dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie Drewno na więźbę - świeże czy suszone, impregnowane zanurzenio, czy ciśnieniowo?

    Cześć chciałem Was prosić o radę w kwestii wyboru drewna na więźbę.

    Drewno będzie klasy C24 (z przykładowej deklaracji wynika, że sortowanie odbywa się metodą wizualną, system weryfikacji 2+).
    Standardowo tartak sprzedaje "świeże" drewno zaimpregnowane metodą zanurzeniową.
    Mam jednak możliwość za dodatkową opłatą suszenia drewna do wilgotności poniżej 20% lub / i impregnacji metodą próżniowo-ciśnieniową.

    Mam mały mętlik w głowie i nie wiem czy warto dopłacać do standardu wykonania(szczególnie, że pieniądze nie leżą na ulicy) i jaka powinna być kolejność obróbki drewna. Spotkałem się z opiniami, że mokre drewno lepiej jest impregnować zanurzeniowo, ponieważ wnikanie środka biobójczego odbywa się na zasadzie dyfuzji. Z kolei czytałem również, że suszonego drewno nie trzeba dodatkowo zabezpieczać, ponieważ sam proces suszenia zabija życie biologiczne.

    Czy warto rozważać suszenie lub impregnację metodą próżniowo-ciśnieniową, a jeśli tak to jaka powinna być właściwa kolejność tych operacji?

    Jeszcze pytanie odnośnie samej deklaracji własności użytkowych dla drewna ... czy powoływanie się na EN 14081-1:2005+A1:2011 jest błędem kiedy najbardziej aktualne wydanie tego standardu to 14081-1:2016?
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 10-04-2018 o 21:59 Powód: Błąd w opisie - tartak standardowo impregnuje metodą zanurzeniową

  2. #2

    Domyślnie

    Drewno na więźbę powinno być suche między 16-18 % suszone komorowo , strugane czterostronnie - suszarnie komorowe pracują na bardzo wysokich temperaturach i zabijają wszystkie grzyby i szkodniki a struganie drewna poprawia ochronę ogniową , zapewnia dokładne wymiary i ułatwia pracę . Oczywiście można dodatkowo zabezpieczać impregnatami , ale takiego drewna nie trzeba !
    Prawdą jest że mokre drewno lepiej chłonie wodę ( impregnat) ale zanurzeniowe impregnowanie drewna to wyrzucanie pieniędzy !

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arturo13

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    213

    Domyślnie

    Ja zaś dostałem ofertę na więźbę suszona komorowo, strugana i prefabrykowaną 1300zł m3. Powiem szczerze, nie wiem czy się nie skuszę

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturo13 Zobacz post
    Ja zaś dostałem ofertę na więźbę suszona komorowo, strugana i prefabrykowaną 1300zł m3. Powiem szczerze, nie wiem czy się nie skuszę
    Ze znaczkiem CE czy dalej na fakturze "tarcica" a nie "drewno konstrukcyjne"?



    Jak ma takie znaczki, to cena baaardzo kusząca. A jak nie ma, to kto zaświadczy, jakie ma parametry?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arturo13

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    213

    Domyślnie

    Kaizen tu mnie chyba zagiołeś, na 99% tarcica. Nie warto?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturo13 Zobacz post
    Kaizen tu mnie chyba zagiołeś, na 99% tarcica. Nie warto?
    Przepisy wymagają, żeby drewno konstrukcyjne było certyfikowane. Ale w domach jednorodzinnych mało kto to stosuje, bo takie drewno trudno dostać a i cena zadziwia (ja oferty żadnej nie zdobyłem, a z informacji w necie wychodziło, że jest jakieś 2x droższa od zwykłej).

    Jak bez certyfikatu - to tu dla porównania.

    Ale mi umknęło - prefabrykowana, znaczy gotowe wiązary? To dokładnie tematu nie rozpoznawałem.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arturo13

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    213

    Domyślnie

    Prefabrykowana czyli klasyczna więźba cięta na maszynach CNC jak to Pan w tartaku powiedział co do milimetra potem składana w kilka godzin jak puzle. Zależało mi żeby więźba była suszona strugana gdyż chce zostawić ozdobne końcówki krokiew, a jak to pan tartakowy stwierdził tylko suszoną można ładnie wystrugać ozdobnie. Co wy na to?

    Przepraszam Regius za doczepkę

  8. #8

    Domyślnie

    ale końcówki potraktuj impregnatem

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Drewno na konstrukcję musi być suszone i certyfikowane! Drewno suszone nie musi być impregnowane. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi, zamówiłem więźbę certyfikowaną, suszoną, impregnowaną metodą próżniowo-ciśnieniową.
    Jedynie deski calówki na deskowanie dachu nie będą suszone (zrezygnowałem też z tzw pryzmówki).
    Pojawia się jeszcze pytanie o struganie ... czy warto dopłacać do strugania? Rozumiem, że teoretycznie struganie w jakimś stopniu podnosi bezpieczeństwo ppoż oraz zabezpiecza więźbę przed owadami, ale czy z praktycznego punktu widzenia warto dopłacać?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi, zamówiłem więźbę certyfikowaną, suszoną, impregnowaną metodą próżniowo-ciśnieniową.
    Jakiej klasy i ile płacisz za m3?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Jak więźba nie będzie widoczna to nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    @Andrzej, wielkie dzięki za pomoc. Więźba raczej nie będzie widoczna (chociaż troszkę kusi, żeby ją odsłonić w jednym pokoju) za wyjątkiem okapu - będzie nadbitka a z powodu braku deski czołowej (rynny na hakach) krokwie będą troszkę bardziej widoczne. Wykonawca w zakresie ma szlifowane końcówek krokwi i malowanie.

    @Kaizen, cena to 1020 netto za drewno sosnowe w klasie C24. Suszenie do wilgotności względnej poniżej 20%.
    Możliwe, że źle się wyraziłem i błędnie użyłem "certyfikowane". Przez certyfikowane miałem na myśli, że tartak wystawia deklarację własności użytkowych na konkretne zamówienie a nie certyfikat (tartak posiada certyfikat zgodności zakładowej kontroli produkcji wydany przez jednostkę notyfikowaną).

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Możliwe, że źle się wyraziłem i błędnie użyłem "certyfikowane". Przez certyfikowane miałem na myśli, że tartak wystawia deklarację własności użytkowych na konkretne zamówienie a nie certyfikat (tartak posiada certyfikat zgodności zakładowej kontroli produkcji wydany przez jednostkę notyfikowaną).
    To masz CE jak na fotkach wyżej na tym drewnie, czy nie?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To masz CE jak na fotkach wyżej na tym drewnie, czy nie?
    Nie wiem o jakie fotki Ci chodzi.

    Teoretycznie produkt budowlany powinien być oznakowany znakiem CE zgodnie z wymaganiami rozporządzenia nr 305/2011:
    Oznakowanie CE powinno się umieszczać na wszystkich wyrobach budowlanych, dla których producent sporządził deklarację właściwości użytkowych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. W przypadku niesporządzenia deklaracji właściwości użytkowych oznakowania CE umieszczać nie należy.
    Drewna jeszcze nie mam (pewnie sobie jeszcze rośnie w lesie, albo czeka na przetarcie) więc nie powiem Ci, czy jest ono fizycznie oznakowane znakiem CE, czy też znak CE będzie na jakimś dokumencie towarzyszącym.

    Mój post powyżej miał na celu podkreślenie, że nie otrzymam żadnego certyfikatu razem z drewnem ale deklarację własności użytkowych (deklarację zgodności / własności użytkowych wystawia producent, natomiast certyfikat zgodności wystawia NoBo).
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 22-04-2018 o 12:18

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Nie wiem o jakie fotki Ci chodzi.
    Te w czwartym poście.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Te w czwartym poście.
    Sorry, ale coś mi się źle wyświetla.


    P.S. Jak dostanę drewno (za około miesiąc), to wrzucę tutaj info o oznakowaniu CE jakie zastosował tartak.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 22-04-2018 o 20:49

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Sorry, ale coś mi się źle wyświetla.



    Czyżby IE/Edge nie znające webp?

    Edyta. Chyba jednak jeszcze bardziej dzika przeglądarka. Bo IE i Edge przynajmniej pokazują, że tam coś jest, tylko nie potrafią wyświetlić:



    A co do meritum - jak to faktycznie więźba certyfikowana, to gratulacje. Cena bardziej przypomina niecertyfikowaną suszoną i impregnowaną ciśnieniową i to netto (co najwyżej z montażem i 8% VAT), niż certyfikowaną brutto.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	3895
Rozmiar:	43,3 KB
ID:	411578   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp2.jpg
Wyświetleń:	3852
Rozmiar:	5,0 KB
ID:	411579  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-04-2018 o 21:00

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Oferta którą ja dostałem to 950zł /m3 za więźbę suszoną komorowo do 18-20% i impregnowaną zanurzeniowo. W takim wypadku lepiej chyba zrezygnowac w ogóle z tego impregnowania? Może coś taniej wtedy będzie, ale cena chyba i tak atrakcyjna.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomek@gmail
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Orzesze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Ktoś mądrze napisał, że mało kto kupuje albo mało gdzie dostaje się drewno konstrukcyjne z gwarancją na papierku.
    Właśnie zabieram się za kupno drewna pod więźbę i chyba nie ma co przepłacać, a skupić się na tym by z dobrego miejsca równiutkie było a nie z bublami.
    Mam plan kupić 3mc przed, poprzekładać, spiąć pasami, folią przykryć i niech przez lato na budowie schnie.
    Impregnować będę chyba i tak dodatkowo drugi raz (poza wanną) samemu na budowie przed kładzeniem dachu.

    Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony