dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej

    Mam upatrzoną działkę. Problemem jest brak możliwości podłączenia wody i kanalazacji. Musiałbym obie sieci rozbudować na własny koszt. Tylko no właśnie, możecie mi podpowiedzieć jakiego rzędu są to koszty? Dzwoniłem do lokalnego zakładu wodno-kanalizacyjnego, ale nie powiedzieli mi noc konkretnego. Wiadomo, że najpierw trzeba mieć działkę, wystąpić o warunki technicznego podłączenia się, potem wykonać projekt i dopiero można liczyć koszty. Ale mnie chodzi o rząd wielkości. Ile to może być? 50 tyś, 100 tyś? Więcej?
    Kilka szczegółów, które udało mi się ustalic:
    1. Odległość od najbliższej studzienki kanalizacyjnej: 100m
    2. Odległość od sieci wodociagowej: 100m
    3. Rozbudowa obu sieci wymagałaby zajęcia pasa drogowego (droga gminna)
    4. Studzienki kanalizacyjne budować co ok. 30m
    5. Przy swoim domu musiałbym zamontować hydranty
    6. Należałoby zamontować przepompownię ścieków.

    Możecie nakierować z jakimi kosztami się powinienem orientacyjnie liczyć? Bo ja jestem kompletnie zielony w tym temacie.

  2. #2
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej to zadania własne gminy. Ma to finansować. Czasami próbują obejść prawo i przerzucić to na inwestora (że niby robi im darowiznę po tym, jak sam zbuduje) ale jest to co najmniej wątpliwe prawnie.

    Koszt zależy od uwarunkowań lokalnych, więc nie sugeruj się ty, co ktoś gdzie indziej zapłacił. I może to trwać całą wieczność (zwłaszcza, jak trzeba choć centymetr prywatnej działki zaczepić).

    Rozpoznaj lepiej temat występowania i jakości wód głębinowych i kosztów POŚ na Twoim gruncie (a i szambo pewnie wyjdzie w perspektywie jednego pokolenia taniej, niż rozbudowa sieci kanalizacyjnej i potem płacenie za ścieki).

  3. #3

    Domyślnie

    W MPZP jest wpisany zakaz budowy szamb i POŚ-ow.
    Gmina, a w zasadzie lokalny wodociągi mogą potem odkupić rozbudowane przeze mnie sieci wodociągową i kanalizacyjną.
    Warunki gruntowe słabe (glina i wysoko wody gruntowe).
    Własna studnia i POŚ mają owszem plusy, ale też i minusy.
    Dlatego zastanawiam się nad kosztem rozbudowy sieci.
    Możesz podać jakiego rzędu są to koszty?

    W tym przypadku chodziloby jedynie o budowę sieci w drodze gminnej.
    Z tego co się zorientowałem, to wielu w tej gminie na własny koszt rozbudowuje sieci i potem za 1/3 kosztów oddają go zakładowi wodociągów. Tego niestety nie da się ominac.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 25-05-2018 o 17:30

  4. #4

    Domyślnie

    Liczylbym na twoim miejscu między 20 a 30 tyś.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja ostatnio ciągnąłem kanalizację deszczową - 40 metrów, w tym dwie studzienki.
    Koszt - 5500zł
    Być może da Ci to jakiś obraz.

  6. #6

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że koszty będą znacznie większe.
    Dzwoniłem do wodociągów, osoba po drugiej stronie telefonu niechętnie mówiła o kosztach, ale wspomniała coś o:
    1500zl za projekt osobno każdej z sieci
    250zl za budowę 1m wodociągi
    350zl za budowę 1m kanalizacji

    I chyba do tego dochodzi jeszcze zajęcie pasa drogowego, geodeta, studzienki, zasuwa i być może hydrant (w przypadku wodociagu), przepompownia (w przypadku kanalizacji).

    Czyli za samo ułożenie 100m rur to wyjdzie odpowiednio 25 i 35 tysięcy. Plus koszty projektów, studzienek (Ile mogą kosztowac) i przepompowni (Ile?).

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Te ceny to raczej ze wszystkimi materiałami i robocizną.
    Rura wodociągowa PE100 SDR11 fi 90 to pewnie okolice 30zł/mb
    Do tego trójnik żeliwny i zasuwa na wcinkę i 1 lub 2 hydranty fi 80, każdy z trójnikiem, zasuwą, kolanem, kilka bloków oporowych (betonowe klocki) - ceny znajdziesz w internecie.

    Na kanalize potrzebujesz rury PVC SN8 fi 200mm - jakieś 80zł/mb jeśli to ułożysz poza jezdnią (inaczej kamionka).
    Studzienki muszą być co 60m, więc wyjdą ze 3 (w tym jedna na wcinkę), pewnie będą chcieli betonowe 1000-1200mm, nie wiem, ze 3 tys. za kompletną sztukę.

    Do tego robocizna, piasek na podsypkę i obsypkę, trudno powiedzieć - zależy od terenu i głębokości, może odwodnienie wykopów będzie potrzebne. W jednym wykopie nie puścisz obu sieci, z 1,2m odległości powinno być, zresztą to inne głębokości.
    Pompownia na sieci to inna bajka (jak się nie da grawitacyjnie), będzie drogo, nawet bardzo, na pewno nie ma jej w cenie 350/mb - odpuść.

    Z projektami w 3 tys. możesz się zmieścić.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 26-05-2018 o 18:38

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Te ceny to raczej ze wszystkimi materiałami i robocizną.
    Też mi się tak wydaje. Aczkolwiek pewnie bez hydrantu i studzienek kanalizacyjnych.

    Kanalizacja idzie w drodze gminnej szutrowej, woda koło tej drogi, w planowanym chodniku.

    Pytanie, czy w cenach jest wliczone zajęcie pasa drogowego. Jeśli nie, to jaka szerokość drogi trzeba by zająć na budowę tych sieci?
    I jak długo mogą potrwać prace budowlane? Cennik za zajęcie mkw drogi na dobę znajdę w Internecie.

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Pompownia na sieci to inna bajka (jak się nie da grawitacyjnie), będzie drogo, nawet bardzo, na pewno nie ma jej w cenie 350/mb - odpuść.
    Tzn ile taka przepompowni może kosztować? Bo w Internecie wybór ogromny, a nie wiem, co mogą chcieć. I ile prądu to może zuzywać?

    Piszesz, że będzie drogo, żeby odpuścić. Tzn lepiej budować POŚ lub szambo? Czy szukać innej działki?
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 26-05-2018 o 19:22

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Taka budowa nie powinna trwać dłużej niż tydzień, może nawet 3-4 dni, zajęcie pasa przy kosztach całej inwestycji to jest drobiazg.
    Myślę, że te ceny są z całym potrzebnym osprzętem (hydranty, studzienki).
    Nie wiem jakie oni będą wymagania odnośnie pompowni/tłoczni, potrafią kosztować tyle co średniej klasy auto.

    Ale jeżeli to ślepa uliczka (w przyszłości nie będą chcieli ciągnąć tych sieci dalej) i ma być podłączone kilka/kilkanaście działek na odcinku tych 100m, to zrobił bym grawitacyjną dokąd się da, a dalej ciśnieniową z pompowniami przydomowymi, projektowałem kiedyś coś takiego i było korzystniejsze (mniejsze koszty początkowe inwestycji), jest już zbudowane, działa dobrze od kilku lat. Czyli jest jeden wspólny przewód tłoczny (dużo tańszy od grawitacyjnego ze studzienkami, nawet tańszy niż wodociąg - brak armatury, studzienek, tania rura, płytkie wykopy, łatwe ułożenie, przy rurze typu RC nawet podsypki nie potrzeba, można też przewiertem zrobić) i do niego podłączają się pompownie przydomowe, każdy sam sobie ją finansuje (poniżej 10 tys, nawet sporo poniżej). To w sumie może wyjść drożej niż pompownia sieciowa, ale jest rozbite na wiele osób. Sam prąd do pompowania ścieków, to są grosze w skali miesiąca. Ale pompownia sieciowa musi mieć własne przyłącze energetyczne, wymaga sporo uzgodnień a przede wszystkim dużo kosztuje, takie rzeczy może sobie budować gmina, ale raczej nie indywidualny inwestor.

    Tak czy inaczej, jeżeli oni kiedyś tego od Ciebie nie odkupią, to w perspektywie 20-30 lat tańsze będzie szambo.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 27-05-2018 o 15:03

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A prawda jest taka, że bez chociażby warunków przyłączenia niewiele będziesz wiedział.
    Może uda Ci się nakłonić miejscowe MPWiK, aby dociągnęło sieć do granicy działki. Wówczas przydomowa przypompownia wraz z podłączeniem to ok. 10 tys.
    Jeżeli będą twardo na "nie", a mają takie prawo, to bez projektu nic konkretnie nie wyliczysz. MPWiK może narzucić takie wymagania, że w grube tysiące pójdziesz, bo np. zezwalają na urządzenia tylko jednego producenta.

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za pomoc.

    Ogólnie jest to działka przy drodze gminnej przelotowej, która ma status drogi lokalnej KDL. Na obu końcach jest kanalizacja, a na jednym dodatkowo woda. W środkowej części drogi na długości ok 200m brak mediów, chociaż pola przy drodze w MPZP przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową. I w tej części jest rzeczona działka.
    Wiem, że bez technicznych warunków przyłączenia oraz bez projektu nie okreslę kosztów. Ale problem w tym, że o warunki przyłączenia może wystąpić właściciel działki. A obecny właściciel może co najwyżej sprzedać nieruchomość, bo reszta to nie interesuje. Zwyczajnie musiałbym zaryzykować z kupnem tej dzialki. A nie chcę wejść na minę.

    Zastanawiające jest fakt, że obok na dwóch działkach rozpoczeto budowy, ale właściciele wiercą studnie I budują szamba. A koło jednej z tych działek jest studzienka kanalizacyjną. Budują szamba, mimo że w MPZP jest wyraźny zakaz. Mało z tego rozumiem. Dodatkowo wspólne ciagniecie wody i kanalizy odpada

    Wracając do przydomowej przepompowni. Możecie mnie oświecić?
    1. Ile to zużywa prądu rocznie
    2. Czy to załaduje
    3. Czy to śmierdzi
    4. Czy to jakiś widać przed domem, czy może jest zakopane

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Jest zakopane, widać tylko pokrywę na poziomie kostki czy trawnika, nie śmierdzi, chyba że się pochylisz i nos przystawisz, prądu zużywa gdzieś tak za 1-2 zł na miesiąc. To ma znacznie mniejszą pojemność niż szambo i ścieki nie zdążą zagniwać, przeważnie stoją tam krócej niż dobę, zresztą możesz to zakopać z dala od budynku (5m wystarczy).
    Ale nie przepompuje ścieków na dowolną odległość, trzeba z producentem ustalić jaka średnica rury i jak daleko popchnie te ścieki, na pewno są modele co na 100m dadzą radę, prędkość w rurze musi być powyżej 0,7 m/s żeby był spełniony warunek samooczyszczenia i brud do ścianek nie przywierał, przy 100m ta prędkość nie jest taka oczywista do spełnienia (wysokość podnoszenia i wydajność pompy - ale coś się dobierze). Tylko czy pozwolą Ci umieścić takie długie przyłącze w pasie drogowym?
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 27-05-2018 o 16:34

  13. #13

    Domyślnie

    Nie, to nie będzie takie długie przyłącze. Najpierw trzeba rozbudować sieć.
    Czy istnieje ryzyko, że w ramach rozbudowy zakład wodociągów i kanalizacji zażąda przepompowni zbiorczej, która jest odpowiednio droga (tylko gdzie taką przepompownię zbudować, jeśli wokół działki prywatne i domy. W drodze??).

    I ostatnie pytanie: w MPZP jest zapisany zakaz budowy przydomowych biologicznych oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Czy oczyszczalnia biologiczna, ale że studnią chłonną też może być zabroniona? Wg mnie nie, a wy co myślicie? Oczywiście ostateczną decyzja i tak będzie w rękach jakiegoś urzedasa... Ale o tym się dowiem ewentualnie po zakupie działki, starając się o PnB...
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 27-05-2018 o 16:20

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Ale problem w tym, że o warunki przyłączenia może wystąpić właściciel działki.
    Aby na pewno? Nie przypominam sobie, aby ktoś mnie pytał o własność.
    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Zastanawiające jest fakt, że obok na dwóch działkach rozpoczeto budowy, ale właściciele wiercą studnie I budują szamba. A koło jednej z tych działek jest studzienka kanalizacyjną. Budują szamba, mimo że w MPZP jest wyraźny zakaz.
    Ciekawe. Zapytaj się ich, albo w urzędzie który wydał PnB/zgłoszenie. Z reguły jeśli jest kanalizacja ciśnieniowa to na nic innego się zgody nie wydaje. Ale to MPZP określa (i praktyka).
    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Wracając do przydomowej przepompowni. Możecie mnie oświecić?
    1. Ile to zużywa prądu rocznie
    2. Czy to załaduje
    3. Czy to śmierdzi
    4. Czy to jakiś widać przed domem, czy może jest zakopane
    To nie jest pompa jakieś wyjątkowo dużej mocy. Włącza się na parę minut jak zbiornik się zapełni.
    Zbiornik jest wkopany w ziemię, widać tylko pokrywę. Jak się regularnie opróżnia nic nie powinno być czuć.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Pompownie sieciową robi się w drodze, wygląda jak studzienka tylko ma większą pokrywę. Ala jak rozbudują sieć to nie potrzebna jest pompownia przydomowa, chyba że masz działkę wyraźnie poniżej drogi.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A to można się podpiąć pod kanalizację ciśnieniową bez przepompowni?

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Ale kto powiedział, że zrobią ciśnieniową. Na ogół robi się grawitacyjną a pompownie (sieciowe) są potrzebne, żeby przerzucić ścieki np. na drugą stronę górki do następnej studzienki grawitacyjnej, albo jak kanał zejdzie na te 4m pod ziemię w płaskim terenie (głębiej się kopać nie opłaca) to się podnosi pompą na 1,4m i dalej sobie płyną grawitacyjnie. Ale do tego przewodu tłocznego z pompowni nikt się nie podpina. Często jest tak, że w jedną stronę z górki ścieki płyną grawitacyjnie, a obok jest przewód tłoczny, którym wracają na drugą stronę górki w stronę oczyszczalni.
    Jeżeli jest to teren podzielony na mniejsze działki budowlane to będą chcieli mieć tam kanalizację grawitacyjną, żeby ludzie stosunkowo tanio mogli się do niej podpinać. Ciśnieniowa jest tańsza w budowie ale droższa w podłączeniu (przydomowa pompownia), ale stosuje się ją głównie na terenach wiejskich, gdzie odległości są duże a zabudowa rzadka, albo w przypadku jakichś krótkich uliczek niżej położonych, gdzie dla tych kilku domów nie opłaca się budować pompowni sieciowej. Często ktoś dzieli pola na działki budowlane, wytycza drogę prostopadle do istniejącej, dokąd się uda prowadzi się kanalizację grawitacyjną, ale zostają 2-3 ostatnie działki do których już nie sięga, wtedy tam się robi ciśnieniową.
    Więc jakbyś się miał sam podłączać, to taniej wyjdzie ciśnieniowa, ale jak domów ma być więcej będą chcieli grawitacyjną i kiedyś pewnie zbudują, a że w drodze ilość miejsca jest ograniczona mogą nie pozwolić robić teraz ciśnieniowej.

    Ale Ty się nas nie pytaj tylko ich, niech powiedzą jakie są warianty, czy możesz sam zrobić ciśnieniową.
    Tylko razem z pompownią i tak ze 20 tys. wydasz, tyle co wywóz szamba przez 10 lat.
    Zrób szambo i czekaj jak kanalizę oni wybudują, albo nie kupuj tej działki.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 27-05-2018 o 21:52

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony