dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Instalacja od molocha a małej firmy

    Dzień dobry, noszę się z zamiarem założenia instalacji, miałem kilka spotkań i powiem szczerze, że zgłupiałem, więc proszę Was o pomoc.
    Dwa najświeższe przykłady:
    - przyjechała polenergia i wyceniła instalację 5.2kWp + magazyn 6kHw (falownik hybrydowy Solax - żadnej dokładnej specyfikacji, karty technicznej) na 46k (już po ich dofinansowaniu które zakładają za nas, a potem in oddajemy) + podpisanie umowy na dostawy prądu u nich etc.
    - przyjechała mała firma, która jest na rynku od 5 lat i praktycznie tę samą instalację wyceniła na 30k (bez dofinansowania) - co z dofinansowaniem niech da nawet realnie 20k, dali pełną specyfikacją. Panele Tiger, Falownik Deye, magazyn Heckman, opisali przekroje kabli, etc, etc

    Pytanie kto jest zły? Duża firma, która musi opłacić 5 menadżerów po drodzę, czy mała firma która chcę nadziać? Trochę się zgubiłem i finalnie mam wybór
    - Droższa polenergia (instalacja + umowa na prąd)
    - tańsza firma i zostanie w Energi

    Możecie coś doradzić, na co uważać?
    Dziękuje bardzo za odpowiedzi

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    41

    Domyślnie

    Zadzwoń do trzeciej firmy i zweryfikuj.

    A co do sedna tematu - mały musi się utrzymać na rynku, więc może, a czasami musi mieć niższe ceny, ale powinien robić dobrze. Duży ma dużą, kosztowną strukturę i musi na nią zarobić. Za to powinien gwarantować 100% jakość, choć z tym to różnie też może być. dzień.

    Pokazali Ci oboje jakąś dokumentację ze swoich robót - jak to wszystko wygląda na dachu czy ziemi, jak prowadzili kable w domu, jak wygląda zawieszenie falownika czy skrzynka z osprzętem. Powinno być prosto i schludnie, wszystko pomocowane czy w peszlach.

    Ogólnie, nie znając wszystkich szczegółów ofert ciężko coś powiedzieć, bo może Polenerga zawarła w swojej ofercie jakieś dodatkowe elementy, których nie ma w ofercie drugiej firmy, np. koszty wymaganych przeglądów okresowych, jakichś zgód, czy cokolwiek innego.

    I w umowie powinieneś domagać się wypisania wszystkiego - zarówno materiałów, jak zakresu robocizny, kosztów projektów i zgód wszelakich, kończąc na kosztach konserwacji czy przeglądów okresowych, niezbędnych np. do gwarancji. I zwróć uwagę na długości i obsługę gwarancji , bo sam to możesz mieć słąbe szanse coś wskórać, jak coś padnie. I uważaj na wiązane umowy z dystrybucją energii.

  3. #3

    Domyślnie

    W obu przypadkach instalacje wyglądają porządnie, obie firmy mają dokumentację swoich prac. Co do kosztów serwisów w obu przypadkach są po mojej stronie (w polenerdze mogłem wykupić dodatkowy pakiet chyba 4 serwisów), długość gwarancji taka sama (ale w mniejszej firmie, pewnie sam muszę dzwonić do serwisu)

    Czy zawszę musi być projekt w przypadku instalacji?

    Ale nawet jeśli kwestia gwarancji jest na korzyść polenergii to jednak różnica ponad 20tyś to rekompensuje. Bo te marże wydaje się koszmarnie duże. Zastanawia mnie po prostu czy te tańsze ceny są mało realne, czy te wysokie.
    Ale porównując sam sprzęt ze specyfikacji, to sam materiał kosztuje jakoś trochę ponad 20 tyś
    Ostatnio edytowane przez rypek123 ; 04-04-2024 o 16:19

  4. #4

    Domyślnie

    Nie ma się co zastanawiać, duże firmy typu P, C czy S zawsze miały ceny w kosmosie i jeszcze jakieś cyrografy. Ich "dużość" polega na bardziej zaawansowanym dziale sprzedażowym a nie na wyspecjalizowaniu w montażu. Dla klienta to same wady, żadnych zalet. Najlepiej zdobądź jeszcze ze 2 oferty od mniejszych firm dla porównania i zdecyduj pomiędzy nimi.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 04-04-2024 o 20:40

  5. #5

    Domyślnie

    Propozycja "dużej" firmy moim zdaniem zdecydowanie nie jest opłacalna. Na pewno bym jej w ogóle nawet nie rozważał. Za taką kasę można zrobić niemal 2 razy większą instalacje z 2 razy większym magazynem i jeszcze dostać na to dotacje.

  6. #6

    Domyślnie

    Podaj dokładne parametry paneli, inwertera i magazynu energii. Tak to można sobie gdybać.

  7. #7

    Domyślnie

    W polenergi nie dostałem żadnej specyfikacji - tylko info, że to firmy Solax, w małej firmie wygląda to tak:
    - Panele Jinko Tiger Neo Typ N
    - falownik DEYE SUN-5k-SG04LP3-EU
    - magazyn HECKMAN WLFP51100A

  8. #8

    Domyślnie

    rypek123: rozważ inwerter większej mocy. Gdybyś w przyszłości dołożył PV lub magazyn to inwerter sobie wtedy z tym poradzi.

    O ile się nie mylę inwerter o którym napisałeś da max 2,5kW na fazę i 5kW na wszystkie fazy (ale mylić się mogę - trzeba spytać instalatora). To trochę mało te 2,5kW, czajnik prawie tyle zużyje a co dopiero kilka sprzętów pracujących na raz.

    Pytanie też ile energii zużyłeś w poprzednim roku? Czy planujesz w przyszłości samochód elektryczny? Pytam bo wówczas warto rozważyć od razu większy inwerter, który cenowo nie różni się znacznie od mniejszego. Jednak warto wiedzieć, że większy inwerter prawdopodobnie wyprodukuje trochę mniej prądu przy małej (jak na jego moc) instalacji.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam takie modelu do wyboru:
    https://i.ibb.co/Kr3S8HD/IMG-20240405-105621.jpg

    na inwestycji zużycie jest koło 2500kWh / rok - w najbliższych latach zwiekszy się może do 4000kWh

    Instalacja jest tak rozłożona, że sprzęty są na osobnych fazach - ale i tak pewnie masz rację co do większej mocy na fazie
    Ostatnio edytowane przez rypek123 ; 05-04-2024 o 10:02

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał rypek123 Zobacz post
    W obu przypadkach instalacje wyglądają porządnie, obie firmy mają dokumentację swoich prac. Co do kosztów serwisów w obu przypadkach są po mojej stronie (w polenerdze mogłem wykupić dodatkowy pakiet chyba 4 serwisów), długość gwarancji taka sama (ale w mniejszej firmie, pewnie sam muszę dzwonić do serwisu)
    Uważaj, gwarancje na wyposażenie PV są zwykle tak konstruowane, że musi je zgłaszać osoba uprawniona i trzeba mieć udokumentowane określone przeglądy wykonywane także przez osobę uprawnioną. Dlatego, zwykle to wykonawcy mają jakąś szansę taką gwarancję skutecznie przeprowadzić. Wystarczy, jak poczytasz warunki gwarancji producenta dla proponowanego ci sprzętu.


    Cytat Napisał rypek123 Zobacz post
    Czy zawszę musi być projekt w przypadku instalacji?
    Tak, bo dołączyć go trzeba do zgłoszenia instalacji, a co ważniejsze, masz dokument, opisujący co powinno znaleźć się na twojej instalacji - włącznie z rodzajami okablowania czy osprzętu elektrycznego.


    Cytat Napisał rypek123 Zobacz post
    Instalacja jest tak rozłożona, że sprzęty są na osobnych fazach - ale i tak pewnie masz rację co do większej mocy na fazie
    Przy on-gridzie i bilansowaniu godzinowym w net-bilingu nie ma to w zasadzie znaczenia. Jeśli na którejś z faz pobór przekroczy chwilową wydajność falownika na tej fazie (zarówno przy pracy z paneli jaki i z magazynu) nastąpi eksport na dwu pozostałych fazach wraz z poborem brakującej mocy na fazie. A bilingownie godzinowe sprawi, że wszystko wyjdzie na zero.


    Cytat Napisał rypek123 Zobacz post
    na inwestycji zużycie jest koło 2500kWh
    Jak panujesz rozłożyć panele - kierunek, ilość stringów? Montaż na dachu czy na ziemi?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał rypek123 Zobacz post
    na inwestycji zużycie jest koło 2500kWh / rok - w najbliższych latach zwiekszy się może do 4000kWh
    To bardzo niskie zużycie. Może ktoś kto się zna lepiej odemnie doradzi Ci czy warto brać mocniejszy inwerter skoro masz tak niskie zapotrzebowanie i nie przewidujesz aby się mogło mocno zmienić w przyszłości.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał rypek123 Zobacz post
    W polenergi nie dostałem żadnej specyfikacji - tylko info, że to firmy Solax, w małej firmie wygląda to tak:
    - Panele Jinko Tiger Neo Typ N
    - falownik DEYE SUN-5k-SG04LP3-EU
    - magazyn HECKMAN WLFP51100A
    Źle dobrane parametry.

  13. #13

    Domyślnie

    rypek123: jeszcze dodam abyś rozważył większy akumulator oraz opcje automatycznego zasilania awaryjnego. Akumulator 15kWh na fakturę w Polsce można kupić już za 12500zł. Z dotacją mój prąd 6 jak wejdzie prawdopodobnie jego koszt wyniesie 6250zł. Zwiększysz tym sposobem auto konsumpcję ale co istotne będziesz miał dostępną większą moc magazynu energii. Zazwyczaj maksymalna ciągła moc magazynu to okolice połowy jego pojemności, mam na myśli, że magazyn 5kWh da 2,5kW energii. To raczej za mało np. na płytę indukcyjną. Większy magazyn to też lepsze zabezpieczenie na wypadek braku zasilania, przy 15kWh będzie można wstawić pralkę, suszarkę, zmywarkę, ugotować sobie wodę w czajniku itp.

    Tak jak napisałem na początku rozważ też automatyczne zasilanie awaryjne, dodatkowy koszt rozdzielnicy z stycznikami i montażem przez firmę to około 2000zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony