dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Piasek do filtra basenowego

    jak wiadomo do filtra basenowego potrzebny jest piasek kwarcowy. Pytanie czy moze to bys piasek kwarcowy sprzedawany jako piasek do zapraw cementowych ? czy musi to byc piasek przeznaczony wylacznie do filtrow.
    Ten budowlany ma gradacje 0,5-2,0 mm
    np taki https://cozaile.pl/chemia-budowlana/...wlany-kwarcowy

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Będzie trochę (?) słabiej filtrował - filtracyjny ma najczęściej granulację 0,4-0,8 mm. Drobniejsze ziarno i mniejsze zróżnicowanie w złożu - 0,4mm różnicy przy filtracyjnym vs 1,5mm przy budowlanym. Budowlany pewnie trzeba będzie też przepłukać - ale to już mniejszy problem.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  3. #3

    Domyślnie

    Będzie trochę (?) słabiej filtrował
    Znaczy bedzie przepuszczal wiecej zanieczyzczen czy bedzie slabszy przeplyw wody ??

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał witiaw Zobacz post
    Znaczy bedzie przepuszczal wiecej zanieczyzczen czy bedzie slabszy przeplyw wody ??
    Większe ziarno to jak sitko o większych oczkach - filtr "będzie przepuszczał więcej zanieczyszczeń" a dokładnie będzie przepuszczał zanieczyszczenia o większej wielkości. Przepływ będzie większy - a w zasadzie mniejsze będzie jego tłumienie - (mniejszy "opór" złoża).
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 05-08-2018 o 12:50
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  5. #5

    Domyślnie

    Dzieki bardzo za odpiwiedzi.
    Znalazlem piasek kwarcowu 0,5-1,0 mm do tego siany i suszony w cenie 12 zikow za worek 25 kg.
    Skoro tez zadziala to nie widze sensu przeplacac 3x

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Spoko. Przed zasypaniem przepłucz i kontrolnie zostaw na noc w wiadrze, możesz też dodać trochę chloru - sprawdzisz, czy nie ma jakichś barwiących domieszek. Przy budowlanym pewnie "czystością" mniej się przejmują niż przy filtracyjnych, szczególnie z atestem PZH.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał witiaw Zobacz post
    Dzieki bardzo za odpiwiedzi.
    Znalazlem piasek kwarcowu 0,5-1,0 mm do tego siany i suszony w cenie 12 zikow za worek 25 kg.
    Skoro tez zadziala to nie widze sensu przeplacac 3x
    Daj znać, proszę, jakie są efekty po zalaniu filtra, czy faktycznie działa to zgodnie z oczekiwaniami.

  8. #8

    Domyślnie

    Zastanawia mnie ta dyskusja. Zawsze myślałem, że kruszec służy jako podłoże dla bakterii do rozkładania związków azotowych z wody, do filtrowania zanieczyszczeń stosuje się inne metody filtrowania wstępnego. A tu takie czary! Zupełnie inna technologia.

    W przypadku złoża, według mnie, ważne jest, żeby miało dużą powierzchnię, było możliwie porowate i nie reagowało, np. nie podwyższało pH wody.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Przy chlorowaniu to za wiele bakterii raczej nie pożyje, nie wiem co "pływa" w basenach dezynfekowanych chemią tlenową.
    To o czym piszesz odnosi się raczej do akwarium czy oczka wodnego. Biologiczna filtracja w basenach z chemią ma ograniczone zastosowanie.
    Zamiast piasku może też być granulat szklany.
    Natomiast słusznie zauważasz, że istotna jest duża powierzchnia i neutralność złoża.

    https://www.tapis.pl/baseny/filtry-basenowe/

    "... Zasada działania piaskowego filtra basenowego
    Działanie tego typu filtra opiera się na zdolności filtracyjnej piasku krzemowego znajdującego się w jego wnętrzu. Na złoże piaskowe w górnej części filtra tłoczona jest przez pompę woda. Specjalnie ukształtowana część doprowadzająca wodę rozprasza strumień w taki sposób, aby woda pokryła całą powierzchnię złoża filtracyjnego. Woda przepływa następnie przez złoże z prędkością od 30 do 50 m/s i podczas przepływu filtruje się z zanieczyszczeń fizycznych o rozmiarach większych niż puste przestrzemie pomiędzy drobinami piasku. Złoże piaskowe po pewnym czasie zapycha się, następuje wzrost ciśnienia w filtrze ze względu na zwiększenie się oporów tłoczenia wody. Tym samym skuteczność filtracji maleje gdyż zmniejsza się liczba potencjalnych miejsc, które wyłapują zanieczyszczenia. Konieczne wówczas do prawidłowego funkcjonowania filtra jest jego płukanie. Polega ono na odwróceniu przepływu wody w filtrze co powoduje uwolnienie zanieczyszczeń z przestrzeni pomiędzy ziarnami piasku... "
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 06-08-2018 o 19:38
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    Przy chlorowaniu to za wiele bakterii raczej nie pożyje, nie wiem co "pływa" w basenach dezynfekowanych chemią tlenową.
    To o czym piszesz odnosi się raczej do akwarium czy oczka wodnego. Biologiczna filtracja w basenach z chemią ma ograniczone zastosowanie.
    To ja mocno niedzisiejszy jestem. Nie spodziewałem się, że ktoś sobie w domu funduje takie odkażanie.
    Przy tak toksycznych środkach, to faktycznie może być, jak w podanym tekście, filtrowanie i potem płukanie filtra.

    Za mną chodzi mały basenik naturalny, z roślinami na dodatkowym poziomie 1,3 m, muszę "tylko" znaleźć miejsce, żeby to gdzieś zmieścić.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post
    To ja mocno niedzisiejszy jestem. Nie spodziewałem się, że ktoś sobie w domu funduje takie odkażanie.
    Przy tak toksycznych środkach, to faktycznie może być, jak w podanym tekście, filtrowanie i potem płukanie filtra.

    Za mną chodzi mały basenik naturalny, z roślinami na dodatkowym poziomie 1,3 m, muszę "tylko" znaleźć miejsce, żeby to gdzieś zmieścić.
    A to słuszne podejście jest - taki staw kąpielowy to czysta natura .
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony