dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 35 z 318
Pokaż wyniki od 681 do 700 z 6349

Temat: Uzysk z PV

  1. #681
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał axel83 Zobacz post
    Załącznik 439490

    I u mnie w regionie trafił się nareszcie słoneczny dzień 3.27 kWh na 1 kWp instalacji. Ogólnie miesiąc tragiczny - od 4 miesięcy na północy mamy usłonecznienie poniżej normy.
    Dlatego wszystkie programy prognozującę są tak "pomocne"w przewidywania uzysków.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  2. #682
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Dlatego wszystkie programy prognozującę są tak "pomocne"w przewidywania uzysków.
    Przewidywać to można przyszłość u wróżki. To nie jest przewidywanie uzysków. To jest informacją, ile w poprzednich latach taka instalacja by wyprodukowała. Można z takiej wiedzy mądrze skorzystać lub nie. Wolny kraj.

  3. #683

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Przewidywać to można przyszłość u wróżki.
    WOW. Jak często do niej chodzisz?

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    To nie jest przewidywanie uzysków. To jest informacją, ile w poprzednich latach taka instalacja by wyprodukowała. Można z takiej wiedzy mądrze skorzystać lub nie. Wolny kraj.
    Dokładnie.

    Dlatego np. takie wpisy są genialne.
    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Ja nie narzekam. Po wczorajszym, mocno słonecznym dniu, mam już 55% spodziewanej produkcji za cały styczeń....
    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    a dziękuję, jak na razie całkiem nieźle.
    W grudniu wyszło 175kWh przy prognozie 124kWh (czyli 1,26kWh/kW), styczeń jest lepszy - są już 93kWh z prognozy też wynoszącej 124kWh (czyli 1,6kWh/kW)
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  4. #684
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    https://sjp.pl/prognoza

    "prognoza - przewidywanie czegoś oparte na określonych danych, obliczeniach"

    i w czym widzisz problem?

  5. #685
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    https://sjp.pl/prognoza

    "prognoza - przewidywanie czegoś oparte na określonych danych, obliczeniach"

    i w czym widzisz problem?
    Ach, oblicz mi na podstawie danych o nasłonecznieniu za poprzednie 10 lat, jakie będzie dokładnie nasłonecznienie w 2020.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 17-01-2020 o 11:59

  6. #686
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Ach, oblicz mi na podstawie danych o nasłonecznieniu za poprzednie 10 lat, jakie będzie dokładnie nasłonecznienie w 2020.
    nigdy nie obliczysz tego dokładnie, bo to jest ekstrapolacja dostępnych danych i wynik zawsze będzie obarczony błędem.
    Masz instalację PV? Jeśli tak, to na jakiej podstawie ustaliłeś jakiej mocy potrzebujesz? Kostką rzucałeś? Czy może jednak na danych nasłonecznienia/meteo z przeszłości bazowałeś?

  7. #687
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    nigdy nie obliczysz tego dokładnie, bo to jest ekstrapolacja dostępnych danych i wynik zawsze będzie obarczony błędem.
    Masz instalację PV? Jeśli tak, to na jakiej podstawie ustaliłeś jakiej mocy potrzebujesz? Kostką rzucałeś? Czy może jednak na danych nasłonecznienia/meteo z przeszłości bazowałeś?
    I zgadzam się z tym, że tego się nie da dokładnie obliczyć. O niczym innym nie pisze. Zerknij kilka postów do góry. Jedynie nie zgadzam się z tym, że takie dane z powodu tej niedokładności nie są pomocne.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 17-01-2020 o 14:54

  8. #688
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Są pomocne, ja ustaliłem swoją instalację, jej wielkość na podstawie zużycia dziennego i rocznych uzysków takiej instalacji...... padło na 3,6kWp. Ale wystarczy "słabe" lato i..... nie będzie 3500kWh.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #689
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Są pomocne, ja ustaliłem swoją instalację, jej wielkość na podstawie zużycia dziennego i rocznych uzysków takiej instalacji...... padło na 3,6kWp. Ale wystarczy "słabe" lato i..... nie będzie 3500kWh.
    Weź się zadeklaruj:
    - są pomocne
    czy
    - sa tak "pomocne".

  10. #690
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Stafik73

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krępice
    Posty
    138

    Domyślnie

    Dzisiaj została w końcu u mnie odpalona "elektrownia". 20 paneli longi 315 na SMA 5.0. 2 stringi po 10 paneli. Instalacja działała jakieś 3-4 godziny tylko i wyprodukowała 3,074 kWh. Maksymalna moc jaka była to jakieś 2300 W. Czy to są normalne uzyski biorąc pod uwagę obecną porę roku i moc instalacji?

  11. #691
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    I zgadzam się z tym, że tego się nie da dokładnie obliczyć. O niczym innym nie pisze. Zerknij kilka postów do góry. Jedynie nie zgadzam się z tym, że takie dane z powodu tej niedokładności nie są pomocne.
    każde sensowne dane są pomocne, zwłaszcza jak się nie ma lepszych. Trzeba sobie tylko zdawać sprawę z marginesu błędu. Tu już w zasadzie opieramy się o statystykę - dane które mamy, są wartością uśrednioną z n-lat i jak popatrzysz na prognozę liczoną dla konkretnej instalacji, to dostajesz informację, że szacowana produkcja wynosi xxxx kWh rocznie (średnio, a nie w konkretnym roku 202x..) z szacowanym rozrzutem xxx kWh rocznie. I jeżeli widzisz, że ten roczny rozrzut zaczyna być porównywalny z odchyleniem osiągniętym w połowie stycznia, to zaczyna się robić ciekawie..

  12. #692
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Weź się zadeklaruj:
    - są pomocne
    czy
    - sa tak "pomocne".
    Czy Wy naprawdę nie umiecie czytać.... jak ktoś ma instalację to planowanie jakie ma lub jakie będzie miał uzyski jest jak o kant d...
    Jeśli ktoś planuje jaką ma zbudować to musi się czymś sugerować. Pisanie że "już mam" lub, że "będę miał" jest po prostu wróżeniem z fusów.
    W ubiegłym roku 2019 miałem warunek spełniony.... w 2020. ????? kto to wie?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #693
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stafik73 Zobacz post
    Dzisiaj została w końcu u mnie odpalona "elektrownia". 20 paneli longi 315 na SMA 5.0. 2 stringi po 10 paneli. Instalacja działała jakieś 3-4 godziny tylko i wyprodukowała 3,074 kWh. Maksymalna moc jaka była to jakieś 2300 W. Czy to są normalne uzyski biorąc pod uwagę obecną porę roku i moc instalacji?
    Po jednym dniu nic nie wywnioskujesz, a tu nikt ci nie odpowie bo nie wiemy czy masz południe czy wschód zachódz, czy kąt 5 st czy 45st, czy było u ciebie słońce czy było pochmurnie, czy masz zacienienia czy nie. Nie wiemy nawet z jakiego regionu polski jesteć
    Ja mam 9,90kWp, południe 30st, wczoraj cały dzień pochmurny, wyprodukowałem 2,963 kWh,
    Ostatnio edytowane przez 1igor1 ; 19-01-2020 o 10:12
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  14. #694
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Po jednym dniu nic nie wywnioskujesz, a tu nikt ci nie odpowie bo nie wiemy czy masz południe czy wschód zachódz, czy kąt 5 st czy 45st, czy było u ciebie słońce czy było pochmurnie, czy masz zacienienia czy nie. Nie wiemy nawet z jakiego regionu polski jesteć
    Ja mam 9,90kWp, południe 30st, wczoraj cały dzień pochmurny, wyprodukowałem 2,963 kWh,
    Dodam jeszcze, że dwa następujące po sobie dni, z na oko tak samo bezchmurną pogodą (gładki wykres przez cały dzień) przy takiej samej temperaturze, potrafi się różnić spokojnie o 10%. Tego co w wyższych warstwach atmosfery jest na widać gołym okiem.
    Jakiekolwiek porównwyanie ma sens w dłuższym okresie, miesiąca co najmniej. A w przypadku miesiąca to już wyłącznie z sąsiadami, zeby miec taką sama pogodę.

  15. #695
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał axel83 Zobacz post
    Załącznik 439490

    I u mnie w regionie trafił się nareszcie słoneczny dzień 3.27 kWh na 1 kWp instalacji. Ogólnie miesiąc tragiczny - od 4 miesięcy na północy mamy usłonecznienie poniżej normy.
    Ja jeszcze bardziej na północ okolice Kościerzyny. I także od połowy października brak słońca. Ostatni słoneczny dzień był 1 listopada a kolejny dopiero w styczniu. Po bardzo słonecznej wiośnie liczyłem na dobry roczny wynik. Niestety na północy jest niekorzystny rozkład nasłonecznienia większa różnica w długości dnia między zimą a latem.

    mies. / mies. uzysk z 1KWp / śr. dzienne z 1KWp
    3 / 55 KWh / 1,8 KWh
    4 / 111 / 3,7
    5 / 98 / 3,2
    6 / 150 / 5,0
    7 / 121 / 3,9
    8 / 106 / 3,4
    9 / 60 / 2,0
    10 / 38 / 1,2
    11 / 10 / 0,3
    12 / 7 / 0,2
    suma 756
    Może rocznie uda się uzyskać 800 KWh z 1 KWp. Trochę mało.
    U mnie dodatkowo od października do kwietnia przeszkody terenowe zacieniają do wschodu instalację, gdy słońce jest bardzo nisko. Instalacja jest idealnie na południe na dachu o kącie 42 stopnie.Przez to tracę ok 100Kwh/1KWp w ciągu roku. Czyli max. jaki na mojej działce byłbym w stanie osiągnąć to 900 KWh z 1 KWp.
    Liczyłem, że różnica między latem a zima nie będzie aż tak duża, że więcej zapotrzebowania na prąd w jesieni i zimie poryję z bieżącej produkcji a nadwyżkę będę konsumował w marcu i kwietniu dogrzewając dom prądem.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Mi ; 20-01-2020 o 12:10

  16. #696
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    Ja jeszcze bardziej na północ okolice Kościerzyny. I także od połowy października brak słońca. Ostatni słoneczny dzień był 1 listopada a kolejny dopiero w styczniu. Po bardzo słonecznej wiośnie liczyłem na dobry roczny wynik. Niestety na północy jest niekorzystny rozkład nasłonecznienia większa różnica w długości dnia między zimą a latem.

    mies. / mies. uzysk z 1KWp /
    3 / 55 / 76
    4 / 111 / 130
    5 / 98 / 113
    6 / 150 / 166
    7 / 121 / 124
    8 / 106 / 130
    9 / 60 / 84
    10 / 38 / 61
    11 / 10 / 21
    12 / 7 / 17
    suma 756
    Może rocznie uda się uzyskać 800 KWh z 1 KWp. Trochę mało.
    U mnie dodatkowo od października do kwietnia przeszkody terenowe zacieniają do wschodu instalację, gdy słońce jest bardzo nisko. Instalacja jest idealnie na południe na dachu o kącie 42 stopnie.Przez to tracę ok 100Kwh/1KWp w ciągu roku. Czyli max. jaki na mojej działce byłbym w stanie osiągnąć to 900 KWh z 1 KWp.
    Liczyłem, że różnica między latem a zima nie będzie aż tak duża, że więcej zapotrzebowania na prąd w jesieni i zimie poryję z bieżącej produkcji a nadwyżkę będę konsumował w marcu i kwietniu dogrzewając dom prądem.
    Bo albo pogoda u Ciebie do bani wyajątkowo, albo te zimowe zaczieninia masz aż tak potężne.Choć z drugiej strony, słonecznych dni w grudniu miałem 2 czy 3, 2/3 produkcji to światło rozproszone przy zachmurzeniu, a różnica u Ciebie 2.5raza. Do tego kierunek 60stopni od południa u mnie. Ludzie w 2019 mieli gruuuno ponad 1000KWh z 1KWp. U mnie wyszło 990KWh z kierunku 240stopniNawet w letnich miesiacach zauwazalnie lepiej, mimo kieruku.
    Bym się na TWoim miejscu przyjrzał czy wszytskie panee działają, i porównał na PV monitorze jakieś okoliczne instalacje z takim samym kierunkiem. Coś miało. Masz jakieś zacienienia latem? Kominy? Drzewko jakieś?

  17. #697
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Od wschodu mam drzewa i nasyp kolejowy, które zacieniają od października do kwietnia. Wg. audytu powinienem po usunięciu zacienienia uzyskać 920KWh z 1KWp w mojej lokalizacji. Dla mnie najistotniejsze są miesiące maj i lipiec (w tych miesiącach miałem największą produkcję dzienną - w czerwcu słońce za wysoko przy nachyleniu paneli 42 stopnie) i niestety w tych miesiącach pogoda u mnie była kiepska, przewaga zachmurzenia, choć w większości kraju w tym czasie było bezchmurne niebo. Natomiast listopad i grudzień to porażka, mam taki rozrost glonów na elewacji że aż zielono. Nawet w garażu na płycie osb w środku mam wykwit.
    Na szczęście teraz zaczęło świecić słońce.

  18. #698
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Dzisiaj był ładny dzień,produkcja ruszyła i powoli acz skutecznie zwiększa produkcję w miesiącu styczniu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	styczen.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	73,3 KB
ID:	439752
    z instalacji 3,6 kWp
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  19. #699
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    Ja jeszcze bardziej na północ okolice Kościerzyny.
    Może rocznie uda się uzyskać 800 KWh z 1 KWp. Trochę mało.
    U mnie dodatkowo od października do kwietnia przeszkody terenowe zacieniają do wschodu instalację, gdy słońce jest bardzo nisko. Instalacja jest idealnie na południe na dachu o kącie 42 stopnie.Przez to tracę ok 100Kwh/1KWp w ciągu roku. Czyli max. jaki na mojej działce byłbym w stanie osiągnąć to 900 KWh z 1 KWp.
    Dla Kościerzyny optymalny kąt dla azymutu 0 (południe) wynosi 39o i produkcja 937kWh/1kWp.
    Dla kąta 42o wynosi 936 kWh więc nie ma różnicy w produkcji.
    Wycinając produkcję w stycznie. lutym, listopadzie i grudniu (112 kWh) na okres marzec - październik pozostaje 824 kWh.
    Wycinając październik (67 kWh) pozostaje 756 kWh.
    "Dane" wg https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

    Tak, nie wszyscy mają produkcję 1.000 kWh z 1 kWp
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #700
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Zamieszczę jeszcze jeden wykres - bo jak niektórzy wiedzą instalacje są dwie z taką samą ilością paneli:
    6 paneli - wschód i 6 paneli zachód z falownikiem 3,4 kW(jednofazowym)
    12paneli - południe z falownikiem 3,7 kW(trójfazowym)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21.01.2020 suma instalacji.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	439753
    Przy takim "podzieleniu" instalacji uzyski na wsch/zach o tej porze roku są niewiele poniżej 50%.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 35 z 318

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony