kosztowalo materialu i robocizny anizeli zmiana lokalizacji czerpni.
    Tam nie ma zawirowań przepływ jest można powiedzieć laminarny, powolny. W growbox-ach wiesza się je u góry namiotu ze względów praktycznych. Nie trzeba nic dorabiać a dawanie ich na zewnątrz jest nieekonomiczne bo zajmuje przestrzeń i trzeba robić jakieś dodatkowe stelaże. Moja skrzynia na filtr robi od razu za rozdzielacz można powiedzieć bo ma dwa wyjścia rur spiro .

  13. #133

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W wentylacji stosuje się filtry węglowe, w których przepływ powietrza zawsze jest od środka do zewnątrz.
    https://www.breathingspace.co.uk/ima...1700_image.jpg

    Tak naprawdę najistotniejsze jest to, by przepływ przez węgiel równomierny.
    Potrafisz wyjasnic czemu ma byc od srodka do zewnatrz ??
    Camfil ma tez filtry inline w ktorych przeplyw jest od zewnatrz do wewnatrz. Czy one nie sa przeznaczone do typowej wentylacji dla ludzi ??

    W kwestii rownomiernego przeplywu to nie potrafie nic powiedziec bo nie wiem czy jest u mnie taki. Po prostu tej fizyki nie umiem . Moge tylko powiedziec ze opor dla powietrza na filtrze weglowym jest w zasadzie taki sam na calej jego powierzchni wiec domyslam sie ze powietrze przeplywa przez niego rownomiernie.

    Tak czy siak filtr zostaje u mnie tam gdzie jest...przynajmniej na razie. Rozwaze opcje przeniesienia na nawiew jesli mi dekarze nie beda chcieli przyjechac przelozyc kominki...ale po wczorajszych opadach sniegu (spadlo u nas ze 30cm) juz teraz widze ze te kominki i tak musze przesunac blozej sciany zeby schowaly sie pod glownym dachem...inaczej przy wiekszych opadach moga sie cale zapchac sniegiem.
    Ostatnio edytowane przez BikeBarian ; 06-01-2021 o 18:36

  14. #134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Tam nie ma zawirowań przepływ jest można powiedzieć laminarny, powolny. W growbox-ach wiesza się je u góry namiotu ze względów praktycznych. Nie trzeba nic dorabiać a dawanie ich na zewnątrz jest nieekonomiczne bo zajmuje przestrzeń i trzeba robić jakieś dodatkowe stelaże. Moja skrzynia na filtr robi od razu za rozdzielacz można powiedzieć bo ma dwa wyjścia rur spiro .
    Samemu nie robilem, mam wszystko na sprasowanej welnie URSA Air i standardowy rozdzielacz fi200 na 12 x fi75 wiec jakiekolwiek kombinacje odpadaja. Ma byc zgodnie ze sztuka i tego bede sie trzymal.

  15. #135

    Domyślnie

    Cytat Napisał BikeBarian Zobacz post
    Potrafisz wyjasnic czemu ma byc od srodka do zewnatrz ??
    To kwestia zachowania laminarności przepływu w całym złożu.
    Myślę, że w tak prozaicznej instalacji, jaką jest wentylacja w domu, zupełnie nie będzie miało znaczenia jak ten filtr będzie zamontowany.
    Ważne by przed filtrem węglowym dać filtr F7, bez tego filtr węglowy przestanie spełniać swoją rolę bardzo szybko.

  16. #136

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    Od razu wyjaśnię, że jestem producentem filtrów węglowych (żeby nie było, że ukryta reklama), ale postaram się Wam przekazać jak najwiecej informacji ws węgla aktywnego i filtrów węglowych, tak jak bym był tylko posiadaczem wiedzy o tym.

    Ilość węgla. Węgiel aktywny dobiera się zawsze do przepływu powietrza. Można przyjąć, że na każde 100 m3/h powietrza stosuje się ok 2-2,5 kg węgla. Mówimy tu o ilości potrzebnej do zatrzymania (filtrowania, redukcji, zmagazynowania) związków, które są w smogu. W moich filtrach węglowych typu ADSR, które produkujemy z przeznaczeniem do rekuperatorów zastosowane jest ok 15 kg węgla, ale to dlatego żeby był filtr uniwersalny czyli dla wiekszości rekuperatorów (z wydatkiem do 550 m3/h). Jeżeli zastosujemy za dużo wegla to zwiększamy skuteczność filtracji, wydłużamy żywotność i jeżeli mamy odpowiednią powierzchnie filtracyjną zmniejszamy spadek ciśnienia i zużycie prądu.
    Czas kontaktu zanieczyszczonego powietrza z weglem powinien wynosić minimum 0,2 sekundy (dwie dzisiąte).

    Węgiel aktywny wyłapuje LZO, czyli związki chemiczne które w swoim składzie maja "C" (np Benzopireny, C₂₀H₁₂), ale dodatkowo ich temperatura wrzenia musi być powyżej 70-80 stopni C. Dlatego formaldehyd mimo, że jest związkiem organicznym (zawiera wegiel czyli C) nie złapie sie na węglu bo jego temp. wrzenia (czyli odparowywania) wynosi -19 stopni C. Co znaczy, że w temp "pokojowej" odkleja się z węgla

    Jaki węgiel aktywny? Węgiel aktywny niezależnie od formy (granulowany, pylisty, formowany) to zawsze jest węgiel aktywny (aktywowany). Różni sie formą, czyli kształtem, bo odpowiednia forma jest do odpowiedniego medium oczyszczanego. Węgiel formowany (pałeczki) jest do powietrza. Węgiel granulowany (taki pokruszony) jest do wody, cieczy. Wegiel pylisty głównie do powietrza ale w przemyśle. Do oczyszcania powietrza z mieszaniny związków najlepiej sprawdza sie węgiel aktywny antracytowy. Nie kokosowy. Nie będę sie tutaj wdawał w tłumaczenia, ale od tego z czego jest wyprodukowany wegiel zależy wielkość otworów w nim, a te są dobierane do konkretnych związków.

    Co to jest CTC? To parametr dzięki któremu producenci są w stanie identyfikować jakośc węgla. Jest to zdolnośc wyłapywania czterochlorków przez wegiel. Dla użytkownika amatorskiego podstawowym parametrem powinna być informacja o powierzchni właściwej. Najwieksze CTC jakie jest dostęne u nas w kraju to ok 60-65%. Nie ma wyższego. Naprawdę. Powierchnia właściwa powinna być w okolicy 1000 m2/g. Czy to bedzie 960 czy 1025 nie ma już wiekszego znaczenia.

    Generalnie im węgiel jest lżejszy tym lepiej. Czyli jest bardziej podziurkowany, czyli ma większa powierzchnie właściwą. Bo węgiel aktywny ma w sobie dziurki i te dziurki mają kanaliki i kolejne dziurki itd. i w te dziurki wpada zwizek chemiczny i się przykleja do ścianki. Jeżeli te dziurki zapchamy kurzem, pyłem to nie wpadnie do nich "zapach". Dlatego wegiel musi być czysty. Generalnie powinien być przed nim filtr w klasie F9, ale w warunkach domychy wystarczy F7.

    teraz reklama: Jeżeli chceci tanie i porządne filtry kieszeniowe to szukajcie w Żorach firma Wik-zu. Włóniny też mają (prawdziwe F7) - ja tam kupuje i jest ok, możecie powiedzieć, że przysłał Was BODIM i chcecie zniżkę

    Żywotność węgla aktywnego. To jest jak worek w odkurzaczu, lub jakikolwiek filtr. Zapycha się. Producent wegla podaje, że 1 kg zmagazynuje od 300 do 600 gram LZO. Ale w hodowli upraw egzotycznych, szklarniowych i nielegalnych można nawet osiągnąć 800g. Wszystko zależy od rodzaju związków. Ja przyjmuje tą dolną wartość. W 90% użytkowników naszych filtrów węgiel starcza na ok 2 lata. W dwóch przypadkach na kwartał. Ja zalecam wymiane węgla zawsze przed sezonem (wrzesień)

    Sorry za długą wypowiedź, mam nadzieję, że się przyda. W razie pytań pozostaję do dyspozycji. Znajdziecie mnie w internecie. BODIM-Tychy

  17. #137
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Widziałem Pana produkty na stronie - bardzo fajne rozwiązania.

    Mam jedno pytanie. Jakie są orientacyjne opory dla powiedzmy kasety o grubości 5cm i powierzchni 0,25m2 przy przepływie 200m3. Ile kg węgla wchodzi do powiedzmy 1dm3?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #138
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Pytanie do Oktawian_P.
    Jak się ma wilgotność względna powietrza do skuteczności działania filtrów węglowych.
    Czy montowanie ich pomiędzy czerpnią a rekuperatorem, gdzie wilgotność dochodzi w porach jesień, zima do prawie 100%, jest dobrym rozwiązaniem. Czy lepiej je montować za rekuperatorem, gdzie wilgotność względna jest niższa a i temperatura wyższa.
    Oczywiście zawsze przed węglowym odpowiednie filtry.
    I jeszcze, przy 25 kg węgla i przepływie około 300m3/h na ile orientacyjnie wystarczy takie "złoże" , grubość około 6 cm ?
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 07-01-2021 o 10:39

  19. #139

    Domyślnie

    1) Montujecie filtr na czerpni czy nawiewie ??. Ew, czy ktos z waszych kliento nie mogl na nawiewie i montowal na czerpni ??. Czy to ew. jest kwestia prefiltrow...jak damy G3 i G5 plus F7 przed weglowcem to w sumie mozna montowac tu i tu ??
    2) 4300 za 15kg wegla z filtrem F7 ??...troche drogo. W tej cenie mozna miec 3 puszki do growboxa z 25kg wkladem wegla i do tego puszke filtracyjna z filtrami F7. Plus dla was za kompaktowosc filtra.
    Ostatnio edytowane przez BikeBarian ; 07-01-2021 o 10:28

  20. #140

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Pytanie do Oktawian_P.
    Jak się ma wilgotność względna powietrza do skuteczności działania filtrów węglowych.
    Czy montowanie ich pomiędzy czerpnią a rekuperatorem, gdzie wilgotność dochodzi w porach jesień, zima do prawie 100%, jest dobrym rozwiązaniem. Czy lepiej je montować za rekuperatorem, gdzie wilgotność względna jest niższa a i temperatura wyższa.
    Oczywiście zawsze przed węglowym odpowiednie filtry.
    I jeszcze przy 25 kg węgla i przepływie około 300m3/h na ile orientacyjnie wystarczy takie "złoże" , grubość około 6 cm ?
    Can-filters zaleca by wilgotnosc byla nie wieksza niz 80%., u innych widzialem 90%. W zasadzie im wyzsza wilgotnosc tym gorzej dla wegla...aczkolwiek przy takiej ilosci jak my mamy tj 25Kg i cenie za filtr w okolicach 1k plnow ja sie tym zupelnie nie przejmuje. Jak wymienie za 2-3 lata to i tak bede zadowlony z faktu ze zadnych smrodow w domu nie mam i bede za to placil 300zl rocznie. Weglowiec na nawiewie jest od tego chroniony i tu plus za to bo te powietrze ogrzane do 17st ma juz duzo nizsza wilgotnosc względną....ale bezwzgledna nadal zostaje ta sama..ilosc gram wody w powietrzu jest ta sama..jednak temperatura powietrza lepiej dla wegla robi.
    Ostatnio edytowane przez BikeBarian ; 07-01-2021 o 10:27

Strona 7 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony