dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie Jak wyeliminować buczenie z pokoju

    Cześć,

    Odkąd kupiłem mieszkanie 2 lata temu, mam problem z buczeniem pochodzącymi z klimatyzacji/wentylacji z pobliskiego bloku.
    Źródło dźwięku znajduje się około 50-70m od mojego okna i generuje dźwięk o częstotliwości 205-207Hz (zmierzone telefonem).
    Ten dźwięk pojawia się u mnie w mieszkaniu, ale tylko w jednym pomieszczeniu, chociaż na tej ścianie mam ich trzy.
    Nikt w moim bloku się nie skarżył na takie dźwięki, więc podejrzewam, że jest to kwestia akustyki w moim pokoju (sypialni).
    Wiecie jak mógłbym sprawdzić, czy jest to kwestia jakiegoś rezonansu w pomieszczeniu, czy nie ma fal stojących itd?
    Innymi słowy, czy kładąc cegłę dekoracyjną i korek na ścianie szafy, która znajduje się tuż przy oknie, idealnie na drodze dźwięku, rozwiążę problem?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sypialnia.JPG
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	32,0 KB
ID:	412932

    Na czerwono zaznaczony kierunek dzwieku i szafa tuż przy oknie.

    Dodam jeszcze, że to buczenie słychać głównie przy zamkniętym oknie, jak jest uchylone, to to buczenie zlewa się z otoczeniem.

    Wygląda to tak, jakby zamknięcie okna tłumiło wszystko oprócz buczenia.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez adamura88 ; 13-05-2018 o 15:43

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie

    Problemu nadal nie udało mi się rozwiązać, ale dokonałem ciekawego odkrycia.
    Dźwięk o którym mowa w poprzednim poście najbardziej słychać na samym środku okna. Co wzbudziło we mnie podejrzenia jakiegoś mikrorezonansu.
    W związku z tym, docisnąłem szybę w tym miejscu i ... buczenie ustąpiło/zostało znacznie ograniczone...
    Co może być powodem?

    Cytat Napisał adamura88 Zobacz post
    Cześć,

    Odkąd kupiłem mieszkanie 2 lata temu, mam problem z buczeniem pochodzącymi z klimatyzacji/wentylacji z pobliskiego bloku.
    Źródło dźwięku znajduje się około 50-70m od mojego okna i generuje dźwięk o częstotliwości 205-207Hz (zmierzone telefonem).
    Ten dźwięk pojawia się u mnie w mieszkaniu, ale tylko w jednym pomieszczeniu, chociaż na tej ścianie mam ich trzy.
    Nikt w moim bloku się nie skarżył na takie dźwięki, więc podejrzewam, że jest to kwestia akustyki w moim pokoju (sypialni).
    Wiecie jak mógłbym sprawdzić, czy jest to kwestia jakiegoś rezonansu w pomieszczeniu, czy nie ma fal stojących itd?
    Innymi słowy, czy kładąc cegłę dekoracyjną i korek na ścianie szafy, która znajduje się tuż przy oknie, idealnie na drodze dźwięku, rozwiążę problem?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sypialnia.JPG
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	32,0 KB
ID:	412932

    Na czerwono zaznaczony kierunek dzwieku i szafa tuż przy oknie.

    Dodam jeszcze, że to buczenie słychać głównie przy zamkniętym oknie, jak jest uchylone, to to buczenie zlewa się z otoczeniem.

    Wygląda to tak, jakby zamknięcie okna tłumiło wszystko oprócz buczenia.

    Pozdrawiam

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    wychodzi z tego, że to rezonans szyby jest źródłem dźwięku.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie

    Źródłem dźwięku jest wentylacja, o której pisałem w pierwszym poście, ale szyba jakby ją wzmacniała/nie tłumiła.
    Przy otwartym oknie to buczenie jest słabiej słyszalne niż przy zamkniętym (przy zamkniętym znika większość innych dźwięków).

    Co może być powodem? Złe szklenie, czy po prostu charakterystyka szyby? Czy po zmianie na dźwiękoszczelną problem ustanie?

    Dodam, że nie jest to kwestia tego egzemplarza pakietu zespolonego, bo był już wymieniany z innego powodu i na poprzednim było to samo.
    Inna sprawa, że w innych pomieszczeniach, na tej samej ścianie budynku nie ma tego problemu mimo identycznego okna i pakietów.
    Ostatnio edytowane przez adamura88 ; 28-10-2018 o 14:54

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    zmiana grubości szyby w pakiecie już może spowodować zejście z częstotliwości rezonansowej.
    Może to być związane także ze sposobem osadzenia okna, pakietu szybowego,itd.
    Na początek możesz spróbować dociążyć/usztywnić szybę i zobaczyć czy będziesz miał spodziewany efekt ( to taka prawie bezkosztowa próba). Wtedy sens jest wymienić szybę na grubszą. A jak nie będzie efektu to trzeba szukać problemu w pozostałych miejscach.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie

    Jak mogę dociążyć/usztywnić szybę?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    to zależy co masz pod ręką - jakaś przyssawka+coś zawieszonego, spory kawał plasteliny byle swoje ważyło,dodatkowa ( mniejsza) szyba chwycona taśmą dwustronną, cokolwiek co zmieni sztywność szyby i jej masę ( to są takie moje pomysły na gorąco).

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie

    A co sądzisz o czymś takim:
    https://www.folie-online.pl/folie-ochronne

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    chodziło mi o to żebyś tylko przekonał się czy to sama szyba jest źródłem rezonansu wytwarzając falę dźwiękową tak irytującą ciebie. Jeśli po zmianie parametrów szyby dźwięk zaniknie to wtedy wymienisz szybę na grubszą.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Możesz również wymienić szybę (bo pewnie zespolona) na pakiet trzyszybowy, albo zamontować roletę zewnętrzną na okno w sypialni , ale to ostateczność.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie

    Roleta zewnętrzna zdecydowanie odpada.
    Jakiś czas temu pytałem firmy, która montowała okna w bloku, jaki pakiet zespolony mógłby mi pomóc i oto część odpowiedzi:
    "Zastosowany pakiet 4/16A/4T ma akustykę na poziomie Rw = 37 dB, z uwzględnieniem hałasu ulicznego na poziomie Ra2 = 30 dB – oczywiście dla okna zamkniętego.

    Zaproponowany pakiet 44.1 F.AK/16/6T /z folią akustyczną/ ma Rw = 44 dB, Ra2 = 38 dB. Nie gwarantujemy, że osiągnie Pan zamierzony efekt zupełnego wygłuszenia, ale z pewnością będzie ciszej."

    Wydaje mi się, że pakiet z szybami o różnych grubościach powinien załatwić temat.
    Pytanie ile taki pakiet zespolony za m2 powinna kosztować, bo ta wycena wyszła dosyć drogo.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Tak napisali? Choć nie dziwi mnie to! Wczoraj sprzedawca polis na życie, czy pomocnik kucharza, dzisiaj ekspert od okien.
    Zapytaj panów ile z szybą 6mm lub 8mm , zamiast tej 44.1.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie

    Z tego co czytałem testy i badania, to najlepsze efekty się uzyskuje z pakietami, w skład których wchodzą szyby o różnych grubościach oraz różnych sprężystościach(?). Stąd często się widuje pakiety 4mm +6mm. Folia ma za zadanie wyrównać charakterystykę tłumienia.
    Propozycja nie wydaje się głupia, biorąc pod uwagę częstotliwość jaką chcę wyeliminować, a zważywszy na fakt, że zazwyczaj koło 200Hz jest znaczny spadek tłumienia.

    Za taką szybę 1,5m x 0.9m wyszło 480zł netto.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Tylko że w twoim przypadku nie o hałas chodzi, a częstotliwość rezonansową.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie

    No tak, ale jeżeli szyba 4mm drga z inna częstotliwością niż 6mm, to rezonans nie wystąpi, albo będzie znacznie ograniczony.
    Poza tym, tak się składa, że ten pokój, jeden z wymiarów ma 3.27/3.4m szerokości (okno - ściana), co wskazuje, że częstotliwością rezonansową pomieszczenia są okolice 100-105Hz, więc druga harmonicza to bedzie 200-210Hz.
    I teraz pytanie, co jest powodem tego buczenia, czy sama szyba, czy szyba + pomieszczenie, czy pomieszczenie.
    Dodam, że inni mieszkańcy nie mają tego problemu, a mają te same okna.
    Żeby nie było, że mam ze słuchem coś nie teges, to Ci którzy u mnie są, też to słyszą.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie

    Szef serwisu od producenta okien po usłyszeniu, że buczenie trochę ustępuje po przyciśnięciu szyby na wysokości okien stwierdził, że to może być jakiś problem z okuciami.
    Mają podjechać Panowie w przyszłym tygodniu.
    Jak mógłbym to sprawdzić przed ich wizytą?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Chyba raczej po ich wizycie.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie

    Tak wygląda moment zamknięcia okna - widac, że ta częstotliwość jest głośniejsza po zamknięciu niż przed zamknięciem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zamkniecia_okna.jpg
Wyświetleń:	195
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	421402

    Tutaj widać efekt dociśnięcia szyby. Jakiś jest, ale jednak bez rewalacji.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Docisnieta_szyba.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	421403

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamura88

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-234
    Posty
    17

    Domyślnie

    Tak wygląda moment zamknięcia okna - widac, że ta częstotliwość jest głośniejsza po zamknięciu niż przed zamknięciem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zamkniecia_okna.jpg
Wyświetleń:	195
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	421402

    Tutaj widać efekt dociśnięcia szyby. Jakiś jest, ale jednak bez rewalacji.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Docisnieta_szyba.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	421403

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony