dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mateusz.C

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    144

    Domyślnie nieogrzewana piwnica a na niej podłogówka. Ile styropianu ??

    Witam
    w domu mam nieogrzewaną piwnicę pod całym domem. nad tym bedzie część mieszkalna i ogrzewanie podłogowe.
    Ile styropianu dać pod podłogówkę??
    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    20-50cm.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #3

    Domyślnie

    O kuźwa, a ja myślałem, że przesadzam dając 22cm.

  4. #4

    Domyślnie

    50cm? Skąd on to wziął?
    Moim zdaniem podana przez Ciebie ilość styropianu jest prawidłowa.
    U mnie jest wprawdzie ogrzewana piwnica, a projekt ma tylko 5cm styropianu, chociaż chętnie bym dał 10cm, jeśli się uda.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    50cm? Skąd on to wziął?
    Moim zdaniem podana przez Ciebie ilość styropianu jest prawidłowa.
    U mnie jest wprawdzie ogrzewana piwnica, a projekt ma tylko 5cm styropianu, chociaż chętnie bym dał 10cm, jeśli się uda.
    Sarkazm?
    U mnie w domu nad piwnicą jest 10 cm grafitowego styropianu, uważam że w zupełności jest to wystarczająca grubość.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #6

    Domyślnie

    Można dać i 1 cm albo 50 cm. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jak dobrą izolację od piwnicy to daj minimum 20 cm. Piwnica to nie grunt, będzie w niej inna temperatura niż w podłodze na gruncie i strata ciepła pójdzie w piwnicę, z cienką izolacją podłogówką wolniej się będzie nagrzewać i szybciej studzić. Tak to widzę.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    50cm? Skąd on to wziął?
    Moim zdaniem podana przez Ciebie ilość styropianu jest prawidłowa.
    U mnie jest wprawdzie ogrzewana piwnica, a projekt ma tylko 5cm styropianu, chociaż chętnie bym dał 10cm, jeśli się uda.
    Z tego co niektórzy opisują.
    Ja nie mam żadnego ocieplenia pod posadzką piwnicy.

    Grubość potrzebnego styropianu najlepiej obliczyć poprzez porównanie krańcowej oszczędności na energii z każdego zł wydanego na ocieplenie z zyskiem energetycznym z każdego zł wydanego na fotowoltaikę.

    Np. 1000 zł wydane na fotowoltaikę to zysk 150-250kWh energii rocznie.
    Czy dopłata 1000 zł do cieplejszych okien lub styropianu pozwoli zaoszczędzić więcej niż 200kWh rocznie?

    Opłacalność ocieplenia wygląda jeszcze gorzej jeśli ww 200kWh rocznie z PV zamienimy w 700kWh energii cieplnej używając PC.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Można dać i 1 cm albo 50 cm. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jak dobrą izolację od piwnicy to daj minimum 20 cm. Piwnica to nie grunt, będzie w niej inna temperatura niż w podłodze na gruncie i strata ciepła pójdzie w piwnicę, z cienką izolacją podłogówką wolniej się będzie nagrzewać i szybciej studzić. Tak to widzę.
    Odwrotnie. Im gorsza izolacja, tym większą masę będziesz ogrzewał i tym wolniej się ona nagrzeje.
    Lepsza izolacja to mniejsza ucieczka do gruntu i szybciej osiągasz temperaturę.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Odwrotnie. Im gorsza izolacja, tym większą masę będziesz ogrzewał i tym wolniej się ona nagrzeje.
    Lepsza izolacja to mniejsza ucieczka do gruntu i szybciej osiągasz temperaturę.
    hm tak to chyba napisałem ... zgodnie
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Z tego co niektórzy opisują.
    Ja nie mam żadnego ocieplenia pod posadzką piwnicy.

    Grubość potrzebnego styropianu najlepiej obliczyć poprzez porównanie krańcowej oszczędności na energii z każdego zł wydanego na ocieplenie z zyskiem energetycznym z każdego zł wydanego na fotowoltaikę.

    Np. 1000 zł wydane na fotowoltaikę to zysk 150-250kWh energii rocznie.
    Czy dopłata 1000 zł do cieplejszych okien lub styropianu pozwoli zaoszczędzić więcej niż 200kWh rocznie?

    Opłacalność ocieplenia wygląda jeszcze gorzej jeśli ww 200kWh rocznie z PV zamienimy w 700kWh energii cieplnej używając PC.
    200 kWh rocznie w drogiej taryfie to 120zl w tańszej przez pół ile czasu potrzeba na zwrot inwestycji zakładając że panele nie tracą mocy i prąd nie drozeje 8-10 lat jakbyś za gotówkę kupował nie na kredyt. 20 cm izolacji pod nieogrzewana piwnica wystarczy normalnie dają 10-12 cm na grunt. Można i dać pół metra na posadzkę a na fasadę metr.

  11. #11

    Domyślnie

    PV jest jeszcze nieopłacalne jeśli ma zwracać energię z II taryfy.
    Zwrot PV w G11 to 9-11 lat. W I taryfie to 9 lat. Moja instalacja zwróci się w 15, bo zaplanowałem ją pod poprzednie prawo.
    Prąd w cenach rynkowych nie drożeje, tzn jego cena realna praktycznie stoi w miejscu a jest duża szansa że stanieje. Energia dla mnie staniała dzięki PV.

    W skrócie. Nie opłaca się zwiększać izolacji jeśli koszt marginalny zwiększenia daje marginalne oszczędności mniejsze niż PV.
    Bez PV wykres opłacalności to parabola. Z PV to parabola ucięta w pewnym poziomie.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mateusz.C

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    144

    Domyślnie

    w planach miałem zamiar 20cm jakiegoś lepszego styro typu 0.31
    i w przyszlosci kiedys od dołu czyli na suficie piwnicy 5cm miało by to sens ?? czy dać 25 pod nogi ?? wysokosć mam dużą bo jest 306cm . Na pietrze myslałem o podwieszonym suficie 12cm i tam wsadzic wełne 10cm no i oczywiście na poddaszu na ziemi dać jeszcze 15cm ( puki co nieurzytkowe poddasze )
    Ostatnio edytowane przez Mateusz.C ; 13-06-2018 o 14:08

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony