dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maazik
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie Dom 100% prądowy i Fotovoltaika

    Hej,
    Mam problem z doborem fotovoltaiki dla siebie.

    Od początku.
    Dom 89m2 szkieletowy. 100% prąd. Ogrzewanie Kanałówką Gree 3,8kW, rekuperator, indukcja, pralko-suszarka, hydrofor, cwu - pompa ciepla ariston nuos, generalnie za cały rok - 7100kwh w taryfie G11 wyszło 4400zł - 366zł/miesięcznie.

    Obecnie, doszedł samochód elektryczny i zmieniona taryfa na G12. Szacunkowo potrzebne 7100kwh dom + 1500 - 1600 kwh samochód.

    Chce wybudować Wiatę na dwa samochody, idealnie skierowaną w stronę południową, 35stopni spad dachu. Na tym chcę zamontować PV.

    I tutaj widze, że jest kilka szkół dot. doboru PV.

    1. Jedni piszą, żeby dobrać PV do zużycia przez ogrzewanie domu + cwu i nic więcej.
    2. Inni piszą aby zakładać 1kwh zużyta - 1,25kwh wyprodukowana
    3. Kolejni znów piszą, aby 1kwh zużyta - 1,5kwh wyprodukowane
    4. pewno jest i jeszcze inna szkoła

    Jak to jest naprawdę? Jak powinno być ? Jak wychodzi najekonomiczniej ?
    W g11 zużycie rzędu 9000kwh wychodzi 5580zł - 465zł miesięcznie
    W g12 j/w - 4320zł - 360zł miesięcznie

    Zakładając że zrobię instalację o mocy 7.1kwp, która w teorii da mi 7000kwh rocznie, pokryję znacząco zapotrzebowanie domu, braknie na samochód. Zakładając ze zabraknie mi 2000kwh rocznie, to przy średniej za kwh 0.48gr wychodzi mi 80zł miesięcznie.
    Gdzie jest granica opłacalności ?
    10kwp instalacja pochłonie mi 12x5.1m wiatę - nie chcę takiej.
    Myślałem raczej o dachu 36 - 40m2 na PV.

    Za wszelakie podpowiedzi czy sugestie bardzo dziękuję.
    Szkieleciak, 86m2 użytkowej. Ocieplenie wełna Rockwool: ściany 20cm, podłoga 10cm, strop 20cm, dach 25cm.
    Ogrzewanie Pompa kanałowa GREE 3,8kW, Rekuperator Vents Mini 100, CWU : Ariston Nuos 240, W łazienkach termowentylatory z czujkami ruchu : Touch, woda z Hydroforu, stacja uzdatniania wody, przydomowa oczyszczalnia ścieków. Bez kominów, bez gazu, tylko prąd + Agregat Barracuda 1F - 3,8kW.

  2. #2

    Domyślnie

    Prosty rachunek 7MWh + 1,5MWh = 8,5MWh
    zakładając zużycie bezpośrednie na poziomie 25% ( z racji ogrzewania kanałówką )
    8,5MWh - 25% = 6,3MWh

    Teraz opust do 10kWp masz 0,8 powyżej 10kWp masz 0,7 zakładam że masz 10kW i łapiesz się w 0,8
    6,3 * 0,8 = 5,1MWh do odebrania
    Mnie wychodzi że 10kWp na dachu trzeba postawić aby to miało ręce i nogi.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maazik
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    10kWp na dachu w moim przypadku nie zda egzaminu. Mam dach Wschód / zachód. Jego wydajność będzie tragiczna - tak mi się wydaje. a poza tym, nie chce na dachu domu bo i tak muszę postawić wiatę na auta, więc chcę to wykorzystać.
    Szkieleciak, 86m2 użytkowej. Ocieplenie wełna Rockwool: ściany 20cm, podłoga 10cm, strop 20cm, dach 25cm.
    Ogrzewanie Pompa kanałowa GREE 3,8kW, Rekuperator Vents Mini 100, CWU : Ariston Nuos 240, W łazienkach termowentylatory z czujkami ruchu : Touch, woda z Hydroforu, stacja uzdatniania wody, przydomowa oczyszczalnia ścieków. Bez kominów, bez gazu, tylko prąd + Agregat Barracuda 1F - 3,8kW.

  4. #4

    Domyślnie

    W takim razie rób tyle ile się zmieści na wiacie, rachunki spadną ale nie zejdą do 0.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5

    Domyślnie

    IMO przy G12W zainstalować tyle żeby pokryło zużycie w drogiej strefie. + 25%. Tym bardziej, że Mielec to chyba Tauron i tam II strefa tania.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    IMO przy G12W zainstalować tyle żeby pokryło zużycie w drogiej strefie. + 25%. Tym bardziej, że Mielec to chyba Tauron i tam II strefa tania.
    Mielec to PGE O/Rzeszów, a tam II strefa wcale taka tania nie jest

  7. #7

    Domyślnie

    Tu podają, że Tauron? Ale faktycznie w PGE już znacznie gorzej z reguły. Mimo to na FV dla II strefy bym się mocno zastanawiał.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Tu podają, że Tauron? Ale faktycznie w PGE już znacznie gorzej z reguły. Mimo to na FV dla II strefy bym się mocno zastanawiał.
    Podaja, ale tu chodzi o niewielką częsc gminy wiejskiej Mielec, to jest jedna czy dwie miejscowosci z tej gminy i na dodatek czesc tych miejscowosci. Po prostu tam przebiega granica Tauronu O/Tarnów i PGE O/Rzeszów. Pracując w Tauronie własnie na tym obszarze dobrze sie orientuje co przynaleznosci do jakiego dystrybutora dana miejscowosc podlega. Co do róznicy to 25 gr w Tauronie i ok 33 gr w PGE dla Mielca robi róznicę i to dosc sporą

  9. #9

    Domyślnie

    I wszystko jasne

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maazik
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    PGE jest u mnie

    Myślałem o założeniu 24szt paneli 350W. Co daje moc 8,4 i wielkość ~40mkw, Chyba że inne pomysły ?

    Warunki idealne będą dla PV, południe i 35 stopni.
    Szkieleciak, 86m2 użytkowej. Ocieplenie wełna Rockwool: ściany 20cm, podłoga 10cm, strop 20cm, dach 25cm.
    Ogrzewanie Pompa kanałowa GREE 3,8kW, Rekuperator Vents Mini 100, CWU : Ariston Nuos 240, W łazienkach termowentylatory z czujkami ruchu : Touch, woda z Hydroforu, stacja uzdatniania wody, przydomowa oczyszczalnia ścieków. Bez kominów, bez gazu, tylko prąd + Agregat Barracuda 1F - 3,8kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony