dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 57
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 1127
  1. #241

    Domyślnie

    Mam odpowiedź w sprawie kominów – liczy się je razem z kotłem.

    Czy można założyć dwa źródła ciepła np. dwa kotły – o to też pytałem. Odpowiedź jest dosyć mętna, ale chodzi niby o to, że musi to mieć ekonomiczne i ekologiczne uzasadnienie. Dodatkowe źródło musi pracować na potrzeby c.w.u. i c.o. Przypuszczam, że z opcjami typu pellet + gaz będzie trudno, ale np. pompa ciepła + kocioł węglowy do dogrzewania przy największych mrozach (gdy praca pompy ciepła jest nieefektywna) – wydaje mi się, że coś takiego może przejść.

    Odnośnie zasad od 2019 roku dla "trzydziestoprocentowców" – nie wiadomo niemalże nic. "Planowane jest 23% w uldze podatkowej i 7% dotacji. Dodatkowo będzie można ubiegać się o pożyczkę." Na pytanie, czy przy wniosku złożonym np. teraz liczyć się będą koszty z wniosku, czy będą one obcinane by je dostosować do nowych zasad, odpowiedzi nie uzyskałem.

    W przypadku braku sieci ciepłowniczej należy złożyć po prostu oświadczenie, że tej sieci nie ma.

    Co w sytuacji, gdy względem momentu składania wniosku (i uzyskiwania kosztorysu) usługi podrożeją – to zależy, każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, ale trzeba liczyć się z możliwością, że dofinansowanie zostanie wypłacone do wysokości według oryginalnego kosztorysu. W przypadku gdyby jakimś cudem usługi i materiały potaniały, za dużo na pewno wypłacone nie zostanie, bo wypłata następuje na podstawie faktur.

    Na początku roku, gdy nie ma się jeszcze PIT-u-11 od pracodawcy, a więc nie jest się w stanie złożyć zeznania podatkowego i nim udokumentować potem swoich dochodów – nie można złożyć wniosku. Trzeba się najpierw rozliczyć z fiskusem, dopiero można składać wniosek do programu. Zamiast PIT-u można się też posłużyć zaświadczeniem z urzędu skarbowego, ale tu problem jest ten sam.

  2. #242
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    jaką kwotę wpisywaliście na przyłącze do pompy ciepła? skąd inwestor teraz może wiedzieć ile to będzie kosztować?
    1000zl ??
    wątpię, żeby przy instalacji pc instalator wystawi drugą fv na kabel czy zabezpieczenie...
    na tą pozycje też trzeba oferty od 3 firm?

  3. #243

    Domyślnie

    Na każdą musisz mieć trzy oferty.

    Nie musisz mieć osobnej faktury czy to na kabel, czy na zabezpieczenie, generalnie osobna faktura na materiały nie ma sensu, bo wtedy płacisz od nich większy VAT, niż jakby były wliczone do ceny usługi. Natomiast musisz mieć wyszczególnione osobno przyłącze, a osobno samą pompę. Co za problem, żeby ci to wpisali na fakturze tak, jak będziesz chciał?

    Jak masz ofertę, to przecież wiesz, ile będzie kosztować. Idziesz do firmy instalującej pompy ciepła i wołasz, żeby ci na piśmie sporządzili ofertę, zrobili wycenę. Nawet, jeśli dotąd takich rzeczy nie robili, to pewnie sporo takich sytuacji i ofert do napisania teraz będą mieli, jak Czyste Powietrze będzie się robić coraz bardziej popularne.

  4. #244

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Trochę inaczej to wygląda. Otóż dofinansowaniu nie podlega likwidacja kotła na gaz, niezależnie, czy kondensacyjny, czy niekondensacyjny.
    Montaż kotła kondensacyjnego jest objęty dofinansowaniem.
    Z dwóch infolini (ogólnopolska i z oddziału Wrocław): wymiana pieca gazowego na piec gazowy kondensacyjny nie podlega dofinansowaniu. Jeden konsultant coś mówił, że można za to starać się o kredytowanie przez BOŚ na niego w tym przypadku.
    Ważne to to, że termomodernizacja jest możliwa dopiero gdy mamy piec kondensacyjny a nie klasyczny co jak dla mnie jest absurdem. Nie chcą dofinansowywać go ale trzeba go mieć.

  5. #245
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtf23

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Jeleśnia
    Kod pocztowy
    34-340
    Posty
    184

    Domyślnie

    Panowie. A mógł by ktoś przedstawić punkt w reg. że okna mają być osadzone w ociepleniu???? I pytanko takie jak oni sprawdzą UW okna???? Bo mam problem taki że mam dwa okrągłe okna i najlepsze okna jakie znalazłem o trochę większym wymiarze jaki mam mieć to uw 0,94 a norma na 2021 do 0,9.

  6. #246

    Domyślnie

    Po prostu te okrągłe okna weź bez dofinansowania.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  7. #247

    Domyślnie

    Osadzenie w dociepleniu ma być w miarę możliwości technicznych.

    Tutaj: https://portal.wfosigw.lodz.pl/dokum...e%20140918.pdf

    Stolarka okienna i drzwiowa powinna być montowana z wykorzystaniem poniższych zasad
    „ciepłego montażu”, o ile istnieją możliwości techniczne, m.in. poprzez:
    osadzenie okien i drzwi w warstwie ocieplenia,
    uszczelnienie z wykorzystaniem taśmy, folii paroszczelnej od strony wnętrza domu
    i paroprzepuszczalnej po stronie zewnętrznej.
    Wiadomo, że nikt ci nie będzie kazał osadzać okna w warstwie ocieplenia jeśli nie masz ocieplenia.

    Jednak co do izolacyjności, tego raczej się nie ominie:

    Zakres prac termoizolacyjnych powinien być zgodny z wymogami określonymi w rozporządzeniu
    Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim
    powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. 2015 r., poz. 1422, z późn. zm.).
    Wartości współczynnika przenikania ciepła Uc dla modernizowanych przegród zewnętrznych,
    okien i drzwi zewnętrznych nie mogą być większe niż wartości Uc(max)
    od dnia 31 grudnia 2020 r. określone w ww. rozporządzeniu. Wykorzystywane wyroby
    budowlane muszą posiadać deklarację zgodności wyrobu z dokumentem odniesienia
    lub aprobatą techniczną.
    Zastanawia mnie, czy można uwzględnić okna do nieogrzewanej piwnicy. Przy czym – zobaczy się, może po wymianie kotła na gazowy jedno z pomieszczeń będzie ogrzewane, bo o ile dotychczas kocioł węglowy generował sporo ciepła i siłą rzeczy ogrzewał całą piwnicę, to z gazowym raczej tak nie będzie. A trzeba gdzieś suszyć pranie.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 01-11-2018 o 03:29

  8. #248
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtf23

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Jeleśnia
    Kod pocztowy
    34-340
    Posty
    184

    Domyślnie

    Tylko, ze ja nie biore dofinansowania na okna. bo sie buduje. Tylko chcialem wziasc na pompe ciepla. Przepraszam za brak polskich znakow ale cos sie pokichalo.

  9. #249
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    czy ktoś się orientował czy są szanse na PC jeśli gaz w drodze?

  10. #250

    Domyślnie

    Jak jest gaz, nie można zakładać tylko węgla. Co innego, jakbyś miał dostęp do sieci ciepłowniczej.

  11. #251
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak to w końcu jest z PV w nowym domu? Niby wszędzie czytam, że nie dofinansują, tylko pożyczka. A w formularzu jest info:




    Czyli jak nie mam jeszcze systemu ogrzewanima - to PV też mi dofinansują w nowym domu, a jak mam już system grzewczy, to na PV tylko pożyczka?

    Edyta:
    W podsumowaniu wrzuca PV do części pożyczkowej - więc na PV tylko pożyczka.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CzystePowietrze.jpg
Wyświetleń:	2034
Rozmiar:	36,7 KB
ID:	421150  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-11-2018 o 13:02

  12. #252
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Być może już to widzieliście. Poniżej stronka z linkami do wniosków (portali beneficjenta WFOSiGW) we wszystkich regionach:

    http://powietrze.mos.gov.pl/dofinansowanie

  13. #253
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafhi

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    257

    Domyślnie

    Witam ma parę pytań może ktoś pomoże

    1) czy do wniosku oprócz zal. Odo1 i odo2 należy załączyć otrzymane min 3 oferty na źródło ciepła w moim przypadku staram się o pompe ciepla
    2) czy oferty na źródło energii muszą być takie same co do modelu i marki? Dostawcy i monterzy przedstawiają mi ofertę co prawda na taka sama wielkość pompy jednak różnych producentów A to duże rozbieżności cenowe.
    3) jak rozumieć termin rozpoczęcia inwestycji jeżeli ja zamawiam pompe z montażem i faktura jest jedną i końcową. Co wtedy wpisac ? Przecież usługa nie może być zakończona przed złożeniem wniosku ...
    4) czy obligatoryjne jest wpisanie, wliczenie koszty przyłącza? Robił mi to znajomy elektryk bez działalności i wolałbym tego unikac
    5) w części b2.2 dla nowobudowanych domów nalezy zaznaczyc ze zrodlo nie spelnia wymogow ?

  14. #254
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    1. oferty trzeba mieć na pierwszej wizycie w domu.
    2. w ofertach musi być dokładnie te same urządzenie od 3 dostawców. mogą być nawet oferty e-mailowe czy tez z ogłoszeń. chodzi oto, żeby wnioskodawca zrobił rozeznanie rynku.
    konsultant z infolinii mówił, że można wpisać max kwoty za źródło ciepła i przyłącze, a później jak fv będą na niższe kwoty to wiadomo, że od nich będzie liczona dotacja.

  15. #255
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kitan1

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    15

    Domyślnie

    Czy ktoś na forum podpisał już umowę i otrzymał wypłatę dofinansowania. Jestem ciekawy jak długo trwa w rzeczywistości procedura podpisania umowy i wypłaty pieniędzy. Jak długo trzeba czekać na wizytację urzędnika z WFOŚiGW.

  16. #256

    Domyślnie

    Trzy miesiące mają na rozpatrzenie wniosku. My wysłaliśmy ponad 2 tygodnie temu i na razie cisza. A dopiero potem jest podpisanie umowy.

  17. #257
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    stanl12

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Złotów
    Kod pocztowy
    77-400
    Posty
    7

    Domyślnie

    W zapisach (a konkretnie instrukcji wypełniania wniosku) jest mowa o tym że należy w nowobudowanych domach źródło ciepła zakupić i zamontowac do konca 2019 r. Powiedzcie czy rozpoczynając budowę na wczesną wiosnę dom na płycie fundamentowej o metrażu 175 mkw na planie prostokąta ( dom piętrowy) , jestem w stanie tak pójść z budową aby spokojnie wejść na odpowiedni poziom prac i dokonać montażu pompy ciepła PW zachowując oczywiście przestoje technologiczne?

  18. #258
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafhi

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    257

    Domyślnie

    Jeżeli dobrze strasz ekipy nie ma problemu - ludzie jak mają kasę stawiają dom w 3 miesiące. W pietrowce trochę gorzej bo 2 stropy pewnie? Na każdy licz 28 dni przestoju. Na płycie fundamentowej możesz ruszać po 2 tyg. Z murowaniem. Pompe bym instalowal zaraz po tynkach i posadzce. Zamowic pompe mozesz i z monterem uzgodnic kiedy ma przyksc zamontowac.

    Tak wracając do tematu mam dylemat jak Woś na to spojrzy - przy drodze głównej u mnie ponoć jest gazociąg położony. W czerwcu przyszłego roku będą podłączyć ludzi. Mimo wszystko ja jestem za pompa ciepla i pytanie czy mi zaakceptują takie postępowanie? Dodam ze ogrzewanie musi ruszyć w tym roku a nie mogę czekać na czerwiec...czy ktoś ma podobny przypadek ?

  19. #259
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    czy ktoś ma informację na temat opodatkowania? w Małopolsce jakoby od 2019 ma być bez, a jak w reszcie kraju? https://forum.muratordom.pl/redirect...e-powietrze%2F

  20. #260

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanl12 Zobacz post
    W zapisach (a konkretnie instrukcji wypełniania wniosku) jest mowa o tym że należy w nowobudowanych domach źródło ciepła zakupić i zamontowac do konca 2019 r. Powiedzcie czy rozpoczynając budowę na wczesną wiosnę dom na płycie fundamentowej o metrażu 175 mkw na planie prostokąta ( dom piętrowy) , jestem w stanie tak pójść z budową aby spokojnie wejść na odpowiedni poziom prac i dokonać montażu pompy ciepła PW zachowując oczywiście przestoje technologiczne?
    Ja też zaczynam na wiosnę, ale nie będę się tak spinał.
    Wydaje mi się, że z czasem nastąpi przedłużenie dla nowo budujących na następny rok.

Strona 13 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony