dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 57
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 1127
  1. #201

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Co znaczy dla nowego budynku - pompa pw wraz z przyłączem? cała instalacja elektryczna, czy samo przyłącze z energetyki?
    O to samo pytałem mailowo oddział Śląski to do dzisiaj nie dostałem odpowiedzi a minęły już 3 tygodnie.
    W końcu udało się telefonicznie skontaktować z oddziałem i dostałem informację, że cała instalacja elektryczna niezbędna do pracy pompy PW.
    Pytając o szczegóły (czy WLZ też w to wchodzi, zabezpieczenia, rozdzielnica) nie dostałem odpowiedzi.

  2. #202

    Domyślnie

    Czyli jak cała to wejdzie w to :koszt przyłącza, wewnetrzna linia zasilajaca, procent rozdzielni- pewnie z 50%, oraz koszt instalacji elektrycznej w kotłowni no i uziom.

    Dobrze myślę, nie?

  3. #203

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Czyli jak cała to wejdzie w to :koszt przyłącza, wewnetrzna linia zasilajaca, procent rozdzielni- pewnie z 50%, oraz koszt instalacji elektrycznej w kotłowni no i uziom.

    Dobrze myślę, nie?
    Czy dobrze myślisz tego nie wiem ale ja myślę tak samo. Zbieram faktury na wszystko i zobaczę co na to powiedzą.

  4. #204
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Benedykta

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Łabiszyn
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    1

    Question Ocieplenia-"czyste powietrze"

    Witam serdecznie, mam nadzieje, ze tu wlasnie dowiem sie prawdy, a wiec: Jestem na etapie wykanczania domku, w zwiazku z programem "czyste powietrze" chcialabym wystapic o dofinansowanie ocieplenia scian, dachu , ogrzewania, itp. Wypelniajac wniosek natrafilam na niespodzianke, gdyz przy nowo budowanych domach nie dziala pkt 85, w ktorym wykazuje sie faze ocieplenia. Wynika z tego, ze chyba bede musiala oddac do uzytkowania moj domek czym predzej, aby cokolwiek otrzymac. Dodzwonienie sie do wfos w Toruniu graniczy z cudem, na e-mail nie mam odp. a czas nagli. Pomozcie, jezeli ktos sie na tym zna, lub sam "przerabial".
    pozdrawiam serdecznie i czekam

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Czym innym są wizyty kontrolne, i te każdy będzie miał co najmniej dwie – przed i po inwestycji. Potem przez okres trwałości projektu mogą mieć miejsce kontrole wyrywkowe. Ale nie ma to nic wspólnego z audytami.
    sorki za zamieszani, bo pisząc audyt miałem na myśli kontrolę. Audyt energetyczny to co innego.
    Chcę wymienić okna. Z tego co pisali mają spełniać najwyższą normę energooszczędności (czyli Uw < 0.9 - z tego co wyczytałem). Czy do tego potrzebuję audytu energetycznego? Wydaje mi się, że nie bo przecież jest narzucony od góry standard.

    Chodziło mi o kontrolę. Mówili, że nie będą wszystkich kontrolować (a o kontroli przed i po to już całkiem zapomnij) bo po prostu się z tym nie wyrobią.

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post

    Tyle, że nie każdy kocioł gazowy spełnia wymagania programu. Chociażby jednym z wymogów jest, by kocioł był kondensacyjny, a zakładam, że twój 20-letni nie jest, pewnie to atmosferyk.
    Mam kocioł gazowy stary tradycyjny (nie kondensat). Pytałem o możliwość wymiany. Odpowiedź raczej negatywna. Z tego co gość mówił chyba wszystkie (a na pewno zdecydowana większość) jest w klasie A, która spełnia wymogi. Klasa A to sprawność powyżej 90%. Kocioł kondensacyjny ma wyższą (powiedzmy 98 czy 102%) ale co z tego. Trzeba mieć kocioł klasy B i wówczas kwalifikujemy się do programu.

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_god Zobacz post
    sorki za zamieszani, bo pisząc audyt miałem na myśli kontrolę. Audyt energetyczny to co innego.
    Chcę wymienić okna. Z tego co pisali mają spełniać najwyższą normę energooszczędności (czyli Uw < 0.9 - z tego co wyczytałem). Czy do tego potrzebuję audytu energetycznego? Wydaje mi się, że nie bo przecież jest narzucony od góry standard.

    Chodziło mi o kontrolę. Mówili, że nie będą wszystkich kontrolować (a o kontroli przed i po to już całkiem zapomnij) bo po prostu się z tym nie wyrobią.
    No nie wiem, to u nas było mówione coś innego. Generalnie regulamin przewiduje możliwość przeprowadzania tych kontroli przez podwykonawcę Funduszu, więc z ich strony to nie kwestia mocy przerobowych, a kasy. To, co mówią na zebraniach, też nie zawsze do końca pokrywa się z rzeczywistością. U nas mówili np. o dwóch kosztorysach, a nie trzech, i o potrzebie uzyskania potwierdzonej notarialnie zgody współwłaścicieli budynku, co też jest bzdurą. Nie trzeba też przygotowywać żadnych dokumentów potwierdzających własność budynku (jak mówiono u nas na spotkaniu), wystarcza numer księgi wieczystej.

    Audyt nie jest konieczny. Jeśli go nie zrobisz, jest uproszczona analiza, którą robisz sam z pomocą skryptu wbudowanego w formularz (jeśli ktoś nie ma internetu – to robi ją sam bez żadnej pomocy), wtedy są narzucone kryteria, jak ma być docieplony dom z danego roku na podstawie tego, jak zazwyczaj były domy w danym roku ocieplane, i formularz wypluwa TAK lub NIE zależnie od tego, czy przy tym, co wpiszesz, warunki będą spełnione. Dla nie-internetowców gdzieś tam w dokumentach są tabele, na podstawie których można to powyliczać ręcznie.

    Więc na moją logikę, jeśli dom masz oryginalnie nadzwyczaj dobrze, jak na rok jego budowy, docieplony, albo robiłeś już kiedyś docieplenie, a teraz chcesz go docieplić jeszcze bardziej, audyt być może pozwoli zaoszczędzić na grubości materiałów na ocieplenie. Z drugiej strony – za audyt też trzeba zapłacić, więc niekoniecznie ta oszczędność się zwróci.

    To dotyczy dociepleń budynków. Przy wymianie okien zrobienie lub niezrobienie audytu raczej żadnej różnicy nie zrobi, bo wymogi są i tak konkretnie określone.

    A okna mają spełniać WT2021, gdzie faktycznie jest wymóg Uw <= 0,9. Dodatkowo mają być osadzone w warstwie ocieplenia (w miarę możliwości technicznych, co rozumiem jako sytuację, że to ocieplenie w ogóle istnieje bądź będzie robione), czyli tzw. ciepły montaż, i z wykorzystaniem taśm paroszczelnej/paroprzepuszczalnej.

    Cytat Napisał seba_god Zobacz post
    Mam kocioł gazowy stary tradycyjny (nie kondensat). Pytałem o możliwość wymiany. Odpowiedź raczej negatywna. Z tego co gość mówił chyba wszystkie (a na pewno zdecydowana większość) jest w klasie A, która spełnia wymogi. Klasa A to sprawność powyżej 90%. Kocioł kondensacyjny ma wyższą (powiedzmy 98 czy 102%) ale co z tego. Trzeba mieć kocioł klasy B i wówczas kwalifikujemy się do programu.
    Ale nie musi być w klasie B żeby nie spełniał wymagań technicznych, a więc kwalifikował się do programu... Wystarczy, że nie jest kondensacyjny.

  8. #208

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post

    Ale nie musi być w klasie B żeby nie spełniał wymagań technicznych, a więc kwalifikował się do programu... Wystarczy, że nie jest kondensacyjny.
    No właśnie, z tego co mówił gostek na spotkaniu to nieprawda. Twierdził, że każdy (prawie każdy gazowy) ma na tyle duża sprawność, że się nie kwalifikuje. Podawał swój przykład, że wymienił piec gazowy tradycyjny na kondensat i różnica w rachunkach za gaz nie zmieniła się znacząco co potwierdza, że taka wymiana niewiele daje i dlatego się nie kwalifikuje.
    Jeśli masz jakieś dane, że jest inaczej proszę podaj, bo mam zamiar wymienić kocioł na kondensat. Ostatnio dodzwonić się do nich nie mogłem aby podpytać jeszcze.

  9. #209

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    No nie wiem, to u nas było mówione coś innego. Generalnie regulamin przewiduje możliwość przeprowadzania tych kontroli przez podwykonawcę Funduszu, więc z ich strony to nie kwestia mocy przerobowych, a kasy.
    No właśnie. Nie mają kasy na tyle, aby wszystkich sprawdzić. Dlatego takie sprawdzenie będą raczej sporadyczne, szczególnie jak będą jakieś podejrzenia.
    Wyobrażasz sobie, że zatrudnią sztab ludzi jeżdżących po całej Polsce i sprawdzających wszystkich? Ja nie bardzo.

  10. #210

    Domyślnie

    Nie po całej Polsce, tylko po danym województwie, jeśli już

    I tak to niby miało wyglądać. Może i faktycznie z kontroli u każdego zrezygnują, nie zaprzeczam, mówię tylko, że sam o tym nie słyszałem, ani w dokumentach nie ma o tym mowy.

    Co do kotłów gazowych, moim zdaniem przede wszystkim trzeba by się zapytać, czy kocioł gazowy w ogóle można wymienić w ramach programu. Bo ja w niektórych miejscach czytam, że wymogiem jest wymiana kotła węglowego.

    Ale jeśli jednak nie jest, to jak dla mnie, warunki techniczne programu w ogóle nie biorą pod uwagę kotłów niekondensacyjnych. Jedyne kotły gazowe, jakie je spełniają, są kondensacyjne. Chyba... bo po wczytaniu się w to (https://portal.wfosigw.lodz.pl/dokum...e%20140918.pdf) sam już nie wiem, jak je interpretować... Jest tam taka sekcja:

    Instalacja kotła gazowego kondensacyjnego oraz olejowego

    Kotły na paliwa gazowe lub olej opałowy muszą spełniać, w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń,
    wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A, określone w Rozporządzeniu
    delegowanym Komisji (UE) NR 811/2013 z dnia 18 lutego 2013 r., oraz w Rozporządzeniu Parlamentu
    Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiającym ramy etykietowania
    energetycznego i uchylającym dyrektywę 2010/30/UE.
    Biorąc pod uwagę ten nagłówek, w przypadku kotłów gazowych mowa jest tylko o kotłach kondensacyjnych... Natomiast olejowy wychodziłoby, że nie musi być kondensacyjny.

  11. #211

    Domyślnie

    A ja sie zapytam z innej beczki, skąd i w jaki sposób braliście te trzy oferty/kosztorysy.
    Występowaliście do jakiś firm z prośbą o wycenę? czy w inny sposób? czy braliście ceny np. z internetu?
    Nie bardzo wiem jak to zrobić, bo część rzeczy kupuje sam, sam montuje, a instalator sprzedaje mi tylko piec i podłączenie.

    Dotyczy kotłowni w nowo budowanym domu czyli pieca wraz z wyposażeniem.


  12. #212
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Nowy dom, dofinansowanie pompy ciepła powietrznej.
    Jakie są wymogi co do pozycji na fakturze?

    Czy mają być dwie pozycje:
    1. Sprzęt (pompa).
    2. Montaż.

    Czy też może być jedna pozycja:
    1. Montaż pompy.

    W pierwszym scenariuszu byłby vat 23% oraz 8% a w drugim wszystko na 8%.
    Jakie są wymogi programu?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #213

    Domyślnie

    1. montaż pompy xyz wraz z osprzętem.


  14. #214
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post

    Ale nie musi być w klasie B żeby nie spełniał wymagań technicznych, a więc kwalifikował się do programu... Wystarczy, że nie jest kondensacyjny.
    Nie, niekondensacyjne nie kwalifikują sie do programu. To znaczy nie ich demontażu zaliczyć w koszty kwalifikowane.
    Podobnie jest z pompa ciepła do cwu. Zwróciliście na to uwage? Można dofinansować w ramach pożyczki kolektory, ale pomp ciepła do cwu już nie.
    Pierwsze pół roku to etap po prostu do analiz i wyciagania wniosków, czy i jak zmienić program.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #215

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nowy dom, dofinansowanie pompy ciepła powietrznej.
    Jakie są wymogi co do pozycji na fakturze?

    Czy mają być dwie pozycje:
    1. Sprzęt (pompa).
    2. Montaż.

    Czy też może być jedna pozycja:
    1. Montaż pompy.

    W pierwszym scenariuszu byłby vat 23% oraz 8% a w drugim wszystko na 8%.
    Jakie są wymogi programu?
    Nie zapomnij o przyłączu. To też dofinansują

  16. #216
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Nie zapomnij o przyłączu. To też dofinansują
    Czyli przyłącze (kabel od ZK do RG?) też się kwalifikuje "w komplecie" z pompą, fajnie.
    Czy dobrze kojarzę, że wszystkie faktury powinny być wystawione po dacie złożeniu wniosku?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #217

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Można dofinansować w ramach pożyczki kolektory, ...
    Z tego co pamiętam na kolektory słoneczne nie ma dofinansowania. Można tylko starać się o kredyt na preferencyjnych warunkach jak w pozostałych przypadkach.

  18. #218

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post

    Biorąc pod uwagę ten nagłówek, w przypadku kotłów gazowych mowa jest tylko o kotłach kondensacyjnych... Natomiast olejowy wychodziłoby, że nie musi być kondensacyjny.
    Teraz sprzedawane są chyba już tylko kotły gazowe kondensacyjne. Te mają klasę A z palcem w nosie a niewiele im brakuje do A+.
    Natomiast tak jak pisałem gość tłumaczył, że jak ktoś ma gazowy klasyczny to i tak jest to z reguły kocioł klasy A, więc w programie nie dofinansowują zmiany z kotła gazowego klasycznego do kondensacyjnego bo przyrost sprawności jest mały (powiedzmy kilka procent). Nie wiem ile lat temu były gazowe kotły ze sprawnością poniżej 90% czyli klasy B - te by się kwalifikowały.

  19. #219
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    Ok. A takie pytanie. Czy jesli ktoś weźmie dofinansowanie na gaz czy PC to po tych 3 latach będzie mógł np. kocioł z podajnikiem czy też będzie gdzieś zapis, ze ma gazowy i zakaz palenia w kotle?

  20. #220

    Domyślnie

    Atmosferyki też są w sprzedaży, wycofane zostały kotły niekondensacyjne z zamkniętą komorą spalania.

    Dlaczego uważasz, że kocioł gazowy klasy B by się kwalifikował, a niekondensacyjny klasy A już tak? W sumie według mnie ciężko i jedno i drugie wywnioskować z tych regulaminów.

    @zygi72: po upływie tych trzech lat będziesz mógł robić z instalacją, co tylko zechcesz. Tylko na te trzy lata (tzw. trwałość projektu) są ograniczenia. Oczywiście o ile po tych trzech latach używanie kotłów na paliwa stałe nie zostanie całkowicie zakazane w twoim rejonie (np. Kraków).
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 26-10-2018 o 23:39

Strona 11 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony