dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 80
  1. #1

    Domyślnie Czy wodę pitną można doprowadzić w miedzi?

    Jak w temacie.Instalacje co w miedzi -to oczywiste.Czy jest jakieś przeciwskazanie zdrowotne do stosowania rur miedzianych do wody pitnej?K

  2. #2
    Guest

    Domyślnie Re: Czy wodę pitną można doprowadzić w miedzi?

    Cytat Napisał Katarzyna_K
    Jak w temacie.Instalacje co w miedzi -to oczywiste.Czy jest jakieś przeciwskazanie zdrowotne do stosowania rur miedzianych do wody pitnej?K
    miedź redukuje zarazki występujące w wodzie pitnej
    http://www.letorex.com.pl/miedz.htm

    pzdr

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Miedź jest metalem dopuszczonym do kontaktu z wodą. świadczą o tym atesty (masz prawo żądać od sprzedawcyich okazania).

    Ten temat kilkakrotnie przewijał się na Forum. Były głosy za miedzią jako materiałem zdrowszym. Były także i opinie, iż tworzywa są lepsze.
    Nie wiem.
    Wychodzę jednak z założenia, że tych kilka lub kilkanaście metrów instalacji która mam w domu i na wykonanie której mam wpływ to jest ułamek promila długości całego wodociągu który zbudowany jest z najprzeróżniejszych materiałów. Np. w mojej miejscowości można spotkać jeszcze fragmenty odcinków wodociągowych zbudowanych z rur izolowanych azbestem. A na to nie mam już (w najbliższej perspektywie czasowej) niestety żadnego wpływu (pomimo licznych skarg i pism mieszkańców).
    Cyż w związku z tym warto martwić się tych kilkoma metrami instalacji w domu????
    Pozdrawiam
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  4. #4

    Domyślnie

    w każdym czajniku jest grzałka pokryta miedzią. Czy zatem też są szkodliwe?
    Daj spokój takie rozważania są bezsensowne. Miedź jest najlepszym rozwiązaniem dla wody pitnej.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar rafslusarczyk
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Skąd
    Krzeszowice Olkusz
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    823
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    nie nie należy stosować żadnych innych materiałów jak OCYNK to jedyna sprawdzona metoda.

    a jak wiadomo cynku ci u nas nie dostatek ))
    Niezgodna z regulaminem - usunięto

  6. #6

    Domyślnie

    No, jest jeszcze nierdzewka...

  7. #7

    Domyślnie

    Joasiu, nie masz co robić zadając takie pytania ? przepraszam, po prostu się nudzisz, pisz dalej ....

  8. #8

    Domyślnie

    Jeje....wyluzuj

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie Re: Czy wodę pitną można doprowadzić w miedzi?

    Cytat Napisał Katarzyna_K
    Jak w temacie.Instalacje co w miedzi -to oczywiste.Czy jest jakieś przeciwskazanie zdrowotne do stosowania rur miedzianych do wody pitnej?K
    Można ,ale ja bym sobie nie zrobił .Wrzuć kształtke miedziana do słoika z wodą i zobacz za ok. 1-2 tyg jak będzie wyglądała.
    Poza tym z tworzywa jest taniej i nie "łapie" tak kamienia.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Działanie bakteriobójcze miedzi jest znane. Atesty do wody pitnej posiada. Tylko dlaczego istnieje coś takiego jak choroba miedziana?
    Pozdrawiam Grzesiek

  11. #11

    Domyślnie

    słyszałam, że to właśnie miedź jest lepsza od tworzywa, bo bardziej gładka ....o chorobie miedzianej nie słyszałam jeszcze, więc jesli mozna prosić, to Grzesiek napisz coś więcej i czym się objawia.
    pozdrawiam - am

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Na temat miedzi są podzielone zdania - jedni za drudzy za plastikiem.
    Choroba miedziana to była chyba w starożytności, teraz to nam raczej nie grozi była spowodowana dużą zawartoscią jonów miedzi w wodzie pitnej?! Dzisiejsza miedź jest dobra. Generalnie miedź jest droższa od plastiku. To niestety twój wybór - nie obawiaj sie miedzi.
    Pozdrawiam Grzesiek

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13
    Na temat miedzi są podzielone zdania - jedni za drudzy za plastikiem.
    Choroba miedziana to była chyba w starożytności, teraz to nam raczej nie grozi była spowodowana dużą zawartoscią jonów miedzi w wodzie pitnej?! Dzisiejsza miedź jest dobra. Generalnie miedź jest droższa od plastiku. To niestety twój wybór - nie obawiaj sie miedzi.
    Pozdrawiam Grzesiek
    Stary...... jeśli masz na myśli starożytny Rzym i i instalacje (akwedukty) doprowadzające do Rzymu wodę z gór to jesteś w sporym błędzie. Rury te były wykonane nie z miedzi lecz z ołowiu lub z cyny (ewentualnie inne tworzywa ocynowane). Rzeczywiście, zachorowalność Rzymian była b. duża lecz nie na "chorobę miedzianą" ale na ołowicę oraz choroby spowodowane kontaktem z cyną. Spotęgowane to było także i tym, że większośc naczyń (zwłaszcza plebsu) wykonana była z ołowiu, cyny lub mosiądzu (stop miedzi i cynku)
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  14. #14

    Domyślnie

    hmmm....i bądź tu człowieku mądry co wybrać

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar gabriela
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    869

    Domyślnie

    Woda pitna z rur miedzianych moze byc szkodliwa dla zdrowia. Zalezy od stopnia twardosci wody i jej pH. Woda ponizej 6,5 pH jest szczegolnie niewskazana dla niemowlat, poniewaz one nie sa w stanie nadwyzek miedzi wydalac tak jak dorosly. Znane sa przypadki zatrucia miedzia w szczegolnosci wspomnianych wyzej niemowlat.
    Przesylam link, niestety po niemiecku:

    http://www.vsr-aktuell.de/kupfer.html
    Gabriela

  16. #16
    tripper
    Guest
    tripper

    Domyślnie

    jestem za miedzia

  17. #17

    Domyślnie

    Pewnie , że miedź. Piję wodę już 5 lat z miedzianych rur i wszystko jest OK.

  18. #18

    Domyślnie

    Witam
    Wydaje mi sie że jak powiedzieł Wowka - je ma to aż tak istotnego znaczenie
    tworzywo sztuczne czy miedz.
    Ale mimo to spróbuje troche rozwinąć temat. Przeglądając to forum i strony producentow rur doszedłem do wniosku:

    1. Siec wodociągowa jest zbudowana z badz z rur azbestowych badz z polietylenowych. Rury azbestowe są neutralne dla zdrowia (i wiem co mówię - kiedyś sąsiad rodziny na wsi zaczął robierać dach eternitowy - natychmiast go poinformowalem jakie to rodzi zagrożenia i jak to ma robić). Rury polietylenowe (badz polipropylenowe) sa też ok.

    W mieszkaniach panują zaś nieco inne warunki: przede wszystkim wyższa temperatura (18-23stC).

    i dlatego:

    1.w rurach z PE lub PP namnażają sie bakterie
    2. w rurach miedzienych tego nie ma (miedz działa bakteriostatycznie)
    3. rury miedziane za to nie sprwdzają sie dla niektórych pH i twardosci

    Dlatego chyba najlepszym rozwiązanie są rury z polibutylenu. Są neutralne chemicznie i zarazem działają bakteriostatycznie.
    O ile wiem to takie rury ma w ofercie Hepwooth.
    pzdr
    Darek
    //////////////////////////////////////////////////

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Wowka ja piszę o miedzi, rozróżniam ołów od mosiądzu i to wszystko od miedzi. Szkoda że o chorobie miedzianej nie słyszałeś.
    Woda pitna powinna zawierać do 3 mg/l miedzi. Zbyt wysokie jej stężenie (jak też innych np. metali) może powodować zatrucie. Miedź ma działanie bakteriobójcze, zabija legionellę. Nie wolno używać wody pitnej z instalacji miedzianej w której pozostawała ona dłuższy czas bez jej wymiany. Ponadto woda powinna mieć odpowiednie pH.
    generalnie nic nam nie grozi mając instalacje z miedzi.

  20. #20

    Domyślnie

    Nasz hydraulik powiedział,że miedź jest bardzo dobra do instalacji wodnej, ale pod warunkiem, że woda jest dobrej jakości. U nas niestety zdarza sie to rzadko, tak więc odradzał nam miedź, ponieważ nasz woda często zawiera zbyt dużo substancji wchodzących w reakcje z miedzią.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony