dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie prąd w garażu, proszę o sprawdzenie poprawności połączenia.

    Witam wszystkich.

    Z mojego domu do garażu sąsiada szedł kabel L1, L2, L3, N, PE który był głównym źródłem zasilania jego garażu do czasu aż podłączył swój osobny kabel. Wtedy ja postanowiłem ten stary wykorzystać do rozciągnięcia prądu w moim garażu, niestety nie wiem jak to było podłączone u niego więc podłączyłem tak jak uważam za słuszne jednak nie jestem z zawodu elektrykiem więc proszę o sprawdzenie i ewentualne poprawy. Postaram się to wyjaśnić najprościej jak potrafię.

    Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ZAINTERESOWANIE!.

    W skrzynce garażowej zamontowałem wyłącznik nadprądowy C20 na L1,L2,L3, wyłącznik B25 na gniazdo do spawarki(takiego wymaga spawarka), B16 na inne gniazda oraz B10 na oświetlenie.

    zdj. 1 - główna skrzynka w moim domu z zaznaczonym wyłącznikiem nadprądowym B25 odpowiedzialnym za kabel idący do garażu.

    zdj.2 - skrzynka w garażu z niekompletnym podłączeniem (dla lepszego widoku)

    zdj.3 - skrzynka z kompletnym podłączeniem.

    1 - faza (L1) od gniazda spawarki

    2 - faza (L2) od innych gniazd

    3 - faza (L3) od oświetlenia

    4 - fazy (L2) od gniazd zamontowanych w skrzynce.

    1S - L1 od gniazd siłowych zamontowanych w skrzynce

    2S - L2 od gniazd siłowych zamontowanych w skrzynce

    3S - L3 od gniazd siłowych zamontowanych w skrzynce.

    kable PE i N od gniazd siłowych połączyłem bezpośrednio do kostki oznaczonej PE i N na zdj.2 gdyż na złączkach wago pisze 250V a na tych 450V,

    kable PE i N od gniazd 230V i oświetlenia połączyłem za pośrednictwem złączek wago.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01.jpg
Wyświetleń:	438
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	413165
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02.jpg
Wyświetleń:	254
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	413166
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03.jpg
Wyświetleń:	238
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	413167
    Moje pytania są takie:

    czy te połączenie jest poprawne?

    czy kable PE i N powinny iść przez wyłącznik nadprądowy?

    czy powinienem zamontować różnicówkę skoro jest zamontowana w skrzynce głównej w domu?

    czy złe podłączenie L1,L2,L3 ma wpływ na gniazda jedno fazowe?

    co jeśli pomyliłem fazy i podłącze coś do gniazda siłowego?

    czy powinienem uziemić mój garaż który jest BLASZANY? jeśli tak to jak to najlepiej zrobić.



    Przepraszam za nazewnictwo jeśli coś pomyliłem, i jeszcze raz z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc jeśli znajdzie się ktoś chętny.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_asd Zobacz post
    Podłączyłem tak jak uważam za słuszne jednak nie jestem z zawodu elektrykiem więc proszę o sprawdzenie i ewentualne poprawy. Postaram się to wyjaśnić najprościej jak potrafię.
    Na ile wyceniasz swoją pracę? Ile zaoszczędziłeś i na ile wyceniasz własne zdrowie i zdrowie bliskich. Nikt rozsądny nie odpowie na twoje pytania bo odpowiedzieć się nie da, przekroje przewodów i zabezpieczenia do nich dobrane. No i to pytanie czy PE i N przez wyłącznik nadprądowy. Pytania są retoryczne.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    czy te połączenie jest poprawne?

    Z tego co widać to tak aczkolwiek zastanawia mnie przekrój przewodów jest co najmniej 2,5mm2\

    czy kable PE i N powinny iść przez wyłącznik nadprądowy?

    Nigdy.

    czy powinienem zamontować różnicówkę skoro jest zamontowana w skrzynce głównej w domu?

    Zrobiłbym osobną różnicówkę na garaż.

    czy złe podłączenie L1,L2,L3 ma wpływ na gniazda jedno fazowe?

    Nie pod warunkiem że nie podłączyłeś 2 faz do jednego gniazdka. Jeśli masz fazę (obojetnie jaką) i zero + uziemienie to jest ok.

    co jeśli pomyliłem fazy i podłącze coś do gniazda siłowego?

    Jw. Jesli masz inną kolejnośc faz w każdym gniazdku to grozi to tylko tym że silniki trójfazowe w każdym gniezdzie będą kręcić się w rózną stronę. Oczywiści jeśli pomyliłeś się w ten sposób że fazo podłączyłeś zamiast uziemienia to zginiesz śmiercią tragiczną.


    czy powinienem uziemić mój garaż który jest BLASZANY? jeśli tak to jak to najlepiej zrobić.

    Pewnie szpilka wbita w ziemię, pomiary uziomu itd .

    Na przyszłość:
    1. Przewody zasilające wpinasz bezpośrednio w bezpieczniki, nie ma potrzeby robienia po drodze kostek. Nawet jest to szkodliwe.
    2. Przewód zerowy i uziemiający montujesz do odpowiednich szyn zwanych mostkami / szynami zerowymi lub uziemiającymi.

    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  4. #4

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o zaoszczędzenie tylko o satysfakcję że zrobiłem coś sam i porządnie, jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze dlatego jeśli komentarze były by bardzo negatywne to wezwał bym elektryka. pytanie o PE i N jest retoryczne dla kogoś kto się zna, dla mnie już teraz też jest retoryczne.



    Przekrój głównego przewodu nie jest mi znany jednak sąsiad miał na nim 15 lat podłączony swój garaż i było OK więc sądzę, że jest wystarczający.
    Przewody jakie ja użyłem w skrzynce są następujące:
    3x2,5mm na gniazda od spawarki,
    3x1.5 na pozostałe gniazda,
    2x1,5 na oświetlenie(z lamp led które zamontowałem wychodzą oryginalnie 2x1 albo 2x0,75 więc uważam że mój 1.5 jest okej.)

    gniazda siłowe miały oryginalnie swoje kable więc raczej są dobrze dobrane.

    Nie podłączyłem 2 faz do gniazda. jest faza, zero i uziemienie.

    Fazy w siłach podłączone pod fazy a uziemienie pod uziemienie

    czyli z uziemieniem garażu to wyższa sprawa? bo mówisz o jakiś pomiarach a nie wiem o co chodzi.

    Nie stosowałem kostek po drodze na kablu zasilającym jedyna kostka jaka jest to ta duża widoczna na zdjęciu która była zamontowana oryginalnie w skrzynce, chyba że chodzi Ci o to że mogłem ją pominąć i wpiąć kabel zasilający bezpośrednio w różnicówkę której nie ma ale będzie

    z tą różnicówką jest tak, że wpinam w nią 3 fazy i N, następnie wychodzę z niej fazami do wyłącznika C20 a N do szyny zerowej? co z kablem PE w różnicówce garażowej bo widziałem zdjęcia że PE łączy się z N przy podłączaniu do różnicówki.

    Nie wiedziałem z kąd wziąć te szyny i jak one się w ogóle nazywają dlatego zastosowałem kostki wago. Czy może tak zostać czy zastosować te szyny?
    Ostatnio edytowane przez damian_asd ; 18-05-2018 o 14:02

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Pisałem nikt rozsądny co nie znaczy nikt. Jak się leczysz to też chodzisz do znachora? Coraz to nowe kwiatki wychodzą z twojej wiedzy elektrycznej. Skutki nie warte satysfakcji.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #6

    Domyślnie

    no to słucham jakie nowe kwiatki? Napisałem wyraźnie, że nie jestem elektrykiem z zawodu, skoro coś ci w tu nie pasuje to napisz co a nie nabijasz posty nie udzielając porządnej odpowiedzi...

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_asd Zobacz post
    no to słucham jakie nowe kwiatki? Napisałem wyraźnie, że nie jestem elektrykiem z zawodu, skoro coś ci w tu nie pasuje to napisz co a nie nabijasz posty nie udzielając porządnej odpowiedzi...
    "Przekrój głównego przewodu nie jest mi znany jednak sąsiad miał na nim 15 lat podłączony swój garaż i było OK więc sądzę, że jest wystarczający" to kwiatek.
    "3x2,5mm na gniazda od spawarki," a jakie zabezpieczenie
    "3x1.5 na pozostałe gniazda," i jakie zabezpieczenie
    "2x1,5 na oświetlenie(z lamp led które zamontowałem wychodzą oryginalnie 2x1 albo 2x0,75 więc uważam że mój 1.5 jest okej.)" to też same kwiatki.
    "gniazda siłowe miały oryginalnie swoje kable więc raczej są dobrze dobrane." też kwiatek.
    "czyli z uziemieniem garażu to wyższa sprawa? bo mówisz o jakiś pomiarach a nie wiem o co chodzi." a o czym masz pojęcie
    "wychodzę z niej fazami do wyłącznika C20 a N do szyny zerowej? co z kablem PE w różnicówce" kolejna rzecz o której nie masz pojęcia.
    To takie podstawowe kwiatki, jest jeszcze kilka ale mało istotne w tym przypadku.
    Czasami staram się doradzić i pomagać tutaj, warunek jest taki że muszę mieć przynajmniej odrobinę pewności że ktoś komu doradzam nie zrobi sobie krzywdy. W Twoim przypadku niestety nie ma cienie takiej pewności więc jedyna rada jaką można udzielić to wezwij elektryka. Oczywiście zrobisz jak uważasz,
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 19-05-2018 o 19:35
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    "Przekrój głównego przewodu nie jest mi znany jednak sąsiad miał na nim 15 lat podłączony swój garaż i było OK więc sądzę, że jest wystarczający" to kwiatek.
    "3x2,5mm na gniazda od spawarki," a jakie zabezpieczenie
    "3x1.5 na pozostałe gniazda," i jakie zabezpieczenie
    "2x1,5 na oświetlenie(z lamp led które zamontowałem wychodzą oryginalnie 2x1 albo 2x0,75 więc uważam że mój 1.5 jest okej.)" to też same kwiatki.
    "gniazda siłowe miały oryginalnie swoje kable więc raczej są dobrze dobrane." też kwiatek.
    "czyli z uziemieniem garażu to wyższa sprawa? bo mówisz o jakiś pomiarach a nie wiem o co chodzi." a o czym masz pojęcie
    "wychodzę z niej fazami do wyłącznika C20 a N do szyny zerowej? co z kablem PE w różnicówce" kolejna rzecz o której nie masz pojęcia.
    To takie podstawowe kwiatki, jest jeszcze kilka ale mało istotne w tym przypadku.
    Czasami staram się doradzić i pomagać tutaj, warunek jest taki że muszę mieć przynajmniej odrobinę pewności że ktoś komu doradzam nie zrobi sobie krzywdy. W Twoim przypadku niestety nie ma cienie takiej pewności więc jedyna rada jaką można udzielić to wezwij elektryka. Oczywiście zrobisz jak uważasz,
    czytasz posty? wypisałem wyżej wszystkie zabezpiecznia gniazda spawarek B25, oświetlenie B10 pozostałe gniazda B16, siła C20 kabel główny ma na oko (tak na oko bo nie patrzyłem na izolacji co jest napisane) co najmniej 4mm a skoro sąsiad miał go podłączonego w garażu czyli WARSZTACIE SAMOCHODOWYM i nic się do dziś nie spaliło ani nikt nie zginął to jest wystarczający, czy na oświetlenie kabel 2x1,5 jest ci za mały? uważam, że jest w zupełności wystarczający, gniazda siłowe mają: 32 - 5x2,5 a 16- 5x2 i zamontowali je tam ludzie na fabryce którzy produkowali tą skrzynkę więc UWAŻAM ŻE ONI SIĘ ZNAJĄ i nie zamontowali by kabli o za małym przekroju, odnośnie uziemienia garażu też zadałem pytanie BO NIE MAM POJĘCIA nie musisz tego powtazać, różnicówka tak TEŻ NIE MAM POJĘCIA więc zapytałem,

    KWIATEK TO JESTEŚ TY rżnąc cwaniaka bo się na tym znasz, ciekawe czy byłeś taki przemądrzały kiedy się uczyłeś. NIE WIEM WIELU RZECZY więc o to co nie wiem pytam po to aby nie zrobić sobie i nikomu krzywdy, moje połączenie do dziś jest wyłączone od głównego zasilania Czy uważasz że gdybym nie był rozważny to ono nadal było by wyłączone? To nie jest instalacja w domu tylko w garażu czyli 5 gniazdek i 2 lampy tak wiem prąd to prąd i nie istotne gdzie, wszędzie może zabić DLATEGO PYTAM!!!!.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Tak w jednym masz rację nie porównałem Twoich dwóch postów. Skoro uważasz że rżnę cwaniaka to zostawiam Cię z eksperymentem i radami uzyskanymi do tej pory.
    Ps. Co do nauki, to nie uczyłem się na forum.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10

    Domyślnie

    ja nie powiedziałem że uczyłeś się na forum ani nawet tak nie pomyślałem, napisałem że rżniesz cwaniaka bo odpisujesz w taki sposób zamiast w normalny, nie mam zamiaru się uczyć na forum bo w moim wieku już za późno na naukę od podstaw, a jedynie uzyskiwać rady, eksperymentować można z podłączaniem radia w samochodzie więc na chwilę obecną zostawiam połączenie w takim stanie jak jest i skoro nikt nie chce wyjaśnić bardziej czy to jest bezpiecznie zrobione to zapewne do uziemienia garażu i założenia różnicówki zawołam kogoś kto się zna, a i przy okazji obejrzy całość na żywo. Jestem rad że ktoś w ogóle postanowił odpisać na moje pytanie i z góry dziękuję. Temat zamknięty.

    POZDRAWIAM.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_asd
    czy na oświetlenie kabel 2x1,5 jest ci za mały? uważam, że jest w zupełności wystarczający, gniazda siłowe mają: 32 - 5x2,5 a 16- 5x2 i zamontowali je tam ludzie na fabryce którzy produkowali tą skrzynkę więc UWAŻAM ŻE ONI SIĘ ZNAJĄ
    Może ja nieśmiało się wtrącę.

    Tak, 2x1,5 jest niewłaściwy.
    gniazda siłowe miały oryginalnie swoje kable więc raczej są dobrze dobrane.
    Kolega nie rozróżnia zasilania do nich a tzw. obwodów końcowych.
    Dalej - nie ma przekroju "2", więc nie wiem, o co chodzi.
    RCD jest wymagane dla konkretnych gniazd i podłączeń obwodów, zgodnie z PN-HD 60364-4-41
    Skrzynka główna też odrutowana metodą "druciarstwa"
    Innymi słowy - kwiatek na kwiatku.

    Pewnie i mnie się dostanie, ale co mi tam !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    czym więcej odpowiedzi tym lepiej więc wtrącaj się śmiało. ja nie robiłem skrzynki głównej tylko WYKWALIFIKOWANY ELEKTRYK więc jak widać nie zawsze wizyta elektryka jest pomocna. może ktoś w końcu napisze dlaczego te 2x1.5 na oświetlenie jest złe, a obwody końcowe masz na myśli osobne obwody na gniazda, oświetlenie, gniazda siłowe, itp?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojciech_pi

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-104
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_asd Zobacz post
    czym więcej odpowiedzi tym lepiej więc wtrącaj się śmiało. ja nie robiłem skrzynki głównej tylko WYKWALIFIKOWANY ELEKTRYK więc jak widać nie zawsze wizyta elektryka jest pomocna. może ktoś w końcu napisze dlaczego te 2x1.5 na oświetlenie jest złe, a obwody końcowe masz na myśli osobne obwody na gniazda, oświetlenie, gniazda siłowe, itp?
    Pewnie w poprzednim poście koledze Piotrowi chodziło o to, że przewody do oświetlenia powinny być nie 2x1,5 tylko 3x1,5 zgodnie z zaleceniami norm.
    Chyba , że w garażu będziesz miał oświetlenie w oprawach w klasie II (bez metalowych elementów), wtedy 3- ci przewód ochronny (ż-ziel.) nie jest potrzebny , ale nie jest to w zgodzie z zaleceniami norm.
    Co do uziomu - napisz coś więcej. Czy masz takowy przy domu i jaki, jak daleko od garażu.
    Inne kwestie - typu RCD, przekroje przewodów, dobór zabezp., itd - musi ocenić, sprawdzić i pomierzyć IPZ , Ruz itd - zrobić elektryk z uprawnieniami E i D

    Pozdr
    Wojciech

  14. #14

    Domyślnie

    Kolego wojciech_pi, Ty również nie masz pojęcia, co piszesz.
    Poczytaj Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690 (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYz dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) i paragraf 183 p. 1 podpunkt 2) z późniejszymi zmianami.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    ale ja pisałem wyżej panowie, że lampy które zastosowałem są to lampy LED wyposażone w 2 kable więc nie potrzebują trzeciego. Troche mnie to zastanawia bo ich obudowa jest aluminiowa. No chyba że sam mam doprowadzić ten 3 kabel i podłączyć pod aluminiową obudowę lampy jesli tak to zrobię to aczkolwiek jeśli jest potrzebny to powinien być zamontowany przez producenta.... RCD i Uziemienie garażu zrobi mi elektryk.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_asd Zobacz post
    ale ja pisałem wyżej panowie, że lampy które zastosowałem są to lampy LED wyposażone w 2 kable więc nie potrzebują trzeciego. Troche mnie to zastanawia bo ich obudowa jest aluminiowa. No chyba że sam mam doprowadzić ten 3 kabel i podłączyć pod aluminiową obudowę lampy jesli tak to zrobię to aczkolwiek jeśli jest potrzebny to powinien być zamontowany przez producenta....
    Widać jasno - kolejny bohater we własnym domu. Co mają lampy do instalacji wykonanej zgodnie z przepisami ?
    Cytat Napisał "damiam_asd
    RCD i Uziemienie garażu zrobi mi elektryk.
    Może w końcu dowiemy się, jaki układ sieci ma kolega na zasilaniu tej instalacji ? Co do RCD - wcześniej pisałem. Jest to obligatoryjny obowiązek dla określonych elementów instalacji.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_asd Zobacz post
    ale ja pisałem wyżej panowie, że lampy które zastosowałem są to lampy LED wyposażone w 2 kable więc nie potrzebują trzeciego.
    Mylisz się Kolego. Nie ma znaczenia jakie obecnie zastosujesz oprawy (jakiej klasy ochronności) - znaczenie ma że wszystkie obwody rozdzielcze i odbiorcze powinny posiadać osobny przewód ochronny. Koniec, kropka, tak stanowi prawo przytoczone w poście #14.
    Z resztą zasada ta jest starsza niż owo rozporządzenie.
    A przyczyną tego jest to, że użytkownik może w każdej chwili wymienić oprawy na inne (w I klasie) wymagające żyły PE, której w instalacji nie ma. I wtedy jest problem.
    Więc lepiej mieć trzecią żyłę, obecnie niepotrzebną i zaślepioną, niż jej nie mieć gdy będzie potrzebna. I to przyświecało twórcom norm i przepisów, na podstawie wieloletnich doświadczeń wielu ludzi, które Ty spokojnie bagatelizujesz.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    Mylisz się Kolego. Nie ma znaczenia jakie obecnie zastosujesz oprawy (jakiej klasy ochronności) - znaczenie ma że wszystkie obwody rozdzielcze i odbiorcze powinny posiadać osobny przewód ochronny. Koniec, kropka, tak stanowi prawo przytoczone w poście #14.
    Z resztą zasada ta jest starsza niż owo rozporządzenie.
    A przyczyną tego jest to, że użytkownik może w każdej chwili wymienić oprawy na inne (w I klasie) wymagające żyły PE, której w instalacji nie ma. I wtedy jest problem.
    Więc lepiej mieć trzecią żyłę, obecnie niepotrzebną i zaślepioną, niż jej nie mieć gdy będzie potrzebna. I to przyświecało twórcom norm i przepisów, na podstawie wieloletnich doświadczeń wielu ludzi, które Ty spokojnie bagatelizujesz.
    w końcu normalnie objaśniająca odpowiedź. w takim razie wymienie kabel na 3 żyłowy.

    ZAMYKAM TEMAT.
    Ostatnio edytowane przez damian_asd ; 20-05-2018 o 12:30

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Poczytaj Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690 (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYz dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) i paragraf 183 p. 1 podpunkt 2) z późniejszymi zmianami.
    Z mojej strony czapka z głowy.Ależ posiadasz Pan wiedzę,że potrafi tak przywoływać te paragrafy.
    Zastanowiły mnie poniższe punkty.Może ci co zjedli zęby na tej robocie podpowiedzą jak te przepisy mają się w praktyce w budownictwie jednorodzinnym.

    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    6) przeciwpożarowe wyłączniki prądu,
    7) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami
    przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,
    10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.
    1a. (103) Połączeniami wyrównawczymi, o których mowa w ust. 1 pkt 7, należy objąć:
    1) instalację wodociągową wykonaną z przewodów metalowych,
    2) metalowe elementy instalacji kanalizacyjnej,
    3) instalację ogrzewczą wodną wykonaną z przewodów metalowych,
    4) metalowe elementy instalacji gazowej,
    5) metalowe elementy szybów i maszynowni dźwigów,
    6) metalowe elementy przewodów i wkładów kominowych,
    7) metalowe elementy przewodów i urządzeń do wentylacji i klimatyzacji,
    metalowe elementy obudowy urządzeń instalacji telekomunikacyjnej.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Nie rozumiem czego nie rozumiesz.
    Ad6. PSP ma mieć możliwość wyłączenia budynku spod napięcia na czas akcji pożarowej, gazu to też dotyczy i stosowane jest praktycznie.
    Ad7. i 10 1a - podpunkty 1-8 doprecyzowują co ma byc objęte połączeniami wymienionymi w pkt7. W budownictwie jednorodzinnym spoko 6,7,8 również 1,2,3(CO w miedzi),4 się może zdarzyć, 5 - kto bogatemu zabroni mieć windę, widziałem na własne oczy. A są też windy dla inwalidów.
    Ad10. Przepięciówka to nie twoje widzimisię, tylko ma być. Bez niej ci chałupy nie odbiorą.

    Nie trafiłeś kolego z kpinami. Jedyne co jest kpiną w paragrafie 183, to punkt 5. Ale to ZE sobie kpi z pkt 5, a jak wiadomo duży może więcej.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 04-06-2018 o 09:34
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony