dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 318
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 6349

Temat: Uzysk z PV

  1. #201
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To chyba bardzo dobry wynik. Gratuluję! A powiedź ile kwh zużyłeś z sieci zewnętrznej ile za to zapłaciłeś i ile pradu sprzedałeś za ile zł?
    Przy idealnym ustawieniu na południe i mniejszym kącie dachu taka instalacja powinna dobić do 7 000kWh . Do sieci poszło (2.8.0) 4387 kWh , odebrałem (1.8.0) 3544 . Zużyte ogółem w rok z autokonsumpcją 5100 kWh



    2.8.0 - 20% = x - 1.8.0 = to co nas interesuje

    4387 - 20% opustu = 3509 3509 - 3544 = 35


    Wychodzi ,że mam niedobór produkcji na 35 kWh i za tyle powinienem zapłacić po 0,57 zł . Opłaty stałe za rok to jakieś 270zł . Czyli teoretycznie powinienem zmieścić się w około 300zł za rok korzystania z prądu . Normalnie za 5100 kWh x 0,57 = 2900 zł .
    Teraz kwestia jak widzi to energetyka i kiedy wystawią FV ? Rok po zamontowaniu licznika czy rok po podpisaniu umowy czyli dopiero jakoś 21 czerwca.

    Teraz kombinuję z przełaczaniem urządzeń na takie fazy by się nie pokrywały na tej samej prądożerne sprzęty - to tak ku poprawieniu bilansowania międzyfazowego , którego EnEA nie robi metodą wektorową ...



    Niedawno miałeś tłumaczone , w obecnej sytuacji prawnej nie prosument nie sprzedaje nadwyżki prądu ( jeśli ją ma ) tylko odbiera w opuscie (-20% nadwyżki) . Na wykorzystanie jest rok czasu ( gorzej mają chyba ci , którzy rozliczani są w trybie co dwa miesiące ) .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  2. #202
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Przy idealnym ustawieniu na południe i mniejszym kącie dachu taka instalacja powinna dobić do 7 000kWh ..
    Nie. Po zoptymalizowaniu kątów miałbyś pojedyczne procenty lepiej a nie 15% lepiej. 15% tracisz gdy masz instalacje na zachód, 90stopni odkręconą. Te 22 stopni to tyle co nic.

  3. #203

    Domyślnie

    Za styczeń produkcja 119 kWh
    Za luty produkcja 380 kWh
    Za marzec produkcja 547 kWh
    Za kwiecień produkcja 728 kWh
    Uzysk za marzec 94,3 kWh/kWp
    Uzysk za kwiecień 137,3 kWh/kWp

    Instalacja 5,8 kWp, odchylenie 20° na zachód panele nachylenie 30° (2,5 kWp) i 40° (3,3 kWp).

    Za 2019 rok:
    Uzysk roczny od początku roku - 1774 kWh.
    Uzysk roczny właściwy - 305 kWh/kWp/rok (za cztery miesiące)
    Uzysk miesięczny właściwy za rok - 76,46 kWh/kWp/m-c (za cztery miesiące)
    Efektywność instalacji za 2019 rok - 2,54 kWh/kWp/dzień (za cztery miesiące)
    Jestem dziwny - nie lubię, jak mi podają na tacy przeżutą papkę.

  4. #204
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  5. #205
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slak Zobacz post

    Instalacja 5,8 kWp, odchylenie 20° na zachód panele nachylenie 30° (2,5 kWp) i 40° (3,3 kWp).

    Za 2019 rok:
    Uzysk roczny od początku roku - 1774 kWh.
    @ Jastrząb
    U mnie z 6 kWp do dziś jest 1639 kWh , jak widać tu trochę tam trochę i ucieka...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #206
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    @ Jastrząb
    U mnie z 6 kWp do dziś jest 1639 kWh , jak widać tu trochę tam trochę i ucieka...
    Trzeba być ostrożnym w porównywaniu.
    Dwa powyższe przykłądy. Są z Twojej okolicy? Pogoda rózna jest. Drugi z nich jest ... na gruncie, wiec wogóle bez sensu bo tam są lepsze produkcje niż na dachu (temp. paneli).
    Ja nie twierdze że Ci nie ucieka. Twierdze jedynie, że nie ucieka Ci aż tyle z powodu ustawienia. Ile Ci ucieka z zacienienia nie mogę powiedzieć. Ale jakbyś swoja instalcję razem z domem obrócił o 20stopni i wypłaszczył o 10,. to byś dostał raptem 2-3 procent wiecej, pewnie ze 150KWh wskali roku, a nie pod 7000.

  7. #207
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturrob

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam
    Kwiecień 1027 kWh z 8,4 kWp
    Uzysk za kwiecień 122 kWh/kWp
    Położenie wschód-zachód
    Jest to mój pierwszy sezon i jestem mile zaskoczony
    DOM PARTEROWY 220m2 - grzane ok. 180m2 - ogrzewanie całość podłogówka za pomocą PC DANFOSS DHP8H + ogrzewane ściany pod oknami ,ocieplenie 20 cm styro posadzka, 15 cm styro grafitowy ściany 0,31 , strop 30 cm styropian + płyta warstwowa 18 mm (l-0,39) rekuperator BRINKT RENOVENT 400, cwu dla 4os.
    Od 2018 PV 8,4kWp (30x280) mono + falowanik Huawei SUN 2000

  8. #208

    Domyślnie

    Kwiecien 914,3 kWh z 6kWp , lepiej niz w ubiegłym roku
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  9. #209

    Domyślnie

    Miejsce Tczew. Instalacja 9,6 kw dach 35 stopni nachylenia. Strona południowa.
    Styczeń - 200 kwh - 20 kWh/kWp
    luty - 491 kwh - 51 kWh/kWp
    marzec - 894 kwh - 93 kWh/kWp
    kwieceń - 1543 kwh - 160 kWh/kWp
    Razem 2019 - 3.128 kwh.
    Moja instalacja: http://www.solarmanpv.com/portal/Ter...blic&pid=72302
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  10. #210

    Domyślnie

    Pytanie dotyczące uzysku - dla osób stosujących taryfę G12w - jak procentowo rozkłada się produkcja?
    Jak nie ma takich szczegółowych danych, to można to pewnie oszacować w porównaniu do zużycia % w latach poprzednich ?!?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #211

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Pytanie dotyczące uzysku - dla osób stosujących taryfę G12w - jak procentowo rozkłada się produkcja?
    Jak nie ma takich szczegółowych danych, to można to pewnie oszacować w porównaniu do zużycia % w latach poprzednich ?!?
    Klepane było wiele razy wystarczy poszukać.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #212

    Domyślnie

    Może i było klepane, ale nie zauważyłem (w tym wątku), żeby ludzie podawali % produkcji w taniej i drogiej taryfie (G12w) przy PV.
    Tak samo ciekawi mnie, jak to wygląda w poszczególnych strefach dla taryfy G13.
    A w niektórych wątkach są klepane takie ilości postów, że ciężko tam coś znaleźć
    Zrobiłem sobie szacunkowe kalkulacje dla G12w, zobaczymy czy się sprawdzą, zrobię też dla G13....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #213

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Tak samo ciekawi mnie, jak to wygląda w poszczególnych strefach dla taryfy G13.
    Tu to już po bandzie pojechałeś doskonale widać że wiesz że gdzieś dzwonią ale nie wiesz gdzie ani w którym kierunku. Przy G13 nie możesz mieć PV dlaczego? Odpowiedz sobie sam na podstawie danych dotyczących wprowadzenia tej taryfy po co ona dla kogo.
    Daj że chłopie coś od siebie poczytaj, dowiedz się niezbędnych informacji a później dopytuj o konkrety.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #214

    Domyślnie

    oświeć mnie prostaczka...zawsze myślałem, że mogę mieć każdą możliwą taryfę z grupy G i do tego panele PV...nie zdawałem sobie sprawy, że nie mogę mieć taryfy G13 i PV...jakiś link do konkretnego zapisu, dajmy na to w Tauronie?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #215

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    oświeć mnie prostaczka...zawsze myślałem, że mogę mieć każdą możliwą taryfę z grupy G i do tego panele PV...nie zdawałem sobie sprawy, że nie mogę mieć taryfy G13 i PV...jakiś link do konkretnego zapisu, dajmy na to w Tauronie?
    Źle się wyraziłem możesz mieć G13 i panele PV...
    jednak panele i inwerter nie mogą być podłączone do licznika 2 kierunkowego. Dlaczego tak jest? zadzwoń do Taurona i poproś o podstawę prawną.
    Bo jak sam napisałeś w stopce "Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz."
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #216

    Domyślnie

    Nie lubię dzwonić do takich instytucji, wole napisać - tak tylko z ciekawości. Policzyłem sobie (nie mam z tym problemu) i wychodzi mi, że bez PV bardziej opłacalna (dla moich warunków brzegowych) jest taryfa G13, natomiast z uwzględnieniem PV, juz raczej G12w.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #217

    Domyślnie

    Nie widzę ekonomicznego sensu w G12W przy fotowoltaice bo tak samo będzie rozliczał cię ZE. A tym samym zwrot PV znacznie wydłuży się w czasie, a najśmieszniejsze że liczysz coś co za 16 lat przestanie istnieć czyli opust. I pytanie czy do tego czasu PV ci się zwróci.
    Co później zobaczymy wattrouter lub własny akumulator energii?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #218

    Domyślnie

    To że ty czegoś nie widzisz/rozumiesz, to nie znaczy, że to coś nie istnieje. Pisałem wcześniej - że sytuacja dotyczy moich warunków brzegowych....A o pewnych detalach zwyczajnie nie lubię rozmawiać.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #219

    Domyślnie

    Oczywiście jak ktoś włącza pralkę, zmywarkę, żelazko i odkurzacz o 22:00 G12W jak najbardziej ma sens. W moich warunkach 2 lodówki i 2 zamrażarki chodzą non stop zmywarka jak się zapełni, pralka pewnie z 10 razy w tygodni chodzi ale każdy wie jak to wygląda z dzieciakami
    Więc nie będę się ograniczał do prania tylko w taniej taryfie zresztą nie ma to dla mnie absolutnie żadnego znaczenia ponieważ ostatni rachunek za prąd przyszedł 20 PLN za okres (luty-kwiecień) i sumarycznie rachunki za prąd rocznie to 200 PLN. W magazynie po całym roku zostało mi 190kWh,
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #220
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Oczywiście jak ktoś włącza pralkę, zmywarkę, żelazko i odkurzacz o 22:00 G12W jak najbardziej ma sens. W moich warunkach 2 lodówki i 2 zamrażarki chodzą non stop zmywarka jak się zapełni, pralka pewnie z 10 razy w tygodni chodzi ale każdy wie jak to wygląda z dzieciakami
    Więc nie będę się ograniczał do prania tylko w taniej taryfie zresztą nie ma to dla mnie absolutnie żadnego znaczenia ponieważ ostatni rachunek za prąd przyszedł 20 PLN za okres (luty-kwiecień) i sumarycznie rachunki za prąd rocznie to 200 PLN. W magazynie po całym roku zostało mi 190kWh,
    To nie całkiem tak jest.
    Ja mam G12W w Tauronie. Od roku nie muszą kupować, gdyż produkcji starczy. Oczywiście nie muszę pilnować, czy już jest 22.00-ga.

    Jest matematycznie udowodnione, że zysk z taryfy G12 i pochodnych zaczyna się, gdy mamy kilkadziesiąt procent zużycia "nocnego". W 2011 roku w G12E wystarczyło 20 % nocnej by koszty były identyczne z G11. Ostatnio nie liczyłem, czy coś się zmieniło, bo to nudne.. Każdy procent więcej od minimum to już zysk.
    Być może, że obecnie z tymi procentami jest podobnie, ale nawet jeśli potrzeba kilka procent więcej, to uwzględniając, że lodówka, zamrażarka i co tam jeszcze chodzą przez 24h/dobę ich zużycie jest 50 % na 50 %.
    Wiem, że dla nas z "wypasioną" PV to bez znaczenia.

    Ale... Założę "prawdziwą" PC i może zabraknąć własnego prądu. Wtedy trzeba będzie płacić. Więc lepiej zapłacić mniej, niż więcej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 11 z 318

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony