dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Jaką średnice rur PPR zastosować

    Witam, zawór główny posiada średnicę 1/2 cala. Zamierzam wykonać 6 punktów odbioru - WC, zlewozmywak, pralka, prysznic, zmywarka, umywalka. Czy jest sens od głównego zaworu dać rurę 3/4 i na trójnikach zrobić redukcję na 1/2 cala? Czy od głównego zaworu wszędzie zastosować rury 1/2 cala?

  2. #2

    Domyślnie

    Ja w miarę oddalania się*od przyłącza zmniejszałem średnicę, tak, że szło pierw 32, potem 25 i na końcu albo 20 albo 16, już nie pamiętam. Piony z 32 zaraz za licznikiem robiłem.

  3. #3
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Mały jakiś...
    Pewne w magistrali jest spore ciśnienie skoro taki wystarcza.
    Wstaw reduktor na wejściu do domu zaraz za licznikiem.

    Zwykle chcą tak:
    Zawór główny - licznik wody - przeciwsakżeniówka - REDUKTOR CIŚNIENIA - ew. filtr sznurkowy - następny zawór - reszta instalacji.
    Zamykasz te dwa zawory i masz dostęp do wszystkich elementów między nimi.
    Jak jest tak, jak myślę, to wejście będzie 1/2" a za reduktorem powinno być już - jak wola - 32 lub 25 (cal lub 3/4).

    Adam M.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za info - jeszcze jedno pytanie - woda będzie miała około 60 stopni a długość odcinków max ok 3,5 m. Czy mogę kupić rury z Castoramy IDMAR czy lepiej zainwestować wzmocnione?

  5. #5
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Jak dasz ten reduktor ciśnienia to każda rura dobra.

    Co to za magistrala z ciepłą wodą?

    Adam M.

  6. #6

    Domyślnie

    A nie będzie problemu z rozszerzalnoscia cieplna rur? Ciepła woda jest z pieca gazowego.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Jesli zaś chodzi o średnicę rur wc 1/2" - pralka 1/2" - zlewozmywak i prysznic 3/4" ( ewentualnie 3/4" zimna i 1/2" ciepla ) ale radze oba 3/4" no i zmywarka 1/2" / jeśli chodzi o prowadzenie to nie wiem jak wygląda plan rozmieszczenia urządzeń ale jeśli wszystkie ida z jednego to minimum 1" i od tego rozgałęzienia na 3/4" i później 1/2" a to dlatego ze nie tylko ciśnienie jest ważne a tez ilość litrów na minute bo jak odkręcisz prysznic a zona zlew to nie chcesz mieć sikawki tylko prysznic. Jeśli ten zawór jest skręcony na krótkim odcinku od większej rury jest to przewężenie punktowe i nie będzie miało dużego wpływu jeśli natomiast to jakiś blok stary to proponuje minimum 3/4 " ale najlepiej 1".

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghostoen Zobacz post
    Jesli zaś chodzi o średnicę rur wc 1/2" - pralka 1/2" - zlewozmywak i prysznic 3/4" ( ewentualnie 3/4" zimna i 1/2" ciepla ) ale radze oba 3/4" no i zmywarka 1/2" / jeśli chodzi o prowadzenie to nie wiem jak wygląda plan rozmieszczenia urządzeń ale jeśli wszystkie ida z jednego to minimum 1" i od tego rozgałęzienia na 3/4" i później 1/2" a to dlatego ze nie tylko ciśnienie jest ważne a tez ilość litrów na minute bo jak odkręcisz prysznic a zona zlew to nie chcesz mieć sikawki tylko prysznic. Jeśli ten zawór jest skręcony na krótkim odcinku od większej rury jest to przewężenie punktowe i nie będzie miało dużego wpływu jeśli natomiast to jakiś blok stary to proponuje minimum 3/4 " ale najlepiej 1".
    Ok ale czy czasem ciśnienie nie będzie przyhamowane tym, że zawór główny doprowadzający wodę ma 1/2?

    a reduktor swoją drogą założę + filtr sznurkowy

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Jeżeli masz możliwość wymienić na 3/4 to jak najbardziej jeżeli nie to jednostkowe przewężenia średnic nie maja przy odpowiednim ciśnieniu az takiego znaczenia chyba ze jest ich sporo.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Każda rura do Ciepłej wody powinna byc do ciepłej a nie ze reduktor załatwi wszystko, rury alupex firmowe ( kanterm,tweetop,shana,tece,reau) maja zazwyczaj do 90-110 C jeśli chodzi o polipropylen to jeśli juz to z włóknem a jeśli masz skrobacz( koszt 30-40 zl) to proponuje z wkładka aluminiową. Z Castoramy odradzam polipropylen i alupex brać.

  11. #11
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghostoen Zobacz post
    Każda rura do Ciepłej wody powinna byc do ciepłej a nie ze reduktor załatwi wszystko, rury alupex firmowe ( kanterm,tweetop,shana,tece,reau) maja zazwyczaj do 90-110 C jeśli chodzi o polipropylen to jeśli juz to z włóknem a jeśli masz skrobacz( koszt 30-40 zl) to proponuje z wkładka aluminiową. Z Castoramy odradzam polipropylen i alupex brać.
    Nooo...
    Dużo widziałeś...
    A uwalony głęboką nocą wężyk przy spłuczce, jak ciśnienie sieci skoczyło do 8 bar - też?

    Są rury PP stabi glass.
    Dobre do CWU.
    Tych z wkładką alu nie kupuj, bo to straszny badziew.

    Adam M.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Rury z glass czyli wkładka szklana napisałem w swoim poście jako pp z wkładką czytaj dokładnie. Jeśli chodzi o pp z wkładką aluminiową to nie jest to syf chyba ze ma sie problemy z wykonywaniem takich instalacji i nie lubi sie sprawdzać czy sie zeskrobało wszystko. A jeśli nie wiesz glass nie ma takiej wytrzymałości oraz malej rozkurczliwosci liniowej jak pp z alu. Oba systemy sa przeznaczone do odpowiednich temperatur i zastosowań.
    Sporo widziałem takich wężyków dlatego według sztuki budowlanej łączy sie na sztywno stelaze lub jeśli to kompakt to wężykiem odpowiednim na ciśnienie w danej instalacji jeśli nie chcesz przykrych niespodzianek lub jesli w sieci występują sporadycznie skoki ciśnienia tak duże to stały reduktor na ciśnienie 3.5 bo reduktor typowy to sie bierze jak jest stale ciśnienie dużo wyższe niż powinno byc.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony