dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 160
  1. #1

    Domyślnie AKWARIUM - nośność posadzek, stropów, wątek zbiorczy

    Uwielbiam akwarystykę, mam akwarium 400l. stojące na szafce. Do tej pory akwa stało w mieszkaniu w bloku z płyty. Teraz będzie stało w domu. Mam wątpliwości czy moja podłoga wytrzyma ciężar. Podłoga to ok. 7cm wylewki tradycyjnej zbrojonej siatką o oczkach 10cm, do wylewki dodany plastyfikator. W wylewce są gęsto ułożone rury PEXALPEX (tu gdzie ma stać akwa - rurka przy rurce) i pod spodem 2x5cm styropianu FS20. Samo szkło akwa waży coś ok. 70kg, do tego szafka (solidna) też coś ok 70kg, woda netto będzie ok. 350kg, kamienie dekoracyjne, żwir, sprzęt itp to coś ok. 200kg. Akwa chcę postawić przy ścianie, jego długość to 1,5m. Wcześniej nie pomyślałem o tym, były ważniejsze sprawy na głowie. Może nie martwiłbym się tak bardzo gdyby nie te rurki. Jeśli posadzka "usiądzie" to rury mogą się uszkodzić, czyli duuuuuży problem.
    Może ktoś powie mi co z tym fantem zrobić?
    Pozdrawiam
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  2. #2

    Domyślnie

    Teraz to juz może uratować Cię stalowa płyta, która rozłoży naprężenia z nóżek szafki na wieksza powierznie. Nie powinno być wtedy kłopotu, choć rzeczywiście obciażenie spore.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  3. #3

    Domyślnie

    Cypek jak myślisz, pierdyknie mi posadzka? Szafka składa się jakby z dwóch części połączonych ze sobą, czyli opiera się o podłogę w trzech miejscach prostopadle do długości, na końcach i równo po środku. Patent ze stalową płytą jest jeszcze możliwy (nie mam jeszcze terakoty), ale chciałbym go uniknąć.
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  4. #4

    Domyślnie

    ja pod piecem kominkowym, który waży 230kg dałam 5cm styropianu i 15 wylewki zbrojonej prętami. mam nadzieję, że wytrzyma. ale u ciebie, to się obawiam.
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  5. #5

    Domyślnie

    Myślę, ze wytrzyma. W bloku miałem sąsiada akwarystę i też było akwarium ogromne, właśnie w ten sposób sie uratował, tylko że on płyte mógł włożyć już jednynie pod wykładzinę na podłogę szwedzką. Jak ustawił bezpośrenio na szwedzkiej, załamała sie po napełnieniu do połowy, z płytą grubości 6 mm wytrzymało.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  6. #6

    Domyślnie

    POsadzka to jedno, a strop - to drugie. Czy strop byl przewidziany na takie ewentualnosci? Jednak 500 kg na malej powierzchni, to hm, duzo. Jesli sam strop wytrzyma, to na okoliczność popekania podłogówki rozwazylbym dodatkowy kaloryfer na scianie w tym pomieszczeniu i zawór odcinający podłogówkę na ten obwód.
    Może spotkamy się, tam gdzie trafi każdy z nas, tam gdzie życie będzie snem...?
    I zobaczysz, będzie czas, żeby śpiewać, żeby grać, za sto lat, za rok, za dzień...

  7. #7

    Domyślnie

    możesz jeszcze zrobić na tym drugą płytę gr 10cm porządnie zazbrojoną.
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  8. #8

    Domyślnie

    Ta płyta nie musi być stalowa chyba... robiłem niedawno serwerownię w zabytkowej kamienicy z drewnianymi (i uginającymi się pod większym ciężarem) stropami. Pod wykładzinę pod szafą serwerową poszła płyta OSB (nie pamiętam jakiej grubości) i na razie serwerownia jest na swoim miejscu

    Pozdrawiam
    Brzuzens

  9. #9

    Domyślnie

    Akwarium ma stać na parterze. Wykonanie dodatkowej wylewki nie wchodzi w rachubę, ponieważ nie mogę pozbyć sie tych rurek. Właśnie!!! może grubą płytę OSB pod szafkę i ciężar całości rozłożyłby się na całej powierzchni 1,5mx0,5m. Co o tym myślicie?
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    a płytę czym przykryjesz? bedzie to wersja ozdobno-salonowa plyty OSB

  11. #11

    Domyślnie

    Jak to czym przykryję? Ja podałem wymiaty podstawy i tylko tu byłaby płyta. Płytę położyłbym pod szafką, a boki płyty zawsze można jakoś osłonić, ale czy to wytrzyma?
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Wytrzyma, ale płyta OSB jest niezłym izolatorem, więc te gęsto połozone rurki.......................

  13. #13
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Khm, doskonaly przykład na to, że należy sobie wszystko w miarę dokładnie rozplanować w nowym domku

    Oprócz tego co powiedzieli szanowni Przedmówcy mógłbym dodać jeszcze tylko skonstruowanie stelażu obejmującego blat szafki. Niech ściana, o ile to możliwe, przejmie na siebie część obciążenia.

  14. #14

    Domyślnie

    Ściana nie przejmie, 12cm gazobetonu. To, że zasłonię rurki "izolatorem" to też nie problem. Najgorsza jest moja bezmyślność , bo pod kominkiem wyznaczyłem pole bez styropianu, bo ciężki, bo gorący, a z akwa to były przepychanki, może tu, może tam.
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  15. #15
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Nie mówię o przejmowaniu całości obciążenia a jedynie o dodatkowym "podparciu".

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Skoro nie można postawić, ani przywiesić, to moze można powiesić.
    Jeżeli stro wytrzyma to istnieje niebezpiezceństwo, choroby morskie, jak akwarium zacznie bujać.
    Ale tak na serio zawieszenie do stropu to też jest rozwiązanie. Jeżeli wytrzyma.
    Na upartego można by zamówić sobie specjalne akwarium i np. zawiesić pod sufitem nad szafą. Nad szadą plaża, znaczy piaseczek dla roślin, głownie płożacych. Pozostałe dno odkryte z korzeniami, itd... itp... Zasilanie akwarium z szafy (pompu i inne obwody) Płaszczyzna akwarium duża. Wiem może być kłopot z dostępem i czyszczeniem. Ale tak zimą wieczorem siedzisz na kanapie, unosisz głowę, a tam zamias gwiazd, tropiki i czujesz się jak nurek (ale wtedy dól musi mieć rzeczywiście dużą powierzchnię).

    Pewnie nikt nie ma w okolicy takiego akwarium.


    PS. Wybór należy do Ciebie, autor udziela ci zgody na wykorzystanie nieodpłatne pomysłu na Twoją własną odpowiedzialność.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  17. #17

    Domyślnie Re: Wytrzymałość posadzki na styropianie, a akwarium.

    Cytat Napisał Peterek
    Uwielbiam akwarystykę, mam akwarium 400l. stojące na szafce. Do tej pory akwa stało w mieszkaniu w bloku z płyty. Teraz będzie stało w domu. Mam wątpliwości czy moja podłoga wytrzyma ciężar. Podłoga to ok. 7cm wylewki tradycyjnej zbrojonej siatką o oczkach 10cm, do wylewki dodany plastyfikator. W wylewce są gęsto ułożone rury PEXALPEX (tu gdzie ma stać akwa - rurka przy rurce) i pod spodem 2x5cm styropianu FS20. Samo szkło akwa waży coś ok. 70kg, do tego szafka (solidna) też coś ok 70kg, woda netto będzie ok. 350kg, kamienie dekoracyjne, żwir, sprzęt itp to coś ok. 200kg. Akwa chcę postawić przy ścianie, jego długość to 1,5m. Wcześniej nie pomyślałem o tym, były ważniejsze sprawy na głowie. Może nie martwiłbym się tak bardzo gdyby nie te rurki. Jeśli posadzka "usiądzie" to rury mogą się uszkodzić, czyli duuuuuży problem.
    Może ktoś powie mi co z tym fantem zrobić?
    Pozdrawiam
    Wytrzyma spokojnie. Co to jest te 600 czy 700 kg...?
    W domu w którym mieszkam teraz na wylewce pod którą jest styropian (wylewka cienka i stara, ok. 10 lat, nie wiem jak mocna była zaprawa i jaki styropian ) stoi na 4 nóżkach piec kaflowy. Przenośny, w ramie stalowej. Taki dziwny wynalazek. Składa się z dwóch modułów po 520 kg jeden na drugim. Tak więc ponad tona na czterech nóżkach i stoi tak sobie już 10 lat...
    Pozdrawiam
    Rav

  18. #18

    Domyślnie

    Inny przykład z zeszłego tygodnia: u kolegi wykonawcy położyli na dość świeżych (2 tyg.) wylewkach 1,5 tony (całą paletę) kleju do teraktoty w rogu pokoju. Leżało to na powierzchni niecałego metra kwadratowego w workach 25kg tak z 15 worków do góry. Wylewka spokojnie wytrzymała.
    Pozdrawiam
    Rav

  19. #19

    Domyślnie

    Rav, poprawiłeś mi bardzo samopoczucie położę płytę pod szafkę i postawię jak wcześniej pisałem. Zresztą mam jeszcze ok. 2 mies do realizacji.
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pluton
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie Czy pod akwarium potrzebny jest fundament ?

    Czy pod akwarium potrzebny jest fundament ? Planuje w moim przyszlym domu urzadzic nowy 1000 litrowy domek dla moich rybek i zastanawiam sie czy potrzebuje specjalny fundament jak np. pod kominek.
    Wie ktos?

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony