dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 49 z 49
  1. #41

    Domyślnie

    Po różnych przemyśleniach i rozmowach z facetem, który podnosił piętro mojego domu doszliśmy do takich rozwiązań, które będziemy chcieli wdrożyć. Nie znam się na tym za dobrze, ale postaram się to opisać, a Wy powiedzcie co o tym myślicie i ewentualnie może doradzicie na co zwrócić uwagę.
    Poniekąd będzie to dokładnie to co zasugerował w ostatnim poście d7d.

    Jak pisałem wcześniej, ugiecie stropu występuje nad 5 pomieszczeniami o wymiarach około 17 m2 każde (kwadraty).

    W dwóch powieszczeniach jest aktualnie remont więc tam na środku planujemy wstawić dwuteownik (myślimy nad takim 12 cm) w każdym z tych pomieszczeń. Generalnie wykuć w ścianie dziurę, wstawić go, podlewarowac tak aby ten obwisly strop podnieść o jakieś 4-5 cm i zamurowac te dziury. W ten sposób zabezpieczymy ten strop od dołu.

    W kolejnym pomieszczeniu nie ma remontu, więc nie chcemy już tak inwazyjnie, dlatego myślimy zrobić od góry belkę betonową w miejscu, gdzie będzie na górze ścianka dzialowa z karton gipsu. Generalnie chcemy aby ta belka w ścianie później była ukryta. Chcemy przewiercic powiedzmy co 50 cm strop, wstawić śrubę i od dołu skręcić jakąś nakrętką/podkładka nie wiem jak to nazwać. Dodatkowo trochę wykuć ścianę zewnętrzna, tak aby belka się w niej kończyła. Dodatkowo wiadomo zbrojnie, strzemiaczka co 20-30 cm tak myślę no i beton. Co do wymiarów belki to jeszcze nie wiem, ale chciałbym możliwie wąską, a ewentualnie wyższą, czyli myślałem 12-14 cm szerokości i 30 cm wysokości.

    W dwóch kolejnych pomieszczeniach też myślałem zrobić taką belkę z tą różnicą, że na dole były niedawno remonty i jest podwieszany sufit więc od dołu nie skręcę śrub, ale podobno można nawiercic strop powiedzmy w 3/4 włożyć śrubę i są specjalne kleje, które sprawiają, że ta śruba łączy się ze stropem i go dzięki temu trzyma. Wysokość is szerokość belki tak jak opisywalem wyżej.

    Co myślicie o takich rozwiązaniach?

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz19029 Zobacz post

    Co myślicie o takich rozwiązaniach?
    Idź do konstruktora.

    Wiesz co się stanie jak pd lewarujesz strop 4-5 cm i podeprzesz? - pęknie górą.

    Belka szerokości 12-14 cm to nie belka, ile ma mieć długości? Za wąska za wysoka/da szerkosci/ bo pewnie jeszcze wyższa by się przydała.

    Strzemiona co 20-30 możesz sobie zupełnie darować.

    Pomysły do bani.

  3. #43

    Domyślnie

    Czyli nie lewarować? W takim razie jak najlepiej podeprzeć dwuteownikiem od dołu?

    Belka ma mieć długość około 4 m. W takim razie jaki powinien być wymiar tej belki i co ile powinny być strzemiona?
    Czy te śruby to dobre rozwiązanie?

    Jezeli są do bani to może coś podpowiesz?
    Dzięki za odpowiedź.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz19029 Zobacz post
    Czyli nie lewarować? W takim razie jak najlepiej podeprzeć dwuteownikiem od dołu?

    Belka ma mieć długość około 4 m. W takim razie jaki powinien być wymiar tej belki i co ile powinny być strzemiona?
    Czy te śruby to dobre rozwiązanie?

    Jezeli są do bani to może coś podpowiesz?
    Dzięki za odpowiedź.
    Podpowiedziałem. Idź do konstruktora.

    Nie będę wróżył z fusów.


    Jak podeprzesz i trochę siądzie tez strzeli bo zmieniasz układ statyczny stropu. Takie tematy trzeba na żywo pooglądać policzyć a nie zgadywać.

  5. #45

    Domyślnie

    Lewarować można a pęknięcie powstanie na 100 procent, z tym że strop jest zbrojony i tak dołem więc te pęknięcie trzeba przeżyć i je zabezpieczyć.
    belka 12 cm to żadne usztywnienie. Konstruktor niech to przeliczy i napisze (najmniej 270 wyjdzie)

  6. #46

    Domyślnie

    W jaki sposób można zabezpieczyć to pęknięcie?

    Natomiast co do belki to najmniej 270 mm szerokości tak? A na wysokość ile wtedy powinna mieć?

    Co do konstruktora to będę musiał jakiegoś poszukać. Może ktoś zna jakiegoś dobrego w Łodzi lub okolicach?

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Tu nie tylko trzeba policzyć belkę żelbetową ale również te stalowe, mało tego trzeba przemyśleć na czym się oprą te podtrzymujące strop elementy. To co chcesz zmienić zmienia układ statyczny stropu, wykonalne ale z głową.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Dokładnie , wizyta u konstruktora nieunikniona .....

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz19029 Zobacz post
    Jak pisałem wcześniej, ugiecie stropu występuje nad 5 pomieszczeniami o wymiarach około 17 m2 każde (kwadraty).
    ....
    W dwóch powieszczeniach jest aktualnie remont więc tam na środku planujemy wstawić dwuteownik (myślimy nad takim 12 cm) w każdym z tych pomieszczeń. Generalnie wykuć w ścianie dziurę, wstawić go, podlewarowac tak aby ten obwisly strop podnieść o jakieś 4-5 cm i zamurowac te dziury. W ten sposób zabezpieczymy ten strop od dołu.
    ....
    Co myślicie o takich rozwiązaniach?
    Powierzchnia pomieszczeń 17m2 czyli kwadraty ok. 4,15m x 4,15m
    Belkę - dwuteownik h=12cm chcesz opierać na ścinach nośnych odległych o ok. 4,15m (osiowo ok.4,40m).
    Po jednej belce na pomieszczenie.
    Boczne ściany są działowe.
    Czyli jedna belka dwuteowa zbiera obciążenia z szerokości ok 4,20m.
    Zmieniasz przy tym kierunek rozpiętości stropy na prostopadły (jeżeli dużo podlewarujesz) lub na oparty na 4 krawędziach.
    Belka dwuteowa peanie będzi za słaba (będzie za bardzo obciążona) i za mało sztywna. Nie przeniesie obciążenia przy takiej rozpiętości ~4,20-4,40m i przy niskiej sztywności będzie się mocno uginać.

    Kiepskie rozwiązanie.
    Belki należy dać gęściej, zebrać obciążenia i całość przeliczyć i dobrać rozstaw belek i ich rodzaj (typ, wysokość).

    Podobny probelme będzie przy tzw. nadciągu nad stropem ale tam będziesz miał większą sztywność.
    Niestety też zmieniasz kierunek pracy stropu.
    Pewnie nie ma zbrojenia nośnego w prostopadłym kierunku.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony