dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Question Płyta fundamentowa w częściowo podpiwniczonym domu

    Witam,

    Niedługo rozpoczynam budowę domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 220 m2 (+125 m2 podpiwniczone pomieszczenia rekreacyjne).

    W piwnicy będą znajdowały się ogrzewane pomieszczenia użytkowe o wysokości 240 cm, więc zależy mi na idealnym zabezpieczeniu tych pomieszczeń przez wodą i wilgocią.

    Według badań geotechnicznych nie ma wody gruntowej do głębokości 4m, ale:
    - teren jest lekko pochyły,
    - badania wykonywane były tylko raz,
    - stwierdzono grunty pół przepuszczalne i nie przepuszczalne (pyły i gliny pylaste),
    - sąsiednie budynki podpiwniczone mają problem z wilgocią/wodą.

    Nie chciałem stosować płyty monolitycznej bo wymaga ona dokładnego jej zaprojektowania. Jednak w przypadku kiedy dom będzie częściowo podpiwniczony

    Ściany piwnic wykonane będą ze ścian monolitycznych betonowych, dom miał stać na ławach fundamentowych, jednak z rozmowy z firmami wykonującymi hydroizolację wynika, że bezpieczniej i jednocześnie taniej (wiem, rzadkie połączenie) będzie postawić dom na płycie fundamentowej. Ostatecznie się na nią zdecydowałem. Teraz muszę jednak poszuka konstruktora, który ją opracuje (chyba, że firmy wykonujące płyty fundamentowe to robią).
    Teraz wypunktuję pytania by było czytelniej i łatwiej odpowiedzieć konkretnie:

    1) Czy w przypadku kiedy mniej więcej połowa domu będzie podpiwniczona, dobrym pomysłem jest zastosowanie płyty fundamentowej? Czy ze względów praktycznych (problem z prawidłowym wykonaniem), finansowych (wyjdzie podobnie jak gdyby dom był cały podpiwniczony) lepiej oprzeć dom na łąwach lub podpiwniczyć cały dom?

    2) Czy w przypadku kiedy połowa domu ma być podpiwniczona, występuje konieczność zaprojektowania dwóch płyt fundamentowych, czy będą one jakoś połączone i będzie to jedna płyta fundamentowa na dwóch poziomach? Ewentualnie czy wtedy można połowę domu niepodpiwniczoną oprzeć na ławach (w takim wypadku czy nie będzie problem z zastosowaniem odpowiedniej hydroizolacji)?

    3) Jakie przejścia należy uwzględnić przy projektowaniu płyty fundamentowej? W piwnicy będzie znajdował się piec CO, pralka, odkurzacz centralny. Rozumiem, że układ odpływów znajdujących się na parterze i piętrze nie ma znaczenia, bo i tak doprowadzi się je w jedno miejsce w piwnicy?

    3) Czy warto zastosować jakieś systemowe rozwiązania jeśli chodzi o płytę fundamentową (jeśli tak to jakiej firmy), czy lepiej (taniej lub tak samo solidnie lub solidniej) jeśli wykona to według projektu konstruktora wykonawca budujący całą piwnicę?

    4) Piwnica ma być cała ogrzewana, z tym, że większą jej część będzie stanowiła sala treningowa wyścielona grubymi matami, rozważałem wiec ogrzewanie wodne w ścianach (nie chcę stosować dla samej piwnicy grzejników i komplikować tym dodatkowo instalację CO), a jeśli jest to możliwe w pozostałych pomieszczeniach ogrzewanie wodne w podłodze. Czy w takim wypadku należy to uwzględniać w projektowaniu płyty fundamentowej, czy ogrzewanie układa się dopiero na niej?

  2. #2

    Domyślnie

    Mój kierownik budowy mówił, że przy schodkowej płycie stosuje się dwie płyty zachodzące na siebie ok 2 metry. Wyszło, że taniej zrobić głębsze wykopy i jedną płaską płytę fundamentową pod całym budynkiem.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Mój kierownik budowy mówił, że przy schodkowej płycie stosuje się dwie płyty zachodzące na siebie ok 2 metry. Wyszło, że taniej zrobić głębsze wykopy i jedną płaską płytę fundamentową pod całym budynkiem.
    Rozumiem, że ma Pan już dom (cały podpiwniczony) na płycie fundamentowej i jest zadowolony z takiego rozwiązania? Czy może Pan jakąś firmę rekomendować do wykonania tego? Bo widzę, że jest Pan z moich okolic.

  4. #4

    Domyślnie

    Tak. Mam cały dom podpiwniczony na płycie fundamentowej. Nie wiem jak się to sprawdzi. Na razie nie mogę rekomendować, bo kierownik jest w rzeczywistości "przyszłym kierownikiem". Tzn. jest zamówiony, ale jeszcze nie wykonał prawie nic poza obejrzeniem działki i konsultacjami pomiędzy architektem i konstruktorem w fazie projektowania konstrukcji. Na razie czekam na pozwolenie na budowę.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja też będę miał tak samo - cały podpiwniczony na płycie.
    Mam nadzieję, że wyjdzie super, ale ja zaczynam budowę dopiero za rok.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony