dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 20
Pokaż wyniki od 381 do 386 z 386

Domyślnie

Cytat Napisał Happek Zobacz post
    Fakt faktem drzewo ma bardzo duże znaczenie, jako przykład z życia z rok temu prawie 80 letni sąsiad (rękami wnuków oczywiście) wyburzał część stodoły bo się krokwie zaczęły składać, przy okazji dawny cieśla/dekarz, wyburzana część stodoły budowana była najpóźniej...jako powód tego że uj strzelił te krokwie najszybciej, wskazywał że drzewo było cięte latem... nie wiem nie znam się
    [...] Prócz pleśni, na zniszczenie drewna działa także zgnilizna, która powstaje w w skutek fermentacji soków drzewnych, przy sprzyjających warunkach, a mianowicie cieple, wilgoci i powietrzu.
    Dlatego też chcąc drzewo od zgnilizny zabezpieczyć, potrzeba je albo wysuszyć sposobami sztucznemi, lub naturalnemi, albo zabezpieczyć od przystępu powietrza przez pokrycie powłoką ochronną, np. farbą lub zanurzenie w wodzie, albo też zmienić skład soków drzewnych, przez nasycenie drzewa ciałami chemicznemi które fermentacji zapobiegają. [...]
    Najprostszy sposób zmenienia składu soków drzewnych, jest przez wymoczenie drzewa w wodzie bieżącej.
    Po kilku miesiącach zanurzenia w wodzie, drzewo pozbywa się w znacznej części swych szkodliwych soków, staje sie lżejszem, i nie tyle podlega paczeniu się i pękaniu.
    Takiem właśnie jest drzewo wodą w tratwach spławiane, zwłaszcza gdy we właściwym czasie ściętem zostało. [...]

To nawet nie pół strony "mądrości ludowych" zapisanych w poradniku dla cieśli z 1871 roku.

Jak widać sposoby pozyskiwania i transportowania drewna wtedy a dzisiaj różnią się znacznie. Teraz ani moment ścinania, ani naturalne sposoby zabezpieczania nie mają znaczenia. Ważne jest aby było dużo i szybko. Nie ma zatem szans aby dzisiejsze konstrukcje przetrwały tyle co tamtejsze. Według mnie nawet dostępna dzisiaj chemia w tym nam nie pomoże.

STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

Domyślnie

Jesień minęła

I trzeba by jakoś podsumować ale nie bardzo jest co bo ciągły niedobór czasu niepozwala podziałać.
    Ale jak to jesienią:

Zbiory reszty owoców:

Przeprowadzki niektórych roślin:

Zacząłem uruchamiać sterowanie temperaturą w domu:

I zaczynam dochodzić do wniosku że muszę napisać instrukcję obsługi budynku bo oprócz mnie to chyba nikt nie połapie się w tych kablach.

Na początku września zacząłem wykańczanie ogrodu zimowego w postaci boazerii, parapetu i listew przyszybowych

Zeszło mi do grudnia.... Bo zamiast kupić/zamówić gotowe listwy to sam wycinałem, frezowałem i szlifowałem z drewna które zalega mi na strychu po budowie...

Udało nam się znaleźć idealną komodę która będzie pasowała do naszej łazienki pod umywalkę. Dębowa Kosztowała mniej niż jej transport

Prace w toku, trochę trzeba będzie w konstrukcji porzeźbić żeby wpasować umywalkę ale pomysł jest:

Jesienią zaczynamy sezon palenia w kuzniecowie:

I pieczenia pizzy

Taka drukareczka za parę złotych to cudo. NIesamowicie ułatwia zrobienie porządków:

Plus trochę skrzyneczek norp-16 i większość drobiazgu ma swoje miejsce:

Wziąłem się też za uprzątnięcie ostatniego gruzowiska by powstało grillowisko

A wzdłuż płotu powstał gdzie miał być żywopłot z grabu zrobiliśmy płot z grabiny

Taki "gabion" z grabu służy jednocześnie za ozdobny płot, osłonę przed wiatrem i suszarnię do drewna opałowego. Mieści 10mp drewna więc mniej więcej tyle co na jedną zimę palenia. Drewno po wysuszeniu będzie trafiało do drewutni gdzie będzie czekać na swoją kolej.

I to by było na tyle.

STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Kod pocztowy
    42-200

Domyślnie

Szacunek, chyba najlepszy dziennik jaki tu widziałem.

Wszystko ze smakiem, w odpowiednich proporcjacjach, zestawieniach kolorystycznych i mnogością drewna, które nadaje przytulności tak wnętrzom jak i otoczeniu wokół domu(choćby kombinacja wiaty i ogrodzenia w duecie, super pomysl).

Taka perełka na tle brzydkie, brudnej i byle jakiej Polski(może zostanę zjedzony, ale nie interesuje mnie to, tak jak wszystkich stawiających betonowe ploty, domy w kolorze sraczki i reklamy na tych płotach - Mirex wulkanizacja opon).
    Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że jadąc przez Polske autem lepiej mieć zamknięte oczy(opcja dla pasażerów).

https://lh3.googleusercontent.com/pw...-no?authuser=0

Pieknie

ps. I jak się udaje znaleźć tyle czasu, na dom, ogród, wszystkie prace majsterkowie itd...
    Ostatnio edytowane przez Pitrekkk ; 04-01-2022 o 16:54

Domyślnie

Żywopłot też fajny, mam i polecam

Ty się ciesz ze chociaż sam ogarniesz te kabelki...bo ja jak patrzę na te kable sieciowe to dostaje zawrotów głowy, pieprzona czarna magia ta elektryka, to jest etap którego w budowie domu na dzień dzisiejszy najbardziej nie ogarniam

STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

Domyślnie

Ale my mamy już czterdzieści mb żywopłotu ze świerka i trzydzieści mb żywopłotu z cisu

Domyślnie

Planuje dalej grabowy ale jak masz zdjęcia tego cisu z lata to pokaż, może zmienię zdanie

Strona 20 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia