dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Question Proszę o pomoc w wyborze rekuperatora

    Cześć wszystkim,

    jestem w trakcie budowy domu, podjąłem decyzję w instalacji wentylacji mechanicznej.
    Chciał bym zrobić wentylację "samemu" - bez firmy, a z pomocą instalatora.
    Chciał bym się podzielić z wami jak rozplanowałem układ w domu.

    Parter:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	417633
    - Rekuperator zlokalizowany w garażu - przewody nawiewowe i wyciągowe ocieplone poprowadzę na strych do 2 skrzynek rozprężnych
    - Lokalizację anemostatów na parterze definiuje możliwość prowadzenia ich na piętrze 1 (jestem przeciwnikiem GK i nie chcę nawet cm2 w domu - stąt taki pomysł prowadzenia przewodów) nie chcę również robić jej w plastiku, chcę mieć całość na przewodach stalowych ocieplanych.

    Piętro 1:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piętro.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	417634
    - Na rysunku widać jak są prowadzone kanały na parter oraz lokalizację anemostatów w suficie w pokojach na piętrze

    Piętro 2 (strych):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piętro_2.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	417635
    - Na strychu dwie skrzynki rozprężne z których powietrze powędruje do anemostatów


    Bardzo bym prosił o opinię wykonania takiej instalacji i wytknięcie ewentualnych błędów.
    Ponadto jak pisałem powyżej proszę o podpowiedź czy doprowadzenie do anemostatów wystarczy rura fi100 mm?
    I najważniejsze i najtrudniejsze dla mnie zagadnienie - wybór urządzenia.
    Powierzchnia pomieszczeń wentylowanych ok 215 m/2, kubatura 570 m/3.
    Obydwa stropy lane, izolacja 20 cm grafit, ok
    Rozważam takie modele:
    - AIRPACK 650 v lub h FLAT THESSLA GREEN
    - OnyX Sky 400
    - OnyX DREAM 400 FRAPOL
    - OXY Wanas 550H/2
    - FRAPOL ONYX 550 CLASSIC

    Przez dłuższy czas byłem zdecydowany "ONYX 550 CLASSIC", ale po uświadomieniu że ma wymiennik z tworzywa sztucznego zacząłem poważnie myśleć o "OXY Wanas 550H/2".
    Co sądzicie o tych modelach, w który warto pójść?
    Chyba że macie zupełnie inną propozycję...

    Będę wdzięczny za pomoc.

    Pozdrawiam
    fanta88

  2. #2

    Domyślnie

    Czy mogę liczyć na czyjąś opinię?
    Chyba napisałem zbyt długi i nudny post...

  3. #3

    Domyślnie

    teraz chyba sie tak nie robi. nie lepiej ukryc pe-flex w podlodze ? wtedy mozesz rozmiescic anemotaty pod oknem, a nie tam gdzie pasuje "pion". Poza tym czy robienie wywiewow w kortyarzu na pietrze ma jakis sens, w dodatku bedzie on zaciagał powietrze z dołu ( pustka, otwarta klatka schodowa ) .

  4. #4

    Domyślnie

    Wywiew tylko w brudnych/mokrych pomieszczeniach. Nie robi się wywiewów na korytarzu, to powietrze ma wejśc do łazienki a ty je odcinasz zmniejszając jej wentylacje.

    Nie robimy wywiewów w garderobach. Masz tam śmierdzące ubrania czy czyste? Chcesz zaciągnąć do niej powietrze z łazienki, także odciąć łazienkę od powietrza z pokoju? ?. Nic tam nie rób. Powietrze z sypialni przejdzie przez garderobę i dalej do łazienki. W ostateczności nawiew.

    To samo ze spiżarnią. Nie mam spiżarni ale domyślam się ze chyba lepiej jeśli będzie tam nawiew chłodnego, świeżego powietrza, powiedzmy o temp. 17 stopni zimą, niż wywiew ciepłego, śmierdzącego powietrza z kuchni.

    Ile tam będzie mieszkało osób? Montując takie potwory o wydajności 600m3 będziesz mieć wilgotnośc poniżej 20%. Sąsiad ma 450m3 na 130m2 Mieszka tam 2 do 4 osób i doszedł do wniosku że musi wymienić reku na mniejszy. Rekuperator dobiera się do ilości osób a nie do metrażu.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 22-08-2018 o 08:57

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Nie chciał bym robić pe-flex w posadzkach bo nie do końca jestem przekonany do takiego rozwiązania i dom mam już wybudowany z przygotowaniem załączonej przeze mnie infrastruktury - instalację chciał bym poprowadzić ocieplonymi sztywnymi rurami stalowymi...

    Jestem wdzięczny za uwagi odnoście lokalizacji anemostatów, wykonałem go w oparciu o projekt firmy która się tym zajmuje
    Załączam poniżej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ice_screenshot_20180822-105504.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	417730
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ice_screenshot_20180822-105530.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	417731

    Dom będą zamieszkiwać 4 osoby, a w niedalekiej przyszłości 5.

    EDIT:

    Co do instalacji anemostatów wywiewnych w na korytarzu i w garderobie słusznie zgadzam się z Wami - niekoniecznie logiczne rozwiązanie...
    Ale w spiżarni bym pozostawił na małym zakresie, tak aby zapachy z warzyw, owoców i innych tego typu rzeczy uciekały, mam w aktualnym domu spiżarnię i jest specyficzny zapach który niekoniecznie chciał bym aby się rozprzestrzeniał...

    pozdrawiam
    fanta88
    Ostatnio edytowane przez fanta88 ; 22-08-2018 o 10:14

  6. #6

    Domyślnie

    W spiżarni zostaw wywiew w takim razie. Nigdy nie miałem to i nie wiem co tam przechowujecie. Ja bym tam stawiał raczej pokarm w opakowaniach, słojach itp.

    Kochany ja mam 3 projekty od firm, kiedy jeszcze myślałem, że to dobre rozwiązanie i stać mnie na to. Producent "najlepszych" kanałów na rynku przysłał mi wycenę materiałów wraz z reku na 8 tys Euro plus 4 tys zł montaż. W projekcie miałem na 160metrach chyba ze 40 anemostatów. Po 3 nawiewne w pokojach a wywiewne na korytarzach, schodach itd. Szaleństwo.

  7. #7

    Domyślnie

    Ruch w interesie nie jest jeszcze aż tak duży, to trzeba pchać klientowi materiału za 2/3 klientów...

    A co doradzicie o samym urządzeniu do takiej konfiguracji?
    Osobiście tak jak pisałem najbardziej "leży" mi FRAPOL ONYX 550 CLASSIC, kwestia która mnie martwi (choć nie wiem czy słusznie) to wymiennik z tworzywa sztucznego, alternatywnie patrzę na OXY Wanas 550H/2 - choć ten to w internecie wielka niewiadoma, może jest ktoś kto użytkuje lub zna te dwa reku i się wypowie.
    I kwestia czy wydajność 550 m3/h będzie optymalna dla mnie, wiadomo że nie będzie pracował na 100%...

  8. #8

    Domyślnie

    Frapol ma kiepskie opinie, jeśli chodzi o wsparcie serwisowe starszych urządzeń.
    Wszelkie awarie elektroniki, kończą się wymianą całej automatyki na aktualną, co po gwarancji do tanich nie należy,
    Lepiej iść w drogiego producenta, który gwarantuje wsparcie serwisowe na lata, lub w tańsze rozwiązania z możliwie uproszoną automatyką., która nie wymaga elektronika do naprawy.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam.
    Szukam reku w okolicach 4 tyś.
    Zastanawiam się nad ZWC-B tywent ?

  10. #10

    Domyślnie

    Witam,

    Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonego rekuperatora do swojego domu, zachęcam również do sprawdzenia oferty marki Buderus. Posiadamy w niej centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Logavent HRV2, którą cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła wynosząca nawet do 90% oraz bardzo cicha praca. Najważniejszy element rekuperatora, czyli wymiennik ciepła, wykonany jest w całości z aluminium. Centrala wentylacyjna dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h.
    Wyszukiwarkę naszych Instalatorów można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) pod numerem telefonu 801 777 801 lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formu...ontaktowy.html
    Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kateg...w/rekuperacja/
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony