dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jaką średnice rur PPR zastosować

    Witam, zawór główny posiada średnicę 1/2 cala. Zamierzam wykonać 6 punktów odbioru - WC, zlewozmywak, pralka, prysznic, zmywarka, umywalka. Czy jest sens od głównego zaworu dać rurę 3/4 i na trójnikach zrobić redukcję na 1/2 cala? Czy od głównego zaworu wszędzie zastosować rury 1/2 cala?

  2. #2

    Domyślnie

    Ja w miarę oddalania się*od przyłącza zmniejszałem średnicę, tak, że szło pierw 32, potem 25 i na końcu albo 20 albo 16, już nie pamiętam. Piony z 32 zaraz za licznikiem robiłem.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Mały jakiś...
    Pewne w magistrali jest spore ciśnienie skoro taki wystarcza.
    Wstaw reduktor na wejściu do domu zaraz za licznikiem.

    Zwykle chcą tak:
    Zawór główny - licznik wody - przeciwsakżeniówka - REDUKTOR CIŚNIENIA - ew. filtr sznurkowy - następny zawór - reszta instalacji.
    Zamykasz te dwa zawory i masz dostęp do wszystkich elementów między nimi.
    Jak jest tak, jak myślę, to wejście będzie 1/2" a za reduktorem powinno być już - jak wola - 32 lub 25 (cal lub 3/4).

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za info - jeszcze jedno pytanie - woda będzie miała około 60 stopni a długość odcinków max ok 3,5 m. Czy mogę kupić rury z Castoramy IDMAR czy lepiej zainwestować wzmocnione?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Jak dasz ten reduktor ciśnienia to każda rura dobra.

    Co to za magistrala z ciepłą wodą?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    A nie będzie problemu z rozszerzalnoscia cieplna rur? Ciepła woda jest z pieca gazowego.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Każda rura do Ciepłej wody powinna byc do ciepłej a nie ze reduktor załatwi wszystko, rury alupex firmowe ( kanterm,tweetop,shana,tece,reau) maja zazwyczaj do 90-110 C jeśli chodzi o polipropylen to jeśli juz to z włóknem a jeśli masz skrobacz( koszt 30-40 zl) to proponuje z wkładka aluminiową. Z Castoramy odradzam polipropylen i alupex brać.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Jesli zaś chodzi o średnicę rur wc 1/2" - pralka 1/2" - zlewozmywak i prysznic 3/4" ( ewentualnie 3/4" zimna i 1/2" ciepla ) ale radze oba 3/4" no i zmywarka 1/2" / jeśli chodzi o prowadzenie to nie wiem jak wygląda plan rozmieszczenia urządzeń ale jeśli wszystkie ida z jednego to minimum 1" i od tego rozgałęzienia na 3/4" i później 1/2" a to dlatego ze nie tylko ciśnienie jest ważne a tez ilość litrów na minute bo jak odkręcisz prysznic a zona zlew to nie chcesz mieć sikawki tylko prysznic. Jeśli ten zawór jest skręcony na krótkim odcinku od większej rury jest to przewężenie punktowe i nie będzie miało dużego wpływu jeśli natomiast to jakiś blok stary to proponuje minimum 3/4 " ale najlepiej 1".

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghostoen Zobacz post
    Każda rura do Ciepłej wody powinna byc do ciepłej a nie ze reduktor załatwi wszystko, rury alupex firmowe ( kanterm,tweetop,shana,tece,reau) maja zazwyczaj do 90-110 C jeśli chodzi o polipropylen to jeśli juz to z włóknem a jeśli masz skrobacz( koszt 30-40 zl) to proponuje z wkładka aluminiową. Z Castoramy odradzam polipropylen i alupex brać.
    Nooo...
    Dużo widziałeś...
    A uwalony głęboką nocą wężyk przy spłuczce, jak ciśnienie sieci skoczyło do 8 bar - też?

    Są rury PP stabi glass.
    Dobre do CWU.
    Tych z wkładką alu nie kupuj, bo to straszny badziew.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghostoen Zobacz post
    Jesli zaś chodzi o średnicę rur wc 1/2" - pralka 1/2" - zlewozmywak i prysznic 3/4" ( ewentualnie 3/4" zimna i 1/2" ciepla ) ale radze oba 3/4" no i zmywarka 1/2" / jeśli chodzi o prowadzenie to nie wiem jak wygląda plan rozmieszczenia urządzeń ale jeśli wszystkie ida z jednego to minimum 1" i od tego rozgałęzienia na 3/4" i później 1/2" a to dlatego ze nie tylko ciśnienie jest ważne a tez ilość litrów na minute bo jak odkręcisz prysznic a zona zlew to nie chcesz mieć sikawki tylko prysznic. Jeśli ten zawór jest skręcony na krótkim odcinku od większej rury jest to przewężenie punktowe i nie będzie miało dużego wpływu jeśli natomiast to jakiś blok stary to proponuje minimum 3/4 " ale najlepiej 1".
    Ok ale czy czasem ciśnienie nie będzie przyhamowane tym, że zawór główny doprowadzający wodę ma 1/2?

    a reduktor swoją drogą założę + filtr sznurkowy

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Rury z glass czyli wkładka szklana napisałem w swoim poście jako pp z wkładką czytaj dokładnie. Jeśli chodzi o pp z wkładką aluminiową to nie jest to syf chyba ze ma sie problemy z wykonywaniem takich instalacji i nie lubi sie sprawdzać czy sie zeskrobało wszystko. A jeśli nie wiesz glass nie ma takiej wytrzymałości oraz malej rozkurczliwosci liniowej jak pp z alu. Oba systemy sa przeznaczone do odpowiednich temperatur i zastosowań.
    Sporo widziałem takich wężyków dlatego według sztuki budowlanej łączy sie na sztywno stelaze lub jeśli to kompakt to wężykiem odpowiednim na ciśnienie w danej instalacji jeśli nie chcesz przykrych niespodzianek lub jesli w sieci występują sporadycznie skoki ciśnienia tak duże to stały reduktor na ciśnienie 3.5 bo reduktor typowy to sie bierze jak jest stale ciśnienie dużo wyższe niż powinno byc.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    Jeżeli masz możliwość wymienić na 3/4 to jak najbardziej jeżeli nie to jednostkowe przewężenia średnic nie maja przy odpowiednim ciśnieniu az takiego znaczenia chyba ze jest ich sporo.

  13. #13

    Domyślnie

    No właśnie się rozpędziłem i rury 1/2 już zakupione ;-( - mam jeszce możliwość zwrotu na inny towar to chyba podjadę i wymienię na rury i złączki 3/4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony