dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 57 z 57
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał azu Zobacz post
    witam mam pytanie chcialbym sterowąc w przyszłosci pompą przez stycznik i przez internet
    Chcesz brutalnie odcinać pompie zasilanie? To słaby pomysł.
    I co to za sterowanie, jak możesz jej tylko odciąć albo zapodać zasilanie?

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał azu Zobacz post
    witam mam pytanie chcialbym sterowąc w przyszłosci pompą przez stycznik i przez internet

    mam pytanie
    Jak powinna byc zbudowana rozdzielnia
    Mam zabezpieczenie juz 32C
    od rozdzieli kabel 5x4 tylko dla PC
    W podrozdzielni w kotłowni mysle dac wyłącznik głowny 3Fazy , potem lampki kontrolne zbezpieczenie ochronne , dalej licznik trójfazowy. i zabezpieczenie jakie ? i jaki stycznik ?
    1 pompa jednofazowa jednostka zewnąęrzna ma w instrukcji zabezpieczenie 25A a na jednostce wew jest prąd max 19 A na tabliczce znamionowej.

    2 faza dac na jednostke wew ma w instrukcji 20A

    3 faza na grzałke dodatkową jednak 3KW i Sterownie kotłownią raczem 400wat , i gniazdo techniczne na dodatkowym zabezpieczeniu przed 3F jakbym chciał sterowanie kotłownią zostawić pomimo wyłączonego stycznika . czy stycznik za laczy 3 fazy czy trzeba dać styczniki na kazdą fazę i jaki ?

    chciałby jeszcze domontowąc ogrzewanie tacy ociekowej i odprowadzenia skroplin załaczane przez zegar który włavczy to np na 8 godz i wyłączy . termostat ma próg włączenia -3 i działa do plus 10 myslę ze lepiej jak zegar to rozlaczy po 8 godz i jesli bedzie dalej nizej niz -3 to zalaczy sie ponownie ale w plusie to się nie załaczy. Moze przsadzam bo zuzycie to 60wat na ogodz ale mysle ze szkoda grzac bez potrzeby,
    czy licznik jeden trójfazowy to moze zliczać wszystko jeden ?
    prosze o pomoc w doborze komponentów rozdzielni i sugestie czy wszystko juz ująłem czy jeszcze coś
    mam nadzieję ze moje problemy rozwiązecie

    Jesdnostki wew i zew zamontowane teraz konczę kotłownie i za tydzień dwa moze uruchomię pozdrawiam
    .
    @azu

    Po pierwsze to musisz się zapoznać z instrukcją obsługi swojej pompy, jak ona współpracuje z zewnętrznym sterownikiem ( np. poprzez podanie 9VDC czy beznapięciowo tj. zwarcie obwodu - chyba najczęściej stosowane )

    Po drugie poszukaj czy pompa może sterować grzałką tacy ociekowej, ogrzewanie tacy stosuje się podczas odszraniania.

    Po trzecie Jeśli chcesz zabezpieczyć pompę przed częstymi wyładowaniami ( jak to określiłeś) to ograniczniki przepięć , one i tak nie zabezpieczą przed bezpośrednim wyładowaniem po linii en. tak więc możesz dołożyć dodatkowy stycznik/przekaźnik, który rozłącza pompę, im większa przerwa tym większa ochrona.

    Po czwarte LK może sterować podając niskie napięcie 5V - do sterowania np. przekaźnikiem lub stycznikiem lub beznapięciowo np. poprzez wmontowany przekaźniki, w LK masz do ustawień m.in.
    Schedulera ( wersja V3 ma 50 możliwych ustawień włączenia /wyłączenia o kreślonej godzinie ) i
    tablicę Zdarzeń na której możesz ustawić np. temperatura czujnika DS .. poniżej określonej wartości, to ma włączyć wyjście nr ... , a na tym wyjściu montujesz przekaźnik do grzałki i to włączenie np. ograniczyć tylko na określone godziny doby - możliwości są duże i różne kombinacje ustawień, polecam zapoznać się z instrukcją obsługi tak pompy ciepła jak i LK.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chcesz brutalnie odcinać pompie zasilanie? To słaby pomysł.
    I co to za sterowanie, jak możesz jej tylko odciąć albo zapodać zasilanie?
    witam cchciałbym tylko mieć taką mozliwośc . Moja sytuacja jest specyficzna to domek letniskowy caloroczny . Mysłałem jesli mnie tam nie na na przykład miesiac to po co pompa ma być wączona . Przed przyjazdem zalaczam i mam ciepło . W zimie nie zamierzam jej wylączac tylko regulowac temperatura na zaworach i pompami CO zdalnie więc temperature podniosę w miare zapotrzebowania.
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    dziękuję za zainteresownaie i odpowiadam
    Chcę tylko móc ja zlączać a nie sterowąc moze kiedys do tego dorosnę .
    LK ma tylko zdalnie właczyć zasilanie do obwodu na razie .
    Chyba ze pompa mnie moze byćlatem załączana i wyłaczana brakiem lub podaniem zasilania. ?
    W pompie są napięcia niskowoltowe w opisie znalałżem DRy contaktc ale jest ich kilak rodzajów i jeszcze nie mogę znalećś co ja dokładnie potrzebuję .
    załąZałącznik 433983czam zdjęcia
    Ostatnio edytowane przez azu ; 27-08-2019 o 09:48
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    [attach=config]433985
    [attach=config]433986
    [ATTACH=CONFIG]433987
    [ATTACH=CONFIG]433988
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lg_therma_v_awhp_2016.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	433985  
    Ostatnio edytowane przez azu ; 27-08-2019 o 10:12
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Naprawdę ktoś wierzy że 5 milimetrów przerwy łączeniowej zatrzyma iskrę która wcześniej przeleciała dwa kilometry od chmury do ziemi? Instalacja ma uziom fundamentowy? Jedyną opcją jest odłączenie kabla na wtyce, choć przyznaję że nie widziałem takiego rozwiązania...Temat jest bardzo głęboki i przerasta niejednego dyplomowanego elektryka.
    Podsumowałbym te rozważania tak: znajdź dobrego elektryka który nie wciśnie Ci kitu za 200 zł i obieca super ochronę przed burzami. Niestety, za mało wiesz żeby eksperymentować na sprzęcie za te pieniądze...
    Odnośnie Lankontrolera v3.6: używam go do monitorowania temperatur i zużycia prądu przez PC. Nie jest to stabilne urządzenie, raz na tydzień trzeba go resetować, instrukcja jest mętna a zarejestrowanie się na forum tinycontrol mnie się nie udało...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    instalacja ma uziom w gruncie piorunochron z super zabezpieczeniem sie poddam wykupię ubezpieczenie na nastepny rok powieksze wrtośc sprzetu .
    Tez mi się nie udało zarejestrowac na tym forum .
    Ja nie chce eksperymentowąc tylko mieć mozliwośc i dziękuje za sugestie
    Kupię LK najwyzej i podłacze grzalkę zewnętrzna do baniaka monitoring temparatur i bede się uczyl tym zawiadywać
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    mam pytanie odnosnie lan kontroler 3,5 jakie oprogramowanie uzywasz bo pisąłem z pv monitor i nie działa ponoć ich program na nowym LK
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał azu Zobacz post
    instalacja ma uziom w gruncie piorunochron z super zabezpieczeniem sie poddam wykupię ubezpieczenie na nastepny rok powieksze wrtośc sprzetu .
    A jak wycenisz zdrowie i życie? Porządne zabezpieczenie warto mieć tak czy inaczej.

    Odcinanie prądu większości urządzeniom nie służy. Trudne jest to do uniknięcia - ale świadome robienie tego w końcu drogiemu urządzeniu, jakim jest pompa ciepła, rozsądne nie jest. Zdecydowanie lepiej powalczyć o możliwość zdalnego sterowania samą pompą, niż brutalnie jej odcinać zasilanie.

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał azu Zobacz post
    mam pytanie odnosnie lan kontroler 3,5 jakie oprogramowanie uzywasz bo pisąłem z pv monitor i nie działa ponoć ich program na nowym LK
    Rozumiem że mnie pytasz?
    To nie jest żaden program. Do LK 3.6 do magistrali 1Wire podłączyłem 6 termometrów cyfrowych DS18 (narazie) a do wejścia cyfrowego - wyjście impulsowe z licznika. Te dane są zobrazowane na ich serwerze mqtt.ats w postaci wykresu i tabeli. OProgramowanie z pvmonitor faktycznie nie będzie działąc na ver 3,6 ale to raczej nie problem - są różne serwisy do tworzenia wykresów, a surowe oprogramowanie LK ma większe możliwości niż pvmonitor. Jednak teraz bawię się innymi mikrokontrolerami (klony ESP826)i raczej jest to lepsza droga.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  11. #51
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    nie rozumiem co ma zdrowie i zycie do zabezpieczenia instalacji odromowo. Nie wyceniam zdrowia a na pewno zycia . Instalacja jest w tym domu 20lat za mojej kadencji i jeszce niz złego nie wydarzyło się . Tez zakładam ze nie słuzy takie odcinanie pompie ale na razie chcę zbudowac rozdzielnie z zabezpieczeniami dobrymi z mozliwosciami załączania zdalnie ,które mam nadzieję się bedą rozwijały. Bede szukal rozwiązania do bezpiecznego wlączania przez inetrenet ale na pewno bedą potrzebne przekazniki które włacza zasilanie potem ewentualnie wlacze pompę i analogicznie przy wylączaniu. Moze tak byc ze jak juz coś wydziergam toi tak powstanie lepsze rozwiązanie .
    Kupiłem sterownik do pieca co bedzie u mnie głownie obsługiwał strone wtórną co a jego mozliwości są dla mnie imponujace steruje zaworami.,pompami 3 przez inernet i telefon pilnuje temp w domu. Więc tylko zlączanie i wylaczanie pompy do rozwiazania.
    a w zimie w wielkie mrozy bedzie obsługiwął piec na groszek .
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja zastosowałem przekaźniki nadzorcze https://novatek-electro.com/pl/ofert...wy-rn-113.html na każdej fazie, plus ochronnik DEHN Shield 4p na wejściu plus DEHN Rail 4p dla PC. Do każdej elektroniki porządne listwy z iskiernikami i transilami, ale przede wszystkim uziom fundamentowy plus połączenia wyrównawcze baterii, rur co, i zbrojenia stropów. Agregat pompy też jest uziemiony. I dopiero do tego wszystkiego ubezpieczenie ALLRisk
    Zrozum, że nic Ci nie da odłączenie stycznikiem - adalnie, lokalnie. Dopiero fizyczne odłączenie kabla zasilającego na ścianie, ale to też ryzyko żeby nie przeskoczyło z innych instalacji...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  13. #53
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    kabel odlaczac bym się bał . rozumiem ze odlaczenie stycznika nie zabezpiecza instalacji i urządzen . Da mi tylko mozliwośc kiedyś załaczania zdalnie
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Zrozum, że nic Ci nie da odłączenie stycznikiem - adalnie, lokalnie. Dopiero fizyczne odłączenie kabla zasilającego na ścianie, ale to też ryzyko żeby nie przeskoczyło z innych instalacji...
    Jak będzie miał pecha to odłączenie kablem również nic nie da.
    Z życia wzięte. Wczoraj miałem okazję osobiście zapoznać się ze skutkami wyładowania.
    W dom oddalony tylko o 80 metrów od mojego domu uderzył piorun kulisty ( tak opisał efekt wizualny wyładowania, znajomy z przeciwnej strony osiedla, który widział moment uderzenia).
    Efekt pożar dachu i zarzewie pożaru w 2 sąsiednich domach ( po sieci energetycznej), przepięcie po sieci na jednej fazie dotarło do mnie.
    U mnie wywaliło tylko bezpiecznik główny na jednej fazie. Gdyby nie szybka akcja straży trzy domu poszłyby z dymem.
    Na bezpośrednie uderzenie nic nie pomoże. A i dodam jeszcze, że dom miał piorunochron.
    Wracając do użycia stycznika jako dodatkowej ochrony, przy przepięciu po sieci w pierwszej kolejności trafi na ogranicznik i albo wytrzyma albo się rozpadnie następnie pójdzie po najmniejszej linii oporu i dopiero będzie mogło przeskakiwać przez przerwę na styczniku.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  15. #55
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    nie zazdroszcze widoku nawet jesli to u sasiada . Ja chcę ten stycznik do sterowania w przyszłosci a nie jako zbezpieczenie.
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  16. #56
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    jaki czujnik temperatury ciepłej wody mozna zastosowac w LG ktoś wie i powie? Bo w komplecie brak
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    ponawiam pytanie czy ktoś wie jaki czujnik temperatury CWU mozna zastosowac w pompie LG
    Ostatnio edytowane przez azu ; 14-09-2019 o 07:05
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony