dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 281 z 318
Pokaż wyniki od 5.601 do 5.620 z 6349

Temat: Uzysk z PV

  1. #5601
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Zastanawia mnie dlaczego masz całkowity brak produkcji gdy nie ma śniegu. Jaki masz inwerter?
    Bo jest zima, zacienienia, zachmurzenie.
    A najważniejsze, łańcuch nie jest na jednej połaci.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  2. #5602

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Bo jest zima, zacienienia, zachmurzenie.
    A najważniejsze, łańcuch nie jest na jednej połaci.
    U mnie też jest zima, bywa śnieg na panelach, ale nie miałem od dwóch lat ani jednego dnia z zerową produkcją. Na dachu są gorsze warunki, ale nie powinno być aż tak marnie przy prawidłowym doborze urządzeń. Powinny chyba być dwa łańcuchy przy tej konfiguracji?
    Ostatnio edytowane przez niedowiarek ; 05-01-2023 o 18:58

  3. #5603
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    U mnie też jest zima, bywa śnieg na panelach, ale nie miałem od dwóch lat ani jednego dnia z zerową produkcją. Na dachu są gorsze warunki, ale nie powinno być aż tak marnie przy prawidłowym doborze urządzeń.
    To grudzień, miałem 5 dni zerowych - śnieg, kilka dni jakby tylko "wstał" falownik, sporo z niewielką produkcją.
    Powinny chyba być dwa łańcuchy przy tej konfiguracji?
    Przecież ma SE, są optymalizatory i chyba podgląd poszczególnych paneli.
    Co tam można spartolić.
    Może 1 optymalizator obsługuje dwa moduły połączone szeregowo.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  4. #5604
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adamek182

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-581
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    To grudzień, miałem 5 dni zerowych - śnieg, kilka dni jakby tylko "wstał" falownik, sporo z niewielką produkcją.

    Przecież ma SE, są optymalizatory i chyba podgląd poszczególnych paneli.
    Co tam można spartolić.
    Może 1 optymalizator obsługuje dwa moduły połączone szeregowo.
    Tak to wygląda na łancuchach, przy okazji podgląd na dzisiejszą oszałamiającą produkcję każdego z paneli. (czyli chyba optymalizator jest pod każdym z paneli?)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	322404163_513920704172622_1776721087910871752_n.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	463182

    Jest jeszcze układ logiczny, ale jestem zbyt zielony, żeby to zrozumieć. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	322318111_3506736309584312_2538138844694907713_n.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	463183
    Ostatnio edytowane przez adamek182 ; 05-01-2023 o 21:29

  5. #5605
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Suma energii z paneli 665Wh, a produkcja z falownika do sieci 315Wh? Czy prawidłowo czytam? Ciekawe, ile taki falownik i optymalizatory zjadają na własne potrzeby?

    Edit: Patrząc na przykładowe wykresy sprawności, przy mocach rzędu 10-20% mocy maksymalnej, falownik nadal powinien mieć sprawność rzędu minimum 85-90%.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 06-01-2023 o 10:48
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  6. #5606
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adamek182

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-581
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Suma energii z paneli 665Wh, a produkcja z falownika do sieci 315Wh? Ciekawe, ile taki falownik i optymalizatory zjadają na własne potrzeby?
    Wlasnie sprawdzilem sume produkcji od poczatku zalozenia. 189kWh na panelach, ale 154kWh na falowniku. Czy to normalna strata?

  7. #5607
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    TomaszGejtz

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Władek
    Kod pocztowy
    84-103
    Posty
    58

    Domyślnie

    Moim zdaniem trochę przewymiarowany falownik przy wschodzie działają 4 panele 370 czyli max 1480Wp, a później 5 paneli 370 czyli max 1850Wp powinieneś mieć max falownik 2kW. Jak się mylę to mnie poprawcie osobiście posiadam instalacje na falowniku SE 5,28 kWp a falownik 5kW i rzadko kiedy dobija do max. Instalacja południowa 45o nachylenia z optymalizatorami. Ale tak jak koledzy pisali poczekaj do wiosny marzec zaczyna produkcję bo to co tej zimy jest ze słońcem to nawet wegetacją nie można nazwać.

  8. #5608
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Warto by sprawdzić, czy rzeczywiście masz optymalizatory? Bo pomimo nasłonecznienia, uzyski masz żałosne.
    A jam może NIE MIEC optymalizatorów ?
    Przecież wtedy system w ogóle nei rusza

    Suma energii z paneli 665Wh, a produkcja z falownika do sieci 315Wh? Ciekawe, ile taki falownik i optymalizatory zjadają na własne potrzeby?
    mniej, niż 1%
    Dziwny jest ten rozstrzał energii, u mnie w zależności od dnia wacha się od 1 do 3%
    Może dlatego, że ten falownik teraz praktycznie nie pracuje na optymalnych parametrach

    Problem jest prosty - SE3K RWB, żeby optymalnie wykorzystywał moduły (tzn, żeby oddawały tyle, ile przy danym oświetleniu powinny oddawać) potrzebuje napięcia 380V
    Nie wiem, jakie masz optymalizatory, ale one potrafią podać 60-70V każdy (z tych, które są bezpośrednio oświetlone)
    Jeśli masz oświetlonych 5opty to może być za mało - falownik będzie produkował, ale oświetlone moduły zamiast produkować po 300W, będą produkowały po 30-60W.
    A przy pochmurnym dniu nie włączy się wcale

    Problem rozwiąże się w momencie, kiedy słońce będzie wyżej, bo wówczas promienie słońca będą padały zawsze na 7-9 modułów i to wystarczy dla optymalnej pracy.
    Stąd taka różnica między październikiem, a grudniem.
    Zimą nie tracisz znów aż tak wiele
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-01-2023 o 11:05
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #5609
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamek182 Zobacz post
    W ramach ciekawostki dołączam zdjęcia z jednego ze słonecznych dni z pazdziernika, gdzie 5 paneli 370, dobrze naslonecznionych wykrecało w sumie 268W produkcji. To wina dachu, instalacji czy jednak pogody? Pod każdym panelem mam optymalizatory.
    Instalacja 4 panele na wschód, 5 paneli na południe

    Załącznik 463178Załącznik 463179
    Dobrze nasłonecznione, to one były o godzinie 10-11, nie o 13
    Na tym zdjęciu wschodnie już nie są bezpośrednio oświetlone (w dodatku dwa nawet są zacienione), a z południowych jeden też musi być już optymalizowany.
    Więc masz 4.



    Cytat Napisał adamek182 Zobacz post
    Wlasnie sprawdzilem sume produkcji od poczatku zalozenia. 189kWh na panelach, ale 154kWh na falowniku. Czy to normalna strata?
    Nienormalna, jeśli system pracuje optymalnie - tzn falownik dostaje napięcie 380V, nie ma sytuacji, że za mała ilość modułów jest oświetlona.
    Ja tez mam zacienienia i dwie połacie, ale latem, kiedy słońce jest wysoko ta różnica to 1%, czasem nawet trochę mniej.
    Teraz (wczoraj) 3%, ale ja mam 14 modułów i nie nawet, jeśli tylko połowa jest oświetlona bezpośrednio, mam niemal zawsze te 380V
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-01-2023 o 11:14
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #5610
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adamek182

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-581
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A jam może NIE MIEC optymalizatorów ?
    Przecież wtedy system w ogóle nei rusza



    mniej, niż 1%
    Dziwny jest ten rozstrzał energii, u mnie w zależności od dnia wacha się od 1 do 3%
    Może dlatego, że ten falownik teraz praktycznie nie pracuje na optymalnych parametrach

    Problem jest prosty - SE3K RWB, żeby optymalnie wykorzystywał moduły (tzn, żeby oddawały tyle, ile przy danym oświetleniu powinny oddawać) potrzebuje napięcia 380V
    Nie wiem, jakie masz optymalizatory, ale one potrafią podać 60-70V każdy (z tych, które są bezpośrednio oświetlone)
    Jeśli masz oświetlonych 5opty to może być za mało - falownik będzie produkował, ale oświetlone moduły zamiast produkować po 300W, będą produkowały po 30-60W.
    A przy pochmurnym dniu nie włączy się wcale

    Problem rozwiąże się w momencie, kiedy słońce będzie wyżej, bo wówczas promienie słońca będą padały zawsze na 7-9 modułów i to wystarczy dla optymalnej pracy.
    Stąd taka różnica między październikiem, a grudniem.
    Zimą nie tracisz znów aż tak wiele
    Planuję dodać jeszcze 4 panele, to może rozwiązać problem?

  11. #5611
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamek182 Zobacz post
    Wlasnie sprawdzilem sume produkcji od poczatku zalozenia. 189kWh na panelach, ale 154kWh na falowniku. Czy to normalna strata?
    Patrzę właśnie na odczyty z mojego falownika Growatt 5kW. Przy mocach rzędu 2kW, tyle było chwilowo kilka dni temu, sprawność jest wysoka. Przykładowo z paneli wychodziło 2312W, a falownik oddawał 2270W. Dzisiaj jest pochmurno i przykładowe moce chwilowe poniżej:
    panele 31W, falownik 14W,
    panele 159W, falownik 86W,
    panele 215W, falownik 135W,
    panele 288W, falownik 228W,
    panele 558W, falownik 504W,
    panele 1000W, falownik 930W.
    Odczyty z oprogramowania współpracującego z falownikiem.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 06-01-2023 o 11:19
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  12. #5612
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamek182 Zobacz post
    Planuję dodać jeszcze 4 panele, to może rozwiązać problem?
    Zależy w jakim kierunku.
    Jeśli dodasz na wschód, to każdej zimy będziesz miał podobną sytuację po południu (pozostaną oświetlone tylko południowe moduły i produkcja szybko spadnie do 200-300W)
    Jeśli na południe to będzie dobry wybór.
    Zachodnie też pomogą, bo nawet przy nisko przesuwającym się słońcu te 8 modułów będzie zawsze bezpośrednio oświetlonych i będziesz miał wydłużony czas efektywnej produkcji.

    Pytanie te 4moduły nie spowodują przekroczenia mocy wejściowej dla falownika SE3K RWB (4050 W)

    EDIT: No niestety, sprawdziłem i zostało Ci 720 W zapasu - czyli dwa moduły.
    W tym momencie jedynym sensem będzie południowa strona
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-01-2023 o 11:24
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #5613
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamek182 Zobacz post
    Tak to wygląda na łancuchach, przy okazji podgląd na dzisiejszą oszałamiającą produkcję każdego z paneli. (czyli chyba optymalizator jest pod każdym z paneli?)
    Jest jeszcze układ logiczny, ale jestem zbyt zielony, żeby to zrozumieć.
    W marcu pojedziesz po bandzie, bo masz przewymiarowany falownik, wtedy nadrobisz te grudniowe straty.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  14. #5614
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Falownik i tak jest najmniejszy z typoszeregu.
    Odcinać nie będzie, ale nadrobić, niczego nie nadrobi, po prostu zacznie pracować "normalnie"
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-01-2023 o 11:51
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #5615
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dlaczego ma przewymiarowany falownik ?
    Panele na dwóch połaciach, nigdy naraz tyle co fabryka dala z nich nie wyciśnie.
    Dlatego grudzień taki.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  16. #5616
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Panele na dwóch połaciach, nigdy naraz tyle co fabryka dala z nich nie wyciśnie.
    Dlatego grudzień taki.
    Po pierwsze - mniejszego falownika RWB nie ma, poza tym wszystkie potrzebują 380V, więc czy ma 3K, czy miałby 4K różnicy by nie było.
    A przy 4K mógłby jeszcze rozbudować o zachodnią połać i mieć zawsze odpowiednia ilość oświetlonych modułów.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #5617
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A przy 4K mógłby jeszcze rozbudować o zachodnią połać i mieć zawsze odpowiednia ilość oświetlonych modułów.
    Mając dom i plac nie pchałbym się na dach zwłaszcza taki.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  18. #5618

    Domyślnie

    Nie wiem, jaki tam kierunek.
    Lepiej 2 spadowy z odpowiednim kątem.
    Jeśli wschód/zachód można zrobić dwuspadowy.
    Jeśli to na południe, tak samo. Tyle, że od południa moduły, z drugiej strony jakieś inne pokrycie.
    Całkowity brak przemyślenia konstrukcji pod kątem uzysku. Szczególnie,że pv są bardzo drogie w stosunku do zwykłego pokrycia.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #5619
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marekwoj

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Jaktorów, koło Grodziska Mazowieckiego
    Kod pocztowy
    96-313
    Posty
    28

    Domyślnie

    Dwuspadowy wschód/zachód ma gorszy uzysk, niż płaski dach. Tam jest z 10stopmi, jeżeli jeszcze na południe to jest całkiem OK.

  20. #5620
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marekwoj

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Jaktorów, koło Grodziska Mazowieckiego
    Kod pocztowy
    96-313
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Patrzę właśnie na odczyty z mojego falownika Growatt 5kW. ...
    Odczyty z oprogramowania współpracującego z falownikiem.
    A jakie to oprogramowanie? Też mam Growatt-a ale ani w ShinePhone ani na stronie internetowej takich danych nie mogę podejrzeć. Kiedyś (ponad rok temu) można bylo na stronie https://server.growatt.com/ ściągnąć Excela gdzie takie dane były, ale teraz już nie Chyba, że to sprawa mojego instalatora, bo dostałem "konto demo" i może dlatego widzę tylko podstawowe dane?

Strona 281 z 318

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony