dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Ławy wylewane do kałuży, czy tak przystoi?

    Niniejszym słodko-gorzkim postem witam Szanowne Grono!

    Proszę o Wasze opinie w moim (chyba) pechowym starcie.

    W skrócie: buduję parterowca 130m, porotherm, lana płyta, dwuspadowy dach kryty dachówką.

    Wczoraj (piątek) zalane zostały ławy fundamentowe, wykop miał miejsce w czwartek. Podłoże to spoisty, gliniasty less. Ławy w projekcie to 60x40 (65 mb) i 80x40 (10 mb). Z rzekomo braku odpowiednich łyżek całość kanałów została zrobiona łyżką 75cm na głębokość 45-50 cm. Szybko po wykopie w wybraniach pojawiła się woda (podskórna). Zaniepokoiło mnie to. Majster stwierdził, że wodę wypompuje, do wykopu włoży folię kubełkową, zazbroi i zaleje betonem. Przystałem na to jeszcze tydzień przed wykopem, nie widząc sensu deskowania i wylewania chudziaka w tak spoistym gruncie.

    Przyjeżdzam wczoraj w ostatnim momencie na budowę (betoniarka przyjechała 2h wcześniej niż była umówiona) i oto co zastałem:

    1. Zbrojenie ułożone na przypadkowych kamieniach, klińcu zebranym z utwardzonego podjazdu, ułożone nierówno w wykopach. Kamienie, które widziałem mogły mieć max ok 3 cm wysokości.
    2. Brak giętego pręta w połączeniu T między ławami, zbrojenie 'na krzyż', coś tam popaprane drutem wiązałkowym (na winklu zazbrojone było dobrze, z giętymi prętami typu 'L')
    3. Folia wpakowana bezpośrednio do kałuży, woda wbrew zapewnieniom nie wypompowana i to zalane B25 i coś tam zawibrowane.
    Oczywiście beton wycisnął wodę na wierzch, została kałuża nad ławą, którą dziś zdrenowałem za pomocą rowka (zdjęcie) wzdłuż ławy.

    Głównym moim zastrzeżeniem, oprócz bylejakości zbrojenia i jego układania bez właściwych dystansów jest wylanie ław do kałuży, boję się nierównomiernego osiadania
    budynku.

    Z KB nie udało mi się skontaktować wczoraj, będę to robił w poniedziałek. Noc przespana wcale nie uspokoiła mnie, co gorsza jestem coraz bardziej wściekły na
    wykonawcę za prace przy tak ważnym etapie bez poszanowania dla zasad sztuki.

    Co robic dalej? Mam parę typów, ale nie będę sugerował. Boję się że pod kałużami powstaną naprężenia, a w końcu zaczną wychodzić na ścianach pęknięcia.
    Co zrobilibyście na moim miejscu? A może to olać i iść dalej bez martwienia się?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbrojenie_T.jpg
Wyświetleń:	324
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	413811   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	winkiel.jpg
Wyświetleń:	296
Rozmiar:	101,5 KB
ID:	413812   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompa.jpg
Wyświetleń:	288
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	413813   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kaluza_2.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	413814   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kaluza.jpg
Wyświetleń:	252
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	413815  

    Ostatnio edytowane przez pipit ; 26-05-2018 o 22:35

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.215

    Domyślnie

    Co za idiota wymyślił folię kubełkowa pod budynkiem? Co dalej obserwuj jak osiada.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kierbud nie odebrał zbrojenia i nie było go przy betonowaniu ław? To za co bierze kasę?

  4. #4

    Domyślnie

    Zależy ile tej wody było jak punktowo po 2 cm to nic się nie stanie. Jak było jej więcej to może być tak że ława nie dolega do podłoża i teraz tak sąsiednie odcinki ławy przejmą obciążenie trochę zwiększy się osiadanie ale nie pęknie .Jak tych punktów z breją było sporo to różnie może być.
    Musisz dopilnować aby był wieniec na bliczkach i to nie 20 cm wysokości tylko 30- 35 cm on rozłoży równomiernie nacisk od reszty domu. A najlepiej to lane ściany zbrojone

    Folia to głupi pomysł

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Co za idiota wymyślił folię kubełkowa pod budynkiem? Co dalej obserwuj jak osiada.
    Wykonawca wymyślił. Rozumiem, że miała być folia, żeby było czyściej i żeby woda z zaczynu nie uciekała w glebę, ale po cholerę kubełkowa nie mam pojęcia.

    Jak mam obserwować osiadanie? Jak dla mnie, to ono pojawi się po jakimś czasie i kolejnych etapach i obciążeniu, na pewno nie przed zasypem fundamentów. A wtedy już po ptokach.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kierbud nie odebrał zbrojenia i nie było go przy betonowaniu ław? To za co bierze kasę?
    Kierbud jest z firmy rodzinnej, kupiłem tam w pakiecie projekt indywidualny z załatwieniem pozwolenia, projektem wszystkiego i nadzorem. Wykonawca polecony przez kierbuda, jako solidny. Widać kierbud jest tak solidny jak i wykonawca.

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Zależy ile tej wody było jak punktowo po 2 cm to nic się nie stanie.
    Budynek jest na obrysie 10x15m, praktycznie cały kanał pod ścianą północną był zalany wodą, czyli około 15m. Widać to na jednym ze zdjęć.
    Wody było kilka cm. Jaki był dokładnie słup wody, chyba nie ma znaczenia, przecież niezależnie od tego pod lustrem wody w glebie zrobił się budyń...

    Dalej mieliśmy iść pustakami zalewowymi 25 cm grubości ściany na wysokość 50cm + wieniec 10 cm, a potem dwa bloczki ytonga 20cm, czyli łącznie 100 cm ściany fundamentowej licząc do poziomu '0', z ławą około 150.
    Ostatnio edytowane przez pipit ; 27-05-2018 o 07:49

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Masz w projekcie trzpienie żelbetonowe w ścianach ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Masz w projekcie trzpienie żelbetonowe w ścianach ?
    Nie, płyta ma się opierać na ścianach konstrukcyjnych z np ceramiki, łącznie 75mb.

  8. #8

    Domyślnie

    Wiązanie kluczykiem, wygląda normalnie. To jest tylko po to, żeby pręty leżały w swoim miejscu, jeśli są pod ścianami, to jest w porządku. Tu się prosiło o wylanie chudziaka pod spód i małą pompę. Dali grubą folię, bo obawiali się, że zwykła zacznie się zapadać pod kamieniami, więc wiedzieli co robią.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post
    Wiązanie kluczykiem, wygląda normalnie. To jest tylko po to, żeby pręty leżały w swoim miejscu, jeśli są pod ścianami, to jest w porządku. Tu się prosiło o wylanie chudziaka pod spód i małą pompę. Dali grubą folię, bo obawiali się, że zwykła zacznie się zapadać pod kamieniami, więc wiedzieli co robią.
    W projekcie jest jasno rozrysowany sposób zbrojenia - na winklach i łączeniach ścian mają być gięte pręty w L.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arturo13

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    213

    Domyślnie

    Na moje oko to oczywiście błędów sporo ale mimo wszystko tragedii być nie powinno, wieniec na fundamencie i do góry. I tak już nic z tym nie zrobisz. Jak masz "takiego" kier buda to albo go zmień, albo pilnuj żeby chociaż na budowie bywał, albo sam rób za kierownika.

  11. #11

    Domyślnie

    No z tą folią kubełkową to dziwna sprawa, słabo się do tego nadaje, jest sztywna, łamie się po zagięciu i co najważniejsze tworzy przestrzenie w kubełkach między folią a gruntem których tam być nie powinno. Lanie betonu w wodę w takiej ilości to też marny pomysł beton się rozwadnia i traci swoją klasę. Ale to nic w porównaniu z tym, że Kierbuda nie było żeby zbrojenie obejrzał i wykop zobaczył .... jak dla mnie nie do przyjęcia i to powinna być ostatnia praca na tej budowie, tak samo ekipy, jak teraz takie kwiatki robią to marne szanse, że później będzie lepiej.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał pipit Zobacz post
    W projekcie jest jasno rozrysowany sposób zbrojenia - na winklach i łączeniach ścian mają być gięte pręty w L.
    Nie wiem, jak wpłynie brak tego, bo masz pręty przechodzące na wylot, więc w sumie ich nic ni ruszy, ale nie mnie tego oceniać. Też nie lubię samowoli, jest w planie, to ma być zrobione.

  13. #13

    Domyślnie

    Co z tego, że przechodzą na wylot? Przez brak gięcia i przesunięcia ramion w jedną i drugą część łączących się ścian przerwana zostaje ciągłość zbrojenia, a m. in. o to w nim chodzi.

    Takie dziadostwo, a przecież obciąć szlifierką 2m pręta fi 12 i zgiąć na giętarce to 3 minuty roboty...

  14. #14

    Domyślnie

    Przez brak elek w wypadku ściany prostopadłej i wystawieniu tak jak na zdjęciu tych 40 cm nic się nie stanie. Ciagłość zbrojenia to jedno a drugie to długość zakotwienia (Niemniej jednak powinny być tam elki)

    Zobaczcie że zbrojenie jest zrobione staranie , pionowo stoi, wykonawca poblokował zbrojenie przed przesunięciem, szkoda że z tą wodą trochę zaniedbał.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Zobaczcie że zbrojenie jest zrobione staranie , pionowo stoi, wykonawca poblokował zbrojenie przed przesunięciem, szkoda że z tą wodą trochę zaniedbał.
    Starannie to byłoby zgodnie z projektem. Zgięcie na giętarce kilku 2m prętów fi 12 i dołączenie ich do zbrojenia trwałoby w porywach godzinę. Po co takie dziadostwo? Jest w projekcie, to ma być zrobione.

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    poblokował
    Masz na myśli ten pionowy, wbity w grunt pręt, pierwszy do ruszenia przez Rudą?

    Odbyłem rozmowę z kierbudem, który pomimo wieku (ok 60 lat) wykazuje się sporym dyletanctwem, a to przecież są podstawy. Żeby było lepiej, kierbud jest też projektantem, czyli proponuje rozwiązania, z których potem nie rozlicza robotników . Rozdwojenie jaźni?

    Na razie stanęło na tym, że odkopiemy ławy dookoła do poziomu posadowienia, zrobimy drenaż i rewizję gruntu w miejscu największej sraczki, być może po usunięciu folii będzie coś widać co się dzieje z gruntem , który był pod wodą.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Masz w projekcie trzpienie żelbetonowe w ścianach ?
    .
    Ostatnio edytowane przez eldorado2 ; 05-08-2018 o 11:56

  17. #17

    Domyślnie

    A ja Ci powiem tak:
    1. Temat folii bez znaczenia... czy kubelkowa czy budowlana I tak jest zbedna...
    2. Nalezaloby wypompowac wode przed zalaniem fundamentow
    3. Nalezaloby dac ok. 10 cm chudego betonu na spod
    4. Prety wystajace powinni zagiac na gietarce, I za to bym ich opier... bald nie powinien jednak wplynac na wytrzymalosc fundamentow.
    4. Niczym sie nie przejmuj, dom, o ile bedzie poprawnie zbodowany na tym fundamencie przezyje I Ciebie I Twoje dzieci!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony