dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kalic

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Posty
    224
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie Jakie ogrzewanie do domku pow. użytkowa 105m2

    Potrzebuję rady jakie zastosować rozwiązanie do ogrzewania domu. Dom o powierzchni po podłodze 130m2 (użytkowa 105m2) + garaż z pomieszczeniem technicznym 27m2.
    Rozważam powietrzną pompę ciepła (zarówno do ogrzewania jak i cwu) i dodatkowo jakieś wspomaganie: rekuperację lub podłogówkę.
    Nie ukrywam, że mam mały mętlik bo każdy podpowiada mi coś innego - jedni odradzają pompę i polecają ogrzewanie gazowe, inni proponuję połączenie pompy ciepła z podłogówkę.
    Stąd moje wątpliwości ponieważ w lipcu będę uzgadniał z architektem projekt i chciałbym już być na coś zdecydowany...

  2. #2

    Domyślnie

    Najpierw OZC, potem możemy pomóc http://cieplowlasciwie.pl/start
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalic Zobacz post
    Potrzebuję rady jakie zastosować rozwiązanie do ogrzewania domu. Dom o powierzchni po podłodze 130m2 (użytkowa 105m2) + garaż z pomieszczeniem technicznym 27m2.
    Rozważam powietrzną pompę ciepła (zarówno do ogrzewania jak i cwu) i dodatkowo jakieś wspomaganie: rekuperację lub podłogówkę.
    Nie ukrywam, że mam mały mętlik bo każdy podpowiada mi coś innego - jedni odradzają pompę i polecają ogrzewanie gazowe, inni proponuję połączenie pompy ciepła z podłogówkę.
    Stąd moje wątpliwości ponieważ w lipcu będę uzgadniał z architektem projekt i chciałbym już być na coś zdecydowany...
    Oblicz zapotrzebowanie w linku podanym przez przedpiszcę.
    Wybór jest bardzo prosty i niewielki:
    Pompa ciepła powietrze powietrze lub powietrze woda. Wszystko inne będzie drogie niezależnie od zapotrzebowania na energię.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    W dobrze ocieplonym domu wyposażonym w 100% ogrzewanie podłogowe, temp. podłogi w czasie mrozów będzie oscylowała w zakresie 23-25*C. 20*C we wnętrzu domu.
    Taka, 20*C temp. we wnętrzu przy OP jest tak odczuwalna ja w domu z kaloryferami przy 22*C.
    Ale to moje subiektywne odczucie.
    PC skutecznie pracuje na niskiej ok. 35*C temp. dlatego świetnie nadaje się do ogrzewania podłogowego, plus drabika w łazience.
    Mieszanie OP z kaloryferami komplikuje instalację i pracę samej PC, bo kaloryfery należy zasilić czynnikiem o znacznie wyższej temp. np. 50*C.
    PC i tak będzie musiała okresowo podnieść temp. do zagrzania CWU.

    Jak radzi "jak_to_możliwe" możesz pobawić się na ciepłowłaściwe jeśli posiadasz koncepcję swojego domu i poeksperymentować z grubościami izolacji. Oszacujesz koszty ogrzewania różnymi źródłami ciepła.
    Jednak, jeśli projekt będzie na ukończeniu zleciłbym wykonanie OZC niezależnemu audytorowi.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    W dobrze ocieplonym domu wyposażonym w 100% ogrzewanie podłogowe, temp. podłogi w czasie mrozów będzie oscylowała w zakresie 23-25*C. 20*C we wnętrzu domu.
    Taka, 20*C temp. we wnętrzu przy OP jest tak odczuwalna ja w domu z kaloryferami przy 22*C.
    Ale to moje subiektywne odczucie.
    PC skutecznie pracuje na niskiej ok. 35*C temp. dlatego świetnie nadaje się do ogrzewania podłogowego, plus drabika w łazience.
    Mieszanie OP z kaloryferami komplikuje instalację i pracę samej PC, bo kaloryfery należy zasilić czynnikiem o znacznie wyższej temp. np. 50*C.
    PC i tak będzie musiała okresowo podnieść temp. do zagrzania CWU.

    Jak radzi "jak_to_możliwe" możesz pobawić się na ciepłowłaściwe jeśli posiadasz koncepcję swojego domu i poeksperymentować z grubościami izolacji. Oszacujesz koszty ogrzewania różnymi źródłami ciepła.
    Jednak, jeśli projekt będzie na ukończeniu zleciłbym wykonanie OZC niezależnemu audytorowi.

    Pozdrawiam
    Cezary

    Cezary, jak u ciebie kształtuje się koszt ogrzewania? Widzę, że masz bufor z grzałką elektryczną. Myślę, że przy starej instalacji z grzejnikami gdybym chciał zmienić system ogrzewania to mógłbym zakupić taki bufor i w taniej taryfie go nagrzewać. Tylko czy jest to porównywalne z np., ekogrochem?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalic Zobacz post
    Potrzebuję rady jakie zastosować rozwiązanie do ogrzewania domu. Dom o powierzchni po podłodze 130m2 (użytkowa 105m2) + garaż z pomieszczeniem technicznym 27m2.
    Rozważam powietrzną pompę ciepła (zarówno do ogrzewania jak i cwu) i dodatkowo jakieś wspomaganie: rekuperację lub podłogówkę.
    Nie ukrywam, że mam mały mętlik bo każdy podpowiada mi coś innego - jedni odradzają pompę i polecają ogrzewanie gazowe, inni proponuję połączenie pompy ciepła z podłogówkę.
    Stąd moje wątpliwości ponieważ w lipcu będę uzgadniał z architektem projekt i chciałbym już być na coś zdecydowany...
    Ja również polecałbym rozważyć pompę ciepła. Nie jesteś zdecydowany - zapytaj instalatorów o referencyjne obiekty i zapytaj inwestorów, to najlepsza rekomendacja. Sprawdź kilku, a nie jednego.

    Chcesz namiary do naszych instalatorów, by wybrać najbliższego? ZOBACZ TUTAJ: http://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php
    W razie pytań - służę pomocą!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalic Zobacz post
    Potrzebuję rady jakie zastosować rozwiązanie do ogrzewania domu. Dom o powierzchni po podłodze 130m2 (użytkowa 105m2) + garaż z pomieszczeniem technicznym 27m2.Rozważam powietrzną pompę ciepła (zarówno do ogrzewania jak i cwu) i dodatkowo jakieś wspomaganie: rekuperację lub podłogówkę. Nie ukrywam, że mam mały mętlik bo każdy podpowiada mi coś innego - jedni odradzają pompę i polecają ogrzewanie gazowe, inni proponuję połączenie pompy ciepła z podłogówkę. Stąd moje wątpliwości ponieważ w lipcu będę uzgadniał z architektem projekt i chciałbym już być na coś zdecydowany...
    WM z rekuperatorem to NIE JEST wspomaganie pompy ciepła,to tylko zwykła i komfortowa WENTYLACJA i nic poza tym.Ileż razy można prostować takie bzdury...Chyba nie myślisz pakować do domu grzejników ściennych skoro zastanawiasz się nad "połaczeniem" podłogówki ???
    Cytat Napisał Kalic Zobacz post
    dodatkowo jakieś wspomaganie: rekuperację lub podłogówkę.
    No to już wszystko wiem o "inwestorze",
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-06-2018 o 15:13

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał bt9 Zobacz post
    Cezary, jak u ciebie kształtuje się koszt ogrzewania? Widzę, że masz bufor z grzałką elektryczną. Myślę, że przy starej instalacji z grzejnikami gdybym chciał zmienić system ogrzewania to mógłbym zakupić taki bufor i w taniej taryfie go nagrzewać. Tylko czy jest to porównywalne z np., ekogrochem?
    Za ostatnią zimę zapłaciłem 700,- zł, ale dom w budowie, był bez ocieplenia ścian i temp. dyżurna 5*C

    Z instalacją kaloryferową nie rozładujesz bufora do 28*C jak to się dzieje przy podłogówce.
    Na pewno wiesz ile spalasz ekogrochu w sezonie. Oblicz z jego kaloryczności ile kWh energii cieplnej uzyskasz, podziel przez % sprawności kotła, a następnie pomnóż przez cenę Twojej kWh w II taryfie G12.
    I będziesz wiedział ile będzie kosztować grzanie buforem.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  9. #9

    Domyślnie

    Najpierw OZC, potem możemy pomóc http://cieplowlasciwie.pl/start

    Ale on jeszcze nie ma projektu....

  10. #10

    Domyślnie

    Witam,

    Wybór powietrznej pompy ciepła do ogrzewania Pana budynku będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Jest to całkowicie bezobsługowe oraz ekologiczne rozwiązanie. Dzięki rewersyjnej pracy sprężarki możliwe jest jej wykorzystanie również do chłodzenia w sezonie letnim. Jeżeli zastanawia się Pani nad wyborem sprawdzonej powietrznej pompy ciepła, zachęcam do zapoznania się z ofertą pomp ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm. Pompy cechują się solidnym wykonaniem oraz wysokiej klasy sprężarką i wymiennikiem ciepła. Gwarantuje to długą żywotność i wysoką sprawność wytwarzania energii cieplnej. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kateg.../pompy-ciepla/
    W sprawie doboru, wyceny oraz montażu zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalic Zobacz post
    Potrzebuję rady jakie zastosować rozwiązanie do ogrzewania domu. Dom o powierzchni po podłodze 130m2 (użytkowa 105m2) + garaż z pomieszczeniem technicznym 27m2.
    Rozważam powietrzną pompę ciepła (zarówno do ogrzewania jak i cwu) i dodatkowo jakieś wspomaganie: rekuperację lub podłogówkę.
    Nie ukrywam, że mam mały mętlik bo każdy podpowiada mi coś innego - jedni odradzają pompę i polecają ogrzewanie gazowe, inni proponuję połączenie pompy ciepła z podłogówkę.
    Stąd moje wątpliwości ponieważ w lipcu będę uzgadniał z architektem projekt i chciałbym już być na coś zdecydowany...
    Witam,

    Zarówno pompy ciepła jak i gazowe kotły kondensacyjne są sprawdzonym rozwiązaniem ogrzewania budynku. Jednak gdy posiada Pan podłączenie do sieci gazowej, bardziej uzasadnionym ekonomicznie wyborem może być kocioł kondensacyjny. Takie rozwiązanie cechuje się niższymi kosztami inwestycyjnymi oraz jest również w pełni bezobsługowe. Kotły gazowe doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym oraz mogą współpracować także z ogrzewaniem grzejnikowym.
    W sprawie doboru odpowiedniego kotła polecam kontakt z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers-Bosch. Nasi specjaliści pomogą w doborze, jak również wykonają montaż. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
    Więcej informacji o naszych kotłach można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/kotly...kondensacyjne/.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers-Bosch

  12. #12

    Domyślnie

    Proponuje pomyśleć o foliach grzewczych na podczerwień. Każde pomieszczenie włączane indywidualnie. Montaż na podłodze lub na suficie ,albo na ścianach. 20 lat gwarancja.Dodatkowo fotowoltaika i mamy c iepło i tanio. Koszty instalacji około 7500,- pl ze sterowanie WIFi. koszt miesieczny przy korzystaniu wyłącznie prądu sieci 450 ,- pl miesięcznie . Więcej na Priv.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał madzialenkapp Zobacz post
    Proponuje pomyśleć o foliach grzewczych na podczerwień. Każde pomieszczenie włączane indywidualnie. Montaż na podłodze lub na suficie ,albo na ścianach. 20 lat gwarancja.Dodatkowo fotowoltaika i mamy c iepło i tanio. Koszty instalacji około 7500,- pl ze sterowanie WIFi. koszt miesieczny przy korzystaniu wyłącznie prądu sieci 450 ,- pl miesięcznie . Więcej na Priv.
    Dlaczego na priv?, skoro to takie super to ogłosic to wszem i wobec. Jezeli priv wynika z braku profilu płatnego to po prostu go załóż.

  14. #14

    Domyślnie

    7500 z fotowoltaiką chciałbym to widzieć
    może napiszesz coś więcej i ska wzięłaś te 400zł

    jak masz w działce gaz to myślę że będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem
    wszędzie niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe wg. dobrego projektu

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Cytat Napisał robos2234 Zobacz post
    7500 z fotowoltaiką chciałbym to widzieć
    może napiszesz coś więcej i ska wzięłaś te 400zł

    jak masz w działce gaz to myślę że będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem
    wszędzie niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe wg. dobrego projektu
    fotowoltaika zapewne jako opcja dodatkowa. Bo cena instalacji PV zależna od mocy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony