dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Renowacja fundamentu w domu jednorodzinnym

    Witam,

    Z racji tego, iż jest to mój pierwszy wątek na tym forum, chciałbym pozdrowić wszystkich użytkowników.

    Odnośnie mojego problemu to przedstawia się on następująco:

    Wprowadziliśmy się do domu jednorodzinnego z lat 60. Dom posiada częściowe podpiwniczenie. Piwnica składa się z 3 pomieszczeń, a w każdym z nich jest doświetlacz piwniczny z oknami drewnianymi. Ściany piwniczne zewnętrzne (stykające się z gruntem) posiadają zawilgocenie od poziomu posadzki piwnicy na wysokość ok. 1,0 - 1,5 m. W piwnicy do niedawna unosił się nieprzyjemny zapach stęchlizny, lecz pootwieranie wszystkich okien wypędziło zapach i higrometr pokazuje w dniu dzisiejszym odczyt w okolicach 55-60% wilgotności.

    Wobec powyższych postanowiłem w pierwszej kolejności skuć w piwnicy stare tynki cementowo-wapienne na ścianach stykających się z gruntem.

    W drugiej kolejności odkopałem z zewnątrz 4 mb ściany piwnicznej dokopując się do poziomu ok. 10 cm poniżej góry ławy fundamentowej (głębokość wykopu ok. 2,50 m od poziomu terenu ogrodu). Na całej działce mam glinę oraz obawiam się że pod ławami fundamentowymi również zalegają gliny (gdy spłukiwałem wężem odkopywaną ścianę woda zbierała się w wykopie i nie chciała dalej przesiąkać). Po odsłonięciu okazało się, że ściana piwniczna wymurowana jest z cegły pełnej, na której znajduje się ok. 3 mm warstwa czarnego lepiszcza (nie do końca jestem w stanie stwierdzić co to za środek). Izolacja posiada ubytki, miejscowo widać na jej powierzchni gołą cegłę. Fasety na połączeniu ściany ceglanej i ławy fundamentowej brak. Próbowałem usunąć starą izolację z powierzchni cegły szlifierką ze stalową szczotką, lecz dobrze przywiera i można ściągnąć jedynie z cegły 1-1.5 mm istniejącej warstwy (oczywiście wydobywają się przy tym kłęby czarnego pyłu i smród podobny do asfaltu).

    Planuję położyć na ścianie piwnicznej od zewnątrz środek Izohan WM, wykonać fasetę z Izohan WM, następnie dać poziomo na ławę i pionowo na ścianę styrodur gr. 8 cm klejony na piankę Tytan EOS. Na całość dać folię kubełkową okalającą ścianę oraz ławę fundamentową. Tynki wewnętrzne będą skute do surowej cegły i pomalowane wapnem.

    Moje pytanie brzmi czy takie roboty mają sens przy panujących u mnie warunkach i czy mogę się spodziewać znaczącej poprawy.

    Dodatkowo nie za bardzo wiem czym zasypać wykopy fundamentowe (planuję pospółką), lecz nie wiem czy wobec zalegającej na całej działce glin nie stworzy się tam wanna wody. Drenaż opaskowy nie wchodzi w grę, ponieważ nie mam gdzie odprowadzić wody. Dodatkowo dom zabudowany jest na całej szerokości działki, a część podpiwniczona znajduje się z tyłu domu, tak, że żaden sprzęt nie może tam wjechać.

    Po zasypaniu fundamentów chciałbym zrobić wokół domu opaskę z otoczaków (wcześniej wokół domu wykonana była opaska betonowa szerokości 50 cm w warstwach: chudy beton 10 cm + papa + beton konstrukcyjny gr. 20 cm)

    Z góry dziękuję za pomoc i opinię w tym temacie.

  2. #2

    Domyślnie

    A jak wygląda sprawa izolacji poziomej?

  3. #3

    Domyślnie

    Na styku lawy ze sciana nie ma fasety. Dodatkowo pierwsza warstwa cegiel na lawie nie posiadala nie wiedziec czemu zadnej izolacji. Tak jakby lepik zaczynal sie dopiero od drugiej warstwy. Beton poziomo na lawie nie jest zabezpieczony, a czy papa jest pod pierwsza warstwa cegiel ciezko stwierdzic (od zewnatrz jej nie widac).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Zanim użyjesz nowych izolacji wykonaj rapowanie ściany, nie wiem czy na tyle usuniesz stare lepiszcze aby całość wyprowadzić jak nie to na tych fragmentach gdzie widać cegłę. Potem izolację. Jeżeli nie ma poziomej izolalacji to trzeba ją wykonać. Może iniekcja?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Zanim użyjesz nowych izolacji wykonaj rapowanie ściany, nie wiem czy na tyle usuniesz stare lepiszcze aby całość wyprowadzić jak nie to na tych fragmentach gdzie widać cegłę. Potem izolację. Jeżeli nie ma poziomej izolalacji to trzeba ją wykonać. Może iniekcja?
    masz jakieś doświadczenie w tym temacie ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nervil18 Zobacz post
    masz jakieś doświadczenie w tym temacie ?
    W jakim temacie?

  7. #7

    Domyślnie

    Iniekcja

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nervil18 Zobacz post
    Iniekcja
    W tym temacie niewielkie,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony