dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adam.naw

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    03-111
    Posty
    1

    Domyślnie Drzewo zasłania okna - 3 piętro

    Szanowni Państwo.
    Przeszukiwałem podobne tematy, ale nie znalazłem odpowiedniej (aktualnej) odpowiedzi, zatem bardzo proszę o pomoc!

    Sprawa wygląda następująco.
    Wprowadziliśmy się do mieszkania w bloku we Wrocławiu kilka miesięcy temu.
    Na przeciwko okien (bloku) (chodnik 2m + 1m trawy), jest rząd zwykłych domów mieszkalnych.
    O ile wcześniej, nie przeszkadzało nam to tak bardzo, obecnie tuje (bo to te drzewa tak urosły), robią niesamowity cień, przez co w domu jest po prostu ciemno.
    Orientowaliśmy się wstępnie i sąsiadom z niższych pięter, również to przeszkadza, ale wcześniej nikt nie chciał się tym zająć. Nie jesteśmy roszczeniowi, ani nic podobnego, ale bez przesady żeby okna na 3 czy 2 piętrze, łapały cień z drzewa.....

    Co możemy zrobić w tej sytuacji? Do kogo się udać, aby sąsiad przyciął drzewa?

    Serdecznie pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    Przy tych upałach chcecie wycinać drzewa? O matko... Zostawcie je w spokoju, wpadające do domu słońce nie sprawa żadnej radości

    Na Waszym miejscu cieszyłabym się posiadanym za darmo cieniem

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.280

    Domyślnie

    O ile sąsiad jest prywatny to trzeba z nim/za niego z jego podpisem złożyć podanie do UM/UG. Przychodzi dendrolog, ocenia stan drzewa i wydaje opinię, potem decyzja urzędu. Jeśli pozytywna to czekasz na prawomocność i drwala. Gdy sąsiad jest wspólnotą gdzie zamieszana jest jednostka samorządu terytorialnego (częsć mieszkań jest niewykupiona od miasta/gminy), podanie składa wspólnota do urzędu marszałkowskiego, dalej analogicznie. Argumentem za wycinką może być zły stan roslinki czy brak (przesłanianie) słońca powyżej chyba 4 godzin dziennie (Elfir to pewnie wie, każdy architekt pomoże - linijka słońca), albo zagrożenie upadkiem. Tuje akurat mają korzenie jak kapusta ale mocne i nie widziałem przewróconego takiego drzewa. W razie braku zgód zawsze można spróbować regulować koronę do 1/3. Pytanie jak to interpretować? Pomoże dendrolog i fotografie których nigdy nie jest zbyt dużo
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 01-08-2018 o 09:13

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamila. Zobacz post
    Przy tych upałach chcecie wycinać drzewa? O matko... Zostawcie je w spokoju, wpadające do domu słońce nie sprawa żadnej radości

    Na Waszym miejscu cieszyłabym się posiadanym za darmo cieniem
    Lata temu ( ponad 40.), od południowej granicy działki miałem czerwonego buka, takie tam maleństwo że słońce widziałem o wschodzie i zachodzie - tylko.
    Rósł metr za płotem, sąsiadka wyraziła zgodę, drwal puścił go zgrabnie bez uszkodzenia płotu, upadł na moje z racji pochylenia pnia. Korona pokryła
    prawie cztery ary gruntu. Palenia było na prawie dwa lata i skończyło sie "mieszkanie w piwnicy". Takie było uczucie, pół roku nie mogliśmy się przyzwyczaić! Od słońca możesz zasłonic się np. roletą czy okiennicą. Słońce to życie

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam.naw Zobacz post
    S
    Sprawa wygląda następująco.
    Wprowadziliśmy się do mieszkania w bloku we Wrocławiu kilka miesięcy temu.
    Na przeciwko okien (bloku) (chodnik 2m + 1m trawy), jest rząd zwykłych domów mieszkalnych.
    O ile wcześniej, nie przeszkadzało nam to tak bardzo, obecnie tuje (bo to te drzewa tak urosły), robią niesamowity cień, przez co w domu jest po prostu ciemno.
    mógłbyś napisać co to za odmiana tuji? Ciekawi mnie zakup takich co w kilka miesięcy urosną ze 2-3 metry.
    Bo wszak kupując kilka miesięcy temu nic nie zacieniało.
    A tak ogólnie, to w ogóle, nie jesteście roszczeniowi.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    mógłbyś napisać co to za odmiana tuji? Ciekawi mnie zakup takich co w kilka miesięcy urosną ze 2-3 metry.
    Bo wszak kupując kilka miesięcy temu nic nie zacieniało.
    A tak ogólnie, to w ogóle, nie jesteście roszczeniowi.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Lata temu ( ponad 40.), od południowej granicy działki miałem czerwonego buka, takie tam maleństwo że słońce widziałem o wschodzie i zachodzie - tylko.
    Rósł metr za płotem, sąsiadka wyraziła zgodę, drwal puścił go zgrabnie bez uszkodzenia płotu, upadł na moje z racji pochylenia pnia. Korona pokryła
    prawie cztery ary gruntu. Palenia było na prawie dwa lata i skończyło sie "mieszkanie w piwnicy". Takie było uczucie, pół roku nie mogliśmy się przyzwyczaić! Od słońca możesz zasłonic się np. roletą czy okiennicą. Słońce to życie
    Porównujesz buka do tui? Przecież to zupełnie inne drzewa.

    Jeśli rosły one tam wcześniej a "nowi" kupując mieszkanie znali stan otoczenia, jeśli drzewa nie stwarzają zagrożenia to nie widzę powodu dla którego miałoby być wycięte.
    Inną sprawą jest to, że wszelkie nasadzenia należy planować z głową

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    3-piętro to czwarta kondygnacja. Tak na szybko licząc to 12 metrów. Żeby drzewo odsunięte 5m od budynku istotnie zacieniało okna, to musi mieć wysokość z 18-20 metrów - czy to na pewno tuja?
    Zapytaj sąsiadów piętro wyżej, czy przy obecnej pogodzie nie zamienili by się na zacienione mieszkanie .
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamila. Zobacz post
    Porównujesz buka do tui? Przecież to zupełnie inne drzewa.

    Jeśli rosły one tam wcześniej a "nowi" kupując mieszkanie znali stan otoczenia, jeśli drzewa nie stwarzają zagrożenia to nie widzę powodu dla którego miałoby być wycięte.
    Inną sprawą jest to, że wszelkie nasadzenia należy planować z głową
    Kiedyś przy pałacu był ogrodnik i paru umyślnych do takich prac. Zbyt duże drzewko przycinano lub wycinano sadząc nowe. Ogrodnik miał wiedzę i plan,co i jak urośnie. Dziś sadzi się drzewa bezmyślnie, bez planu ładu i składu, bez wizji co urośnie z jaką koroną i jakie szkody może uczynić system korzeniowy.
    Miejsce drzew jest w parku, w lesie czy na miedzach. Przy domach drzewo wyższe niż poziom rynny to nieszczęście dla mieszkańców. Ktoś kto nie wchodzi na drabine aby czyścić rynny własnego budynku, ten nie ma pojęcia o czym piszę. Kto nie widział kamienicy z pęknięciem na elewacji przez okna trzech kondygnacji, też nie zrozumie o co chodzi, że to korzenie rozsadziły fundament, potem szykiełka na gips aby badać jak szybko pęka budynek itd. Drzewka to nie tylko zaszczytna produkcja tlenu i mieszkanie dla ptaków, nietoperzy i kun (haha, kuny - jest osobny wątek na tym forum) , to także mnóstwo kłopotów. Tylko ten kto dostąpił łaski upadku drzewa na budynek, może zrozumieć w czym problem. Trzeba byc madrym przed szkodą

  10. #10

    Domyślnie

    I dlatego przy sadzeniu drzew wokół domu prześlę mapę, zdjęcia i co tam jeszcze będzie potrzebne architektowi krajobrazu i poproszę o dokładne rozplanowanie roślin wokół domu, wraz z podaniem wszelkich za i przeciw.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.280

    Domyślnie

    Ilu jest inwestorów o tak wysokiej świadomości jak Kamila? Śmiem wątpić czy choć połowa budujących forumowiczów korzystała z usług architekta krajobrazu. Drzewo jaki jest każdy widzi, sadzi sie je zielonym do góry i uwentualnie podlewa dnia pierwszego jeśli deszczu brak. Tak to wygląda w praktyce. Proza życia, cięcie kosztów, brak potrzeb... Niestety...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony