Panowie, rozpocząłem budowę częściowo podpiwniczonego domu, zależy mi na dobrej izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej, gdyż grunty na których buduję to glina i iły pylaste (według badań geotechnicznych wód gruntowych nie ma, ale kto wie co będzie za kilka lat). W piwnicy będą pomieszczenia rekreacyjne więc nie może być tam wody ani wilgoci.

Ściany piwnic wykonane będą jako ściany monolityczne betonowe ( W8 ).

Dom będzie stał na płycie fundamentowej (część nie podpiwniczona będzie na ławach połączonych płytą schodkową),.
Konstruktor płytę fundamentową zaprojektował tak:


Warstwy podłogowe:
  1. Fundamentowa płyta żelbetowa (beton B20 - w projekcie, a będzie W8 ) grubości 25cm
  2. Folia PE
  3. Styropian XPS 10cm
  4. Podbetonka z chudego betonu B10 (C10/12)
  5. Pospółka żwirowo-piaskowa o ls > 0,95 i grubości min. 40 cm
  6. Geowłóknina

Wykonawca twierdzi, że hydroizolacja dopiero na płytę fundamentową będzie położona i wywinięta na ściany.

PYTANIE 1:
Czy nad chudziakiem nie powinno być jakieś solidne zabezpieczenie przeciwwodne/przeciwwilgociowe? Sama folia PE (jedna warstwa) to chyba biedne zabezpieczenie? Ja myślałem o co najmniej dwóch warstwach folii PE lub zamiast niej (nie wiem jaka jest różnica w kosztach) folii EPDM.

PYTANIE 2:
Czy hydroizolację można rozpocząć NA płycie dennej (jak sugeruje wykonawca), czy należy zabezpieczyć płytę fundamentową przed wodą (jak rozumiem przy betonie W8 podciąganie kapilarne wody nie grozi)?

Kontaktowałem się z firmami wykonującymi hydroizolację, dość sensownie przedstawił to facet z firmy Remmers, przedstawił dwie propozycje (koszty pewnie ogromne, ale jak mam zapłacić mało i mieć saunę w piwnicy to wolę zapłacić - to nie znaczy, że przepłacić)

PYTANIE 3:
Którą opcję należałoby wybrać w moim przypadku i czy wszystkie niżej wymienione produkty są niezbędne?

Opcja1


Opcja2


W moim przypadku (płyta denna + ściany monolityczne) powinna być teoretycznie wybrana opcja pierwsza. Druga natomiast "na oko" wygląda na tańszą, ale nie wiem czy ma zastosowanie przy ścianach monolitycznych, a nie murowanych.

Cenowo wyglądałoby to tak:
1. Kiesol- środek do gruntowania wilgotnych podłoży
Zużycie; ok. .0,1kg/m2
Cena zakupu netto: 15,17zl/kg, opak. 30kg
2. Dichtschlamme/ WP DS.- mineralny szlam uszczelniający
Zużycie : ok. 2kg/m2 na jedna warstwę.
Cena zakupu netto: 4,32zł/kg, opak. 25kg
3. Dichspachtel/WP DS. Lewell- szpachlówka uszczelniająca do wykonywania wyokrąglenia.
Zużycie: ok. 1,7kg/mb do wykonania wyokrąglenia
Cena zakupu netto: 4,40zł/kg, opak. 25kg
4. MB2K- szybkosprawna hybrydowa izolacja przeciwwodna
Zużycie: ok.4,0kg/m2
Cena zakupu netto: 3,78zł/kg, przy jednorazowym zakupie min. 1pal. =18x25kg
5. PBD1K- jednoskładnikowa bitumiczna izolacja przeciwwodna o właściwościach paraizolacyjnych
Zużycie: ok. 5,5kg/m2
Cena zakupu netto: 7,95zł/kg, przy jednorazowym zakupie min. 1pal.=18x25kg

PYTANIE 4:
Wykonawca chce zastosować drenaż opaskowy co przy glinie jest moim zdaniem kiepskim pomysłem, bo będzie się ściągało wodę w pobliże fundamentów i ciągle trzeba będzie ją odprowadzać. Jednak on twierdzi, że piwnica zostanie zasypana gruntem rodzimym (humus osobno został zebrany) i utwardzony.
Czy drenaż w takim wypadku jest dobrym pomysłem? A jeśli tak to może do samej góry obsypać go żwirem? Lub zrezygnować z niego i zasypać faktycznie gruntem rodzimym (gliną)?