dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Blebox - opinie? A może coś innego?

    Witam,

    Chciałbym w domu mieć bardzo prosty układ automatyki. Nie oczekuję cudów na kiju - zależy mi głównie na sterowaniu roletami smartfonem (chętnie z opcją zdalnego dostępu/kontroli przez Internet), ewentualnie bramą garażową i wjazdową oraz oświetleniem zewnętrznym. Dodatkowo alarm ze zdalnym dostępem, ale tutaj akurat myślę o Satel Integra.

    Generalnie założenie jest takie, że "system automatyki" ma być maksymalnie prosty w obsłudze i konfiguracji. Nie jestem typem geeka i nie chcę się doktoryzować ze stawiania i obsługi Raspberry, kodowania jakichś wtyczek, centralek, sralek, protokołów srołów itp. itd., Zależy mi na określonej funkcjonalności, ale przy zachowaniu prostoty oraz względnie niewygórowanych kosztów.

    No i teraz pytania. Czy takie założenia w ogóle da się spełnić? Teoretycznie, moim faworytem na razie jest Blebox, który wydaje się być niemal idealnym rozwiązaniem. Czy ktoś może się jednak podzielić opiniami z użytkowania, trwałości, funkcjonowania itp.? Na forum znalazłem jedynie dość enigmatyczne opinie, a cały czas mam wrażenie, że jest to trochę rozwiązanie niszowe, przeznaczone dla pasjonatów i hobbystów tematu (wnioskuje po branżowych forach i opiniach z Google) - może się mylę?

    A może olać Blebox i ogarnąć wszystko za pomocą Satel Integra, skoro alarm prawdopodobnie i tak będzie na tej centrali? A może jeszcze jakiś inny system, o którym nie wiem? (przypominam - prostota konfiguracji, koszty).

    Jeszcze inną opcją, którą mam w zanadrzu, jest Somfy TaHoma, ale niestety cena... Tzn. sama centralka jeszcze spoko, bo mogę ją mieć za symboliczną opłatą 1 zł, ale różnica w cenie napędów rolet między Somfy IO a innymi jest znaczna. Dodatkowo, mimo wszystko oprócz zdalnego sterowania roletami (smartfon, pilot), chciałbym też mieć w zanadrzu przyciski, także raczej niechętnie spoglądam na napędy rolet sterowane w 100% radiowo.

    Macie jakieś inne pomysły lub spostrzeżenia?

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Adam_84

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-514
    Posty
    5

    Domyślnie

    Mogę wypowiedzieć się na temat samego Bleboxa bo posiadam kilkanaście kostek w domu i jestem zadowolony. Też nie jestem jakoś specjalnie uzdolniony jeśli chodzi o elektrykę ale sam poradziłem sobie z instalacją większości.

    Póki co jest podłączone 5 rolet, 3 bramy, pompa obiegowa do ciepłej wody i oświetlenie tarasu i markiza. Dużym plusem jest brak potrzeby robienia instalacji, podpinasz kostkę i wkładasz do puszki, konfigurujesz w aplikacji i gotowe. Bywały problemy na początku bo urządzenia pojawiały się i znikały w aplikacji ale poustawiałem adresy w routerze na sztywno i teraz działa bez zająknięcia. Sam zasięg kostek dość słaby ale trzeba wziąć pod uwagę że każda kostka pobiera poniżej 1W energii. Do bramy wjazdowej musiałem zastosować Repeater.

    Automatykę można zrealizować za pomocą Integry ale moim zdaniem wyjdzie drożej i będzie bardzie skomplikowane bo potrzebne kabelki. Tutaj się więcej nie wypowiem bo samą centralę też posiadam ale po przeczytaniu instrukcji wnioskuję dla mnie to nie do ogarnięcia.

    W planach jest dołożenie kostek do rolet w oknach dachowych i do reszty oświetlenia bo dla mnie to po prostu działa i jest stosunkowo tanie.

  3. #3

    Domyślnie

    Delta Dore. Ciut droższe od Bleboxa, moduły cenowo na poziomie wiodącego systemu na F. System bezprzewodowy z siecią mesh, 5 lat gwarancji na każdy element. Chyba największą zaletą jest podstawowa logika rozproszona na modułach, czyli np. termostat naścienny gada bezpośrednio z odbiornikiem na piecu czy siłowniku, a czujnik wiatru z modułem markizy. Nawet jak nasz pies zeżre centralkę to nadal wszystko działa, tracimy tylko harmonogramy i dostęp ze smartfonu.

    Dwie centralki do wyboru:
    - pierwsza (Tydom 1.0) prosta jak cep i w bardzo dobrej cenie, w sam raz dla tych co potrzebują proste rzeczy (ogrzewanie, rolety, światła, bramy itp.).
    - druga (Lifedomus) kosmiczna, z wszystkimi bajerami świata łącznie z integracją KNX, Z-Wave czy playerów multimediów typu Kodi.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Na chwilę obecną najprawdopodobniej pójdę w kierunku rozwiązania firmy Mobilus - silniki do rolet radiowe z komunikacją dwukierunkową oraz opcją sterowania przyciskiem (z czego skorzystam), do tego centralka Cosmo GTW i aplikacja do sterowania ze smartfona. Zapewni to podstawową funkcjonalność (rolety), a dodatkowe funkcje (brama, oświetlenie) powinno dać się ogarnąć dodatkowymi modułami. Jak wyjdzie w praktyce, to się okaże

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Pompę obiegową do ciepłej wody też pod to podpinałeś ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony