dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Co to jest i co z tym zrobić?

    Co to jest to .ujstewko z tym czerwonym na górze? Do czego służy i jakie ma zadanie? Pewnie to jakiś zawór bezpieczeństwa...?
    https://images89.fotosik.pl/6/f221d8ec50b9c45c.jpg

    Jest to na wejściu do bojlera i zaczęło z tego cieknąć. Jak zakręcę ten zawór co widać poniżej to nie cieknie ale z kranu ciepłej wody nie ma....
    https://images91.fotosik.pl/6/86cac4d31966237d.jpg

    Ten fachman co to kiedyś montował powiedział podobno, że z tego może lekko kąpać i mają sobie tam jakieś wiadereczko podwiesić
    Ale dzisiaj samo z siebie zaczęło z tamtad lać...

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.285

    Domyślnie

    Zawór bezpieczeństwa aby w przypadku awarii termostatu i szeregowo z nim połączonego rozłącznika termicznego (nagminnie usuwanego przez domorosłych tzw. elektryków) bojler nie wystartował w kosmos. Zdarzały się takie przypadki że baniak wytrzymał wzrost ciśnienia, a urwały się mocowania i rury 1/2'' oraz nie zdzierżyła ściana czy dach budynku. Konkurencja dla Gagarina była ze hej ! U ciebie w zaworze skorodowała sprężyna, dana woda podlega ciśnieniu i lać się musi. Fotka w komórkę i do sklepu. Potem hydraulik założy i po problemie. W stanie wojennym miałem taki problem, zaworu szukałem pół roku a wodę kapiąca puściłem wężykiem do zlewu (baniak był w kuchni ). Wydaje sie że jeszcze do stanu wojennego troche brakuje, więc zawór raczej znajdziesz.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Mnie rok temu taki zawór puścił momentalnie i zaczął lać strumieniem naszczescie byłem w domu...
    Wymieniłem na taki https://m.youtube.com/watch?v=zmRfx0mjCVw , powinny być co bodaj 6 miesięcy sprawdzone czy działają , ale kto to robi i kto o tym informuje użytkownika.

  4. #4

    Domyślnie

    A samemu dam radę to wymienić? Co się stanie jak operacja nie powiedzie się od początku do końca?
    Wodę trzeba z instalacji spuszczać?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Jeśli się nie powiedzie to będziesz z dwa dni bez ciepłej wody , aż ogarnie to instalator , gorsza opcja to zalanie piwnicy , ale to raczej Ci nie grozi , chyba , że jesteś totalnym beztalęciem.

    Zamknij zawór ten z drugiego zdjęcia ,otwórz krany w domu by zeszło ciśnienie rozkręć srubunek za zaworem bezpieczeństwa , na początek lekko popusć trzymając wiadro pod spodem - trzeba spuścić wodę z kranów , rurek i zbiornika , następnie odkręcić go od zaworu kulowego ( oby nie puszczał też wody , ewentualnie zamknij główny zawór na dom) . Skręcanie to już chyba nie trzeba tłumaczyć.

  6. #6

    Domyślnie

    Dokładnie taki własnie miałem plan. Dzięki za potwierdzenie...

    Najgorszą opcją będzie u.ebanie się całego bojlera od ściany i połamanie wszystkiego bo ten bojler też taka prowizorka ten montaż

    Mam nadzieję, że kupię podobny albo najlepiej taki sam zawór bo jak rurki braknie to leżę
    Ostatnio edytowane przez s---r ; 27-07-2018 o 09:37

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Z dźwignią nie kupuj - dziadostwo. Ten z pokrętłem wytrzymalszy , a wymiary powinny pasować (mnie pasowały)

    Dobierz odpowiedni ciśnieniowo , do zbiornika.

  8. #8

    Domyślnie

    Zawór kupiony ale ten z dźwignią. Bo z pokrętłem miał ale nie przelotowy tylko "na koniec" i musiałbym kombinować z trójnikami itd...
    Sprzedawca znajomy więc dał mi 2 zawory bo nie widać na fotce czy to 1/2 czy 3/4 cala. Pakuły też wziąłem...

  9. #9

    Domyślnie

    To jest dokładnie zawór zwrotno-bezpieczeństwa o ile dobrze widze, wymiana jak ma kilka lat wskazana, ale nie jest powiedziane, ze dalej kapać nie będzie, jeżeli kapie, to naturlanie zawór spełnia wtedy swoją rolę , natomiast żadne wiaderka itp. Za 100 czy tam 120zł kupuje się naczynie przeponowe, wstawia trójnik za zaworem bezpieczeństwa i dalej podjezdza sie rurka i laczy z tym naczyniem. jezeli bedziesz to wymieniał, to pamietaj o strzalce na zaworze, ponadto kumaty hydraulik wymieni to bez spuszczania wody z boilera, Ty tez bys moze dal rade ale jak nigdy z hydraulika nie miales do czynienia to moze byc ciezko. pamietaj o podrapaniu gwintów

  10. #10

    Domyślnie

    Z hydrauliką nie miałem okazji się jeszcze mierzyć.... jedynie co mufki przy baterii wannowej wymieniałem

    Wczoraj się temu przygladnalem i muszę załatwić 2 klucze 29 bo największy mam 27 a ten jest za mały. Boje się tego ruszać kluczem typu żabka bo wszystko tam strasznie zapieczone jest...
    I zastanawia mnie jeszcze co się stanie i jak się zabezpieczyć gdy ukrece tą rurkę po prawej stronie z tym zaworem kulowym...

    A drapanie gwintów to po to żeby pakuły lepiej trzymały?

    Edit: nie dam rady samemu. Bo ten zawór kulowy nie ma nakrętki tylko jest skręcony najpierw z tym zaworem bezpieczeństwa, później jest to wkręcone w kolanko do bojlera i na samych końcu przyłączana całość do rurki i nie wiem czy skręcane czy lutowane... Za dużo kombinacji i na pewno coś mi pójdzie nie tak. Trzeba dzwonić po hydraulika
    Ostatnio edytowane przez s---r ; 28-07-2018 o 10:39

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    To jak już hydraulika wzywasz, to niech to zrobi porządnie, tak jak powinno być. Czyli zawór zwrotny, zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe. Bez naczynia będą zdarzać się sytuacje że zawór bezpieczeństwa będzie popuszczał i zalewał podłogę.

  12. #12

    Domyślnie

    Ten co to montował jest nieosiągalny... może i dobrze bo znowu by fuszerkę odwalił a o innego na już będzie ciężko na wsi

    Organizuje zestaw kluczy, spuszcze wodę z instalacji i podejmę próbę samemu

  13. #13

    Domyślnie

    Wygląda na to, że operacja zakończona sukcesem

    Zaskoczyła mnie tylko woda w bojlerze jak myślałem, że wody już nie ma w całej instalacji. Ale w dobrym momencie rozkręciłem ten cały srubunek przy bojlerze i wiadrami się tej wody pozbyłem.

    Zastanawia mnie tylko jedna rzecz: strzałka na zaworze jest od zaworu kołowego w stronę bojlera... rozumiem, że to nazwijmy zasilanie bojlera i w tym kierunku przepływa woda. To jak w takim razie działa ten zawór bezpieczeństwa? Jak walnie termostat i grzałka zagotuje wodę w bojlerze to ten zawór zadziała "do tyłu" i puści tamtędy ciśnienie?

    Dzięki wszystkim za podpowiedzi

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Zaskoczyła cię woda w bojlerze, bo ten zaworek co przecieka jest jednocześnie zaworem bezpieczeństwa i zwrotnym, więc jak spuszczałeś wodę z instalacji wody zimnej, to ciepła z bojlera nie zeszła bo ten zawór nie przepuścił. Trzeba było nie spuszczać wody zimnej tylko odciąć zasilanie bojlera zaworem kulowym i tym czerwonym cyckiem na zaworze bezpieczeństwa ruszyć, dziurką z której kapało byś wypuścił prawie wszystko z bojlera, potem rozkręcić.

    A jak ciśnienie ponad miarę wzrośnie, to właśnie tędy będzie wylatywać na zewnątrz, a nie cofać się do instalacji zimnej wody.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 28-07-2018 o 17:53

  15. #15

    Domyślnie

    BUahahaha już nie raz słyszałem historie ludzi co opowiadali, jak przyszedł fachura i 3 godziny wodę zaworem bezpieczeństwa spuszczał hahahaha

    To jest do zrobienia bez spuszczania wody z instalacji. Trzeba przygotować sobie dwa trzy klucze, podwinąć co się da na daną chwilę, zakręca się dojscie zimnej wody, odkręca śrubunek tak jak jest na tym zdjęciu, trochę poleci szybciej woda przez 5 sekund to podstawić wiaderko, zrobi się poduszka-podciśnienie w instalacji i wtedy wstawić kawałek szmaty w otwór w bojlerze i woda będzie ledwo kapać, można na ziemi w miejscu kapania postawić wiaderko,, w tym czasie rozkręcami i skręcamy wszystko. Tylko żeby ktoś w tym czasie gdzieś w domu wody w kranie nie odkręcał bo wtedy nam szmate wywali i nie nadążymy nawet z wynoszeniem wiader z wodą samemu.

    Strzałka na zaworze jest po to bo to jest zawór zwrotno bezpieczeństwa i jak masz zawór kulowy woda płynie od strony zaworu, w kierunku bojlera to jakbyś miał strzałką nie w stronę bojlera tylko zaworu to ZWROTNY zawór zadziała i woda Ci nie dojdzie do bojlera, to jest po to, że ciepła woda z bojlera Ci nie będzie wracać do instalacji z zimną wodą.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek88 Zobacz post
    BUahahaha już nie raz słyszałem historie ludzi co opowiadali, jak przyszedł fachura i 3 godziny wodę zaworem bezpieczeństwa spuszczał hahahaha
    Spuszczam tak na zimę na działce rekreacyjnej, 15 minut.

  17. #17

    Domyślnie

    zarówno u Ciebie, jak i u kolegi co wymieniał zawór bezpieczeństwa jakiś cep chyba instalował bojler ze nie zrobił zaworu spustowego .... Niestety jak się na poczatku cos zawali to pozniej czlowiek ma tylko ciezej, choc czasem nigdy przy bojlerze sie nic nie robi, przychodzi do wymiany i zawory odcinajace trzeba wymieniac bo pare lat nie ruszane, ruszylo sie przy wymianie i ciekna ..ehhhh

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    No więc skoro sam piszesz, że instalacja zaworów spustowych, które będą używane raz w roku lub rzadziej sensu nie ma, to jedyną możliwością spuszczenia wody (bez rozkręcania) pozostaje zawór bezpieczeństwa. Nawet jeśli trwa to długo.

  19. #19

    Domyślnie

    Pisalem o tym, że zawory kulowe nie ruszane kilka lat poruszone raz lubią już nie trzymać, zaworek spustowy ma na koncu zaslepke z uszczelka i nie ma problemu. Spuszczanie wody zaworem bezpieczenstwa w sytuacji gdy obok jest srubunek jest najdelikatniej piszac bezsensem. Ja Ci jednak tego nie zabraniam, ja to po prostu bym zrobil inaczej. Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony