dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 95
  1. #1

    Domyślnie Mitsubishi Zubadan za mały przepływ CO

    No i się chyba wkopałem z wyborem instalatora...
    Poradźcie bo zaczynam wątpić w jego wiedzę i kompetencje.
    Będzie trochę tekstu, ale może uniknę dodatkowych dopisków.

    Przed Zubadanem miałem tymczasowo piec elektryczny i jedną pompę obiegową Grundfos alpha1 25-60.
    Układ CO/CWU wygląda następująco: parter i piętro wszędzie podłogówka. Rozdzielacz dołu i góry łączy sie w jedną rurę w kotłowni. Nie zależny mi na osobnym sterowaniu góra/dół.
    Pętle najdłuższa to mniej niż 100m (wiem, że za dużo, ale już jest). W sumie pętli chyba 18 i powierzchnia podłogówki około 230m2.

    Coś takiego wspomnianą pompką Grundfos ustawioną na tryb pracy podłogówki (stale ciśnienie podnoszenia w szerokim zakresie przepływów) pozwalało osiągnąć przepływy we wszystkich obwodach podłogówki. Wartość ciśnienia odczytana z charakterystyk pompy Grundfos dla tego trybu to 3m. Czyli rozumiem, że te 3m podnoszenia wystarcza przynajmniej do osiągnięcia przepływu 1-2 l/min w każdej z pętli.

    Przyjechał Zubadan z pompą obiegowa wbudowaną też Grundfosem. Mam charakterystykę tej pompy. Co się okazało po włączeniu układu? - nie można osiągnąć przepływów we wszystkich pętlach. W niektórych nie płynie prawie nic - po odcięciu kilku pętli w tych co nic nie płynęło pojawia sie przepływ.

    Pierwsza myśl no nic pompa obiegowa za słaba. Instalator chce dołożyć następną w szeregu.

    Coś mnie dzisiaj tknęło.
    Sprawdziłem, że przez pompę obiegową Zubadana płynie maksymalnie 15-16 l/min. Patrząc na charakterystykę tej pompy daje to ciśnienie podnoszenia 5,8m.
    Teraz popatrzyłem na mojego starego Grundfosa (który działał dobrze w poprzednim układzie) i okazało się, jak pisałem wcześniej, że wszystkie pętle śmigały już przy 3m podnoszenia - bo takie podnoszenie w "trybie podłogówki" ma ta pompa ustawione.

    W takim razie wniosek - musiał mi się zmienić opór instalacji. Co by mogło pasować bo instalator dołożył kilka elementów (zaworów) do układu.

    Schemat połączenia wygląda następująco:
    - jednostka wewnętrzna
    - z jednostki idzie na zawór trójdrożny CWU/CO - wszystko normalnie przełącza gdy ma grzać zbiornik CWU czy iść w CO
    - potem jest coś co nie podobało mi się od samego początku zawór pod-mieszający trójdrożny termostatyczny, ustawiony na 40C. Na moje pytanie po co zawór termostatyczny odpowiedź była, że w celach zabezpieczenia podłogówki od zbyt wysokiej temperatury wody z pompy. On jest dla mnie wpięty co najmniej dziwnie, ale może się nie znam. Ponieważ jest on jakby pomiędzy zaworem trójdrożnym CO/CWU a podłogówka. Nie ma żadnej pompy za tym zaworem ( w sumie jest przed - obiegówka PC), więc nie rozumiem jak może zachodzić w ogóle podmieszanie. Wytłumaczenie było takie, że jak będzie w podłogówkę chciała pójść za ciepła woda to zawór ten sie przestawi na jej blokowanie w kierunku podłogówki. Abstrahując od konieczności jego zastosowania to nie wiem czy on w ogóle działa gdy nie ma za nim pompy która wymusza podmieszanie.

    Pomoże ktoś?
    Co może być przyczyną, że bez pompy ciepła, pompa obiegowa ze stałym 3m podnoszeniem wystarcza żeby wymusić przepływy w obwodach, a po instalacji takiego układu jak wyżej (też z pompką 25-60) nagle 5,8m wystarcza zaledwie na 15 l/min? Skąd ten wzrost oporów (ten termostatyczny trójdrożny?)

    Z góry dziękuje
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 24-08-2018 o 22:53
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Tragedia.. Wywal ten zawór mieszający koniecznie!
    Instalator to za dużo powiedziane.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.525
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Zawór mieszający do wywalenia....
    a czemu nie instalacja przez moją firmę? dałem droższą ofertę
    Ja bym zaworu nie dał ewentualnie sprzęgło i pompy za sprzęgłem
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  4. #4

    Domyślnie

    Instalator ewidentnie o pompach nie ma bladego pojęcia.

    Jaki masz dokładnie model Zubadan'a ?
    Jaki masz rodzaj rur typ/rozmiary pomiędzy pompą a rozdzielaczami?
    Jeśli pompy sprawdziłeś i mają zbliżone charakterystyki
    Masz za mały zawór przełączający CO/CWU (napisz jaki typ zaworu i siłownika)
    Zdecydowanie zawór 3d jest do wyrzucenia, pewnie też jest za mały i źle dobrany do przepływu
    Zrób też fotkę, jak ta instalacja jest poskładana.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Instalator ewidentnie o pompach nie ma bladego pojęcia.

    Jaki masz dokładnie model Zubadan'a ?
    Jaki masz rodzaj rur typ/rozmiary pomiędzy pompą a rozdzielaczami?
    Jeśli pompy sprawdziłeś i mają zbliżone charakterystyki
    Masz za mały zawór przełączający CO/CWU (napisz jaki typ zaworu i siłownika)
    Zdecydowanie zawór 3d jest do wyrzucenia, pewnie też jest za mały i źle dobrany do przepływu
    Zrób też fotkę, jak ta instalacja jest poskładana.
    Przepraszam, ze tak późno odpisuję, ale od rana do wieczora jestem na budowie.

    Zrobiłem kilka zdjęć.

    Najpierw kotłownia
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MS__2224.jpg
Wyświetleń:	929
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	417920
    Te zaworki to moja inwencja chciałem mieć możliwość odcięcia łazienek - nie dotyczy CO.
    Za wyjątkiem tego termostatycznego wygląda OK. Przed tym zaworem podmieszającym mam odejście na drabinki ale one teraz są odcięte.
    3 razy pytałem jakim cudem ten podmieszaący w ogóle ma podmieszać cokolwiek będąc za pompą . Odpowiedź była mętna - ale w końcu to on jest fachowiec. Wydaje mi się, ze wiem co chciał osiągnąć. Gdy pompa podgrzewa CWU to temperatura wody w tym obiegu jest wysoka i chciał się zabezpieczyć przed puszczeniem tej wody w CO po przełączeniu zaworu CWU/CO. Tylko, to też wydaje mi się, że nie zadziała, bo gorąca woda po podgrzaniu CWU zamknie przepływ w kierunku podłogówki i otworzy się dopiero gdy ostygnie. Instalator ustawił go na 40C - czyli jeżeli woda do podłogówki ma <40 to poleci niezakłócona, gdy >40 podmiesza (oczywiście w tym przypadku nic nie pomiesza, a jedynie odetnie)


    Zubadan - Hydrobox
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20180825_001.jpg
Wyświetleń:	231
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	417921

    Zubadan - jednostka zewnetrzna
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20180825_003.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	417922

    Zawor i siłownik CWU/CO

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180825_194245.jpg
Wyświetleń:	342
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	417919

    No i nieszczęsny zawór z głowicą termostatyczną
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180825_194312.jpg
Wyświetleń:	315
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	417918

    Jeżeli chodzi o rury pomiędzy rozdzielaczami a PC to są około 22mm. Te które dołożył instalator są większej średnicy.
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 25-08-2018 o 20:26
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  6. #6

    Domyślnie

    Sprawdź na jakim biegu pracuje pompa w jednostce wewnętrznej.
    Tam jest Grundfos UPM2 15 70 - 130, a więc mocniejsza pompa niż ta co miałeś wcześniej.
    Optymalny przepływ dla jednostki 112 to 14,4 - 27 l/min


    Woda o temperaturze 55* po przełączeniu pompy w tryb CO to 1/100 całego zładu w podłodze.
    Przy prędkości przepływu jaki występuje w pompie i ilości wody o t=55stC, to ten zawór nawet nie zdąży drgnąć.
    Dzwoń do instalatora, nie sobie ten zawór mieszający zabierze.

    PS. Instalator staranny.
    Armaflex i osłony na rurach chłodniczych to rzadki przykład solidnego podejścia do tematu.
    W dodatku wszędzie miedź, mosiądz i plastik - czyli pojęcie o hydraulice ma.
    Doszkoli się w pompach i będzie można umieścić w "polecanych"
    Ostatnio edytowane przez _John ; 26-08-2018 o 00:59

  7. #7

    Domyślnie

    Na zdjęciu kotłowni które wkleił milsa 666 na kolankach,trójnikach,zaworach nie ma otuliny.
    Dlaczego takie miejsca zostawia się nie docieplone?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Sprawdź na jakim biegu pracuje pompa w jednostce wewnętrznej.
    Tam jest Grundfos UPM2 15 70 - 130, a więc mocniejsza pompa niż ta co miałeś wcześniej.
    Optymalny przepływ dla jednostki 112 to 14,4 - 27 l/min


    Woda o temperaturze 55* po przełączeniu pompy w tryb CO to 1/100 całego zładu w podłodze.
    Przy prędkości przepływu jaki występuje w pompie i ilości wody o t=55stC, to ten zawór nawet nie zdąży drgnąć.
    Dzwoń do instalatora, nie sobie ten zawór mieszający zabierze.

    PS. Instalator staranny.
    Armaflex i osłony na rurach chłodniczych to rzadki przykład solidnego podejścia do tematu.
    W dodatku wszędzie miedź, mosiądz i plastik - czyli pojęcie o hydraulice ma.
    Doszkoli się w pompach i będzie można umieścić w "polecanych"
    Pompa na pewno na 5 biegu, sprawdzałem.
    Potwierdzam, że wygląda to porządnie z tym że część kotłowni powstała rok temu z innym hydraulikiem czekając na gaz.
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    zły schemat połączeń .Pompa powinna być pomiędzy zaworem 3 drogowym a instalacją . Inna sprawa ,że zastosowanie zaworu jest błędem .

    Hydraulicy są ludźmi i popełniają błędy .

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    zły schemat połączeń .Pompa powinna być pomiędzy zaworem 3 drogowym a instalacją . Inna sprawa ,że zastosowanie zaworu jest błędem .

    Hydraulicy są ludźmi i popełniają błędy .
    Dokładnie. Jeżeli już to żeby coś mieszalo (choć nie wiadomo po co) to pompa musi być za 3 drogowym ( oczywiście mówimy to o tym termostatycznym, a nie rozdzielającym CWU/CO).
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Ten zawór termostatyczny to zupełne nierozumienie idei instalacji z pompą ciepła. To nie kocioł!!! Nie można tu ograniczać temperatury mieszaczem tylko podawać wodę o minimalnej temperaturze jaka jest wystarczająca.
    Druga sprawa to źle zamontowany.
    Trzecia - partactwo najniższego poziomu - brak możliwości zdemontowania (np. przy wymianie) bez cięcia rur. To już jest grzech ciężki (że tak odwołam się do mitologii) i nieważne czy to hydraulik spec od kotłów gazowych, ekogroszku czy pelletu. To jest niewybaczalne.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Na zdjęciu kotłowni które wkleił milsa 666 na kolankach,trójnikach,zaworach nie ma otuliny.
    Dlaczego takie miejsca zostawia się nie docieplone?
    To jest zupełnie bez znaczenia.
    Nie ma się o co czepiać przy całej reszcie.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #13

    Domyślnie

    Ok.
    Zawór termostatyczny do zdemontowania.
    Jest ustawiony na 40C. Ja puszczałem max 35C więc był na pewno full otwarty w kierunku podłogówki, a "strona zimna"/podmieszająca musiała być zamknięta.
    Powiedzcie proszę czy może on być przyczyną zwiększenia się oporów instalacji w stosunku do gołej wersji (kociołek elektryczny + pompa obiegowa + instalacja)?
    Czy może pojawił się jakiś inny problem ("paproch")?
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Nie wiem czy można jeszcze prościej pisać?

  15. #15

    Domyślnie

    No luz.
    Napisałem przecież, że wywalę, bo jest tutaj bez sensu.

    Tylko zastanawiam się czy ten jeden zaworek może powodować taki spadek ciśnienia będąc de facto cały czas otwarty na ścieżce pompa obiegowa <-> podlogowka (nastawa głowicy termostatycznej 40C, z pompy 30C więc trójtrożny wysterowany na puszczanie ciepłej wody tyle ile wlezie). Druga droga (podmieszająca) w tym momencie zamknięta.
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Jakie masz średnice rurek od pompy do rozdzielacza ?
    Miałem rowniez problem z przepływem i wyskakujacym błędem. Przyczyną byly zbyt niskie średnice właśnie tych rurek zasilających. Po zmianie z fi20mm na fi25mm PP problem z przepływem zniknął.

  17. #17

    Domyślnie

    Patrzę na faktury i mam rury miedziane prawdopodobnie fi 28x1. Ale jak pisałem wcześniej na pompie z podnoszeniem 3m wszystko dawało radę - woda we wszystkich obiegach.
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 27-08-2018 o 22:51
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  18. #18

    Domyślnie

    Cześć

    Zawór termostatyczny wywalony. Przepływy wzrosły. Jestem w stanie osiągnąć 1.5l/min w każdej pętli. Wiem, że nie chodzi o równe przepływy wszędzie, ale przynajmniej teraz jest jakaś regulacja. Sprawdziłem kodem 540, że przepływ przez pompę obiegowa jest 20l/min (wcześniej był 15l/min) dla CO - mogłoby być więcej ,ale dobre i to. Zrobiłem test i zmierzyłem przepływy dla CWU i tu wyszło też 20l/min. Szczerze mówiąc myślałem, że będzie więcej bo na "przeszkodzie" pompy na 5 biegu stoi jedynie orurowanie, wężownica (a właściwie płaszcz wodny) zbiornika CWU i zawór rozdzielający .
    Pytanie do forumowiczów czy zawór przełączający CO/CWU Kv = 6 może powodować dodatkowy opór? Tj. czy pompa na 5 biegu nie powinna wywołać większego przepływu przy tak skromnym oporze (trasa CWU)?
    Pytanie drugie o licznik energii elektrycznej pobranej i wytworzonej. Cały czas pokazuje 0kWh, a kilka zbiorników CWU już poszło. Czy tam trzeba jeszcze coś pogrzebać w ustawieniach żeby zaczął liczyć? W manualu jest tylko, że liczy ciepło z dT i przepływu, a energie elektryczną na podstawie własnego zużycia.
    pozdrawiam
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  19. #19

    Domyślnie

    Podbiję swój post.
    Z pytaniem o zawór 3-drożny i przepływy w trybie CO i CWU. Dzisiaj patrzyłem i w trybie CO mam 18 l/min (mało... trzeba będzie pewnie dołożyć bufor) wiązałem to z ilością podłogówki i trochę za długimi pętlami. Dzisiaj sprawdziłem przepływy jeszcze raz w trybie CWU. No i też 18 l/min. Pompka obiegowa w PC na 5 biegu. Też mało mając na uwadze, że jedynym oporem jest CWU. Wiadomo cierpi COP bo PC musi wyżej wchodzić.

    Mam pytanie czy z waszego doświadczenia zawór 3-drogowy przełączający o Kvs = 6 może tak dławić przepływy? Bo 18 l/min mam zarówno w trybie CO jak i CWU.
    Jakie montujecie/macie u siebie?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 14-10-2018 o 21:56
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    18l/min przy delcie 5 stopni to 6.3kW mocy więc nie dziwne ze mało. U mnie przy cwu pompka chodzi na 100%, a przy co na 60-70%
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony