dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Projekt indywidualny -uwagi (lub szukanie gotowca)

    Wziąłem się za rysowanie koncepcji projektu domu jaki chciałbym wybudować. Jako, ze będzie to mój drugi dom to mam pewne doświadczenia z mieszknaia w domu i juz bardziej świadome oczekiwania. Założenie jest takie by był to dom piętrowy -2 pełne kondygnacje +dach kopertowy ok 25 stopni. Górna kondygnacja na pełnym planie dolnej kondygnacji. Działka jest w miare w wąska, ok 22 metry szerokości wjazd jest od północnego zachodu. Droga przy której jest działka to droga praktycznie ślepa o znikomym ruchu a my jestesmy praktycznie na jej końcu. Oczywiście w przysżłości na pewno kilka domów jeszcze przy niej powstanie ale natężenie ruchu będzie i tak duuuuzo mniejsze niz przy obecnym domu. Dom musi być wyeksponowany na słońce. Obecny dom ma powierzchnie podłóg ok 260m2 i o ile sie da chciałbym by drugi dom był mniejszy.

    Pozostałe załozenia: Parter
    -garaz dwustanowiskowy z wejściem do wiatrołapu
    -salon z jadalnią o powierzchni ok 35-40m2
    -kuchnia i salon muszą mieć możliwość zamknięcia (drzwi)
    -schody na piętro z wejściem z hallu. Schody wygodne, bez zabiegów
    -łazienka na parterze z dużą kabiną prysznicową
    -sypialnia na parterze (opcja). Obecnie mamy sypianie na parterze ale jesteśmy gotowi przenieść się na piętro
    -Garderoba lub ewentualnie pojemne szafy. Ewentualnie garderonba na piętrze a na partzerze kilka pojemnych szaf na "bieżące" ubrania.

    Piętro:
    -sypialnie dla 3 dzieci +sypialnia dla rodziców jesli miało by jej nie być na parterze
    -duża łazienka

    Zrobiłem dwie koncepcje. Pierwza spełnia moje wszystkie założenia. Ma na parterze sypialnie, garderobę. Na pietrze duże sypialnie dla dzieci, dużą łazienkę + oddzielne WC, oddzielną kotłownie (zapewne gazową bo gaz przy działce). Największa wad tej koncepcji, że łaczna powierzchnia podłóg to 275m2, czyli jeszcze więcej niz w obecnym domu. Chciałbym by to był mój ostatni dom i perspektywa, że moje dzieci pomieszkają w nim ok 10-15 lat a potem zostaniemy we dwie osoby w tak duzym domu mi się nie podoba, ale może może myśle za bardzo do przodu...

    Druga koncepcja jest o tyle lepsza, ze dom ma ok 230m2 i jest łacznie o ok 2,5 m węższy, co przy wąskiej działce tez jest istotne. Nie ma juz na parterze sypialni, garderoby. Na piętrze lazienka troche mniejsza i bez dodatkowego WC. Ale jest mneijszy.

    Będe wdzięczny za wasze uwagi, krytyczne komentarze, wskazówki. Jesli ktoś miąłby jakiś gotowy projekt spełniający nasze założenia to będe wdzieczny za podesłanie.

    Załączam tez usytuowanie domu na działce. To żółte to taras
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dom 230.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	65,6 KB
ID:	414235   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dom 275.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	79,9 KB
ID:	414236   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Usytuowanie budynku 230 i 275.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	78,9 KB
ID:	414237  
    Ostatnio edytowane przez marrio ; 02-06-2018 o 13:47

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " 230-tka "
    - najlepszym pomieszczeniem w tym planie jest garaż, a takie gabaryty powinny odpowiadać pokojowi dziennemu
    - hall zajmuje tyle co 2/3 "pokoju z jadalnią, i pytanie czemu to ma służyć poza komunikacją ?
    - kuchnia bez spiżarki, można to lepiej rozplanować i poszukać dla niej miejsca
    - schody jednobiegowe, wygodne !!! ale w Parterze trafiają w ścianę
    - łazienka z kotłem ( np. gazowym kondensacyjnym ) OK, ale gdzie wypadnie komin na Piętrze ? potrafi "namieszać" w aranżacji pomieszczeń
    - łazienka Piętra nie pokrywa się z łazienką Parteru - nie musi !, ale w tym układzie kanalizacja sanitarna ( jakby nie było ) wpada w pokój dzienny Parteru ( ? )
    - brak pralni
    - skąd wynika ten uskok w rzucie ? między garażem, a cz. mieszkalną ?

    marrio
    jeśli masz sprecyzowaną ilość i funkcję pomieszczeń, proponuje udać się do architekta, ale też z Warunkami Zabudowy, które mają duży wpływ na samą formę obiektu, wysokość, kąt dachu, itd
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    " 230-tka "
    - najlepszym pomieszczeniem w tym planie jest garaż, a takie gabaryty powinny odpowiadać pokojowi dziennemu
    - hall zajmuje tyle co 2/3 "pokoju z jadalnią, i pytanie czemu to ma służyć poza komunikacją ?
    - kuchnia bez spiżarki, można to lepiej rozplanować i poszukać dla niej miejsca
    - schody jednobiegowe, wygodne !!! ale w Parterze trafiają w ścianę
    - łazienka z kotłem ( np. gazowym kondensacyjnym ) OK, ale gdzie wypadnie komin na Piętrze ? potrafi "namieszać" w aranżacji pomieszczeń
    - łazienka Piętra nie pokrywa się z łazienką Parteru - nie musi !, ale w tym układzie kanalizacja sanitarna ( jakby nie było ) wpada w pokój dzienny Parteru ( ? )
    - brak pralni
    - skąd wynika ten uskok w rzucie ? między garażem, a cz. mieszkalną ?

    marrio
    jeśli masz sprecyzowaną ilość i funkcję pomieszczeń, proponuje udać się do architekta, ale też z Warunkami Zabudowy, które mają duży wpływ na samą formę obiektu, wysokość, kąt dachu, itd
    Dzięki za uwagi
    -Hall, tylko ma być komunikacją
    -Nad spiżarką w kuchni jeszcze pracuje. Obecnie nie mam spiżarki a za spiżarnie służy w jakiejś części, garaż, choć nie jest to oczywiście idealne rozwiązanie
    -Między początkiem schodów a ścianą jest 1,2m miejsca. Jest to wartość, którą muszę zaakceptować i obecnie przed schodami mam podobna odległość i jakoś to funkcjonuje. Oczywiście jakby dało rade wygospodarować więcej miejsca to byłoby super, ale muszę szukać kompromisów.
    -Kocioł gazowy byłby bez komina a spaliny wypuściłbym przez ściane. Myślę, ze jest to tańsze i lepsze rozwiązanie.
    -No właśnie, nie zwróciłem uwagi na to, że pion kanalizacji górnej łazienki będzie przechodził przez salon. Zdecydowanie do poprawki
    -Pralka prawdopodobnie będzie w łazience
    -Uskok jest dlatego, żeby było dodatkowe wyjście z tyłu garażu do ogrodu. W obecnym domu mam takie drzwi i sobie je chwalimy, ale układ obecnego domu i garażu jest trochę inny i jest to bardziej naturalne. Przy projekcie nowego domu zastanawiamy się nad koniecznością stosowania tych drzwi. Poza tym ściana garażu byłaby 3m od granicy a ściana części mieszkalnej 4m (dokładnie 4,4m) po to bo chcce na piętrze w hallu zrobic jedno okno od tej strony domu.

    W ogóle jestem troche rozczarowany mozliwością zagospodarowania piętra w tej 230-tce. Niby dużo miejsca a układ jakiś taki słaby.

    Do architekta pójde, oczywiście, bo przecież ktoś z uprawnieniami to musi wykonać, ale chce mieć mozliwie dobra koncepcje wykonaną która będzie spełniac moje oczekiwania. W tych koncepjacj opieram się na obecnym domu i jego wymiarach. Wiele elementów obecnego domu jest dobra albo bardzo dobra i te rozwiązania, proporcje przenosze do noweo projektu. Zmieniam to co jest złe w obecnym domu. Co tez nie zamyka mnie na nowe rozwiązania.

    A co z 275-tką?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a dlaczego architekt nie może przygotować ci koncepcji?
    Przykro mi mówić, ale ta nie jest dobra.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    a dlaczego architekt nie może przygotować ci koncepcji?
    Przykro mi mówić, ale ta nie jest dobra.
    Jak pójde do architekta to na początku mu nie zdradzę tej tajemnicy, że mam już koncepcje . Zdam się na jego talent, ale gdyby były kłopoty w spełnieniu moich oczekiwań to musze mieć "plan B". Która koncepcja nie jest dobra? Obydwie? Da się to jakoś poprawić czy od razu do kosza?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Trudno oceniać domy z kompletnie różnym programem użytkowym (vide sypialnia na parterze lub jej brak).
    Największe problemy, czyli przypadkowy układ pokoi wychodzi ci na piętrze (jakieś wąskie kiszki, uskoki).

    Może wyodrębnić garaż jako osobny budynek dostawiony do bryły domu:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dom 275.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	414286  
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 03-06-2018 o 16:06

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Trudno oceniać domy z kompletnie różnym programem użytkowym (vide sypialnia na parterze lub jej brak).
    Największe problemy, czyli przypadkowy układ pokoi wychodzi ci na piętrze (jakieś wąskie kiszki, uskoki).

    Może wyodrębnić garaż jako osobny budynek dostawiony do bryły domu:
    Przeanalizuje Twoje poprawki, ale już dziękuje za włożony trud w rysunek Tak jak pisałem w założeniach. Chcielibyśmy sypialnei na dole bo i teraz tak mamy, ale jeśli udało by się dzięki temu wyraźnei zmneijszyć dom to możemy ją przenieść na góre. Chcielibyśmy także mieć możliwośc zamykania (drzwiami) kuchni i salonu.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    do salonu wstawiasz przeszklone dwuskrzydłowe drzwi, w kuchni od salonu suwane, od korytarza normalne.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... byłoby dobrze, aby zapewnić dojście na dach garażu od strony komunikacji Piętra, też i ten korytarzyk na Piętrze miałby lepsze doświetlenie i "wgląd" użytkowników Piętra w kierunku wjazdu na działkę
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Gdyby zrobić okno na dach i wyjście na dach, trzeba byłoby robić tarasy lub dachy odwrócone, wysokie ścianki attykowe.
    A tu może być tani garaż na drewnianym szkielecie i OSB, kryty papą. Dlatego proponowałam go zrobić jako osobną bryłę.
    Korytarz byłby oświetlony od strony ogrodu.
    Oczywiście to tylko luźna propozycja, pokazująca jak można skrócić korytarze na parterze i zrobić jednakowe pokoje dzieci, dobrze doświetlone od południa.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... z praktyki wiem, że firmy od realizacji budynków " w tradycji " mają się nijak do firm " od szkieletów " i odwrotnie ale fakt, można łączyć technologie, choć zastanawiam się, czy garaż w szkielecie drewnianym dylatowany ( traktowany jako osobny wolno stojący obiekt ) od budynku mieszkalnego "w tradycji" "łapałby się" pod § 213 Warunków Technicznych ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a jak na parterze murowanym jest nadbudowa w szkielecie to niby osobne domy są?
    Poza tym może też być murowaniec, ale bez ocieplenia i z drewnianym stropem.

  13. #13

    Domyślnie

    Patent z dostawionym garażem nie jest zły o ile jego koszt budowy będzie wyraźnei niżsyz niz murowanego. Na pewno musiałby być ocieplony na tyle by w zime utrzymac w nim temperature powyżej zera, czyli szkielet drewniany wypełniony wełną pomiedzy konstrukcja oraz na jej wierzchu. Dach płaski (z lekkim spadkiem) opapowany. Do tego garażu musi byc (koniecznie) wejscie przez wiatrołap do domu. Natomiast by garaz, ktry ma być doklejony do domu nie nie zaczał żyć własnym życiem zapewne musi byc zbudowany na fundamencie podobnym do domu, czyli ława + mur fundaentowy. Ławe można zrobić troche cieńszą i słabszą co minimalnei zmniejszy jej koszt budowy ale mur fundamentowy juz jest w zasadzie taki sam. Jesli koszt budowy takiego garażu na konstrukcji drewnianej miałby byc zbliżony do wersji murowanej to jaki sens go budować w takiej technologi?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    a jak na parterze murowanym jest nadbudowa w szkielecie to niby osobne domy są?
    Elfir
    Ty piszesz o "damach", ja o "budynkach" ( zdefiniowanych w Prawie Budowlanym )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał marrio Zobacz post
    Jesli koszt budowy takiego garażu na konstrukcji drewnianej miałby byc zbliżony do wersji murowanej to jaki sens go budować w takiej technologi?
    Bo ława i fundament na dom piętrowy muszą być mocniejsze niż na lekki budynek z drewna.

  16. #16

    Domyślnie

    No tak. Ława będzie na pewno "lżejsza" więc ciut tańsza. Delikatniejsze zbrojenie, mniejszy przekrój. Troche mniej stali, troche mniej betonu, troche mniej robicizny. To przy ławach, bo mur fundamentowy będzie taki sam, bo ten minimalny jaki można zrobić czyli np. z bloczka B15 będzie taki sam pod dom pietrowy (2 kondygnacje) jak i pod garaz drewniany. Izolacje pionowe i poziome te same wiec i koszty te same. Chyba, ze czegos nie wiem bo jeszcze nie zgłebiałem tego tematu ale tak na szybko myśląc to ten szkieleciak powinien mieć taki klasyczny fundament. Gdyby jeszcze nie miąłby być zwiazany z domem, a w moim przypadku musi, to wtedy łatwiej byłoby zrobić jakiś fundament na stopach zagłebionych poniżej strefy przemarzania. Ale jeśli ma być doklejony do domu to ława powinna być wspólna by obie konstrukcje razem pracowały

    Pewnie koszty materiałów i robocizny przy ścianach - i ich ocieplenie oraz wykończenie od wewnątrz i zewnątrz- mur vs drewniana konstrukcja będa podobne. Nie liczyłem tego ale nie bardzo widze tutaj znaczące różnice w kosztach. Jedynie dach (strop) na konstrukcji, lekkiej drewnianej będzie tańszy niż typowy betonowy, monolityczny strop. W kwesti takiego zadaszenia widzę największe (albo jedyne) oszczędności.
    Ostatnio edytowane przez marrio ; 05-06-2018 o 00:28

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak się drewniany ganek dobudowuje do domu to nie ma wspólnego fundamentu.
    Możesz też rozważać płytę fundamentową.
    Garaż chcesz ocieplać 20 cm styropianu, jak dom?
    No, ok, przy takich założeniach to taniej nie będzie

  18. #18

    Domyślnie

    Płyte rozważam choc raczej skłaniam sie do tradycyjnego fundamentu. Taka płytę musiałby zaprojektowac ktos kto sie specjalizuje w projektowani płyt bo obawiam sie, że wiekszosć konstruktorów będzie miała skłonnośc do przezbrojenia płyty. Większość płyt jest jednak droższa, wyraźnie droższa od typowego fundamentu Ponoc sa jakiejs lekkie płyty - musze zgłebić temat.

    Tego szkieleciaka można by ocieplić troche lżej, natomiast to dalej daje niewielkie oszczędności.

    Zależy mi by dom był w miare tani w budwie i tani w eksploatacji, czyli wszelkie podcienie, balkoniki, słupy odpadają. Musi byc zwarta bryła by dom był mozliwie enegooszczędny

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dlatego jest to tylko propozycja a szczegóły niech ustala architekt

  20. #20

    Domyślnie

    Znalazłem gotowca, który spełnia sporo moich oczekiwań
    https://www.domoweklimaty.pl/pl/proj...-domu-samba-ii
    https://www.domoweklimaty.pl/pl/proj...-domu-akord-ii
    Głownie chodzi o rozkład parteru, który mi podpasował, choc ta samba II to tez bryła domu taka jaką bym chciał. Dokonałem kilku poprawek, przesunięć, dopasowań do wymiarów jakie bym chciał mi się to całkiem podoba. Ma taką zaletę, że ma sypialnie na parterze, jest mniejszy bo łączna powierzchnia podłóg ok 250m, jest węższy o ok 2 m co przy tak wąskiej działce jest cenne. Trochę układ poddasza mi mniej odpowiada, choć w mojej wersji ma 3 sypialnie, spora łazienkę. Nie wiem co można zrobić z pomieszczeniem nad garażem. Potrzebuje mieć tam mała siłownie ale na to mi wystarczy ok 10-15m2 a obecne pomieszczenie ma ponad 45m2. Czy ktoś widzi jakąś możliwość podzielenia tego pomieszczenia lub może jakiejś modyfikacji układu poddasza? Jeśli macie jakiejś krytyczne i konstruktywne uwagi do parteru to jestem otarty
    Na układzie na działce na żółto zaznaczyłem taras
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dom 250.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	66,2 KB
ID:	415898   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Usytuowanie budynku 250.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	79,8 KB
ID:	415899  
    Ostatnio edytowane przez marrio ; 08-07-2018 o 13:55

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony