dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie Świadectwo charakterystyki energetycznej do odbioru

    Zbliża nam się odbiór.
    W projekcie mamy charakterystykę energetyczną budynku.
    Czy do odbioru musimy wyrobić nowe świadectwo, czy to co jest w projekcie wystarczy?

    W necie można znaleźć firmy (np audytomat.com), które dają świadectwa po bardzo dobrych cenach. Zdaje się, że nie parają się wizytą na budowie, tylko bazują na danych przekazanych internetowo. Czy takie świadectwo jest ważne, czy to jakiś szfindel? Ceny są dobre.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    W projekcie jest charakterystyka projektowa. Potem wiele mogło się zmienić. Do odbioru potrzebujesz zrobić nowe Świadectwo Charakterystyki Energetycznej.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    A co z firmami typu audytomat.com? Dają legitne świadectwa, czy to ściema?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Skoro oficjalnie funkcjonują i sprzedają to pewnie nie będą ryzykować.
    Pod wszystkim ma się podpisać osoba uprawniona i tyle - https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych
    Oczywiście to świadectwa na szybko i hurtowo. Szczegółowej wiedzy o własnym domu z tego dokumentu nie będzie sensu czerpać. Ale załatwić odbiór i zapomnieć to spokojnie wystarczy.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    ....
    Oczywiście to świadectwa na szybko i hurtowo. Szczegółowej wiedzy o własnym domu z tego dokumentu nie będzie sensu czerpać. Ale załatwić odbiór i zapomnieć to spokojnie wystarczy.
    Ktos za ten hurt sie w koncu bierze, czy do załatwienia i odbioru wystarczy to sie jeszcze okaze. Nie spieszyłbym sie z takimi tezami. Owszem tak było do tej pory, ale wszyscy wiedza ze to fikcja, ci na gorze tez.
    Warto sie zaznajomic z:

    https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-...mozna-uzy.html

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    No wiadomo, że mój wpis popełniłem zakładając stan przeszły/obecny a nie nieznaną mi przyszłość.
    Zalinkowany artykuł dotyczy zamawiania konkretnego EP, naciągania.
    @ktk, raczej pytał o firmy, które oczekują od zleceniodawcy - rzutów domu, opisu jakie drzwi, okna, jakie ściany i jakie ocieplenie, ogrzewanie, wentylacja, itd. i na tej podstawie odsyłają świadectwo. Jak zleceniodawca nie nakłamie to wynik nie będzie chyba ściemą. Pewnie raz będzie lepszy raz gorszy, ale grubego kłamstwa czy oszustwa tam być nie powinno. To gdybanie-pytanie ty jesteś z branży to możesz potwierdzić lub zaprzeczyć.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    W projekcie jest charakterystyka projektowa. Potem wiele mogło się zmienić. Do odbioru potrzebujesz zrobić nowe Świadectwo Charakterystyki Energetycznej.
    Hmm...a gdzie to jest napisane, że trzeba zrobić nowe, skoro budynek odpowiada normom a nawet ma lepsze, niż w projekcie?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Hmm...a gdzie to jest napisane, że trzeba zrobić nowe, skoro budynek odpowiada normom a nawet ma lepsze, niż w projekcie?
    To nie są identyczne dokumenty (tylko bardzo podobne) i nawet nazywają się inaczej.
    "Projektowana charakterystyka energetyczna" vs "Świadectwo Charakterystyki Energetycznej".
    PINB wprost oczekuje "Świadectwo Charakterystyki Energetycznej".

    PS
    Abstrahując od powyższego sam napisałeś a nawet ma lepsze, niż w projekcie co wprost oznacza, że realne wartości charakterystyki są inne niż w projekcie. A odbierasz budynek, który realnie stoi a nie który jest narysowany w projekcie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To nie są identyczne dokumenty (tylko bardzo podobne) i nawet nazywają się inaczej.
    "Projektowana charakterystyka energetyczna" vs "Świadectwo Charakterystyki Energetycznej".
    PINB wprost oczekuje "Świadectwo Charakterystyki Energetycznej".

    PS
    Abstrahując od powyższego sam napisałeś a nawet ma lepsze, niż w projekcie co wprost oznacza, że realne wartości charakterystyki są inne niż w projekcie. A odbierasz budynek, który realnie stoi a nie który jest narysowany w projekcie.
    Czyli powstał kolejny, nielogiczny przepis. Rozumiem w przypadku deweloperów, budujących na sprzedaż, by klient wiedział co kupuje i czy go kto w konia nie zrobił, ale jak ktoś kupuje projekt z normami WT2021 który narzuca konkretne rozwiązania "energetyczne" KB je potwierdza, to po kie licho jakieś świadectwo, jeśli nie zamierzasz tego budynku sprzedawać? I tak za 10 lat trzeba będzie nowe wyrabiać, też nie wiadomo po cholerę, jeśli dalej w tym domu mieszkać się będzie?

    "Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia sporządzenia, chyba że w budynku lub lokalu będzie przeprowadzony remont, który będzie miał wpływ na poziom zużycia energii (np. wymiana okien, docieplenie budynku) – wówczas świadectwo straci ważność i trzeba będzie je odnowić" To już istne kuriozum. Wymienisz okno - zapindalaj po nowe świadectwo. Po miesiącu, jak dostaniesz wypłatę, wymienisz drzwi - zapindalaj po kolejne świadectwo...itd itp


    PS Niedawno temu złomowałem samochód. Żona, współwłaścicielka pojazdu, musiała mi napisać upoważnienie by ze mną na złom nie jechać. Później pojechałem do urzędu komunikacji, odstałem swoje a przy okienku gość mi mówi, że nic z tego, bo brakuje jeszcze upoważnienia od żony do wyrejestrowania samochodu. Facet siedzi tam, odkąd pamiętam , już mnie kiedyś raz wnerwił, bo przyjechałem po dowód, którego nie było, mimo że się upewniałem, więc krew mnie zalała. Wywrzeszczałem, że dla mnie jest logiczne, że jak ktoś daje upoważnienie na złomowanie to po kiego kolejny papier na upoważnienie do wyrejestrowania ? Gdzie tu logika i...ekologia? Przylazł jakiś kierownik, kazał dopisać do tekstu 'Upoważnienie do złomowania pojazdu' słowa 'i wyrejestrowania' no i dało radę sprawę załatwić.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czyli powstał kolejny, nielogiczny przepis. Rozumiem w przypadku deweloperów, budujących na sprzedaż, by klient wiedział co kupuje i czy go kto w konia nie zrobił, ale jak ktoś kupuje projekt z normami WT2021 który narzuca konkretne rozwiązania "energetyczne" KB je potwierdza, to po kie licho jakieś świadectwo, jeśli nie zamierzasz tego budynku sprzedawać? I tak za 10 lat trzeba będzie nowe wyrabiać, też nie wiadomo po cholerę, jeśli dalej w tym domu mieszkać się będzie?

    "Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia sporządzenia, chyba że w budynku lub lokalu będzie przeprowadzony remont, który będzie miał wpływ na poziom zużycia energii (np. wymiana okien, docieplenie budynku) – wówczas świadectwo straci ważność i trzeba będzie je odnowić" To już istne kuriozum. Wymienisz okno - zapindalaj po nowe świadectwo. Po miesiącu, jak dostaniesz wypłatę, wymienisz drzwi - zapindalaj po kolejne świadectwo...itd itp
    ...
    Na poczatek mała refleksja, zeby wypowiadac sie na jakis temat cos o tej materii trzeba wiedzieć. Przyjmujesz stwierdzenia kol. Gimana jak pewnik a tak nie jest.
    Po pierwsze po zakonczeniu budowy nie musimy miec nowego swiadectwa tylko w ogole swiadectwo. Dla mnie okreslenie nowe oznacza ze jekies swiadectwo bylo juz wykonane do tego budynku. Otoż nie było bo byc nie mogło, swiadectwa wykonywane sa tylko dla budynków po zakonczeniu budowy lub budynków juz odebranych/eksploatowanych. Przed budową wykonywana jest jest projektowana charakterystyka energetyczna budynku która wbrew stwierdzeniu kol. Gimana rózni sie dosc znacznie od swiadectwa. Ta charakterystyka jest integralną czescią projektu budowlanego i bez niej nie mozna uzyskac pozwolenia na budowę pod warunkiem ze są spełnione aktualne wymogi WT czyli izolacyjnosc przegród oraz wsp.Ep. Ta charakterystyka powinna byc zmieniona w przypadku zmiany zródła ogrzewania i cwu oraz izolacyjnosci przegród o ile takie zmiany nastąpiły w trakcie budowy. W przypadku gdyby te zmiany spowodowały zmiane wsp. Ep i lub izolacyjnosci przegród ponizej wymagań WT kierownik budowy powinien przerwac budowę. I tu pojawia sie rola KB o ktorej wspominasz. KB nie ma zielonego pojecia lub ma je szczatkowe, jego wiedza nie pozwala na ocenę wyników zmian w zakresie izolacyjnosci przegród czy wsp Ep. KB podpisuje bo po co ma robic problemy inwestorowi. Osobiscie nie spotkałem sie z przypadkiem przerwania budowy przy zmianie izolacyjnosci przegród czy zmiany zródła ogrzewania, o wykonaniu nowej charakterystyki energetycznej nawet nie wspomnę co nie oznacza ze jest to niemozliwe.
    Kolejna rzecz o której juz nieraz wspominałem a która jest powodem wsciekłych ataków na mnie to sprawa oszustów achitektów, nie tak dawno wyceniałem koszty instalacji w domu którego PNB zostało uzyskane na wiosne br.. Otóz w projekcie nie ma WM z rekuperacją a tylko WG, wsp. Ep jak zwykle sie zgadza z wymagniami WT, a nawet jest nieco nizszy. Jest to calkowiecie niemozliwe zeby przy ogrzewaniu gazowym i WG Ep było spełnione. Architekt nie boje sie tak nazwac oszust wpisał na pałę Ep, bo po co zlecac dodotkowo projekt WM i komus za to zapłacic, ktos w starostwie to przyjął bo równiez sie na tym nie zna i wydał PNB. Na koniec inwestor i tak zleci wykonanie tego projektu i powinien równiez zlecic wykonanie nowej charakterystyki energetycznej, która wcale nie musi pokazac ze przy WM Ep bedzie spełnione.
    Patologia w dziedzinie charakterystyk i swiadectw nadal jest wielka ale powoli temat jest dostrzegany :

    https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-...mozna-uzy.html

    Dla przypomnienia swiadectwa dla wszystkich budynków były juz obowiązkowe, ok lat 2010-2013, ale widac komus to przeszkadzało i ograniczono to tylko do wynajmu i sprzedaży. Aktualnie przywrócono ten obowiązek dla wszystkich. Tak samo dotyczy koniecznosci wykonania nowego swiadectwa w przypadku zmian które mają wpływ na charakterystykę energetyczną budynku. To obowiazaywało zawsze od momentu pierwotnej ustawy/ rozporzadzenia w tej sprawie. Nie wiem dlaczego taki wielki raban z istnienia przepisów obowiazujących od wielu lat. Tak na ma marginesie akurat ten przepis jest martwy, nie znam przypadku wykonania nowego swiadectwa (nowego w sensie ze istnieje juz swiadectwo które nie ma jeszcze 10 lat dla danego budynku) w przypadku wymiany okien, drzwi. ocieplenia scian, stropu, wymiany zródła ciepła. Zapewne nie ma tego kto sprawdzac i nie ma na to srodków.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 28-08-2023 o 09:00

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czyli powstał kolejny, nielogiczny przepis. (...) I tak za 10 lat trzeba będzie nowe wyrabiać, też nie wiadomo po cholerę, jeśli dalej w tym domu mieszkać się będzie?

    "Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia sporządzenia,(...)
    Dlatego, że wełna na dachu się "ugniata". Jak się patrzy na to wszystko to mam coraz większe wrażenie, że "szury" miały racje.

    Oczywiście, że to głupota jakich mało, ale typy jak ten powyżej, które na tym przytulą parę stówek/szt, to będą tego bronić i mówić, że "bla bla" przecież to jest od dawna i ma najwyższy priorytet i sens w procesie budowy i płać co 10 lat.
    Podobnie jest z "egzaminem" na uprawnienia SEP - co 5 lat płać z*ebom, że Cię przepytają z norm...
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 28-08-2023 o 09:24

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Dlatego, że wełna na dachu się "ugniata". Jak się patrzy na to wszystko to mam coraz większe wrażenie, że "szury" miały racje.

    Oczywiście, że to głupota jakich mało, ale typy jak ten powyżej, które na tym przytulą parę stówek/szt, to będą tego bronić i mówić, że "bla bla" przecież to jest od dawna i ma najwyższy priorytet i sens w procesie budowy i płać co 10 lat.
    Podobnie jest z "egzaminem" na uprawnienia SEP - co 5 lat płać z*ebom, że Cię przepytają z norm...
    Ten typ jak mnie ładniej okresliłes czemu zresztą sie nie dziwię, praktycznie wykonuję cy to swiadectwo czy charaktrystykę w zasadzie tylko dla swoich instalacji. Sugerowanie ze z tego zyję jest nie na miejscu, tylko nic nie znaczący dodatek do moich instalacji. Nie musze wykonywac wielu swiadectw czy charakterystyk zeby sie wypowiedziec w temacie.Zeby byc konsekwentnym w temacie to wypowiedz sie na temat wszystkich urzedowych dokumnetow czy uprawnien a ktore trzeba płacic. Rozumiem ze jest wyznawcą zasady wolnej amerykanki w temacie budownictwa. W krajach bardziej egzotycznych tam ona panuje, co pewnien czas jeden czy drugi blok, hala czy zakład sie zawali.
    Wytłumacz rodzinom zmarłych pogrzebanych ze te jak ich "ładnie" okresliłes p*by czegos tam wymagają, bo nie powinny.
    Nie wiem dlaczego moje wpisy na temat swiadectw, charakterystyk czy ozc wywołują od razu temat moich dochodów z tym zwiazanych. Swego czasu pewien uzytkownik tego forum pisał to samo do czasu gdy odwiedził moją hurtownię i zrozumiał ze glowna moja działalnosc jest rózna od tematyki j/w. Nie zmienia to faktu ze pomimo nie czerpię z tego dochodów to sie wypowiadam.Wypowiadam sie bo znam temat w wiekszym zakresie niz przeciętny inwestor.
    Co do szczegołow to gdzie napisałem o najwyzszym priorytecie. Krytyka rozumiem ale dlaczego kłamiesz? Bo forum jest anonimowe, bo uzewnetrzniasz swoje frustracje. Nie pasuje Tobie takie prawo to wybierz takich ktorzy zniosa je a nie miej do mnie pretensji

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Na poczatek mała refleksja, zeby wypowiadac sie na jakis temat cos o tej materii trzeba wiedzieć..
    I to jest właśnie to! Żyjemy w kraju, w którym wszystko SAMI musimy wiedzieć i swoją wiedzę ciągle uaktualniać! To ja się pytam - po kiego grzyba nam urzędnicy itd itp skoro sami musimy na sobie polegać.

    Pytam więc Ciebie konkretnie, skoro się znasz - Jeśli kupiłem projekt domu, zgodny z WT2021, dostałem zgodę na jego budowę od urzędasów, KB potwierdził, że zbudowany został zgodnie z projektem, to po co mi świadectwo energetyczne budynku, skoro nie zamierzam go sprzedawać?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    I to jest właśnie to! Żyjemy w kraju, w którym wszystko SAMI musimy wiedzieć i swoją wiedzę ciągle uaktualniać! To ja się pytam - po kiego grzyba nam urzędnicy itd itp skoro sami musimy na sobie polegać.

    Pytam więc Ciebie konkretnie, skoro się znasz - Jeśli kupiłem projekt domu, zgodny z WT2021, dostałem zgodę na jego budowę od urzędasów, KB potwierdził, że zbudowany został zgodnie z projektem, to po co mi świadectwo energetyczne budynku, skoro nie zamierzam go sprzedawać?
    Nie napisałem ze sie znam dokladnie na genezie i powodach wprowadzenia swiadectw energetycznych. Zostały one wprowadzone na mocy dyrektywy UE, nr dyrektywy nieistotny w tym tych rozwazaniach, we wszystkich panstwach uni. Kazde panstwo miało wdrożyc zalecenia tej dyrektywy. A te zalecenia to miedzy innymi swuadectwa energetyczne dla kzdego budynku, podkresle dla kazdego. Oczywiscie są wyjatki typu budynek nieogrzewany gospodarczy, zabytek, itp. nas jednak interesują budynki mieszkalne. I tu wyjatku nie ma, wszystkie powinny posiadac swiadectwa, tak rzeczywiscie było dla nowych budynków w latach ok 2010 do 2013-2014 moge sie mylic, nie pamietac dat wszystkich nowelizacji ustaw i rozporzadzen. Po pewnym czasie odstapiono od tego zachowujac swaidectwa jedynie dla sprzedazy i wynajmu. Powod tego nie jest mi znany, to akurat do wiedzy na temat swiadectw jest nieistotne. Teraz po 29 kwietnia przywrócono ten obowiazek. Co KB to on nie moze potwierdzic ze budynek spełnia/nie spełnia wymagania WT, chyba ze jest jednoczesnie audoytorem i wykona swiadectwo to tak. On jedynie potwierdza wykonanie zgodnie z projektem, tyle tylko ze praktycznie w kazdym budynku są jakies zmiany dotyczące izolacyjnosci przegród i wsp Ep. Nie spotkałem z przypadkiem zeby przykładowo wsp U okien czy drzwi pokrywały sie z projektem.
    Co robi KB? ano potwierdza montaz okien i drzwi bez sprawdzenia/porównania wsp U projektowego i rzeczywistego. Cóz takie potwierdzenie dla wsp Ep jest warte skoro KB tego nie przeliczy. To tylko przyklad, ale to samo dotyczy izolacyjnosci przegród. Wiara w wiedzę w zakresie ocieplen i swiadectw KB zastanawiajaca i conajmniej bardzo przesadzona. Czy to było przyczyną ponownego wprowadzenia obowiązku swiadectw, czy moze naciski Uni na uszczelnienie tego systemu a moze inne przyczny tego nie wiem i watpię aby ktokolwiek ze srodowiska audytorów to wiedział, o ile nie jest w odpowiednich instytucjach to nadzorujacych.
    Na koniec powtórze KB nie zapewni ze nowo wybudowany budynek spełni wymagania aktualnych WT.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    I to jest właśnie to! Żyjemy w kraju, w którym wszystko SAMI musimy wiedzieć i swoją wiedzę ciągle uaktualniać! To ja się pytam - po kiego grzyba nam urzędnicy itd itp skoro sami musimy na sobie polegać.
    ...
    Nikt nie wymaga aby inwestor sam sobie wykonywał swiadectwo energetyczne czy charakterystykę, nawet audytor nie moze tego zrobic dla swojego domu gdyz zabrania mu tego ustawa.
    Nie przesadzaj z tą koniecznoscią znajomoscią wszystkiego z kazdej mozliwej dziedziny. Co jest konieczne to powinni wiedziec ci ktorzy sie zajmują tym zawodowo, maja uprawnienia i za to biora pieniadze.
    Znajomosc tematu przez urzedników to inny szeroki temat moze na inny wątek

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie przesadzaj z tą koniecznoscią znajomoscią wszystkiego z kazdej mozliwej dziedziny. Co jest konieczne to powinni wiedziec ci ktorzy sie zajmują tym zawodowo, maja uprawnienia i za to biora pieniadze.
    Najpierw piszesz o architektach naginających, o kierownikach niekumających a później, że wiedza niepotrzebna inwestorowi? Co będzie, jeśli np okaże się, że dom z WT2017 postawiony kilka lat temu, nie spełnia wymagań, co audyt wykaże? Spychologia państwa zapewne zwali wszystko na tegoż inwestora ?

    Ten akt braku wiary w projektanta i KB mogę zrozumieć ale dlaczego inwestor ma za to płacić, jeśli nie chce? Państwo chce mieć taką wiedzę, to niech samo zapłaci a najlepiej niech to zrobią ci, co to wymyślili.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Najpierw piszesz o architektach naginających, o kierownikach niekumających a później, że wiedza niepotrzebna inwestorowi? Co będzie, jeśli np okaże się, że dom z WT2017 postawiony kilka lat temu, nie spełnia wymagań, co audyt wykaże? Spychologia państwa zapewne zwali wszystko na tegoż inwestora ?

    .....
    Wiedza jest potrzebna wszystkim, ale nie mozna popadac w skrajnosc. Zeby okreslic czy czy dom spełnia czy nie spełnia WT nie wystarczy wklepac pare danych do CW, potrzebna jest troche szersza wiedza, co nie oznacza ze kazdy inwestor ma sie szkolic w kierunku audytingu. Wiedza która ma posiasc inwestor powinna wystarczyc do tego aby wiedział do kogo sie zwrócic z okreslonymi pytanianiami i wątpliwosciami. KB nie jest jedyną i ostateczną instancją w tym wzgledzie. Demonizowanie jego roli nie prowadzi do niczego dobrego.
    Co do spychologii to kazdy projektant, audytor, KB musi miec i ma obowiązkowe obuzpieczenie na wypadek swoich błędów, niestety z urzedami jest gorzej, ale to nie urząd jest autorem projektu, obliczen, to nie urząd kieruje budową.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wiedza jest potrzebna wszystkim, ale nie mozna popadac w skrajnosc. Zeby okreslic czy czy dom spełnia czy nie spełnia WT nie wystarczy wklepac pare danych do CW, (...).
    Wystarczy wklepać więcej danych do jakiegoś audytora typu Sankom czy coś podobnego. Zaczynasz to mitologizować jak leśne dziadki uprawnienia Sep, a wszystko po to, aby legalizować głupotę. Potrafisz jednym zdaniem uzasadnić dlaczego ma to być robione znów po 10 latach, prócz wyciągania pieniędzy?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Wystarczy wklepać więcej danych do jakiegoś audytora typu Sankom czy coś podobnego. Zaczynasz to mitologizować jak leśne dziadki uprawnienia Sep, a wszystko po to, aby legalizować głupotę. Potrafisz jednym zdaniem uzasadnić dlaczego ma to być robione znów po 10 latach, prócz wyciągania pieniędzy?
    Jak jest mundial to wszyscy stają ekspertami i wiedzą lepiej niz trener i cały sztab szkoleniowy razem wzieci. Gdy jest mowa o swiadectwach to nagle wszyscy stają sie audytorami i to z wieloletnią praktyką i doswiadczeniem. Samo wklepanie do nie wystarcza trzeba widziec co wklepac. Skoro mowa jest wklepywaniu to zauwaz ze 99% (około) podaje wyniki z CW a nie audytora Sankom nie z BuilDesk i innych aplikacji profesjonalnych. Podawane wyniki dotyczą praktycznie wyłacznie OZC o ile ozc mozna nazwac to co uzyskamy z CW nie spotkałem sie aby ktos dla siebie liczył wsp Ep, pomijam dokladnos tego liczenia. Dlaczego tak sie dzieje? samo uruchomienie plikacji i wklepanie paru danych nie czyni z nikogo audytora. Gdyby tak było to rejestr nie liczyłby kilkanascie tys pozycji a kilka milionów. Nie znam powodu dlaczego swiadectwo jest wazne tylko 10 lat lub do zmniany parametrów cieplnych bydynku. Tak samo nie znam powodu 10 latniego terminu waznosci dowodu osobistego i wielu innych dokunemntów i uprawnien, nie znam powodu 2 czy 3 letnich badan okresowych, corocznych badan samochodów i wielu innych terminowych czynnosci które wszystkie powodują wyciaganie kasy od obywateli. Nie znam powodu dlaczego to wszystko nie miało byc bezpłatne lub bezterminowe. Co do tych swiadectw mogę sie tylko domyślać, ale moje przemyslenia zostawie dla siebie. Jezeli jestes ciekaw zawsze mozna napisac do rzecznika ministerstwa infastruktury, do posła ze swojego okregu aby ten złozył interpelacje. Mozliwosci jest wiele, ale szukanie tej własciwej odpowiedzi na FM nie jest zbyt dobrym pomysłem.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    (...)
    Wystarczyło jednym zdaniem napisać: nie, nie potrafię uzasadnić czemu trzeba to robić n-ty raz po n-latach. Nie trzeba kluczyć

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony