dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie Miedziane rury CO - czy zaciskanie jest dopuszczalne pod posadzką?

    Czy zaciskanie ruru miedzianych instalacji CO jest tak samo pewne jak lutowanie?
    Ostatnio hydraulik zacisnał mi kilka połączęń na miedzi miekkiej i twardej i widac na nich jakby rura delikatnie sie pociła - nie jest tak, że kapie, ale delikatnie widac wodę.

    Wycinac wszystko i zamieniać na lutowanie? Mam też 2 takie połączenia pod posadzką (jeszcze nie zalaną)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4031.jpg
Wyświetleń:	742
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	419192Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4030.jpg
Wyświetleń:	350
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	419193Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4029.jpg
Wyświetleń:	309
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	419194Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4027.jpg
Wyświetleń:	371
Rozmiar:	76,9 KB
ID:	419195

  2. #2

    Domyślnie

    Jest to system drogi, ale szybki - idealny dla instalatorów tzn. złączki są drogie i prasa do tego, stąd ceny. To zależy od czego ta rurka? Jeżeli instalacja jest lutowana czy prasowana i napuszczasz do niej zimnej wody pierwszy raz (mowa o instalacji CO) to wszystkie rury będą się z początku pocić, przejedziesz ręką i będzie wilgotna, oczywiście z doświadczenia jak ktoś to robi to od razu stwierdzi czy to wyciek, czy początkowe pocenie, po odpaleniu w piecu lub po zrównaniu temperatury z otoczeniem to zanika. Jak masz miedza instalację wodną zrobioną to pocenie na rurce od zimnej wody może być bo z ziemi z instalacji wodociągowej płynie dużo chłodniejsza woda niż u Ciebie w kotłowni na przykład. z Tych zdjęć trudno stwierdzić czy ta rura się poci czy kropla wisi na łączeniu co sugerowało by jakiś wyciek. Powietrzem to może wcześniej nie było sprawdzane?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    Piec mam odpalony - to nie jest skraplanie się pary wodnej na powierzchni, tylko na łączeniach rur jak kształtka wchodzi jedna w druga widać, że jest tam mokre, nie jest to duży wyciek, bo kropla nie spływa po rurze, tylko widać, że delikatnie podsącza i pewnie zanim utworzy się kropla to paruje.

    Na części była robiona próba szczelności, ale nie wszędzie. Myślisz, ze można te kilka połączeń doszczelnić jakimś klejem?

  4. #4

    Domyślnie

    Coś ty, jak cieknie to żaden klej, niech zrobi jak należy. Jest pewnie tak jak mówisz, na ciepłych rurach nie widać bo odparuje, ale wyciek jest, na zimnych bardziej pewnie. Nowa instalacja, nie baw się w kleje. Dziady szybko szybko, nie patrza na cene złaczek i starannosc, tylko od punktu i do widzenia. Niech teraz popawia w tych pieniadzach co to robil dokupi zlaczki kolankowe ze swoich to sie przekona

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    Ale jak to naprawić? TrZeba uciąć i wstawić wszystko nowe ?

  6. #6

    Domyślnie

    Słuchaj ja Ci na odległość na 100% nie powiem co jest źle, nie widzę tego, nie będę Cie pakował w koszty. Nie wiem w ilu miejscach cieknie, moze mozna by drugi raz zacisnąc, ale czy to cos da? szczerze to robiłem zaciskowymi kilka razy i nigdy nie mielismy problemu podczas próby powietrznej czy wodnej. Robiłem tym ostatnio z dwa lata temu za granića, lacznie ze cztery mieszkania - instalacje centralnego ogrzewania,, wszystko grało. Najpierw bym drugi raz prase/zaciskarke dołożył, no a potem to chyba wymiana, jak jeszcze gdzies kolanka nie sa blisko siebie to mozna na lutowane zamienic, ale jak za blisko to lutujac stopisz oring w drugim kolanie i dupa.

    Moze tu zapytaj:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum107.html

    jakbym z tym na co dzień mial do czynienia i mial kiedykolwiek jakis problem z przeciekiem to pewnie bym był bogatszy w doswiadczenia co z tym zrobic ale Ci napisalem tyle co wiem
    Ostatnio edytowane przez Krzysiek88 ; 26-09-2018 o 18:18

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurtz Zobacz post
    Czy zaciskanie ruru miedzianych instalacji CO jest tak samo pewne jak lutowanie?
    Ostatnio hydraulik zacisnał mi kilka połączęń na miedzi miekkiej i twardej i widac na nich jakby rura delikatnie sie pociła - nie jest tak, że kapie, ale delikatnie widac wodę.

    Wycinac wszystko i zamieniać na lutowanie? Mam też 2 takie połączenia pod posadzką (jeszcze nie zalaną)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4031.jpg
Wyświetleń:	742
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	419192Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4030.jpg
Wyświetleń:	350
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	419193Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4029.jpg
Wyświetleń:	309
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	419194Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4027.jpg
Wyświetleń:	371
Rozmiar:	76,9 KB
ID:	419195
    W mojej instalacji zaciskane były rury gazowe, te od wody były lutowane. Wszystko działa prawidłowo, wycieków i "pocenia się" brak.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli robiłeś sam?
    Ważne w złączkach zaciskowych jest aby szczęki były dopasowane tz odpowiednie do kształtek (producenta-tam pisze jakich szczęk używać nie te szczęki) lub nie te kształtki, jakie były takie zastosował.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony