dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    Najdłuższe pętle 90m (robione pod kocioł gazowy)
    Czy pompka obiegowa z pompy ciepła będzie w stanie pogonić tyle wody w układzie? Jak pytałem wcześniej konsultantów kotłów to mówili, że nie ma szans. Oczywiście na forum byli ludzie którzy tak robili.
    Jak to jest w przypadku pomp ciepła. Zakładam, że mają generalnie mocniejsze pompy. Moja wybrana PC ma jak widzę pompę Grundfos 15-70 czyli całkiem żwawa.
    Jak myślicie? Macie tyle m2 podlogówki zasilanej z pompki obiegowej z PC?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Po co takie długie petle? Robi się 66m, czyli rolkę 200m dzieli na 3 części.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Po co takie długie petle? Robi się 66m, czyli rolkę 200m dzieli na 3 części.
    Rozumiem, że uwaga dla przyszłych budowniczych.
    Racja.
    Jest jak jest.
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Milsa666
    Wszystko zależy od tego, jaką sobie pompę wybierzesz.
    BTW - przy 185m2 i NF40 nie potrzebujesz 11kW
    Nie potrzebujesz sprzęgieł, buforów i n pompek obiegowych. Chyba, że lubisz takie kolekcje
    Przy Althermie 3, wystarczy Ci ta jedna pompka obiegowa, która już w niej jest.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8AEC525C-D239-4EA0-B6BB-16F35ED66186.jpg
Wyświetleń:	409
Rozmiar:	13,6 KB
ID:	411429

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Milsa666
    Wszystko zależy od tego, jaką sobie pompę wybierzesz.
    BTW - przy 185m2 i NF40 nie potrzebujesz 11kW
    Nie potrzebujesz sprzęgieł, buforów i n pompek obiegowych. Chyba, że lubisz takie kolekcje
    Przy Althermie 3, wystarczy Ci ta jedna pompka obiegowa, która już w niej jest.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8AEC525C-D239-4EA0-B6BB-16F35ED66186.jpg
Wyświetleń:	409
Rozmiar:	13,6 KB
ID:	411429
    Dzięki za info.
    Tak teoretycznie 11kW to za dużo, ale biorę poprawkę na błędy ludzkie no i ilość m2 podlogówki.
    Możesz poprawić swój post bo rysunek jest nieczytelny (u mnie miniaturka tylko się ładuje).
    Pompa już wybrana. Liczę na akumulację podlogówki.
    Nie wiem co jest na twoim schemacie, ale rozumiem że w tak prostym układzie jest tylko jeden punkt odniesienia temperatur, a resztę pomieszczeń trzeba doregulowac rotametrami.
    BTW
    Świetny blog!!!
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Nie bardzo wiem, jak to poprawić, ale schemat jest czytelny w całości.
    Co do błędów ludzkich, to przy Twoich izolacjach, aż takich chyba nie można popełnić
    Pzdr

  6. #26

    Domyślnie

    chciałem dopytać odnośnie pętli ogrzewania podłogowego jakiej optymalnej długości powinny być i jaka średnica ?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał creative_21 Zobacz post
    chciałem dopytać odnośnie pętli ogrzewania podłogowego jakiej optymalnej długości powinny być i jaka średnica ?
    Dla pex16 nie powinno sie przekraczac długości 100 mb, dla wiekszych srednic te długości są wieksze. Co do optymalnej długosci to jako takiej nie ma, rzeczywiste długosci wynikają z obliczen grzejników podłogowych.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Taki najczęstszy schemat u mnie to:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Panasonic schemat 2.jpg
Wyświetleń:	593
Rozmiar:	55,3 KB
ID:	411497
    zapewnia możliwość dowolnego sterowania oraz podpięcia grzejników, schemat bardziej skomplikowany niż podany przez clarnet ale za to więcej możliwości sterowania.

    Są też inne rozwiązania które praktykuje np:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mitsubishi z basenem2.jpg
Wyświetleń:	588
Rozmiar:	18,3 KB
ID:	411498
    ale wszystko zależy od tego co potrzeba,

    najlepiej zawsze do mnie przed montażem podesłać projekt a ja sobie dobieram optymalne rozwiązanie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mitsubishi z basenem2.jpg
Wyświetleń:	588
Rozmiar:	18,3 KB
ID:	411498
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Taki najczęstszy schemat u mnie to:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Panasonic schemat 2.jpg
Wyświetleń:	593
Rozmiar:	55,3 KB
ID:	411497
    zapewnia możliwość dowolnego sterowania oraz podpięcia grzejników, schemat bardziej skomplikowany niż podany przez clarnet ale za to więcej możliwości sterowania.]
    A gdybym zażyczył sobie chłodzenie 2 klimakonwektorami - poddasze + salon z kuchnią?
    Co by nimi sterowało, gdzie by były wpięte?
    I czy pompa będzie przełączać się automatycznie w zależności od temperatury w tryb grzania lub chłodzenia?

    Pytam, ponieważ twierdzisz, że możliwości sterowania są większe niż fabryczny termostat.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam ,
    Panasy mają dwa odzielne wejścia dot trybu pracy z termostatu zewn (po uruchomieniu takiego trybu w parametrach serwisowych PC)-dlatego każdym sterownikiem z dwoma stykami tj grzanie i chłodzenie będziemy mogli sterować PC.
    Jeśli są dwie pompy wtórne-to wystarczy od podłogówki puścić przez wyłącznik przylgowy na temp np 20 st, wtedy przy trybie chłodzenia będą pracowały tylko klimakonwektory
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Milsa666
    Wszystko zależy od tego, jaką sobie pompę wybierzesz.
    BTW - przy 185m2 i NF40 nie potrzebujesz 11kW
    Nie potrzebujesz sprzęgieł, buforów i n pompek obiegowych. Chyba, że lubisz takie kolekcje
    Przy Althermie 3, wystarczy Ci ta jedna pompka obiegowa, która już w niej jest.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8AEC525C-D239-4EA0-B6BB-16F35ED66186.jpg
Wyświetleń:	409
Rozmiar:	13,6 KB
ID:	411429
    Ok. Spróbuję wykorzystać tylko pompkę obiegową z PC. Mam tutaj pytanie co do algorytmu jakim kieruje się PC. Trochę googlalem i czytałem na Twoim blogu.
    Mam wrażenie, że coś rozumiem, ale chyba nie wszystko.
    Poprawcie mnie jeśli błądzę.
    Kiedy PC inwerter pracuje na krzywą grzewczą lub stałą temperaturę zasilania to pilnuje oczywiście Tz oraz dT pomiędzy Tz a powrotu Tp podlogówki (pytanie szybkie - dT np. 5C wynika z czego? Dlaczego nie np. 7,5C?).
    Gdy dT lub Tz odbiega od zadanych to PC reguluje mocą i przepływem swojej obiegówki.
    Powiedzcie jak się zachowa sterowanie gdy np. chcemy podnieść Tz? Zacznie zwiększać obciążenie sprężarki (temperaturę sprężonego czynnika) wzrośnie Tz, ale jednocześnie zwiększać musi przepływ żeby utrzymać dT. Co się stanie gdy przepływ osiegnie max dla pompki obiegowej, a Tz nie osiągnie swojej wartości? Czy sterownik odpuści sobie dT i będzie ciągnął do zadanej Tz?
    Pytam bo chcę wiedzieć oraz dlatego, że się zastanawiam bo będę mieć PC 11kW podłączoną bezposrednio do dużej podlogówki, a zalecany przepływ przez pompkę obiegową PC to nie więcej niz 27 l/min. No i teraz przy dT = 5C i F= 27l/min maksymalna moc to 9,5kW...
    ??????????
    Czy gdzieś zbłądzilem w obliczeniach?
    Czy dT to wielkość do zmiany/modyfikacji przez PC?
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 23-04-2018 o 14:36
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    W różnych pompach ciepła logika sterowania może być inna.
    Priorytetem w Althermie jest zasilanie, a w ślad za nim idzie dt, którą określasz w nastawach serwisowych.
    Dlaczego 5? Z różnych rzeczy to wynika i nie zawsze 5 - zależy od specyfiki pracy samej pompy, rodzaju instalacji (podłogówka, grzejniki), sprawności. Podłogówka to na ogół dt 5-8 stopni
    Obiegówka w pc powinna być dostosowana przepływem i wysokością podnoszenia do mocy którą ma przenieść i typowych oporów, ktore musi pokonać. Musisz policzyć opór krytycznej nitki i porównać go z wykresem wydajności pompy obiegowej. Niestety w wielu pompach producenci dają słabsze, a tym samym tańsze obiegówki. Jak na to nałoży się instalacja na „oszczędnych” średnicach, to potem bez bufora i sprzęgła Jest klops, bo obiegówka nie daje rady.
    Jak wystarczy mocy samej pompy ciepła, ale braknie obiegówki, to rozjedzie się dt. Ale wystarczająca moc oddana na wymienniku, nie oznacza wystarczającej mocy oddanej do budynku.
    Dlatego też pompa ciepła (producent, logika, obiegówka, sterowanie) + jej moc (jaka moc, nominalna?) + instalacja - to naczynia połączone i lepienie tych elementów na zasadzie podobny dom, podobny metraż, podobna instalacja to i podobna pompa ciepła będzie OK, zazwyczaj prowadzi do kłopotów, a w najlepszym razie do pracy nie zupełnie już podobnej.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    W różnych pompach ciepła logika sterowania może być inna.
    Priorytetem w Althermie jest zasilanie, a w ślad za nim idzie dt, którą określasz w nastawach serwisowych.
    Dlaczego 5? Z różnych rzeczy to wynika i nie zawsze 5 - zależy od specyfiki pracy samej pompy, rodzaju instalacji (podłogówka, grzejniki), sprawności. Podłogówka to na ogół dt 5-8 stopni
    Obiegówka w pc powinna być dostosowana przepływem i wysokością podnoszenia do mocy którą ma przenieść i typowych oporów, ktore musi pokonać. Musisz policzyć opór krytycznej nitki i porównać go z wykresem wydajności pompy obiegowej. Niestety w wielu pompach producenci dają słabsze, a tym samym tańsze obiegówki. Jak na to nałoży się instalacja na „oszczędnych” średnicach, to potem bez bufora i sprzęgła Jest klops, bo obiegówka nie daje rady.
    Jak wystarczy mocy samej pompy ciepła, ale braknie obiegówki, to rozjedzie się dt. Ale wystarczająca moc oddana na wymienniku, nie oznacza wystarczającej mocy oddanej do budynku.
    Dlatego też pompa ciepła (producent, logika, obiegówka, sterowanie) + jej moc (jaka moc, nominalna?) + instalacja - to naczynia połączone i lepienie tych elementów na zasadzie podobny dom, podobny metraż, podobna instalacja to i podobna pompa ciepła będzie OK, zazwyczaj prowadzi do kłopotów, a w najlepszym razie do pracy nie zupełnie już podobnej.
    Dzięki.
    Aż przysiadłem i policzyłem rurki.
    Wyszło mi, że najbardziej "obciążającą" pętlą będzie 90m - tak wiem nie powinno się takich długości robić... już za późno. Założyłem max. przepływ 2.5 l/min (chyba realna wartość) wtedy spadek na mb rurki 16mm PEX to max 200 Pa/mb (otczytane z monogramów jednego z producentów). No i dalej. Spadek ciśnienia na całej tej rurce to max 20kPa.
    Generalnie mówię o pompie Mitshubishi Zubadan 11,2kW
    Poniżej zrzut z manuala tej PC i pompy obiegowej w hydroboxie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pomp char.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	48,5 KB
ID:	411701

    i dalej opis dotyczący przepływu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pomp tabela.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	411703

    Generalnie przy tej pompie raczej nie można mówić o pilnowaniu dT=5C. Skoro ma 11,2kW, a rekomendowany max przepływ to 27,7 l/min to przy dT=5C na pewno nie da takiej mocy. Piszę z kompa bez Excela i nie mogę podać dokładnych wartości.
    Patrząc na wykres pompy to przy przepływie 27,7 l/min pompa ma, na 4 i 5 prędkości, podnoszenie 25 kPa. Stąd moje zdanie jest takie, że powinna dać radę zasilić układ bezpośrednio - bo max pętla to spadek 20kPa.

    Dobrze kombinuję?
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 23-04-2018 o 21:46
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  14. #34

    Domyślnie

    podepne się pod temat żeby nie tworzyć nowego.

    Mam PC Panasonic Aquarea 7Kw z buforem 200 litrów i zasobnikiem CWU (oczywiste).
    Cały dom OP, pompa chodzi od 4 lat, wszystko pięknie działa, 3 lata temu ustawiłem krzywa i nic nie zmieniam, COP roczny 5.0
    Pojawia mi się wyzwanie zbieżne z tematem mianowicie muszę dołożyć grzejniki na poddasze, które będzie adaptowane, podłogówki tam nie zrobię bo jest walka o każdy centymetr wysokości. Grzejników będzie pewnie 2-3 bo to będzie ok 50m2 w po podłodze.
    Zastanawiam się jak to zrobić, obejrzałem ten filmik:
    https://www.youtube.com/watch?v=o0I_2EqA3ZY
    i teraz myślę żeby OP zrobić bez bufora, ten co mam wywalić i kupić mniejszy ok 50-100 litrów do grzejników + płytkę rozszerzeń do pompy i ustanowić 2 odrębne obiegi. Nie mam żadnych czujników na rozdzielaczu, wszędzie grzeję tą samą temperaturą i analogicznie chcę z grzejnikami zrobić, grzać 2 strefe wg krzywej grzewczej - regulacja ewentualnie tylko zaworami przy grzejnikach.
    Czy takie rozwiązanie ma szansę działać?

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    myślę żeby OP zrobić bez bufora, ten co mam wywalić i kupić mniejszy ok 50-100
    litrów do grzejników + płytkę rozszerzeń do pompy i ustanowić 2 odrębne obiegi.
    Nie mam żadnych czujników na rozdzielaczu, wszędzie grzeję tą samą temperaturą
    i analogicznie chcę z grzejnikami zrobić, grzać 2 strefe wg krzywej grzewczej
    - regulacja ewentualnie tylko zaworami przy grzejnikach.
    Czy takie rozwiązanie ma szansę działać?
    Należy ;
    - określić moc cieplną poddasza w kW,
    - dobrać grzejniki lub korzystniej klimakonwektory o mocy > od mocy cieplnej poddasza ,
    ........ - dla temperatury 35/30 C,
    ........- nie potrzeba płyty rozszerzeń -jeżeli wszędzie utrzymujesz jednakową temperaturę
    Bufor 200 l masz podpięty równolegle czy szeregowo ?
    - wg;mnie - nie ma potrzeby go zmieniać - ew; zamontować na powrocie
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Bufor 200 l masz podpięty równolegle czy szeregowo ?
    - wg;mnie - nie ma potrzeby go zmieniać - ew; zamontować na powrocie
    nigdy nie umiem na to odpowiedzieć....pompa wpięta wejściem i wyjściem do bufora, bofor wpięty wejściem i wyjściem do rozdzielacza.
    Myślałem o klimakonwektorze ale chciałem to zrobić względnie tanio ale znając życie chytry 2 razy traci i zaraz będę musiał tam klimę montować, a tak klimakonwektor ogarnie temat...
    a w opcji klimakonwektora można pozbyć się bufora? walcze o cm2 w kotłowni, bo musze tam zrobić klatke schodową.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    a w opcji klimakonwektora można pozbyć się bufora?
    Jeżeli chcesz ;
    ....a/ chłodzić podłogówką również - to może być zbędny,
    ....b/ chłodzić tylko poddasze - to jest niezbędny;
    .......- i musi stanowić odrębny obieg do chłodzenia,
    Bufor - masz wpięty równolegle
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Jeżeli chcesz ;
    ....a/ chłodzić podłogówką również - to może być zbędny,
    ....b/ chłodzić tylko poddasze - to jest niezbędny;
    chłodziłem podłogówką ale nic nie schłodziłem i jest klima zatem nie chcę, ok czyli bufor zostaje, ma on wolne jeszcze 2 gwinty na wodę kotłową czyli w sam raz by podpiąć pompkę i rury, które pobiegną na poddasze do klimakonwektora, muszę zatem policzyć moc cieplną.

    dziękuję za sensowne odpowiedzi

  19. #39

    Domyślnie

    @eko-zgonus: perzy małej pojemości wodnej klimakonwektorów (a szczególnie jeżeli będzie to tylko jeden klimakonwektor) mały bufor będzie niezbędny. Upewnij się tylko, czy bufor który wybierzesz jest przystosowany do tzw. "wody lodowej" (temp. ok. 7-9*C). Mówię to z własnego doświadczenia.
    Chłodzenie podłogówką już "przerabiałeś" i wiesz, jaki jest efekt.
    Zwróć uwagę na poprawną izolację zasilania i powrotu z klimakonwektorów (izolacja kauczukowa), odprowadzenie skroplin i montaż klimakonwektora z lekkim spadkiem w kierunku odpływu skroplin.
    Może inne osoby mające klimakonwektory będą chciały się wypowiedzieć.
    Przy różnych "złotych myślach" publikowanych na Forum warto oddzielić realną wiedzę i praktykę od teorii wziętej z ... np. Google.
    Dom 300 m2, kubatura 900 m3, OZC 10 kW, ogrzewanie podłogowe i ścienne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, chłodzenie via klimakonwektory, zasobnik CWU 200 l z cyrkulacją, PC Panasonic Aquarea HP 9 kW 3f gen. H, kotłownia biwalentna z gazowym kotłem kondensacyjnym 11 kW jako źródło szczytowe. Taryfa Tauron G12w, fotowoltaika net-metering.

  20. #40

    Domyślnie

    @Navy1: dzięki, bufor jaki mam ma temp pracy 6-95 także jest git, napisz coś więcej jakie masz klimakonwektory: ścienne,sufitowe? jak to działa po drodze od bufora, jest pompa obiegowa? jaka średnica rur? czy ten kauczuk to jakaś duża filozofia czy do ogarnięcia?
    Czy ogrzeję tym? najwyższy parametr jaki idzie u mnie to 35 ale to przy mocno minusowych temperaturach - najczęsciej jest to okolica 28-29 stopni
    Ostatnio edytowane przez eko_zgonus ; 28-03-2024 o 16:08

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony