dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Nowa istalacja ogrzewania podłogowego nie działa.

    Witam wszystkich, do tej pory miałem przyjemność wyłącznie czytać to forum i wyciągać wnioski bez udzielania się w temacie - nigdy się nie zawiodłem, ale przyszedł czas, że coś nie zagrało i mam problem... nie grzeje ogrzewanie podlogowe we wszystkich pomieszczeniach ale od początku:

    Budynek projektowany w ok. 2007r, obecnie na ukończeniu (niezamieszkały). Są dwie kondygnacje: parter i piętro (będące poddaszem) brak jest podpiwniczenia. W całym domu jest rozciągnięte ogrzewanie podlogowe - rurki pex "wychodzące" z dwóch rozdzielaczy (jeden na piętrze, drugi na parterze). dla instalacji nie bylo robionego projektu. Do ukladu są podczepione również dwa grzejniki drabinkowe w łazience (nie są wpięte do tych samych rozdzielczy co ogrzewanie podlogowe). Piec jest na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym - dochodzi do temperatury i w tym zakresie wszystko działa prawidlowo.
    Przy piecu jest również zawór trójdrogowy/trójdrożny (nie wiem która forma jest poprawna) - podkrecony na maksymalna temperature. W domu przy mrozach (-15 stopni) było aż 13stopni... odczuwalne ogrzane podlogi byly wylącznie w łazienkach oraz korytarzach (góra i dół - najkrótsze pętle) wszystkie inne pomieszczenia byly zimne. Fachowiec w celu poradzenia sobie z problemem:
    1.odpowietrzył uklad poprzez skręcanie wszystkich pętli i odpowietrzanie każdej z nich osobno, przy maksymalnej temp. na zaworze trojdroznym i pompie na biegu 3 - nie pomogło
    2.odpowietrzył uklad poprzez przelanie każdej z pętli - nie pomogło
    3. zmienił pompe z 60 na 80 - nie pomogło
    4. zmienił położenie pompy z poziomego na pionową - nie pomogło
    5. wykręcił rotametry z szyn + zamontował odpowietrzniki innej firmy - nie pomogło

    Powyższe zabiegi nie dały efektu, więc postanowiłem napisac tutaj z nadzieją na pomoc. Poniżej zdjęcia instalacji w kotłowni.

    http://ifotos.pl/zobacz/IMG201804_qnsawsp.jpg
    http://ifotos.pl/zobacz/IMG201804_qnsawsx.jpg
    http://ifotos.pl/zobacz/IMG201804_qnsawse.jpg

    Jakieś sugestie ?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michallyko

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Stalowa wola
    Kod pocztowy
    31-417
    Posty
    12

    Domyślnie

    no ciekawe, a jakie przepływy były na tych rotamerach jak jeszcze były na rozdzielaczu?

  3. #3

    Domyślnie

    na działających pętlach - od ok. 1,5 do 2. na pozostałych niby 1.
    W najbliższy weekend jak będę miał cały dzień wolny to planuje ponownie rozpalić ustawić na maksymalną temp na zaworze i poodpowietrzać raz jeszcze poprzez skręcanie poszczególnych pętli, ale coś wm kościach czuję, że to może nic nie dać....

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    A jak długo było palone i ile opału spalone w ciągu np doby...?jaka temperatura na wejściu do rozdzielacza...?
    Jakiej długości najdłuższe pętle ogrzewania...?
    Ile jest wszystkich obwodów...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    I jaki duży budynek? Gdzie są podpięte grzejniki?

  6. #6

    Domyślnie

    Petli jest 12, po 6na poziom, dom ok. 90m kw powierzchni uzytkowej. Rozdzielacze firmy kan, pompy lfp. Dlugosci petli nie znam, ale monter trzymal sie jakis wytycznych- np salon na dwie petle rozdzielony, zageszczenie ok 12cm. Grzejniki podpiete w taki sposob ze jest na nich temp z pieca a nie temp za zaworem 3drogowym. Jeden grzejnik dziala tylko jak jest pompka cwu podlaczona, drugi chodzi jak piec grzeje i podlogowka.

  7. #7

    Domyślnie

    Przepraszam,ze post pod postem alenie umiem edytowac wiadomosci korzystajac z tel. Temperatura na powrocie 25 gdy na wyjsciu 40 wg zaworu. Spalanie bylo tak rozne ze ciezko powiedziec- problem z ustawieniem kotla mialem bo tam bywalem tylko na chwile raz na dwa dni- w kazdym razie doszedlem do ustawien ze pompa chodzila ciagle, caly zasobnik starczal na tydzien przy duuzych mrozach, gdy temperatury wzrosly do -3 i zera to odnioslem wrazenie ze opal sie kisi worek 25kg na 3dni.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam
    Ten Twój instalator to chyba pierwszy raz coś takiego robi albo nie wie co robi
    Odpowietrzać podłogówki to nie umie.
    długości pętli są ważne aby ustawić przepływy
    nie masz rur pex
    tylko pex/alu/pex lub coś podobnego
    a ta różnica temperatur to coś dziwnego 15 stopni miedzy zasilaniem a powrotem?
    Poproś kogoś co wie co to ogrzewanie podłogowe
    Niby proste ale nie dla wszystkich.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Jakie ocieplenie ma ten budynek...?
    Jaka szczelność i jaka wentylacja...?

    Ja dla mnie to do doopy ustawiony kocioł i nie wygrzany budynek...
    Worek węgla na trzy dni i jeszcze pytanie dlaczego jest zimno...???
    A ten zawór to 3d czy 4d...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #10

    Domyślnie

    Rozdzielacz do OP powinien być bezwzględnie wyposażony w rotametry lub zawory regulacyjne, zatem należy wkręcić je z powrotem - uwaga na uszczelnienia.

    Bardzo zastanawiające jest że na pętlach grzewczych, jak Pan stwierdził, są uzyskane przepływy 1, 1,5 do 2 l/min czyli całkiem przyzwoite - powodem mogły wydawać się zbyt małe średnice zasilające rozdzielacze ale wygląda że to nie to. W tym przypadku zapowietrzenie układu raczej też nie wchodzi w grę.

    Czy rurki wychodzące z rozdzielacza były wyczuwalnie ciepłe w dotyku?
    Jakie są średnice zasilające rozdzielacze?
    http://pl.kan-therm.com/

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Wstawić rotametry, wymienić zawór 3d termostatyczny na zawór z siłownikiem, odpowietrzyć instalację i ma działać. Przede wszystkim sprawdzić czy kocioł jest przystosowany do układu zamkniętego. To powinna obsłużyć pompa 40 a nie 80.

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za udzielone rady, na część pytań odpowiem od razu (a z drugą częścią -muszę się dowiedzieć).
    Więc: kocioł może być źle ustawiony to fakt, ale ustawienia pozwalały utrzymać temp. 55 stopni na kotle - więc pompa chodziła ciągle i w takim razie kocioł bym wykluczył. Nie wiem co to znaczy czy kocioł jest przystosowany do układu zamkniętego... wiem, że ma podajnik ekoenergi, półki są poziome. Oczywiście budynek może być nie wygrzany, ale podłogi są po prostu zimne, podczas gdy np. w łazienkach komfort cieplny jest wyczuwalny.


    Ocieplenie budynku: 10cm styropian na ścianach, w podłodze 25cm styropianu, dach ocieplony wełną 5+15cm.
    Wentylacja grawitacyjna bez odzysku czy coś podobnego (nie znam się)
    Szczelność - znam sie tyle, że mogę stwierdzić, że po nogach mi nie wieje - tak pół żartem pół serio
    Zawór jest na pewno 3d.
    średnice rur zasilających (do rozdzielacza i z niego wychodzą rury o takich samych średnicach - zmierzę przy najbliższej okazji, pętle i powroty są również na tych samych białych elastycznych rurkach.

    Czy jakikolwiek wpływ na działanie tej instalacji może mieć wpływ fakt, że obieg cwu jest zamkniety ? - wydaje mi się, że to nie powinno mieć wpływu na instalacje ogrzewania, ale już mnie chyba nic nie zdziwi.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Piszesz że zawór 3d jest ustawiony na max czyli że wszystko idzie bezpośrednio...?
    Jakim więc cudem kocioł dochodzi do ustawionych 55* i przechodzi w podtrzymanie a na instalację grzewczą idzie tylko 40*...???
    Jaki to jest typ zaworu...??? (Może link albo przynajmniej zdjęcie z bliska...)

    Według mnie problem leży w samym zaworze jeżeli jest to jakiś termostatyczny wynalazek...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sarge93 Zobacz post
    Ocieplenie budynku: 10cm styropian na ścianach, w podłodze 25cm styropianu, dach ocieplony wełną 5+15cm.
    Tak się zastanawiam, skąd akurat takie zaplanowanie izolacji się u Ciebie wzięło???
    Czy tak było w projekcie?
    Tam gdzie najbardziej potrzebujesz izolacji masz jej najmniej, na gruncie gdzie masz między przegrodami różnicę temperatur jakieś 15K masz 25(!!!)cm styropianu, a na ścianach gdzie delta może wynieść 40K masz 10(!!!)cm styro...
    Dach również kiepsko...
    Wiem że nie konkretnie w temacie, ale to tak na marginesie...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Wymień zawór 3d na taki z siłownikiem i będzie po problemie. Napisz jaki to kocioł. To że z podajnikiem to wiemy. Jaki producent ( dokładna nazwa kotła) i jaka moc.

  16. #16

    Domyślnie

    Dzisiaj pojadę na budowę i posprawdzam rzeczy o które Państwo pytacie i odpowiem.
    Tymczasem:
    piec jest robiony przez osobę, która pracuję w firmie kotrem kłobuck - na "wzór" tych piecy" - porobie mu dzisiaj zdjęcia. Do wnętrza niestety mu nie zajrzymy. jego moc to 15kw.

    Mógłby ktoś mi podpowiedzieć co da zmiana zaworu na taki z siłownikiem ? bo w internecie znalazlem tylko powiazanie takiego zaworu ze sterownikiem? ale nie bardzo rozumiem co to może zmienić ( za zaworem mam wskaźnik temp wody - i po ręcznym kręceniu ten zegar pokazuje wartość ustawioną na tym zaworze 3d. Dzisiaj porobie więcej zdjęć i podeśle.

    ps. co do ocieplenia to się zgadza, ale ma się to co się dostało i przerobiło we własnym zakresie. Niestey kierownik budowy sie nie popisał a inwestorzy robili wg. wlasnej wiedzy ale w dobrej wierze, nie ma co gdybać. Pozdrawiam

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Zwiększy Ci się przepustowość czynnika grzewczego na instalację.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Bez narysowania schematu instalacji (choćby na kartce + fotka komórką), podania parametrów zaworu, średnicy rur idących do rozdzielaczy, obiegiem cwu, lokalizacją pomp, to rozmowa ślepego z głuchoniemym.
    A swoją drogą ten hydraulik widząc instalację w takie zgadywanie się bawi? Zabrakło tylko, żeby różdżkarza wezwał i kazał mu szukać, którędy ta woda płynie.
    Może być np. tak, że jeśli obieg CWU nie jest sensownie sterowany/dławiony to "zabiera" większość przepływu przez kocioł, a ten dostając ciepłą wodę na powrocie chodzi na 20% mocy.
    Schemat potrzebny, żeby cokolwiek gdybać.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 20-04-2018 o 13:19

  19. #19

    Domyślnie

    A sterowanie pogodowe czy nie ma żadnego? przy sterowaniu pogodowym kocioł pracuje na podstawie temperatury powrotu, ta może być oszukiwana przez ten grzejnik wpięty bezpośrednio w zasilanie i powrót zamiast w rozdzielacz
    I jeszcze jedno, bo hydraulik zdecydowanie nie wiedział czemu służą te rotametry i na slepo odpowietrzał podłogówkę. Skoro był przepływ na każdej petli to znaczy, że była odpowietrzona. Nie ważne jaki. Jeżeli moja pierwsza sugestia jest nietrafiona to przykręć trochę petle w łazienkach tak aby zrownać przeplywy. Ale aby to zrobić musisz koniecznie wkrecić rotametry. Ja nie wiem w ogole jak on mogl je wykrecić. Dla mnie to podstawa, zagladam do szafki i widze przeplywy sa, wszystko jest ok itd.
    Ostatnio edytowane przez photos ; 21-04-2018 o 16:17
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  20. #20

    Domyślnie

    Witam ponownie, troche mi to czasu zajeło ale mam kilka informacji:
    1. Sterownik kotła nie jest podlaczoy do czujnikow pogodowych. ?Ustawiony był na zadana temp, którą utrzymywał.
    2. Zawór 3d jest firmy AFRISO atm361 dn20 pn10 kvs 1,6 - zakres temperatury 20-43 stopnie.
    3. Najwęższa rura ma średnice zewnętrzną ok. 2,5cm.
    4. Schematu instalacji nie umiem narysować (instalator to zrobi, ale kiedyś....).
    5. Kocioł ma dwa wyjścia i jedno wejście. Na jednym wyjściu jest CWU, na drugim CO. (nie wiem jak są podpięte grzejniki (są 2 drabinkowe) jeden działa jak jest włączona pompka od CO, drugi tylko jak działa pompka od CWU)

    foto:
    https://ibb.co/j9SSgx
    https://ibb.co/ei47gx
    https://ibb.co/k7d01x
    https://ibb.co/eaVPTc
    https://ibb.co/ijChEH
    https://ibb.co/j0pjTc
    https://ibb.co/iHS4Tc
    https://ibb.co/h7KjTc
    https://ibb.co/efqf1x

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony