dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Fazi5

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    3

    Domyślnie suchy beton pod kostkę brukową lub granitową

    Witam wszystkich

    Na wstępie powiem, że jestem totalnym żółtodziobem w pracach budowlanych. Postanowiłem ostatnio że chciałbym na działce zrobić sobie taki mały krąg lub plac wysypany kamyszkami i obsadzony roslinami. Chce to oddzielic od trawy jakaś kostką. ( brukową lub granitową).Za pomocą tego wyznacze ksztalt. Moje pytanie brzmi czy takie cos wystarczy kłaść na suchy beton? Ktos może mi krok po kroku opowiedzieć jak to powinno przebiegać? Do tego potrzebna bedzie pewnie nie duża ilosc piachu..Czy kupie piasek workowany?jezeli tak to jaki? Prosze o wskazówki odnośnie polozenia granicy z jednego pasa kostki brukowej lub granitowej i ktorą do tego polecacie. Mysle ze nie jest to jakos trudne i dam rade zrobić to sam.Prosze o wskazowki
    pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Jeśli to teren rekreacyjny i największym obciążenieniem dla tego obrzeża będzie kosiarka lub sam właściciel, to nada się dowolna kostka (wg gustu - ja np wolę granit) i dowolny piasek. Wyznacz teren na rabatę (np rozłóż wąż ogrodowy), zdejmij darń, przekop /rozgrab i usuń chwasty, wykop dołek dookoła, wysyp piasek z cementem (na upartego może być i sam piasek, chyba że bardzo miękko masz) i rozłóż kostkę pamiętając, żeby górna powierzchnia nie była wyżej niż poziom ziemi trawnika- łatwiej będzie kosić. Potem całość "zafuguj" piasko-cementem (tu już im drobniejszy piasek tym lepiej) .
    Pod podsypkę możesz też dać szerszy pasek agrotkaniny i wywinąć go do góry wewnątrz rabaty - ograniczy przerastanie chwastów. Piasek kupisz w workach, ale będzie zdecydowanie drożej niż luzem.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 19-08-2018 o 13:26
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  3. #3

    Domyślnie

    Pod granit suchy cement będzie OK, ale pod kostkę brukową już nie. Wtedy układaj na piasku. Ze względów estetycznych. Cement dostanie wilgoć i pojawią się wykwity. Wrzuć w wyszukiwarkę „układanie kostki” i znajdziesz szczegóły. np. w poradniku na stronie Busz...mu będzie wszystko.

  4. #4
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Ani pod granit. Ani pod żadną inną kostkę. Pomijam możliwość przebarwienia, ale nie masz szans na ewentualne reklamacje związame z kostką.
    A najważniejsze jest to, że taki suchy beton pod kostką, sprawia duży problem w razie poprawek a takowe po czasie będą na 100%.
    Podsyp mączką granitową na ostatnią warstwę i w razie problemów nie ma kłopotu z poprawkami, reklamacjami itd.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Robiłem granitowa na suchym betonie - wyszlo rowno, od trzech lat nie bylo potrzeby poprawiania.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony