dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 57
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1127
  1. #61

    Domyślnie

    W sumie musiałbym sie tez zainteresować o co chodzi z tymi przegrodami i tym całym WT2012... bo nawet nie wiem czy to spełniam )

  2. #62
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    APCM

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Złotów
    Kod pocztowy
    77-400
    Posty
    62

    Domyślnie

    @s---r no właśnie jest to kluczowa sprawa, bo trzeba je spełniać, aby dostać dofinansowanie. Pytanie, jak to będzie weryfikowane. Wydaje mi się, że trzeba będzie ponieść koszt audytu energetycznego budynku.


    "b. instalacja urządzeń i instalacji spełniających wymagania techniczne określone w załączniku nr 1 do Programu priorytetowego: kotły na paliwa stałe, węzły cieplne, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły olejowe, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła powietrze, pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody, wraz z przyłączami"
    Ostatnio edytowane przez APCM ; 21-09-2018 o 10:50

  3. #63

    Domyślnie

    Coś o tym audycie było.... ale zdaje się, że nie przy nowo budowanych.... i na audyt wtedy też jest dofinansowanie

    edit: i jeszcze jedno bo nigdzie o tym nie widziałem a na spotkaniu było: dotacja na kocioł np na ekogroszek tylko wtedy jeśli nie ma możliwości podłączenia się do gazu...
    Ostatnio edytowane przez s---r ; 21-09-2018 o 11:09

  4. #64
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał s---r Zobacz post
    Coś o tym audycie było.... ale zdaje się, że nie przy nowo budowanych.... i na audyt wtedy też jest dofinansowanie

    edit: i jeszcze jedno bo nigdzie o tym nie widziałem a na spotkaniu było: dotacja na kocioł np na ekogroszek tylko wtedy jeśli nie ma możliwości podłączenia się do gazu...
    Masz na stronie 5 Regulaminu pod punktem: C) Inne uwarunkowania do kwalifikowania kosztów

  5. #65
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cześć
    Ktoś jest w stanie wyliczyć ile dojdzie dodatkowych kosztów np przy zakupie pompy ciepła do ogrzewania budynku?
    Załóżmy, że dana pompa kosztuje z montażem 20 tyś zł.
    Jeśli załapałbym się na dofinansowanie załóżmy 70% to nie wierze, że kosztowałoby to wówczas 6tyś zł.
    Znając życie kupując za dofinansowanie dana pompa kosztowałaby znacznie więcej do tego jeszcze koszty: audyt energetyczny, być może jakiś projektant, architekt, kierownik budowy i szereg innych kosztów. Ostatecznie pewnie wyjdzie 70% ale nie z 20tyś a z 30tyś czyli 9tyś + stos papierów na pamiątkę.
    Co o tym myślicie?

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dla nowych domów musi być spełniony WT2021 dla izolacyjności przegród, a dotacje można dostać tylko na źródło ciepła z przylaczem.
    W przyszłym roku zaczynam budowę i będę potrzebował przyłącza gazu i gazowego kotła kondensacyjnego.
    Gdzie i do kiedy można składać wnioski?
    Na jaką dotację można liczyć? 30%?
    Dodatkowo być może konieczne będzie u mnie podciągnięcie sieci gazowej ponad 100m, a potem kilkadziesiąt metrów przyłącza.

  7. #67
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    W przyszłym roku zaczynam budowę i będę potrzebował przyłącza gazu i gazowego kotła kondensacyjnego.
    Gdzie i do kiedy można składać wnioski?
    Na jaką dotację można liczyć? 30%?
    Dodatkowo być może konieczne będzie u mnie podciągnięcie sieci gazowej ponad 100m, a potem kilkadziesiąt metrów przyłącza.
    Jeżeli chodzi o budynek nowobudowany, to zakupu (np. kotła) musisz dokonać do końca 2019 r. Wniosek składasz w WFOSiGW, właściwego dla Twojego regionu.
    Wysokość dotacji liczona jest w zależności od dochodu na 1 członka rodziny.
    Ostatnio edytowane przez anoch ; 24-09-2018 o 07:05

  8. #68
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Czyli jeżeli zamontowałem pompę i mam już na nią fakturę w 2018 roku, a dom jeszcze nie odebrany to raczej żadnej dotacji nie ugram?

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał APCM Zobacz post
    systemy ogrzewania elektrycznego,
    Co oznaczają systemy ogrzewania elektrycznego? Czy jeśli w nowym domku założę w każdym pomieszczeniu po grzejniku elektrycznym to będzie ok czy nie? Czy podstawowy wymóg programy zostanie spełniony?

    Koszt takiego grzejnika o mocy od 1000W do 2500W to około 200-250zł. Licząc średnio 9kW mocy na domek to np 8 grzejników 1000W 9*200=1800zł. Do tego prosta i szybka instalacja. Dużo taniej niż np piec czy pompa.

    W pracy mam takie grzejniki zainstalowane i w porównaniu do np grzania klimatyzatorem komfort jest dużo większy.
    Ostatnio edytowane przez Mendium ; 24-09-2018 o 08:41

  10. #70
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    APCM

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Złotów
    Kod pocztowy
    77-400
    Posty
    62

    Domyślnie

    Nowo budowane budynki, aby dostać finansowanie, muszą spełniać normy energetyczne WT2021.

  11. #71

    Domyślnie

    Dobra, to ja mam pytanie odnośnie wysokości dotacji - być może ktoś już był na spotkaniu i jest w stanie coś powiedzieć na ten temat.

    Jak wiemy, wysokość dofinansowania zależy od dochodu na osobę. Zakładam, że w przypadku osób budujących nowe domy, większość będzie się łapać w ostatnie widełki dochodów, czyli dotacja max. 30%. W warunkach technicznych mamy zapis:

    Intensywność dofinansowania dotacyjnego jest określona na podstawie średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. Kwota ta jest określona we wniosku o dofinansowanie.

    Warunki mówią też o dotacji do 30%. I teraz pytanie - na jakiej podstawie będzie przyznawana dokładna dotacja? Tzn. czy urzędnik będzie sam o tym decydował, wg. własnego uznania? Czy może mają jakiś algorytm obliczania?

    Chodzi mi o sytuację, gdy np. na stół trafiają wnioski od 3 różnych osób - nazwijmy je X, Y i Z. X deklaruje miesięczny dochód 3000, Y 8000, Z 15000 zł. Czy to oznacza, że X dostanie najwyższą dotację, Y trochę mniejszą, a Z najmniejszą? Czy każdy dostaje 30%?

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    APCM

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Złotów
    Kod pocztowy
    77-400
    Posty
    62

    Domyślnie

    Każdy 30%

  13. #73
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Czyli jeżeli zamontowałem pompę i mam już na nią fakturę w 2018 roku, a dom jeszcze nie odebrany to raczej żadnej dotacji nie ugram?
    Ugrasz pod warunkiem zachowania terminów, przewidzianych w regulaminie naboru wniosków PP Czyste Powietrze.

  14. #74
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    Cześć
    Znając życie kupując za dofinansowanie dana pompa kosztowałaby znacznie więcej do tego jeszcze koszty: audyt energetyczny, być może jakiś projektant, architekt, kierownik budowy i szereg innych kosztów. Ostatecznie pewnie wyjdzie 70% ale nie z 20tyś a z 30tyś czyli 9tyś + stos papierów na pamiątkę.
    Co o tym myślicie?
    Mogę podpowiedzieć tyle: jeżeli nie chce Ci się wypełniać wniosku - odpuść - może być sporo wypełniania/uzupełniania i wyjaśniania w WFOSiGW. Wysokość dotacji uzależniona jest od dochodów na członka rodziny oraz od kosztów kwalifikowanych (od 7 tys zł do 53 tys zł). Procedura dotacji zależy od tego czy budujesz dom, czy już go masz.

  15. #75
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Mieszkam w nowym domu od 2 lat. Domek nieco ponad 100m użytkowych (136m po podłodze, wszędzie podłogówka) + piwnica, gdzie jest kocioł na drewno i zapas drewna na cały rok. Do cwu mam bojler 300, który w lato grzeje grzałka w nocnej taryfie. Kocioł to 2 letni sas uwt. Jak kupie pompę ciepła to posiadany kocioł muszę zezłomować czy może stać dalej na swoim miejscu i awaryjnie- np w duże mrozy mógłbym przestawić zawór i go używać? Mieszkam w okolicach Suwałk, więc grzać samą powietrzną pompą ciepła może być średnio opłacalne?
    Do dość nowych domów nie można kupić nic do cwu, ale jakby podłączyć opisaną wyżej pompę do posiadanego już bojlera to można grzać wodę normalnie?
    Jeśli chodzi o gruntowe pompy to te 45tyś jest tylko do urządzenia czy i również do robót ziemnych?

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Właśnie wydrukowałem wniosek plus potrzebne zgody, w czwartek składam papiery w oddziale warszawskim. Staram się o pożyczkę na fotowoltaikę w wysokości 30 tyś. zł ( maksymalny kwota ). O instalacji myślę od dłuższego czasu i jej montaż planuję na początek przyszłego roku bo chcę się załapać na " sezon ".
    Otrzymałem wcześniej dotację na PC, więc jestem dobrej myśli, będę informował co się dzieje z wnioskiem.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  17. #77

    Domyślnie

    Rozumiem, że ze składaniem wniosków nie ma żadnego pośpiechu?

  18. #78
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Rozumiem, że ze składaniem wniosków nie ma żadnego pośpiechu?
    Dla domów istniejących nie ma co się spieszyć. Pula dotacji to 103 mld na 10 lat. Dla nowowbudowanych trzeba dokonać zakupów do końca 2019 r. Ciekawe jest, że WFOSiGW Warszawa ma już ponad 1000 złożonych wniosków. Wczoraj udało mi się dodzwonić ws. statusu swojego wniosku i przy okazji podpytać o liczbę złożonych. Na rozpatrzenie dają sobie 3 miesiące.

  19. #79
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Właśnie wydrukowałem wniosek plus potrzebne zgody...
    Przez ePUAP będzie szybciej.

  20. #80

    Domyślnie

    mam parę pytań bo nie do końca rozumiem
    a) rozumiem, że można się starać o dofinansowanie na kilka rzeczy, byle by koszt wszystkiego nie przekroczył 53 tys ?
    b) jeśli chciałbym złożyć PC PW to wraz z kosztem samej pompy mogę uwzględnić również podłączenie oraz koszt wymiany całej instalacji hydraulicznej?
    c) jeśli chodzi o FV oraz kolektory, mowa o 100% pożyczce , czy dobrze rozumiem,że tu dotacji ne ma, po prostu dostajemy pożyczkę na zakup i załozenie którą spłacamy w całości ?
    d) czy jeśli mając obecnie piec na "wszystko' to decydując się na dofinansowanie muszę usuwać stary piec czy mogę go zostawić ewentualnie gdyby pompa nie dawała rady ?
    Ostatnio edytowane przez Fanatyk19 ; 26-09-2018 o 11:33 Powód: dopisanie

Strona 4 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony