dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 32 z 32
  1. #21

    Domyślnie

    @Doli

    1. Nie wiem, czy jest sens rozwijania taśmy brzegowej na pierwszej warstwie styropianu. Ja układałem styropian, pianowałem do ściany gdzie trzeba było, żeby nie było szpar. Na to folia z kratką dotykiem do ściany lub minimalnie wywinięta.
    Jeżeli będzie ogrzewanie podłogowe, to taśmę brzegową najlepiej kupić 8mm, z fartuchem foliowym i klejem dwustronnym. Jak macie tynki, to taśmę bardzo łatwo rozkłada się przyklejając do ściany. Jak masz ochotę to też foliowy fartuch przyklej taśmą pakową do foli aluminiowej
    2. Taśmą objeżdżałem wszystkie miejsca, gdzie wylewka styka się z elementami stałymi, ścianami. Czyli wnęki drzwi też.
    3. Tak. Na klatce schodowej trzeba zrobić szalunek. Nie musi być idealnie na poziomie docelowej wylewki. Ważne, żeby nie był niższy. To ile styropianu wyciąć przy klace schodowej zależy od wykończenia schodów. U mnie np. będą drewniane i trzeba było zostawić ok. 15cm na montaż. Takie rzeczy musicie ustalić z fachowcem, który będzie robił schody.
    4. Tutaj także trzeba przemyśleć, jak zrobić najlepiej, żeby np. zminimalizować mostek termiczny pod drzwiami. Może jakieś odwodnienie liniowe? Cieżko coś powiedzieć na odległość.
    5. Patrz punkt 1

    Piszę z własnego doświadczenia. Ekspertem nie jestem, ale fachowcy od wylewek chwalili robotę, więc chyba nie było tak źle.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Dzięki @marcin_5

    3. A styropianem dojechać do szalunku na styk, czy zostawić 1-2cm żeby wylewka się tam wlała? Bo jak dojadę na styk, a potem odbijemy szalunek to będzie widać styropian.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    Dzięki @marcin_5

    3. A styropianem dojechać do szalunku na styk, czy zostawić 1-2cm żeby wylewka się tam wlała? Bo jak dojadę na styk, a potem odbijemy szalunek to będzie widać styropian.
    U siebie wyciąłem ok. 15cm styropianu przed szalunkiem, żeby wylewka w tym miejscu wyszła grubiej i było do czego przykręcić barierkę/schody. Dodatkowo powyginałem kilka prętów i dałem chłopakom od wylewek, żeby tam włożyli dla wzmocnienia.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    U siebie wyciąłem ok. 15cm styropianu przed szalunkiem, żeby wylewka w tym miejscu wyszła grubiej i było do czego przykręcić barierkę/schody. Dodatkowo powyginałem kilka prętów i dałem chłopakom od wylewek, żeby tam włożyli dla wzmocnienia.
    Cenna uwaga. Jutro będzie wykonawca wylewek na budowie to mu zadam te pytania i zobaczymy co odpowie.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  5. #25

    Domyślnie Dylatacja obwodowa podłogi pływającej

    Podpinam się pod ten starszawy wątek, bo mam pytanie w temacie dylatacji obwodowej podłogi pływającej.
    Izolacja cieplna podłogi wykonana będzie ze styropianu grafitowego.

    Na wszystkich wygooglowanych rysunkach, które oglądałem, pokazujących koncept podłogi pływającej, dylatacja obwodowa zaczyna się na chudziaku, a kończy na warstwie wykończenia posadzki (ma to chyba dać efekt, że "pływa" styropian wraz z wylewką).
    Miałem podobne przemyślenie jak kaizen, że jeśli dylatacja ma być również na poziomie sytropianu (zaczynając od chudziaka), to wówczas te taśmy do dylatacji bocznej mogą robić mostek cieplny. Nie wiem jaki współczynnik przenikania ciepła mają takie pianki, ale przypuszczam, że gorszy niż stryopian grafitowy. Czy to dobre założenie? Czy raczej tak jak kaizen pisał mostek będzie tylko na krawędziach, po obu stronach taśmy?

    Widziałem też gdzieś wypowiedzi, że wystarczy, że dylatacja zacznie się ponad styropianem - czyli będzie to dylatacja wyłącznie wylewki i warstwy wykończenia.

    W powyższych odpowiedziach (głównie na stronie 1) przeważąją sugestie by dylatować pianką 1cm układając ją na pierwszej warstwie styropianu (bo to daje darmowe mocowanie taśmy dylatacyjnej).
    Ktoś jeszcze zaproponował podobnie, ale dylatację stryopianem zamiast pianką.

    To taki wstęp Główne pytanie jest takie:

    czy dylatacja w podłodze pływającej dotyczy tylko wylewki czy również, jeżeli stosuję sytropian grafitowy, on również powinien mieć dylatację ponieważ pod wpływem ciepła się rozszerza i jak nie będzie miał dylatacji to coś popęka? (producenci stryopianu grafitowego ostrzegają przed jego wrażliwością na zmiany temperatur - w kontekście ogrzewania przez słońce podczas ocieplania elewacji)

    Co ma "pływać" - sama wylewka czy styropian również?

  6. #26

    Domyślnie

    Tylko wylewka. A pływająca jest tylko podloga czyli wykończenie (panele, deski itp.)

  7. #27

    Domyślnie

    Dobre pytanie. Bo sam, stoję przed takim dylematem.
    Wydaje mi się, że można znaleźć brzegowe taśmy dylatacyjne o współczynnikach przenikania ciepła zbliżonych do styropianu, dlatego ja prawdopodobnie będę opierał taśmę na chudziaku i od razu podtrzymywał ją styropianem.
    Zauważ, że są też taśmy samoprzylepne.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Wydaje mi się, że można znaleźć brzegowe taśmy dylatacyjne o współczynnikach przenikania ciepła zbliżonych do styropianu, dlatego ja prawdopodobnie będę opierał taśmę na chudziaku i od razu podtrzymywał ją styropianem.
    Zauważ, że są też taśmy samoprzylepne.
    A cóż to za różnica, czym jest zdylatowane? Wszystko zależy od wielkości tej płyty, przy dużych powierzchniach, dylatuje się zwykłym styropianem i powinno to być raczej 4 cm, a nie 1 cm. Do styropianu też można dokleić taśmę samoprzylepną dwustronną i będzie dobrze. Słupy w środku też zdylatowane, żeby ktoś nie zapomniał.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Tylko wylewka. A pływająca jest tylko podloga czyli wykończenie (panele, deski itp.)
    Mam na ten temat odmienne zdanie - posadzka jest górną częścią podłogi. Wykończenie to posadzka i też może być "pływająca" względem niższych warstw (tak jak wspominasz - np. panele).
    Pływająca podłoga to określenie tego, że wylewka zmienia swój wymiar pod wpływem np. zmian temperatury i nie jest na stałe przytwierdzona do podłoża i ścian.
    Zasada jest ta sama przy pływającej podłodze i posadzce, ale warstwa inna.

    Co do "tylko wylewka" - proszę o argumenty, nie o opinie. Skąd na rysunkach przekrojów dylatacja do samego chudziaka? I w szczególności jak to jest z tym styropianem grafitowym?

    A cóż to za różnica, czym jest zdylatowane?
    Moja główna wątpliwość (być może dość wydumana) dotyczy tego czy styropian grafitowy i jego zmiany wielkości pod wypływem temperatury nie wymagają dylatacji - mam zamiar kłaść go przy około 0 stopni C, a później będzie ten styropian swym ciepłem pieściła podłogówka. Jeśli jakiś teoretyk budowlanych przypadków brzegowych mógłby mnie przekonać, że nie ma obaw i nie muszę dylatować warstwy styro, będę wdzięczny. Lub praktyk, który kładł taki styropian bez dylatacji pod podłogówkę i pomieszkuje w tak oprawionym przybytku

    MiśYogi A dylatacja takiego styro tym samym materiałem o tej samej sztywności byłaby zupełnie bezsensowna - to tak jak by dylatację płyty betonowej robić betonem. Gdzieś widziałem sugestie np. w sprawie podłogi na stropie, że na spód i boki dawać bardziej elastyczny czy miękki styropian - chodziło i o dylatację, i o akustykę.

    O potrzebie 4cm słyszę po raz pierwszy. MiśYogi na czym opierasz tę teorię? Czytałem gdzieś artykuł z obliczeniami, dla budownictwa jednorodzinnego było podane 8-10mm jako wystarczające.

  10. #30

    Domyślnie

    Ja pisałem o dylatowaniu betonu, nie styropianu. Nawet ten grafitowy nie potrzebuje jakiś kombinacji, to Ci nic nie popsuje.

    A skąd te 4 cm? Ja mówię o dużych płytach, gdzie są jakieś inne elementy, słupy i inne sprawy. Czasami się daje takie duże dylatacje, to jest kwestia wyliczenia, powiedzmy, że brałem udział w takich różnych pracach, łączeniach różnych płyt i dylatowania. Jasne, że w domu nikt tak nie robi, ale na halach już tak. Na halach dylatacji poniżej 2 cm jeszcze nie widziałem.

    Ze styropianem nikt się nie szczypie, układa się na halach i pilnują, żeby właśnie był ściśle, żeby nie robić mostków, a tam są spore odległości, bywa, że i 100 m szerokości. Grafitowy kładzie się tak samo. Mówię Ci to z praktyki.

  11. #31

    Domyślnie

    podepnę się pod pytanie. Ze względu na warunki geo i fantazje projektanta mam tzw skrzynię żelbetową fundamentową. środek wysypany piaskiem i na to 10cm zbrojonej wylewki. Po tym poszły instalacje wod i elektryczne. Ukryłem już te instalacje wylewką z pianobetonu 8cm i teraz mam względny poziom Mam teraz 15cm styro do polozenia, na to idzie podłogówka i anhydryt. I pytanie są następujące:
    - czy pod styro też należy dawać folię? Czy to nie ma sensu skoro będzie folia pod ogrzewaniem podłogowym (wtedy styro byloby opakowane folią dookoła... ) - widze tu są podzielone opinie i w zaleznosci jaki wątek wyszukam to inaczej napisane
    - jeśli folia ma być to jaka i jak z dylatacją obwodową wtedy? Patrząc od ściany to najpierw folia, pozniej dylatacja styro? czy odwrotnie? Zakładam, ze folia przylega do sciany bezposrednio, ale widzialem juz mistrzów co robią odwrotnie
    - styro kładziemy ciągle, czy pomiędzy pomieszczeniami też należy jakieś dylatacje robić?
    Ostatnio edytowane przez hesus ; 07-01-2021 o 10:15

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał hesus Zobacz post
    - czy pod styro też należy dawać folię? Czy to nie ma sensu skoro będzie folia pod ogrzewaniem podłogowym (wtedy styro byloby opakowane folią dookoła... )
    Do eksperta mi daleko i nie wiem jaka jest specyfika klatki żelbetowej i wylewki z pianobetonu, ale wiem, że koncepcja kładzenia folii lub papy pod styropian polega na stworzeniu warstwy izolacji przeciwwilgociowej od gruntu na jednej płaszczyźnie pod całym domem - między ścianą a fundamentem masz zapewne położoną papę i do tej papy powinna przylegać papa lub folia kładziona pod warstwą izolacji cieplnej. Tak przynajmniej było u mnie.
    Czy Ty tę papę, która wystaje spod ścian zalałeś już tym pianobetonem?

    Od producenta tego styro grafitowego również dostałem odpowiedź zgodną z tym co pisał MiśYogi - że dylatować tylko wylewkę:

    1. Rozszerzanie styropianu badane jest w temperaturze do 70 stopni. Maksymalna temperatura ogrzewania podłogowego to 40 stopni. Biorąc to pod uwagę , nie ma możliwości rozszerzania styropianu grafitowego pod ogrzewaniem podłogowym.
    2. styropianu nie ma potrzeby dylatować , dylatujemy tylko wylewkę, chyba, że dylatacja jest już na poziomie konstrukcyjnym, najczęściej taka dylatacja jest na dachach, nie na posadzce.
    Wobec powyższego, nie wydaje mi się, żeby dylatacja styropianu pomiędzy pomieszczeniami miała jakikolwiek sens.

    Jak rozumiem, izolacja przeciwwilgociowa (ta pod styropianem) ma wchodzić na ściany jakieś 15cm i chyba nie musi iść do góry aż ponad wylewkę.
    Zatem kolejność wówczas jest prostsza: na wysokości styropianu: przy ścianie izolacja, potem styro.
    Jeśli chcesz użyć patent przedstawiany powyżej, że najwyższa warstwa sytro przytrzymuje taśmę dylatacyjną: izolacja, dylatacja, styro.
    Na wysokości wylewki: ewentualna izolacja wychodząca z dolnej warstwy, dylatacja, folia co leży na styro (lub foliowy kołnierz, który jest częścią składową niektórych taśm dylatacyjnych), wylewka.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony