dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Glina na działce.

    Mam taki problem że na całej działce jest glina, woda na niej stoi i nie wsiąka.
    Ogród jest jeszcze nie zagospodarowany i wysokość gruntu obecnie jest taka że jest miejsca na nawiezienie z 15cm czarnoziemu.
    Lecz właśnie chciałbym zapytać czy nawiezienie ziemi bezpośrednio na gline nie spowoduje że zrobi się tylko grząskie błoto?
    Czy lepiej by było zebrać z 20cm gliny i nawiezc żwiru i na to ziemię?
    Słyszałem że można też przeorac/zmieszać gline że żwirem.
    W ogrodzie planowany głównie tylko trawnik i wzdłuż płotu tuje jako żywopłot.
    Co najlepiej zrobić w tym przypadku?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zrezygnować z pomysłu na taki ogród.
    Jest wiele roślin na gliny, znoszących podmokłe gleby. Są też rozwiązania jak poradzić sobie z nadmiarem wody. Ale to wymaga bardziej zaawansowanego ogrodu niż tuje wokół trawnika.

  3. #3

    Domyślnie

    Zrezygnować nie ma opcji, ponieważ jest to teren wokół domu na osiedlu o dość gęstej zabudowie, stąd plan na tuje ponieważ jest to jedyny sposób na trochę prywatności przez cały rok.

  4. #4
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Wybij sobie z głowy ten czarnoziem , jedyna opcja to czysty piach i przeorać aby ziemia sie rozluźniła to jedyna opcja na glinę .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak nawiezie czysty piach na glinę to zrobi mu sie beton.
    ***

    Prywatność można załatwić w inny sposób. Tuje to tylko jedna z wielu alternatyw.

    Ale jak chcesz walczyć z naturą, to spróbuj usunąć jak najwięcej ziemi i dowieźć żwiru (nie piasku) z sieczką słomianą (lub innym dodatkiem próchnicznym np. mieloną korą, kompostem). Mieszasz to z gliną jak najgłębiej.
    Możesz dodatkowo nawiercić wiertnica głębokie otwory i tam wsypać żwir.

    Potem nawozisz na wierzch 10-15 cm lekkiej, próchnicznej ziemi pod trawnik. Pod żywotniki nie trzeba.

    Z tym, że nie gwarantuję, że woda od sąsiadów nie będzie gromadzić się u ciebie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-01-2019 o 11:32

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.350

    Domyślnie

    wielu mi odradzało taką metodę ale ja zrobiłem tak i jestem zadowolony po roku uzywania ogrodu:
    1.Zdjałem koparką okolo 20cm z gory nawierzchni (teren gliniasty i mieszanka gliny z piaskiem) cześć tej ziemi wywaliłem na działke niezagospodarowaną sąsiada bo miał teren mocno niżej niż moj i mu to pasowało. Zrobiłem minimalny spadek od domu do granicy działki (okolo 10cm na 10metrach).
    2.Nawiozlem okolo 15cm ziemi na calosc, rolnik mi to zaorał w pol godziny malutkim traktorkiem.
    3. Kopareczka wyrównała. Przyszla zima.
    4. Na wiosnę znów nawiozłem z 15cm czarnoziemia. Odczekałem z miesiac az porosły wszystkie chwaściory i zabiłem roundapem. Przejechałem rekultywatorem.
    5.Przejechalem sporym walcem ogrodowym całość. Posiałem trawę i naprawde super wzrosła.

    Część osób twierdziła że gleba po takiej operacji nie bedzie spojna i czesc czarna moze sie odczepiać od gliny głebiej ale nic takiego nie zauważyłem.
    Po duzych opadach woda wsiąka w ciagu kilku godzin, max jednego dnia, przedtem stała nawet ponad tydzien, także w upały. Człowiek nie zapada sie jak chodzi po deszczu. Wczesniej była masakra.
    Część nawiezionej ziemi dostałem prawie za darmo, ziemie ogrodową na sam koniec musiałem już kupić. Koszt całej operacji okolo 2-2.5tyś wliczając koparki i wywrotki z glina i ziemią.
    Najważniejsze według mnie to przed nawiezieniem pierwszej warstwy ziemi zrobic spadek na całym terenie i nie zostawiać żadnych miejsc zapadniętych w ktorych mogłaby sie potem gromadzić woda na podziemnej warstwie gliny.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    .Nawiozlem okolo 15cm ziemi na calosc, rolnik mi to zaorał w pol godziny malutkim traktorkiem.

    to jest bardzo ważne - by zaorać to co się nawozi. A nie sypać warstwą.

  8. #8

    Domyślnie

    Czyli usuwam pewną ilość obecnej ziemi, dowożę tyle samo żwiru i należy to zaorać i następnie na to ziemię pod trawnik.
    Czy tą zaoraną ziemię i następnie dowiezioną ziemie należy zagęszczać czy sama się ułoży?

    Jakiej frakcji powinien być żwir?
    Ostatnio edytowane przez kulunkele ; 16-01-2019 o 14:21

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie żwiru.
    Żwiru + dodatek próchniczny. To bardzo ważne.
    Żwir frakcji jak do akwarium, coś koło 2-4 mm.

    Ubijać mocno nie można, bo wrócisz do stanu pierwotnego: nieprzepuszczalności. Dlatego najlepiej jakby samo osiadło.

  10. #10

    Domyślnie

    Ok.
    Przy okazji zapytam jakie są inne opcje na roślinny płot, ważne że całoroczny.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na przykład choina kanadyjska.

    Ale raczej chodziło mi o sposób myślenia, że przed sąsiadami zasłania tylko jednolity żywopłot i tylko zimozielony.

    Bo zimą z ogrodu się nie korzysta, więc wystarczy przesłonić tylko kluczowe miejsca, gdzie zagląda się sobie nawzajem w okna.
    W pozostałych miejscach gęstwina samych nagich pędów spokojnie zapewni prywatność.

    przykład:

    http://polandscape.pl/wp-content/upl...IV_900x600.jpg


    A na ciężkich gliniastych glebach dobrze jest wprowadzić większe drzewa, których korzenie działają jak naturalny drenaż, przebijając warstwy gliny.
    Rozmaitość gatunkowa roślin przyciąga ptaki, utrudnia rozprzestrzenianie się chorób.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-01-2019 o 19:38

  12. #12

    Domyślnie

    Niestety nie jest to wielka działka jakby się mogło wydawać a osiedle bliźniaków. Sąsiada jednego mam za ścianą, wychodząc do "ogrodu" drugi jest 12m w prawo a na wprost 30m to sąsiad ma już swoje wyjście na ogród, więc niestety widać wszystko.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To może bluszcz na ogrodzeniu zamiast żywotniki? Oszczędzisz miejsca.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Szkoda że daleko ode mnie i zbyt późno, chętnie kilka lat temu przyjąłbym kilkanaście ciężarówek gliny. U mnie taka ziemia, że trudno to nazwać ziemią, choćby deszcz lał całymi dniami, to nie ma szans na żadną kałużę.
    Rozluźnienie gleby żwirem i próchnicą powinno pomóc, ale i tak lepiej byłoby nasadzić rośliny "lubiące" glinę i wilgoć, będzie mniej kłopotu i więcej radości. A gdybym zamiast tui miał inne rośliny na ,żywopłocie, cieszyłbym się, niestety, działka zakupiona już z nasadzonymi tujami, więc zostały. Tzn. kilka miejsc było "wolnych", więc rosną tam graby, choiny kanadyjskie, bluszcz, rdest. Nie podobają mi się tuje szczerze mówiąc, z własnej woli nie zdecydowałbym się na nie, a jeszcze wołają ciągle o wodę w tej ziemi-pylicy.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    noc - ja też u siebie wymieniałam piasek na glinę

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie ma sprawiedliwości na tym świecie! U mnie też glina - szara, czerwona, brązowa - do wyboru do koloru. Czemu to się wszystko tak jakoś nie wymieszało, żeby budującym łatwiej było! I taniej. Tyle chociaż szczęścia mam, że humusu na glinie ze 30 cm i trawa sama ładnie rośnie aż miło. Ale już podjazd do domu zrobić - trochę się wykosztuję.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Niestety, za ogród wzięliśmy się sami, bez wiedzy i doświadczenia, moja żona jest pasjonatką, od kilku lat.
    Gdybym posiadał dzisiejszą wiedzę, nawiózłbym glinę, dużo gliny i przeorał głęboko, byłoby idealnie. Nawieźliśmy tylko parę wielkich ciężarówek tłustego czarnoziemu na warzywniak, a należało tak urządzić cały ogród. Nie policzę ile już workowanej ziemi ogrodowej nawieźliśmy pod rośliny, a ile wody poszło przy ostatnich letnich suszach, to włosy stają dęba (ponad 300 ton/rok).
    Ta glina, ciężarówki i ciężki sprzęt do zaorania, zwróciłby się po roku-dwóch, a teraz pozostałby tylko leżak i kawa na tarasie. Cóż, za błędy i niewiedzę trzeba płacić, a teraz już ogrodu nie zaoramy, bo bardzo ładnie wyszedł, żona ma smykałkę i wyobraźnię.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony