dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    egon64

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-801
    Posty
    76

    Domyślnie Pompa ciepła - działanie

    Witam,
    Mam kilka pytań technicznych odnośnie pracy pompy ciepła. Posiadam dom ok. 220m2. Na całości położone jest ogrzewanie podłogowe (łącznie z garażem). Pompa ma moc 12KW. W domu pracuje jedynie podłogówka. CWU jeszcze nie uruchamiałem.

    1. ile czasu (średnio) jest potrzebne, aby podnieść temperaturę wody w układzie z 21 do 22 stopni przy temperaturze zewnętrznej 12 stopni ?

    2. jaką realną temperaturę mogę osiągnąć, aby móc wygrzać wylewki przed położeniem deski ? Widziałem w internecie procedury, w których temperatura powinna sięgać 50 stopni przez kilkanaście dni. Czy jest to w ogóle realne dla pompy ciepła, która jest urządzeniem niskotemperaturowym ?

    3. jak powinno się wygrzać jastrych pod podłogę z deski mając pompę ciepła ? Chodzi mi o temperatury oraz czas jaki jest do tego potrzebny. Jastrych miałem kładziony jeszcze przed zimą.

    Pozdrawiam

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    mam 10kw i ~240m2 podłgówki (~140 na dole i ~100 na górze) i mam też doświadczenie w wygrzewaniu wylewki.
    1. Wszystko zalezy od warunków i powierzchni podłogówki. Jak juz pompa działa jakiś czas to podniesienie temp na powrocie z 25 na 26 stopni to było 90minut
    2. Da się osiągnąć 50 stopni ale sposobem. Grzejąc całość na powrocie da się przebić 40 stopni. Po ograniczeniu wygrzewanej powierzchni osiągnałem 56 na zasilaniu i 53 na powrocie. Przy grzaniu całosci 40 stopni to maks
    3. Z mojego doświadczenia wynika że najwazniejszy jest czas, trzeba mieć go dużo.W załaczniku masz
    najpierw pierwszą sesje wygrzewania, standardowe ustawienia pompy do suszenia wylewki i brała udział w nim grzałka i grzana była całość.
    Potem masz kolejne sesje wygrzewania już bez uzycia grzałek. Ostatnie 3 górki to grzanie w weekendy tylko powierzchni gdzie mialy byc deski.

    Historia była taka że puszczony był program standard i 1,5 miesiąca później przyjechali panowie i okazało się że wilgotność jest 2,7 a powinno być 1,8 (przy ogrzewaniu podłogowym)
    po drugiej sesji na poczatku grudnia trwającej 2 tygodnie było 2,3
    20 stycznia udało się zejć do 1,9
    Na przełomie stycznia/lutego zostały przyklejone deski. Plan był żeby wprowadzić się przed świetami ale wilgotność wylewki pokrzyzowała plany.

    Moja rada jest taka żeby zablokowac grzałki i w każdy weekend(taryfa G12w) zmusić pompe żeby chodziła nonstop no i wietrzyć duuużo wietrzyć
    Utrzymywanie temp 18 + wygrzewanie 3200kWh(140 grzałki) 25.09-10.02
    Utrzymywanie 23,5+CWU 1000kWh 10-02-10.04

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pierwsza sesja.JPG
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	37,0 KB
ID:	410973
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolejne sesje.JPG
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	47,6 KB
ID:	410974
    Ostatnio edytowane przez zibizz1 ; 12-04-2018 o 11:13
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał egon64 Zobacz post
    Witam,
    Mam kilka pytań technicznych odnośnie pracy pompy ciepła. Posiadam dom ok. 220m2. Na całości położone jest ogrzewanie podłogowe (łącznie z garażem). Pompa ma moc 12KW. W domu pracuje jedynie podłogówka. CWU jeszcze nie uruchamiałem.

    1. ile czasu (średnio) jest potrzebne, aby podnieść temperaturę wody w układzie z 21 do 22 stopni przy temperaturze zewnętrznej 12 stopni ?

    2. jaką realną temperaturę mogę osiągnąć, aby móc wygrzać wylewki przed położeniem deski ? Widziałem w internecie procedury, w których temperatura powinna sięgać 50 stopni przez kilkanaście dni. Czy jest to w ogóle realne dla pompy ciepła, która jest urządzeniem niskotemperaturowym ?

    3. jak powinno się wygrzać jastrych pod podłogę z deski mając pompę ciepła ? Chodzi mi o temperatury oraz czas jaki jest do tego potrzebny. Jastrych miałem kładziony jeszcze przed zimą.

    Pozdrawiam

    ad1. nie mam pojęcia, mam odwierty, więc temperatura zewnętrzna mnie tak delikatnie mówiąc , nie obchodzi

    ad2. nie mam pojęcia, moja pompka ma program wygrzewanie jastrychu - włączyłem i chodził aż po mniej więcej 14 dniach się wyłączył, a wilgotność zmierzona wynosiła 1.8

    ad3. moja pompka szła 14 dni na programie do wygrzewania jastrychu jak skończył się program automatycznie to kładłem panele
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    @ergon64 odpisze tutaj żeby inni też wrazie czego mogli poczytać.
    U mnie wylewki z miksokreta były robione na początku lipca. Chyba drugiego lub 3 dnia były mocno polane wodą i przykryte folią na 10 dni. Potem schły sobie same przez ponad 2 miesiące, nastepnie wygrzewanie standardowym programem z pompy 15 dni. I po kolejnych 6 tygodniach przyjechali parkieciarze i zmierzyli że jest 2.7 Czyli prawie 5 miesięcy od wylania. Potrzebowałem kolejnych 2 miesięcy żeby zejść do 1.8

    Program standardowy w mojej pompie jest taki:
    Ustawienie fabryczne, okres 1 – 3, 5 – 7: 2 dni
    Ustawienie fabryczne, okres 4: 3 dni
    temp. 1 okresu 20 °C
    temp. 2 okresu 30 °C
    temp. 3 okresu 40 °C
    temp. 4 okresu 45°C
    temp. 5 okresu 40 °C
    temp. 6 okresu 30 °C
    temp. 7 okresu 20 °C

    (pompa oscyluje wokół tych temperatur czyli jak pracuje to jest wiecej a jak ma przerwe to troche spada ponizej tego) Przy 45 stopniach i grzaniu całości pompa potrzebowała dodatkowo z 1-2Kw z grzałek żeby dobić do 45, dlatego uważam że jesli chcemy taką osiągnąć taką wysoką temperaturę to lepiej wygrzewać piętra/pomieszczenia osobno bez grzałek bo szkoda kasy.

    Zakres ustawień na pompie mam do 70 stopni, tylko że do tej temperatury konieczne jest wsparcie grzałek. Maks bez grzałki to 65. To oczywiście zalezy od konkretnego modelu pompy.

    Po to są procedury żeby się ich trzymać bo chronią one wykonawce jeśli z podłogą coś złego zacznie się dziać. Producent podłogi żeby uwzględnić reklamację może zażądać protokołów z wygrzewania i pomiaru wilgotności podłoża. W niektórych zaleceniach jest napisane że jesli nie da sie osiągnąć takich temperatur to trzeba ustawić maksymalną jaką się da.

    Takie moje spostrzeżenia. Podczas pierwszej standardowej sesji wygrzewania widac było że to ma sens bo wilgoć było widać gołym okiem. Woda skraplała się na oknach, na wkładzie do kominka itp. Natomiast jak podłoga miała już ponizej tych 2,5 to chyba najbardziej pomagał czas i wietrzenie.

    Jeszcze pytanie do tego pomiarów.
    1. Czy to pomiar metodą CM?
    2. Czy próbka została pobrana z całego przekroju czy tylko z wierzchniej warstwy? U mnie pierwszy pomiar był tylko z wierzchniej warstwy ale przy ostatnich 2 otwory były wykute do samego spodu, aż do styropianu.
    3. Czemu wymagane jest 1.5? Skoro wszędzie jest napisane że powinno być maks 2 a przy ogrzewaniu podłogowym 1,8?

    Jesli czas Cie nie goni to ja bym zrobił taki standardowy program jak wyżej dla świętego spokoju. Ta temperatura 45 stopni jest w nim tylko przez 3 dni.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony