dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie ile metrów zbrojenia do ław?

    Buduję dom na ławach. Jestem obecnie na etapie stropu, więc minął już etap zachwytu z tego, że ruszyła budowa, a zaczęło się dokładniejsze przyglądanie się wydatkom.

    W rozliczeniu fundamentów od wykonawcy dostałem wyliczenie, że długość fundamentów to 76 m, a prętów 12 zamówił do tego 600m! Zaokrąglając długość nawet do 100 m (łuki, 2 słupy wewn, trzpienie), to i tak wychodzi mi 400 m. Czy to znaczy, że te 200 m stali powinno zostać? Stali 6-tki też zamówił 600 m.

    Mariusz

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Ile miales w przekroju prętów? Jeżeli 4 to to 400 m to maks , a nie ma juz prętów na budowie? To zapłać mu za 400 przeciez nie bedziesz sponorował mu innych budów, no chyba ze te 200 m wykorzystal na inne elementy , jak nie to po prostu ukradl i myslal ze sie nikt nie kapnie....

  3. #3

    Domyślnie

    To daj dane ile połaczeń, ile kominów, czy wieniec na ścianie (pewnie nie bo by było za mał). Ile rdzeni.

    Samych łuków masz na 5 prętów, 22 pręty podstawowoe zbrojenie ławy, trzpienie załóżmy 7 sztuk ze słupami to 5 prętów.. Masz 32 sztuki..jeszcze 18.
    Jest taka prawda ludowa, jak boisz się że ludzie kradną to znaczy że sam kradniesz.
    Pewnei na budowie jeszcze się wala stal a już afera kryminalna...wkurzają mnie tacy ludzie, ca zamiast wyjaśnić szukają spiny.

  4. #4

    Domyślnie

    Zajrzyj do projektu na początek to więcej się dowiesz niż od wróżbity z forum bez żadnej dokumentacji

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Ten przytyk to do mnie ?

  6. #6

    Domyślnie

    Zupełnie nie. Twoja wiedza akurat sądząc po innych wątkach nie jest mała ale dobrze wiesz że mogło pójść 4x12 plus winkle ale mogły być 6x12 , słupy, zbrojenia np pod okno i wiele innych więc bez projektu będzie to tylko wróżenie

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    No fakt bez projektu to wrozenie....

  8. #8

    Domyślnie

    Żeby nie trzeba było wróżyć, to uzupełniam. W ławach mam standardowo 4 pręty, są dwa słupy w fundamentach + dwa filarki na "ganku". Wszystkie zbrojone 4x12. Ciężko stwierdzić ile z tego zostało na budowie, ale jak zakończył stan zero i zaczynał parter, to zamówił kolejne 180m. W ramach zamawiania materiałów na strop wziął jeszcze 800 m. Co daje w sumie już ponad 1,5 km. Oczywiście leży ich trochę na placu /niektóre wmieszane w piach/, ciężko mi określić ile, ale jakoś mam wrażenie, że ta zamówiona ilość znacznie przewyższa potrzeby.

    Układ jest taki, że on zamawia w hurtowni, a ja płacę faktury. Dojazd na budowę jest niewygodny, bo nie ma jak zawrócić i trzeba podjeżdżać tyłem. Jakoś nie podejrzewam, żeby sobie wywoził pręty własnym transportem (one mają chyba 6m) ani żeby hurtownia mu na lewo gdzieś dostarczała ani, że hurtownia wystawia faktury na towar niedostarczony. Mimo wszystko coś mi się tutaj nie klei.

    Dla porównania, prętów 6mm też już opłaciłem 1,5 km.

    W czwartek będę na miejscu, więc spróbuję policzyć co tam leży.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Sprawdź co masz w dokumentacji projektowej.
    Z tego powinieneś rozliczać wykonawcę.
    Może być potrzebne trochę więcej niż w projekcie ale nie dużo więcej.
    Może 10-15% więcej. Dużo zależy od długości pojedynczych prętów i od odpadów z prętów długości po 12 m.

  10. #10

    Domyślnie

    W projekcie powinieneś mieć zestawienie materiałów na ławy i zbrojenie z wykazem stali i metrów bieżących każdej grubości pręta. U mnie w sumie się sprawdziło, różnica wyszła kilku prętów 12 metrowych. Zamówiłem 5 prętów więcej i i zostały się dwa. Ale pamiętać trzeba o docinkach, "elkach", słupkach, wtedy pręty topnieją w oczach. 600 m podzielić na 4 pręty w ławie daje 150 mb zbrojenia, czyli dwa razy więcej niż obwód fundamentu. Odejmij słupki .. łatwo je policzyć no i "elki" na łączenia
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  11. #11

    Domyślnie

    Nie mam czegoś takiego w projektcie jak zestawienie materiałów. To by było marzenie. Projekt jest katalogowy i dostałem do niego schematyczne zestawienie materiałów dla wersji podstawowej, typu tyle kg gwoździ, tyle ton żelaza, tyle bloczków YTONG, itp. Ale ławy zrobiły się schodkowe z uwagi na pochyłość terenu, rozszerzyliśmy garaż na dwa stanowiska, zmieniliśmy materiał na porotherm i podnieśliśmy ściankę kolankową, więc uznałem, że wykaz nijak nie przystaje do realiów, więc przestałem na niego patrzeć. W finalnej wersji projektu był tylko wykaz belek stropowych teriva i lista drewna na więźbę (same przekroje oczywiście).

    Tak czy inaczej na placu nie ma w ogóle prętów 12mm, ale kierownik potwierdza, że naprawdę tyle weszło i jeszcze wejdzie na wieniec nad kolankami. Kierownikowi wierzę, bo to dusza człowiek, dużo mi pomaga w załatwianiu spraw i mocno pilnuje wykonawcę, żeby nie szedł na skróty i robił wszystko zgodnie ze sztuką.

    Mam jeszcze trochę zastrzeżeń do rozliczeń z wykonawcą za parter, ale to już na inny dział forum...

    Dzięki za konsultacje

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony