dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 95
  1. #41

    Domyślnie

    Dzięki panowie za wsparcie.
    FTC5 mierzy przepływ swoim przetwornikem.
    Jak zmieniam bieg pompy to słyszę i widzę spadek przepływów. Chociaż między 5 a 4 biegiem dużej różnicy nie ma. Na 3 biegu już wyraźnie. Jeżeli chodzi o moc to pompa przynajmniej według jejcwskazań osiąga czasem 11kW, bo restrykcyjne nie trzyma sie dT = 5*C. Tzn. Jak dojdzie do 5 to redukuje moc. Czy przepływ pokazuje dobrze tego nie wiem. Ale COPy przynajmniej wedlug pompy dla CWU są lekko ponad 2. No ale jak zle liczy moc przekazaną (bo liczy z delty i przeplywu) to może COP jest w rzeczywistości wyzszy.
    Podlacze dzisiaj pompę z pominięciem zaworu 3 drogowego. Jak to pokaże niski przepływ to załamka...

  2. #42

    Domyślnie

    Jednostkę mam shw112 Ty 80. Wykres pierwszy to dokladnie charakterystyka mojej pompy obiegowej. Poszukam jeszcze raz to pressure diff. Masz to w manualny czy na tabliczkę?
    No ale nie chcę mi się wierzyć, że inżynierowie zrobili coś takiego, gdzie piszą o nominalnych przepływach 32 l/min a pakują słabą pompę lub wymiennik z za dużymi oporami. Co powoduje że tego przepływu pompa nie osiąga.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    No ale nie chcę mi się wierzyć, że inżynierowie zrobili coś takiego, gdzie piszą o nominalnych przepływach 32 l/min a pakują słabą pompę lub wymiennik z za dużymi oporami. Co powoduje że tego przepływu pompa nie osiąga.
    Do obsługi bufora wystarczy.
    W Mitsubishi jak wszędzie, niezależnie od peanów Kubsona, też rządzą księgowi.
    A mocne pompy obiegowe renomowanych producentów kosztują.
    Jak myślisz, dlaczego większość producentów sugeruje stosowanie bufora?

    Podaj jaką w końcu masz u siebie obiegówkę. Bo ten wykres z postu Kubsona nie odpowiada charakterystyce grundfossa dla UPM2 15-70. Chyba że M,,,,, uwzględnił w instrukcji spadek ciśnienia na wymienniku.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Do obsługi bufora wystarczy.
    W Mitsubishi jak wszędzie, niezależnie od peanów Kubsona, też rządzą księgowi.
    A mocne pompy obiegowe renomowanych producentów kosztują.
    Jak myślisz, dlaczego większość producentów sugeruje stosowanie bufora?

    Podaj jaką w końcu masz u siebie obiegówkę. Bo ten wykres z postu Kubsona nie odpowiada charakterystyce grundfossa dla UPM2 15-70. Chyba że M,,,,, uwzględnił w instrukcji spadek ciśnienia na wymienniku.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Pompka dokładnie UPM2 15-70 130. Rzeczywiście porównałem co podaje Grundfos a co podaje Mitsubishi. Dla 25 l/min dla 5 biegu (pytanie czy 5 biegi w obu przypadkach oznaczaja to samo) w G jest 42 kPa, a w M 30kPa.
    Czyli może być tak jak piszesz, ze charakterystyka w dokumentacji M jest już pomniejszona o wymiennik.

    Zrobiłem testowe podłączenie bez zaworu przełączającego. Czyli pompka + prawie nic rurek + CWU i pomiary w sofcie M wynik 26 l/min. To oznacza, że wężownica stawia opór około 30kPa??? - patrząc na charakterystykę pompki dla M.


    @kubson
    Ja nigdzie nie widzę pressure diff. dla wersji split. Jest jedynie, ale dla pomp packed-type. W przypadku splitów jest to pole puste.
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Milsa

    Szukaj info na jednostce wewnętrznej lub w dokumentacji. One mogą się nazywać nieco inaczej niż pr... difference.
    Sprawdź u Galmeta dane dot. wężownic zbiornika, o czym wcześniej pisałem. Możesz się zdziwić.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  6. #46

    Domyślnie

    Ja na pewno mam 130. Zresztą to chyba tylko różnica w wymiarze fizycznym

  7. #47

    Domyślnie

    Informacja od Galmet 100mbar przy 3m3/h. Czyli 10kPa przy 50l/min. Co sie ma nijak do 30kPa przy moich 26l/min. Q...a!!! wymiękam...

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    Informacja od Galmet 100mbar przy 3m3/h. Czyli 10kPa przy 50l/min. Co sie ma nijak do 30kPa przy moich 26l/min. Q...a!!! wymiękam...
    Ustaw na chwilę temp. zasilania na max, powiedzmy 45* dla podłogówki. Może taki "forsing" wymusi na obiegówce zwiększenie obrotów.
    Czy w twojej pompie delta podlega ustawieniu? Jeśli tak ustawa sztywno na 5*.
    Obserwuj reakcję.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  9. #49

    Domyślnie

    Ale Zubadan raczej nie modeluje prędkości pompy w trakcie pracy. Można sobie samemu ustawić na sztywno 5 pozycji. Zresztą patrząc na historię minutową to przepływ przez cały okres działania jest taki sam. Co wysokiej temperatury to takie sztuki robią się same podczas grzania CWU. Delta T jest poza regulacją. Ale widzę , że dąży do 5. Bo jak dojedzie do sobie wyraźnie modeluje, ale mocą nie prędkością pompki

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Czyli delty T nie da się ustawić w Zubadanie ? A jak jest u innych producentów?

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    702

    Domyślnie

    U mnie można ustawić/ zmieniać deltę DZ i GZ, ale biegi pomp obiegowych DZ i GZ działają w automacie i modulują swoją moc w zależności od delty właśnie. (sterownik pokazuje, że pompy obiegowe działają od 1 do 70% swojej mocy/prędkości). Póki co więcej niż 70 % nie zauważyłem...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    Pompka dokładnie UPM2 15-70 130 (...) Zrobiłem testowe podłączenie bez zaworu przełączającego. Czyli pompka + prawie nic rurek + CWU i pomiary w sofcie M wynik 26 l/min. (...)
    Zakładając, że wartość przepływu jest prawdziwa, a obiegówka pracuje z maksymalną wydajnością, to wg charakterystyki obiegówki wychodzą opory całkowite:
    dla 26l/min. - ok. 54kPa
    dla poprzednich 22l/min. - ok. 60kPa
    Jakich rur i zaworów użyłeś do połączenia?
    Może za małe średnice, a może coś w tych średnicach siedzi?
    Przecież nowy skraplacz raczej nie będzie niczym zapchany.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Zakładając, że wartość przepływu jest prawdziwa, a obiegówka pracuje z maksymalną wydajnością, to wg charakterystyki obiegówki wychodzą opory całkowite:
    dla 26l/min. - ok. 54kPa
    dla poprzednich 22l/min. - ok. 60kPa
    Jakich rur i zaworów użyłeś do połączenia?
    Może za małe średnice, a może coś w tych średnicach siedzi?
    Przecież nowy skraplacz raczej nie będzie niczym zapchany.
    Cześć

    Poniżej cała ścieżka CWU i kawałki CO.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	422592

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	422593

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	79,5 KB
ID:	422594

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	422595

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	422596

    Nie mogę nigdzie znaleźć opisów na rurach PE (chyba PE). Nie znam się na rurach, ale dla mnie wyglądają grubo.
    Nawet jak coś siedzi to jak to stwierdzić?
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    to są rury PP najprawdopodobniej 32 , na hydraulice sie nie znam, ale dlaczego tyle zawijasów na tej ciepłej drodze do CWU ?

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ten zawór trzydrogowy jest skręcony na sztywno? Bez śrubunków z dwóch stron? Jak go wymienić?
    Otuliny dawał dla ozdoby?

    Co do meritum, to może za mocno rozgrzał któreś łączenie i wcisnął za mocno i bardzo zmniejszył prześwit?
    A może gdzieś masz zepsuty zawór zwrotny albo zamontowaną nieszczelną tandetę w złą stronę (na tyle nieszczelną, że pod prąd przepuszcza)?
    Jak pompa nie wyrabia przy CWU to ewidentnie jest problem z oporami (albo z pompą)..

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    to są rury PP najprawdopodobniej 32 , na hydraulice sie nie znam, ale dlaczego tyle zawijasów na tej ciepłej drodze do CWU ?
    Witam

    Rury PP to dość niebezpieczny materiał.Tanie, powszechnie dostępne, łatwo uciąć i skleić.
    Nie wnikając w ich własności mechaniczne, zachęcają wręcz każdego chętnego do ich użycia, bo wydaje się, że wybaczają wszystkie błędy
    Domorosły montażysta często zaczyna robotę, bez dokładnego jej przemyślenia,a zwłaszcza rozplanowania. Właściwości tych i kształtek rur dają możliwość poprawienia błędów zawijasami, zbędnymi łącznikami, trójniczkami itp, czego przykład mamy na jednym z przywołanych zdjęć. I szeregu innych prezentowanych w tym dziale.
    Jak to mogło wpłynąć na opory tej konkretnej instalacji,tego nie dowiemy się bez rozprucia poszczególnych połączeń,
    Na miejscu Milsy, niezależnie od dyskutowanych niedomagań,wyprułbym całość i zmontował od nowa, najlepiej w miedzi. Tam na pierwszy rzut oka widać wszystkie błędy.
    Przemyślałbym również inne ustawienie zbiornika.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    (...) Nie mogę nigdzie znaleźć opisów na rurach PE (chyba PE). Nie znam się na rurach, ale dla mnie wyglądają grubo.
    Nawet jak coś siedzi to jak to stwierdzić?
    Wyglądają na PP32 (jak już wcześniej zauważono). Może i sprawiają wrażenie grubych, lecz dla cieczy istotne to co wewnątrz. Rury PP występują w wariantach o różnej grubości ścianek. PP32 może mieć wewnętrzną 26mm, a może mieć 21mm. To spora różnica.
    Ale to nie wszystko. Jeśli będą zgrzewane nieprawidłowo, to w miejscu zgrzewu powstanie zwężka, redukująca przekrój roboczy. Jedno i drugie wyjdzie dopiero po starcie układu w postaci przepływu mniejszego od oczekiwanego.

    Możesz układ przerobić stosując większe średnice i ponosząc kolejne koszty lub pogodzić się z przepływem rzędu 22l/min. i deltą 7,3*C dla grzewczej nominalnej 11,2kW.

    Pytanie do lepiej zorientowanych:
    Czy automatyka w tej PC zezwoli na pracę z taką deltą?

  18. #58

    Domyślnie

    Witam Panowie

    Przepraszam, że nie włączyłem się do dyskusji jako autor, ale kończona była kotłownia 2.0.
    Co do wygibasów to racja - ale trzeba było na szybko się dopasować do nowych elementów. To, że wygląda to coraz gorzej to moja wina bo najpierw wszystko miałem pod gaz przygotowane - nieważne.

    "Upgrade" zakończony.
    Zamontowane sprzęgło + 2 pompy obiegowe. Dodatkowo (dlatego to trochę trwało) poprosiłem o montaż by-passu nowego układu ze sprzęgłem. Tak, żeby był możliwy układ jak był wcześniej, tzn. pompa z PC wpięta przez 3-drogowy w podłogówkę. Dodatkowo możliwy był układ pompa z PC <-> zawór 3-drozny <-> sprzęgło <-> powrót - czyli bez układu podłogówki. Z punktu widzenia ogrzewania pomysł po.....any, ale dla śledztwa jak najbardziej

    No i teraz najciekawsze "pomiary".

    1. PC <-> zawór 3-drozny <-> podłogówka. Pomiar przepływu 21-22l/min. Czyli tak jak było.
    2. PC <-> zawór 3-drozny <-> sprzęgło. Pomiar przepływu 23l/min. Fajnie NIE? Już mniej obciążający układ byłby tylko wyjście z hydroboxu wpięte w powrót.
    3. PC <-> zawór 3-drozny <-> sprzęgło<->pompki WILO<->podłogówka. Pomiar przepływu 23l/min. Czyli tyle samo co poprzednio. Na rotametrach więcej, czyli występuje pod mieszanie w sprzęgle. Woda chłodniejsza za sprzęgłem. Co by potwierdzało niski przepływ PC <-> sprzęgło. Gdyby był duży (bo ma małe opory) to nie byłoby takiego podmieszania.

    Oczywiście "najciekawszy" jest punkt 2. Jak to zobaczyłem to . WTF pompka wpięta w grubą rurę (sprzęgło), a pompka wpięta w kilometry cienkiej rurki z zawijasami o 90st co kilka metrów daje prawie ten sam wynik.
    Zacząłem podejrzewać przepływomierz. Zacząłem kręcić zaworami kulowymi no i była reakcja na wskazaniu. Zresztą punkt 2 i wspomniane pod-mieszanie może świadczyć o sporej różnicy przepływów
    Tu się powoli kończą pomysły...
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 01-12-2018 o 21:06
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  19. #59

    Domyślnie

    A tak z ciekawości zapytam czy filtr w hydroboxie (lub dodatkowy jeśli jest zamontowany) jest czysty?

  20. #60

    Domyślnie

    Czyściutkie.
    Po tym jak wszedłem na 22l/min w CO (z 17l/min) po wyczyszczeniu filtra sprawdzam co jakiś czas.
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony