dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukaszprobny

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Golina
    Kod pocztowy
    62-590
    Posty
    1

    Domyślnie Prośba o pomoc - zacienienie PV a straty

    Witam,
    proszę o pilną pomoc i podpowiedź.
    Nieoczekiwanie z listy rezerwowej zakwalifikowali mnie do instalacji PV i mocy 4KW. Falownik 3 fazy. Odpowiedź muszę dać do jutra czy chce te PV. Koszt to 3500zł brutto, gwaranacja i przeglądy bezpłatne 5 lat.
    Dom w Wielkopolsce, 10km od Konina, nachylenie dachu 40st., kierunek dachu południowo-zachodni. Odbija na zachód o 30-35st. Tak wynika z map i kompasu.

    Jako, że mam pompę ciepła i jakoś radzę sobie z "energetyką" i 2 taryfą grzejąc dom za 1000zł rocznie jestem w stanie oszacować swoje zużycie prądu z PV i ile oddam do energetyki. Jestem w stanie wyliczyć wszystko przy założeniu sprawności instalacji na 80%.

    Problem wielki mam z określeniem jaka ta sprawność instalacji PV będzie przy pewnym zacienieniu od drzew, jak też od obniżenia się słońca na horyzoncie w innych miesiącach. Czy mogę prosić Was o pilną poradę osób doświadczonych lub z programami? Interesuje mnie ile mi dodatkowo spadnie sprawność przez zacienienie globalnie w roku. Czy mam liczyć sprawność instalacji na 70% a może 50%?

    Potrafię powiedzieć tylko tyle, że na 4kW będzie 14 paneli. 2 rzędy po 7 sztuk. W dniu dzisiejszym tj. 19.08. pierwszy rząd paneli (górny, czyli 2kW) był bez cienia od 9.30. Drugi rząd (dolny - 2 kW) był bez cienia od 11.00. Do nocy będą już bez cienia. Zastanawiam się ile przez to tracę, że instalacja nie pracuje od amego rana. Jak też ile stracić mogę gdy słońce będzie niżej a cień utrzyma się jeszcze dłużej. Na ile można szacować sprawność takiej isntalacji??

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzeej

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    42-525
    Posty
    85

    Domyślnie

    Za tą kwotę nawet przez chwilę bym się nie zastanawiał. Pomimo pewnych strat przez zacienienie instalacja się zwróci
    Ostatnio edytowane przez andrzeej ; 19-08-2018 o 16:15

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzeej Zobacz post
    Za tą kwotę nawet przez chwilę bym się nie zastanawiał.
    Dokładnie. Co za różnica, czy zwróci się po 1,5, 2,5 czy nawrt 3,5 roku? Dalej bardzo się opłaca.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.283

    Domyślnie

    Zacienienie od drzew? Do 30% korony możesz uregulować bez pozwolenia. Ale jeśli drzewo uschnie do 5 lat, to płacisz jak za wycięcie bez zezwolenia

  5. #5

    Domyślnie

    Jak masz spore zacienianie i taką małą kwotę do zapłaty, to zainwestuj w optymalizatory mocy.I pakuj się w tą instalację, tak tanio przez lata możesz nie kupić. bo Jak teraz masz takie warunki, to spodziewaj się znacznie gorszego problemu w zimie. W czerwcu masz słońce ok 60st nad horyzontem ,a w grudniu ok 18st. Jak nic nie zrobisz, to nie dość, że mniej prądu uzyskasz, to panele wcześniej się zepsują- bo jak nie oddają prądu, to się grzeją

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony