dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Question Gniazdko elektryczne z dwoma przewodami dwóżyłowymi obydwa pod napięciem

    Ostatnio wymieniałem stary kontakt w mieszkaniu budowanym w latach 80 i zauważyłem że w puszce są dwa przewody, w każdym przewodzie są po dwa kable niebieski i czarny.
    w obydwóch przewodach kabel czarny (fazowy) jest pod napięciem a niebieskie (neutralny) nie ma napięcia.
    Oryginalnie były dwa przewody pod napięcie podłączone do gniazdka czarny do czarnego, niebieski do niebieskiego i tak też podłączyłem nowe gniazdko.

    Pytanie jest co to za typ instalacji i czy np jakby jeden przewód odłączyć łączący dwa gniazdka to pogorszyło by to właściwości instalacji ?
    Ostatnio edytowane przez 85r ; 02-04-2018 o 18:52

  2. #2

    Domyślnie

    Mam zrobione tak parę gniazdek zauważyłem, i jakbym odłączył jeden kabel łączący dwa gniazdka to w tym kablu nie będzie napięcia ale w gniazdkach prąd będzie. Pytanie czy mogę ten kabel odłączyć i pozostawić zaizolowany i czy pogorszyło by to właściwości instalacji.

    Czyli do obydwóch gniazdek jest doprowadzony prąd i dodatkowo są jeszcze połączone następnym przewodem nie wiem po co.
    Ostatnio edytowane przez 85r ; 02-04-2018 o 19:01

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojciech_pi

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-104
    Posty
    83

    Domyślnie

    Przecież kolega "wiseman" Co odpowiedział jednoznacznie.
    A Twoje pytanie ???
    "Czyli do obydwóch gniazdek jest doprowadzony prąd i dodatkowo są jeszcze połączone następnym przewodem nie wiem po co"

    Po to abyś w następnych gniazdkach miał napięcie (a nie prąd)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojciech_pi Zobacz post
    Przecież kolega "wiseman" Co odpowiedział jednoznacznie.
    A Twoje pytanie ???
    "Czyli do obydwóch gniazdek jest doprowadzony prąd i dodatkowo są jeszcze połączone następnym przewodem nie wiem po co"

    Po to abyś w następnych gniazdkach miał napięcie (a nie prąd)
    W obydwóch gniazdkach jest napięcie 239V po odłączeniu kabla łączącego dwa gniazdka, tak trudno to zrozumieć.
    Ostatnio edytowane przez 85r ; 02-04-2018 o 19:51

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał 85r Zobacz post
    w obydwóch przewodach kabel czarny (fazowy) jest pod napięciem a niebieskie (neutralny) nie ma napięcia.
    Pewnie masz instalację pierścieniową - klik

  6. #6

    Domyślnie

    Wszystko na to wskazuje Kaizen że masz racje. Pytanie czy można taką instalacje pierścieniową przerywać, to znaczy odłączyć kabel łączący dwa gniazdka?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał 85r Zobacz post
    Wszystko na to wskazuje Kaizen że masz racje. Pytanie czy można taką instalacje pierścieniową przerywać, to znaczy odłączyć kabel łączący dwa gniazdka?
    Po co psuć to, co dobrze zrobione?
    Weźmy sytuację, że podłączasz prądożerny odbiornik do gniazdka. Teraz prąd płynie z dwóch stron - jak przerwiesz pierścień, to prąd będzie miał "do dyspozycji" tylko połowę obecnego przekroju.
    Jakiego przekroju masz te kable? To aluminium?

  8. #8

    Domyślnie

    Kable miedziane 1,5mm2 bezpiecznik na gniazdka w pokojach i kuchni 10A i osobny 10A na łazienkę. Ale w łazience nie ma instalacji pierścieniowej.
    Oraz osobny bezpiecznik na lampy 6A, na lampy jest kabel miedziany 1mm2
    Ostatnio edytowane przez 85r ; 03-04-2018 o 08:21

  9. #9

    Domyślnie

    Ok dzięki za pomoc.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Wg dzisiejszych norm to taki przewód stosuje się do oświetlenia.
    Ja bym tego pierścienia nie przerywał.
    A która to norma bo coś nie mogę się doszukać tego wpisu?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A która to norma bo coś nie mogę się doszukać tego wpisu?
    PN-IEC 60364 z załącznika nr 1 do Rozporządzenia w sprawie WT.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Wg dzisiejszych norm to taki przewód stosuje się do oświetlenia.
    Ja bym tego pierścienia nie przerywał.
    Ale napisane wyraźnie bezpiecznik 10A. Taki przewód jest ok przy tym zabezpieczeniu. Gorzej gdyby bezpiecznik był 16A. A jak ktoś robi nową instalacje to wiadomo że powinien dać 2,5mm2.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PN-IEC 60364 z załącznika nr 1 do Rozporządzenia w sprawie WT.
    Tyle że norma wycofana, ale ok wskaż gdzie tam było to zapisane jakiś cytat, coś mi się wydaje że coś ci się pokróliczkowało..
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Tyle że norma wycofana,
    DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 8 grudnia 2017 r. Poz. 2285 - nieodmiennie jest przywołana w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu. To, że sobie jakiś komitet, SEP czy ktokolwiek coś unieważni czy zaktualizuje - nie jest prawem w Polsce.

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    ale ok wskaż gdzie tam było to zapisane jakiś cytat, coś mi się wydaje że coś ci się pokróliczkowało..
    Chcesz, to cytuj. Ja się nie odważę ze względu na to:

    "W przypadku cytatu stosuje się postanowienia art. 29 w zw. z art. 34 i 35 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. "
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-04-2018 o 21:13

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 8 grudnia 2017 r. Poz. 2285 - nieodmiennie jest przywołana w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu. To, że sobie jakiś komitet, SEP czy ktokolwiek coś unieważni czy zaktualizuje - nie jest prawem w Polsce.



    Chcesz, to cytuj. Ja się nie odważę ze względu na to:

    "W przypadku cytatu stosuje się postanowienia art. 29 w zw. z art. 34 i 35 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. "
    Dobra nie będę Cię namawiał do łamania prawa. A sam nie zacytuję bo nic takiego nie znalazłem. To może podaj jakiś kierunek poszukiwań jakiś pkt. część normy.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 03-04-2018 o 21:53
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16

    Domyślnie

    Rozumiem, że Dz. U. 2002 nr 160 poz. 1386 ( Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji)
    nie obowiązuje, została wycofana i anulowana, kolego Kaizen ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Rozumiem, że Dz. U. 2002 nr 160 poz. 1386 ( Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji)
    nie obowiązuje, została wycofana i anulowana, kolego Kaizen ?
    Minister w rozporządzeniu może wymagać stosowania się do czegokolwiek - choćby Katechizmu. I nawet dla ateistów przepis i wymagania z przywołanego tekstu będą obowiazujące.

  18. #18

    Domyślnie

    Ale minister nie jest władzą ustawodawczą

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Minister w rozporządzeniu może wymagać stosowania się do czegokolwiek - choćby Katechizmu. I nawet dla ateistów przepis i wymagania z przywołanego tekstu będą obowiazujące.
    Minister to se może.
    A katechizm to na dzień dzisiejszy lektura obowiązkowa w ministerstwach i pewnej partii.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Ale minister nie jest władzą ustawodawczą
    No chyba, że ma delegację ustawową do rozporządzenia, to wówczas rozporządzenie ma rangę ustawy (ustawa jest najwyższym po konstytucji aktem prawnym)

    Prawo otrzymania delegacji ustawowej przynależy do określonych w konstytucji organów, m.in.: prezydenta, premiera, rządu i poszczególnych ministrów.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony